Protesty w sprawie powstania w Starachowicach biogazowni

7863.nsmed

Mieszkańcy Starachowic, firmy, instytucje oprotestowały budowę w Starachowicach przy ul. Radomskiej biogazowni i bioelektrowni. W sumie do Urzędu Miejskiego, w ramach przeprowadzonych ponownych konsultacji wpłynęło 18 pism w tej sprawie. 

Jeszcze w lutym 2013 roku Spółka Bioelektrownie Świętokrzyskie formalnie przejęła działkę po byłych Zakładach Drzewnych w Starachowicach. Przypomnijmy, że działka przy ulicy Radomskiej została sprzedana za około 3 miliony złotych. Na terenach pozyskanych przez spółkę miała powstać bioelektrownia o zakładanej mocy 7 MW i biogazownia o zakładanej mocy 3 MW. Według składanych wtedy zapewnień przez członka Polskiej Izby Biomasy Wojciecha Łukaszka, bioelektrownia i biogazownia w pełni miały ruszyć w drugiej połowie 2017 roku. Sam zakład bioelektrowni i biogazowi miał zatrudnić bezpośrednio między 30, a 40 osób. Koszt budowy szacowany na tamten czas miał wynieść od 145 do 165 milionów złotych. W działalności bioelektrowni miała być wykorzystywana technologia Electra. - Bardzo ważnym aspektem w działalności bioelektrowni i biogazowni w technologii Electra jest fakt, że nie ma żadnych odpadów, a także to, że produkcja bioenergii jest bezodorowa i odbywa się w technologii całkowicie hermetycznej - zapewniał w lutym 2013 roku Wojciech Łukaszek. - Bioelektrownia produkuje energię elektryczną i granulowany substytut nawozu organicznego, który będzie workowany i sprzedawany. Także nie ma tu żadnego odpadu emitującego brzydki zapach - uspokajał wtedy Łukaszek. 

Z biogazownią mieli współpracować okoliczni rolnicy, a w lutym 2014 roku przedstawiciele firm MAN Bus, Cerrad, Perfopol i Starpol zainteresowani odbiorem „zielonej energii” podpisali umowy intencyjne z Bioelektrowniami Świętokrzyskimi.

Reklama

Na tą chwilę inwestycja ma pozytywne opinie Sanepidu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. - Do pierwszej wersji raportu oddziaływania na środowisko wpłynęły uwagi, które zostały uwzględnione. Raport został poddany analizie przez Sanepid i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Był wiele razy uzupełniany i zmieniany, dlatego zapadła decyzja o ponownym zapewnieniu udziału społeczeństwa w wydawaniu decyzji - powiedział kierownik Referatu Architektury, Planowania Przestrzennego, Geodezji i Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miejskiego Szymon Jarosz. 

Odór, brzydki zapach itd. jest najczęściej podnoszoną kwestią w pismach jakie w ramach konsultacji wpłynęły do urzędu. Według autorów pism planowana do wdrożenia technologia nie była jeszcze stosowana, więc ich zdaniem trudno powiedzieć czy przewidziane zabezpieczenia zniwelują emisję brzydkich zapachów. Ponadto zakład może być uciążliwy, zwiększy się ruch samochodów, działki stracą na wartości. Szpital obawia się również brzydkich zapachów, ponieważ placówka posiada odpowiednie filtry, ale nie są one w stanie zniwelować odoru. Protesty złożyli m.in. Nadleśnictwo Starachowice, starachowicki szpital, Hotel Europa, Perfopol. Pod pismem mieszkańców z osiedla Las podpisało się ponad 80 osób.

Teraz prezydent będzie ustosunkowywał się do podnoszonych zarzutów. Zostanie także poinformowany o nich inwestor. 

Fot. Archiwum

Zabrania się kopiowania i udostępniania treści pochodzących z archiwum serwisu www.starachowice-net.pl bez podawania źródła

Dodane: 22.08.16 | Odsłony: 481 | komentarze (11)
Tagi:

Komentarze użytkowników

smród | 2016-08-22 09:20:51 napisał(a):

Na papierze na pewno wszystko będzie pięknie a później jak zwykle nic się nie da zrobić.

?? | 2016-08-22 09:43:28 napisał(a):

Najpierw Perfopol podpisuje umowę na dostawę zielonej energii a teraz protestuje ?

otóż | 2016-08-22 10:02:49 napisał(a):

odór z zakładów mięsnych na który nikt nie chce poradzić w tym mieście wystarczy

rozwiązanie | 2016-08-22 10:11:15 napisał(a):

Rozwiązanie jest proste, Materek powinien zorganizować delegację do miejsc w Polsce gdzie takie zakłady już funkcjonują żeby sprawdzić jak to faktycznie wygląda. Ktoś z wydziału środowiskowego UM, przedstawiciele radnych i rzecz jasna przedstawiciele tych osób/firm które przeciw tej inwestycji protestują. Powinni w te miejsca pojechać i porozmawiać ze zwykłymi ludźmi aby sprawdzić czy życie w warunkach biogazowni jest uciążliwe. Zatem rozwiązanie jest proste, ale na pewno Materek na ten oczywisty pomysł nie wpadnie.

MINDBREAKER | 2016-08-22 10:56:57 napisał(a):

@rozwiązanie, zgadzam się

Autor | 2016-08-22 12:12:14 napisał(a):

Podaj proszę te miejsca gdzie mają pojechać z delegacją skoro jak jest napisane ż planowana do wdrożenia technologia nie była jeszcze stosowana, więc ich zdaniem trudno powiedzieć czy przewidziane zabezpieczenia zniwelują emisję brzydkich zapachów.

AntyPolityk | 2016-08-22 12:31:11 napisał(a):

Wydaje mi się że radni byli na takiej wycieczce a decyzja jaka w tej sprawie zapadnie będzie raczej bardziej polityczna niż gospodarcza

Agent Caramba | 2016-08-22 17:38:27 napisał(a):

Już nas trują ze wszystkich stron i każą nam funkcjonować przy smrodach z Constaru, a teraz następne nam szykują! Prezydent obecny jest chyba za malutki i cieniutki na taką sprawę!

Dno Społeczne | 2016-08-22 20:55:16 napisał(a):

Uwielbiam wpisy durnego społeczeństwa które protestuje i robi wszystko żeby drugiemu uprzykrzyć życie a nie ma o czymś bladego pojęcia. Wystarczy wybrać się do Niemiec i zobaczyć jak tutaj rozwinięte są Biogazownie i nikt w niczym nie marudzi.Przez takie podejście zawsze będziemy daleko w tyle w rozwoju ;) Idzcie ludzie po rozum do głowy !

@Dno Społeczne | 2016-08-23 07:16:14 napisał(a):

W Niemczech nie szukaj przykładów tylko w Polsce. U naszych sąsiadów przestrzega się prawa a urzędnik odpowiada za swoje decyzje. Tam bym była spokojna. U nas jest natomiast dużo biogazawoni, które smrodzą, mimo że na papierze wszystko jest w porządku. W Niemczech zakłady mięsne też nie smrodzą.

Konwalia | 2016-08-29 09:01:06 napisał(a):

Nie potrzeba nam bio-gazowni, które trują.Nazwa bio mydli nam oczy. W TV pokazywali protesty ludzi przy bio-gazowniach. Ich argumentacji była rzeczowa.Do tego nie będą korzystali z nich mieszkańcy(zmniejszone opłaty) a firmy strefy.Panie Prezydencie, proszę, aby nie dopuścił Pan do powstania tych bio-gazowni. Z mojego piętra w wieżowcu widać, jak wiele kominów jest w Starachowicach, a każdy z nich nas truje.Mamy III stopień powietrza, czyli ten najgorszy. Często nie można oddychać.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie