Projekt dot. obostrzeń: przywileje dla zaszczepionych

14133.nsmed

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń w związku z epidemią przewiduje m.in. zniesienie pewnych ograniczeń dla zaszczepionych i ozdrowieńców, kwarantannę po przekroczeniu granicy, zakazy działalności, w tym obsługi stoków narciarskich.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii został opublikowany w niedzielę w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, z planowanym terminem przyjęcia jeszcze w 2020 r.

Zgodnie z projektem, w stosunku do obowiązującego rozporządzenia z 1 grudnia przewiduje się zniesienie niektórych obostrzeń dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Osoby takie będą mogły bez dodatkowych testów diagnostycznych korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, być przyjętymi do domu pomocy społecznej, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących tzw. spotkań towarzyskich.

Nie będą musiały trafiać na kwarantannę w przypadku kontaktu z osobą zakażoną, albo po przekroczeniu granicy. Brak kwarantanny dotyczyć ma także tzw. ozdrowieńców - czyli osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Przewiduje się wprowadzenie dodatkowych obostrzeń m.in. w zakresie prowadzenia usług hotelarskich oraz działalności tzw. galerii handlowych. Na razie nie zostały one sprecyzowane.

31 grudnia 2020 r. i 1 stycznia 2021 r. przewiduje się wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się.

Będzie obowiązywać zakaz funkcjonowania basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych.

Obowiązywać ma zakaz działalności polegającej na prowadzeniu wesołych miasteczek i parków rozrywki, pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w zamkniętej przestrzeni, oraz "pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej". Zakaz ten dotyczy także obsługi stoków narciarskich oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego "stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego".

Planowane jest wprowadzenie obowiązku odbywania kwarantanny przez osoby przekraczające granicę państwową również z krajów należących do strefy Schengen. Technicznie osoby przekraczające granice przekazują informacje o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę przewoźnikowi. Ten z kolei przekazuje je odpowiednim organom władzy.

Rozporządzenie ma ograniczyć też współzawodnictwo sportowe, zajęcia i wydarzeń sportowe wyłącznie do sportu zawodowego, prowadzonego przez odpowiedni polski związek sportowy i wydarzeń bez udziału publiczności. (PAP)

wkr/ par/

Artykuł: PAP (licencja)

Viva UbezpieczeniaReklama

Dodane: 20.12.20 | Odsłony: 572 | komentarze (6)
Tagi:

Komentarze użytkowników

mrd | 2020-12-20 21:09:53 napisał(a):

Czy się szczepić czy nie szczepić zobaczymy nie ma co się nakręcać. Propozycja jest taka na początku władza politycy każdego szczebla i zobaczymy co to jest warte po powiedzmy miesiącu, siedzimy w domach prawie rok posiedzimy jeszcze trochę i zobaczymy co to jest.

Olin | 2020-12-20 21:41:42 napisał(a):

To na pewno nie będą bezpieczne szczepionki. U mnie w pracy na dziale jest 22 osoby i szczepić nikt się nie zamierza, znajomi również.
Nie jesteśmy anty tylko to preparaty skrajnie niebezpieczne

mrd | 2020-12-20 22:11:51 napisał(a):

Dla tego czas na test działania na ludziach wybranych przez nas i w służbie dla nas. Czas pokazać że są nie tylko do dyktowania praw i obowiązków jesteśmy ich pracodawcami, warto zauważyć że sami się na to pisali chcieli rządzić naszymi pieniędzmi i prawami w dodatku bardzo się sami oto prosili podczas wyborów. Namawiają (i miejmy nadzieje, że działa)to niech sami wezmą i dadzą przykład.

Olin | 2020-12-20 22:14:50 napisał(a):

A skąd wiesz co tym ludziom wstrzykną?
Pfizer do skompromitowana korpo.
Testy szczepionek trwają lata.
Nie dla niezbadanych preparatów

mrd | 2020-12-20 22:36:34 napisał(a):

Myślę jednak, że będzie taka sama dla wszystkich raczej nie wyślą innych dla elit zwłaszcza takich elit jakie mamy. A na marginesie każda korpo czy nawet firma większa czy mniejsza nie jest święta żeby nie powiedzieć, że jest zepsuta do szpiku kości pieniądze i władza nawet trochę władzy deprawuje i robi z człowieka to co robi np. zwykły kierownik już jest innym człowiekiem niż był nieprawdaż?

wilk | 2020-12-21 14:40:00 napisał(a):

To wszystko jasne dlaczego elity masowo łapały covida i szły na kwarantannę.Dobrze wiedzieli że ta szpryca jest niepewna.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie