Prezydent zachęca mieszkańców do udziału w referendum

11689.nsmed

8 września 2019 roku w Starachowicach przeprowadzone zostanie referendum dotyczące planowanej budowy Instalacji Odzysku Energii tzw: „spalarni odpadów”. Prezydent Miasta Marek Materek zachęca mieszkańców do udziału w głosowaniu i poparcia mającej powstać w mieście inwestycji.

Referendum polegać będzie na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione poniżej pytanie: „Czy chcesz, żeby w Starachowicach była wybudowana Instalacja Odzysku Energii tzw. „spalarnia odpadów”. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana na terenie ciepłowni Zakładu Energetyki Cieplnej przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach.

- Referendum odbędzie się na wniosek mieszkańców naszego miasta, pod którym swoje podpisy złożyło ponad 4 tysiące osób – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - Zachęcam mieszkańców Starachowic do udziału w referendum i oddania swojego głosu za budową instalacji. Nie byłem zwolennikiem organizacji referendum ponieważ uważałem, że jest na to zbyt wcześnie tym bardziej, że realizować tę inwestycję będzie spółka miejska czyli Zakład Energetyki Cieplnej, a nie bezpośrednio Gmina Starachowice. Na chwilę obecną realizacja tej inwestycji stoi pod znakiem zapytania, ale, poprzez złożony wniosek referendalny, zostaliśmy przymuszeni aby już o tym rozmawiać. Chcemy mieszkańcom przekazać informacje – co to jest za inwestycja i dlaczego chcielibyśmy aby została ona zrealizowana w Starachowicach?

Jak informuje prezydent budowa Instalacji Odzysku Energii jest sprawą kluczową dla Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach ma to między innymi związek z rosnącymi cenami emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ciepłownie takie jak Zakład Energetyki Cieplnej są zobowiązane do zakupu praw do emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W roku 2017 ZEC kupował prawa do emisji płacąc 4 i 6 euro za prawo do emisji 1 tony dwutlenku węgla. Obecny koszt uprawnień utrzymuje się w wysokości około 30 euro za prawo do emisji 1 tony dwutlenku węgla. W wyniku spalenia 1 tony miału węglowego, do atmosfery dostaje się 2 tony dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia dla planowanego przedsięwzięcia są także rosnące ceny miału i węgla. W konsekwencji wymienione czynniki znajdują swoje odbicie w podwyżkach cen ciepła.

- Kolejnym problemem, który uda nam się rozwiązać dzięki budowie Instalacji Odzysku Energii jest zagospodarowanie części odpadów komunalnych, które „produkujemy” w Starachowicach – wymienia Prezydent Miasta Marek Materek - Jako Gmina dążymy do tego, aby odpadów było jak najmniej, natomiast aby rosła liczba odpadów sortowanych przeznaczonych do recyklingu. Większość firm zajmujących się recyklingiem nie jest już w stanie przerobić tak dużej ilości odpadów, jakie są gromadzone w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Odpady ze Starachowic trafiają do RIPOK-u w Janiku. Będziemy starali się doprowadzić do tego, aby RIPOK-i znajdujące się w Janiku i w Janczycach dostarczały RDF czyli tzw. paliwo alternatywne wykorzystywane w Instalacjach Odzysku Energii do instalacji, którą chcemy wybudować w Starachowicach. Co nam to da? Konkretne oszczędności. ZEC nie musiałby płacić za część miału węglowego, który jest niezbędny do tego, aby produkować ciepło, a przyjmowałby opłaty za przyjęcie paliwa alternatywnego czyli RDF-u, który wykorzystałby do produkcji energii cieplnej i energii elektrycznej wytwarzanej w instalacji przy ul. Ostrowieckiej.

Instalacja będzie bowiem przystosowana do spalania RDF-u, czyli paliwa alternatywnego czy inaczej określając – wyselekcjonowanego z odpadów komunalnych frakcji palnej: papieru, folii, plastiku, drewna, ubrań itp., której recykling jest niemożliwy lub nieopłacalny, a zarazem odpady takie nie mogą być składowane w ziemi lub kompostowane, z racji ich wysokiej wartość energetyczną i jednocześnie długiego czas rozkładu.

Wskutek spalania RDF, czyli segregowanych odpadów komunalnych o określonych kodach, jak twierdzą eksperci, do atmosfery emituje się nawet kilkunastokrotnie mniej związków chemicznych, niż w instalacji pracującej obecnie, opartej na spalaniu węgla co ma ogromne znaczenie biorąc pod uwagę aspekt ekologiczny tego przedsięwzięcia.

- Jest to projekt innowacyjny dlatego, że tylko kilka tego typu instalacji funkcjonuje w naszym kraju. Natomiast w Europie jest mnóstwo przykładów, takich instalacji, które funkcjonują tam od wielu lat, bez problemów, często w centrum miasta – mówi Prezydent Marek Materek.

Planowana lokalizacja instalacji w miejscu ciepłowni przy ul. Ostrowieckiej nie jest przypadkowa. Ciepłownia znajduje się przy drodze krajowej nr 42 i dojazd do niej nie wymaga przejazdu przez drogi powiatowe czy gminne. Samochody dostarczające RDF nie będą więc zwiększały ruchu w mieście, co nie pogorszy komfortu mieszkańców Starachowic.

- Nie mamy dziś gwarancji, że uda nam się pozyskać środki finansowe na budowę Instalacji Odzysku Energii, ale będziemy o to zabiegać, po tom, aby taka instalacja funkcjonowała w naszym mieście, dzięki temu abyśmy mogli mieć m.in. czystsze powietrze i tańsze ciepło. Kolejnym istotnym plusem jest fakt, że w momencie kiedy ZEC będzie miał około 50 % ciepła wyprodukowanego ze źródeł alternatywnych będzie mógł pozyskiwać środki zewnętrzne na rozbudowę sytemu ciepłowniczego funkcjonującego na terenie naszego miasta. Obecnie nie ma takiej możliwości ponieważ we wszystkich projektach unijnych jest obowiązek aby ponad 50 procent energii pochodziło ze źródeł alternatywnych u nas 100 procent pochodzi ze spalania miału węglowego. Jeszcze raz zachęcam wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w referendum i zagłosowania za budową instalacji odzysku energii. Wszyscy na tym skorzystamy.

Źródło: UM Starachowice

Dodane: 24.08.19 | Odsłony: 1283 | komentarze (21)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Czytelnik | 2019-08-24 08:01:53 napisał(a):

Głosujemy za instalacja spalania śmieci. Wbrew szrzonym manipulowanym informacjom przeciwników instalacja niesie wiele korzyści ekologicznych i ekonomicznych . Głosujemy na TAK

a. | 2019-08-24 08:10:29 napisał(a):

Szkoda że przed referendum nie przeprowadza się obiektywnej akcji informacyjnej tylko zachęca mieszkańców do głosowania na tak. Powinny być podane wszystkie za i przeciw - obiektywne i pewne. Tylko problemem jest to że w przypadku takich instalacji nic nie jest pewne. Może jedynie to że Polska to nie Austria czy Norwegia. Nie ten poziom świadomości i odpowiedzialności. Nie te pieniądze.

Jestem przeciw | 2019-08-24 08:29:48 napisał(a):

Pan prezydent się nagle zaktywizowal, bo robi kampanie tatusiów i nagle chce być postrzegany demokratycznie,cha cha ! Nikt się nie nabierze na te gierki. Proponuję zrobic spalarnie w Suchedniowie, gdzie mieszka pan Jerzy. Może nawet udostepni swoją działkę. Niech się on wypowie czy jest za spalarnią? Jest kamania. Ludzie chcą wiedzieć , jakie ma poglądy a nie obiecanki co zrobi. Może loty w kosmos? Nie ma rzetelnej kampanii informacyjnej, która powinien zaproponować prezydent. To on odpowiada za to co się dzieje w mieście. To jego koleś jest prezesem Zec i sam o niczym nie decyduje! Ta wypowiedz MM to tylko polityczna zagrywka, nie dajmy się nabrać.

money money must be funny | 2019-08-24 10:25:41 napisał(a):

Może jakiś sponsor od spalarni jest też sponsorem w kampani???

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych | 2019-08-24 16:10:48 napisał(a):

na portalu Starachowice- net znajdziecie Państwo relacje i wykład profesora Wielgosińskiego z Politechniki Łódzkiej. Było to jak do tej pory jedyne merytoryczne spotkanie ze specjalistą. Zachęcamy do obejrzenia. Warto.

gość | 2019-08-24 17:08:48 napisał(a):

Profesor może z rożnych powodów mieć określony pogląd a my mieszkańcy możemy mieć własny,bo jak coś będzie nie tak to nie profesor to odczuje tylko my.

artur | 2019-08-24 17:18:54 napisał(a):

Ale rzeczywiście ta tatkowa kampania to totalna żenada,już nie da się na to patrzeć i jeszcze ci pomniejsi z powiatu ,koszmar.Ten powiatowy to nie ma szacunku jak widać nawet do siebie,bo to śmieszne czego dożyliśmy w Starachowicach.A tatuś powiatowy by nie wystartował ?To znany od lat miłośnik prawicy.

czytelnik | 2019-08-24 17:24:23 napisał(a):

ja czegoś nie rozumiem tacy jesteśmy wspaniali Polska sercem Europy. Honorowy obywatel Starachowic Kowalski wychwala jakie to wspaniałe ciężarówki produkowaliśmy. Mamy firmy i zakłady na terenie Starachowic. A tu co rusz w dyskusji miedzy mieszkańcami i przeciwnikami się słyszy bylejakość polaczków, a na pewno będzie coś zwalone , a coś tam nie wyjdzie dziadostwo. To w końcu coś potrafimy zrobić solidnie pracować aby było wszystko ok. To nic nie róbmy bo czego się dotkniemy to będzie źle. Może się tak określić, jesteśmy dziadami czy solidnymi pracownikami. Pana augment powyżej i przeciwników a nawet jednego fachowca radnego byłego Prezydenta ,że teoretycznie jest ok ale w praktyce coś nie wyjdzie nie jest argumentem. Widać o tej bylejakości każdy sądzi według siebie, jak odwala hauture i dziadostwo to zakłada że inni tak robią.

do czytelnik | 2019-08-24 17:47:20 napisał(a):

Ta bylejakość osiągnęła poziom kosmiczny teraz.Jak to robią też każdy normalny widzi.

gość | 2019-08-24 17:51:31 napisał(a):

No jeśli nie jest ojcem.matką,dziadkiem,rodziną ,kuzynami,kolesiami z jednej,jedynej paczki nie jest lekko w tym sy...Ale pożyjemy ,zobaczymy.

Mieszkanka | 2019-08-24 18:21:11 napisał(a):

Pójdę i zagłosuję na NIE. Jakie kompetencje w tej sprawie ma ZEC? Nie dawno wydali jakieś 70 tysięcy na rozkład jazdy, którego nie dało się zmodyfikować więc poszedł do kosza. Czy prezydent i prezes ZECu dadzą na piśmie zobowiązanie, że będzie taniej, że nie będzie zagrożenia środowiskowego? Jak na razie nikt zimą nie ogarnia zanieczyszczenia miasta a chcą dorzucić spalarnię. Starachowicom potrzebny jest wiadukt i obwodnica.

mieszkaniec | 2019-08-24 22:02:10 napisał(a):

Materek ty zmieniasz zdanie po każdej konferencji Lewkowicza.Uczysz sie od niego co masz robić czy jak? Bo kompromitujesz sie z tygodnia na tydzień...
Zmieniasz ZAMIARY szybciej niż
Puchatek koszule

Jacek | 2019-08-25 12:37:34 napisał(a):

A ja nikogo nie będę namawiał jak ma głosować, najważniejsze żeby zagłosować! Jeśli mieszkańcy oleją referendum w tak ważnej dla miasta sprawie to będzie porażka nas wszystkich. Pozdrawiam.

STARACHOWICANIN | 2019-08-25 21:53:09 napisał(a):

Oczywiście, że mieszkańcy oleją referendum gdyż prezydent powinien mieć przygotowane dodatkowe zapytania o inne tematy ważne dla miasta a wtedy można by było zmobilizować ludzi a tak to zmarnuje kolejne 100 tys zł i nic z tego nie wyniknie. I jak pisze mieszkanka zająć się poważnymi tematami jak bród i zalania ulic przy trochę większym deszczu.

gość | 2019-08-25 22:07:16 napisał(a):

Nikt nic nie marnuje,to ustawa tak stanowi i jest jedna z podstaw demokracji,dużo więcej stracimy jako gmina na innych dziwnych interesach.Nie tylko w Materkolandzie odbywają się referenda.

def | 2019-08-26 07:59:39 napisał(a):

W referendum przy okazji można by zapytać mieszkańców czy wolą wydatkowanie miejskich pieniędzy na remonty parku, Lubianki, łąki kwietne itp. czy wolą budynki mieszkalne, obwodnicę i drogi. W ważnych kwestiach nikt o nic nie pyta a szkoda, bo wola mieszkańców jest najważniejsza w demokracji. Budżet nie jest z gumy i logicznym jest że aby zrealizować jedno trzeba zrezygnować z czegoś innego.

gość | 2019-08-26 09:20:33 napisał(a):

Tego pilnują radni,takie wyniki dostali ha

gość do czytelnik | 2019-08-26 10:36:38 napisał(a):

To wszystko kiedyś wyjdzie.

STARACHOWICANIN | 2019-08-26 12:30:21 napisał(a):

Do def właśnie tak trzeba rozumieć demokratyczne zarządzanie samorządowe. Po to wymyślono instytucję referendum z której powinien korzystać włodarz miasta a nie marnować publiczne środki. Takie zarządzanie to autokratyczna malwersacja. Najwyższy czas na prokuraturę aby się zajęła z urzędu tym przestępczym procederem.

Yanusz | 2019-08-27 12:31:38 napisał(a):

Oby to referendum uzmysłowiło władzom miejskim, że mieszkańcy Starachowic mają decydujący głos a nie czyjeś widzimisię. Termin 8 września 2019 rok daje czas na dotarcie do wszystkich którzy mają chęć wyrazić swoje zdanie. Ciekawe czy władza poda nam wreszcie do wiadomości faktyczne koszty budowy "spalarni śmieci" lub jak kto woli Instalacji Odzysku Energi w rozbiciu na kwoty z uwzględnieniem wkładu własnego miasta wraz podaniem o ile stanieje energia dla mieszkańców, którą wytworzy to monstrum (najlepiej procentowo). Pewnie będzie jak dotąd słowa, słowa, a my chcielibyśmy na piśmie z podpisem i umieszczone na stronie UM i ZEC. Dobrze by było by ktoś kompetentny podpisał się, że pod tezą, że nie będziemy truci, gdy spalarnia zacznie funkcjonować na pełnych obrotach i o ile procent spadną dla mieszkańców Starachowic ceny energii cieplnej i energii elektrycznej po wybudowaniu Instalacji Odzysku Energii. Konkrety, 20%, 30% a może więcej procent a nie ble, ble.. .

gość | 2019-08-28 10:18:07 napisał(a):

Starachowice głosują na NIE. Pamiętajcie, żeby przepchnąć tą inwestycję obiecają wam wszystko, nawet że będzie pachnieć fiołkami a później się wypną i nic im nie zrobicie. Już wystarczy że Constar i oczyszczalnia dają czadu. Niech sobie spalarnię stawia Suchedniów u siebie!

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie