Przejazd kolejowy w Dolnych Starachowicach ma zostać zamknięty dla ruchu na miesiąc

18614.nsmed

Przedsiębiorcy w Starachowicach Zachodnich już teraz mają kłopoty, ponieważ w związku z budową wiaduktu starachowiczanie omijają „Dolne”. W biznesach obroty spadają, a koszty utrzymania nie. Czy przetrwają czas, kiedy planowane jest całkowite zamknięcie przejazdu kolejowego na miesiąc? 

Kwestia budowy wiaduktu była tematem dyskusji radnych Rady Powiatu. Zaczęło się od pytań o rosnące koszty, terminy, a skończyło na kwestii przedsiębiorców właśnie. 

- Już są sygnały o biznesach, które mają się źle. Przedsiębiorcy martwią się, że do wakacji nie przetrwają. Jaki jest plan?” -  Pytała zarząd powiatu radna Kinga Sawicka. 

- Zamknięcie przejazdu kolejowego niewątpliwie czeka nas w trakcie realizacji tej inwestycji. Niestety tak zorganizowany jest świat, że najpierw musi być trochę ciężej, żeby było trochę łatwiej. Nie jest to łatwa sytuacja. W nas wszystkich siła, abyśmy pomogli lokalnym przedsiębiorcom ten trudniejszy czas przetrwać – mówił starosta starachowicki Piotr Babicki. 

O przedstawienie szczegółów poproszona została dyrektorka Zarządu Dróg Powiatowych Beata Stąpor. Z jej wypowiedzi radni dowiedzieli się, że w harmonogramie prac wykonawcy wiaduktu jest całkowite zamknięcie przejazdu kolejowego, a co za tym idzie ruch pojazdów byłby skierowany we wschodnią stronę miasta. Zamknięcie przejazdu miałoby nastąpić w wakacje i potrwać około miesiąca. Plan był, aby to działanie nastąpiło wtedy, kiedy firma produkująca autobusy będzie miała przestój. Czy tak się stanie, do końca nie wiadomo, ponieważ już teraz na przebudowanym odcinku ulicy Piłsudskiego są obsunięcia w czasie ze względu na infrastrukturę podziemną, która ujawniła się w trakcie prac, więc nie wiadomo czy wykonawcy uda się wszystko zgrać w czasie.

- Termin zamknięcia przejazdu kolejowego w Dolnych Starachowicach będzie uzależniony w dużej mierze, jak będą przebiegały wszystkie prace. W tej chwili mamy zamkniętą ulicę Piłsudskiego, w której również napotykamy na trudności czyli podziemną infrastrukturę, która nie była zinwentaryzowana. Planowaliśmy zamknięcie przejazdu wtedy, kiedy MAN ma przestój czyli w miesiącach lipiec – sierpień. Czy to dojdzie do skutku, na ten moment nie umiem jeszcze odpowiedzieć ze względu na to, jakie będą dalsze roboty i terminy na odcinku ulicy Piłsudskiego. Natomiast jeżeli dojdzie do zamknięcia przejazdu kolejowego, będziemy musieli zamknąć całkowicie Starachowice Dolne i wtedy będzie ruch tylko wiaduktem. Zamknięcie może potrwać od trzech tygodni do miesiąca. Zawsze przy takich robotach, które wymagają robót podziemnych czas jest tylko i wyłącznie szacowany – nie jest to dokładny termin  - mówiła Beata Stąpor.

Zamknięcie przejazdu kolejowego i przekierowanie ruchu z „Dolnych” w kierunku wschodniej części miasta będzie ogromnym problem dla przedsiębiorców, którzy już teraz notują ogromne spadki obrotów, a co w momencie kiedy ruch w ich okolicy zostanie zamknięty? Niewielką ulgą może być zwolnienie z podatku od nieruchomości. W związku z tym właściciele lokali powinni skontaktować się w tej sprawie z Urzędem Miejskim.

Dodane: 30.05.24 | Odsłony: 8675 | komentarze (21)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Filozof | 2024-05-30 08:10:09 napisał(a):

Pan Babicki bawi się w filozofa i karmi nas jakimiś sentencjami typu "Takie jest życie". Powinien raczej zająć się pracą i rozwiązywać istotne problemy mieszkańców , bo bierze za to spore pieniądze...

Artur | 2024-05-30 08:52:29 napisał(a):

To przersiębiorcy nie mogą mieć już dwóch chudszych miesięcy? Wszyscy dookoła mogą stracić a przedsiębiorcy muszą mieć cały czas tyle samo? Zaciskać pasa i przetrwać a nie płakać jak dzieci.

qweasdzxcJSB | 2024-05-30 09:10:58 napisał(a):

Robią zamknięcie z uwzględnieniem MANa a setki małych i mikro przedsiębiorców mają w d***

Ojjj piotrek - tracisz, tracisz

do Artur | 2024-05-30 09:11:02 napisał(a):

"dwóch miesięcy" ??? Człowieku, zastanów się co piszesz! Sklepy i usługi typu "Rożno Słyk" obok wykopów ledwo dyszą od wielu miesięcy, od kiedy te wykopy rozpoczęto.
Jedź, kup jedzonko, by pomóc, a nie piszesz głupoty! Pomaganie nie boli, ale rzucanie jadem już TAK.

ja | 2024-05-30 09:19:10 napisał(a):

To jest kompromitacja organizacyjna władz.
Nie wyobrażam sobie TIR - ów stojących w kolejce na dojazd do ronda koło targowiska w dni targowe. Kolejka będzie gigantyczna. Wszyscy Ci którzy opuszczali miasto ostatnio zauważyli że wszystkie ulice wylotowe są przebudowywane. Czy logiczne jest że jest to robione w jednym czasie. Z logiką nie ma to nic wspólnego. teraz jeszcze zamknięty przejazd. Koszmar.

Franz | 2024-05-30 10:15:17 napisał(a):

Przy takiej inwestycji należało pomyśleć o drodze alternatywnej. Niestety nieudolność władz i zabawa w piaskownicy rozkapryszonych dzieci doprowadzi do tego ,że miasto zostanie zakorkowane na dobre. Dlaczego nikt nie pomyśli o przekeżdzie od ulicy Rogowskiego do Piłsudskiego. Osobówki spokojnie mogłby jezdzić. Ale coż trzeba mieć trochę pojęcia i rozeznania w temacie.

gostek | 2024-05-30 10:19:16 napisał(a):

Skandaliczna jest ta przebudowa. Firmy które tracą plynnosc przez inwestycje powinny być zwolnione z podatku i otrzymać odszkodowania. Teraz widać tez jak zle jest prowadzona polityka transportowa. Wiadukt niczego nie zmieni. Miasto i tak będzie zatkane. Te zawijasy wymyślił chory psychicznie.

Do Artur | 2024-05-30 10:38:04 napisał(a):

Nieudolne inwestycje na Dolnych prowadzone są już od ponad 2 lat.
Większość biznesów już się zamknęła zostało tu raptem kilka sklepów:
- jeden spożywczy
- jeden mięsny
- Stella
- Żabka
- Słyk
- Kowboj
- Pani Basia
- Biedronka
- Apteka

z czego już nieoficjalnie wiadomo iż kilka z tekj listy wkrótce się zamyka,
najpierw nieudolnie budowany parking, o rok dłużej prawie, a teraz ta kładka nad torami.

Wiadukt | 2024-05-30 11:57:47 napisał(a):

A jak na wiadukcie będzie wypadek, potrącenie pieszego co się zdarzało to miasto, stanie?
Ktoś myśli w tym zarządzie dróg?

iks | 2024-05-30 12:11:31 napisał(a):

Czego się czepiacie wybraliście prezydenta to macie, może wam zafundować ścieżkę rowerowa i może darmowy rower na godzine w ramach rekompensaty, dalej plaże na Piachach z darmowa inhalacją i może jeszcze tańce na Rynku.
A co do przejazdu to może przeanalizować harmonogram robót i zamknięcie przesunąć do czasu puszczenia tymczasowo ruchu po nowym mini wiadukcie.

Pracujacy | 2024-05-30 14:20:22 napisał(a):

To nie są ludzie, ich wszystkich nie interesuje to że musisz wstać 2 godziny wcześniej żeby dojechać do pracy. Powinni zaorać to miasto i zacząć od urzędasów.

Mieszkaniec | 2024-05-30 16:01:11 napisał(a):

Trzeba zwrócić uwagę na szerszy problem jakim jest nieopłacalność prowadzenia żadnej działalności w Starachowicach. Zobaczcie co się dzieje w rynku,tam od czasu jego remontu do chwili obecnej jest coraz więcej lokali do wynajęcia. Gdyby nie kebaby,żabki i fryzjerzy to co drugi lokal stał by pusty. Na dolnych ta sama sytuacja się szykuje. Padła Iga,która była zawsze itp. Centrum przesiadkowe zrobione i co? Gdzie ta komunikacja,gdzie te busy? Miasto poprostu robi sie emerytów,a jak wiadomo emerytów na mało co stać. Ewentualnie na potańcówki w podziękowaniu seniorom z głosy.

Tomasz | 2024-05-30 16:08:14 napisał(a):

Miasto od dawna umiera co świetnym przykładem jest kupę lokali do wynajęcia na mieście. Młodzi po szkole średniej uciekają do większych miast bo tu nie ma przyszłości dla nich. Knajpy osiedlowe sie zawinęły juz dawno ,gdzie mozna było sie spotkać i wypić piwo. Został kwadrat i grzybek w sezonie. Miasto emerytów i obywateli innych państw,żeby sie w przyszłości nie okazało,ze przyjezdnych będzie więcej niż mieszkańców.

chłoporobotnik | 2024-05-30 16:35:45 napisał(a):

JAK JUZ TU BYŁO NAPISANE TE MAŁE SKLEPIKI JUZ OD DAWNA CIĄGNĄ NA GRANICY OPŁACALNOŚCI BIEDRA WIADOMO PRZETRWA WIĘ PO CO TO LARUM
A CO DO KORKÓW NIE TRZEBA BYĆ CHYBA GENIUSZEM TRANSPORTU I LOGISTYKI ZEBY WPAŚĆ NA TO ZE WYSTARCZY POCZEKAC DO OTWARCIA DROGI OD STRONY MIRCA I CAŁY RUCH PUŚCI NOWYM WIADUKTEM I PO CO TO LARUM TO CAŁT PŁACZ O MANA MIKROPRZETSIĘBIORCÓW DOJAZDU DO SZPITALA
WYSTARCZY TROCHE KOORDYNACJIA ALE WIDZE ZE DLA CO NIEKTÓRY TO KOLEJNY POWOD ZEBY W NECIE WYLEWC SWOJE ZALE I NIESPEŁNIONE AMBICJIE

Marek | 2024-05-30 17:44:31 napisał(a):

W sumie to Dolne zaczęły padać jak padło FSC ! Czynią teraz zmiany na lepsze , ale kiedy ludziom dogodził . Zawsze źle i to czego by nie robiono . Tu trzeba zrozumieć że to wielka inwestycja i nie da się inaczej ! Tyle słyszałem narzekania na brak wiaduktu , robią teraz źle bo padający od lat handel padnie przez miesiąc całkiem !

OHM | 2024-05-31 13:07:22 napisał(a):

To, że przy budowie są utrudnienia to jedno, szkoda tylko, że zamiast budowy wiaduktu, który usprawniłby komunikację, budowana jest efektowna kładka nad torami. Budowa tej kładki na lata odsuwa powstanie wiaduktu z prawdziwego zdarzenia.

opiniak | 2024-05-31 14:35:26 napisał(a):

Czy wyście się * wszyscy zawzięli na te "dolne". Zaczął Śmigas od zrobieia ślepej Radomskiej na odcinku od kwiaciarni do Igi. Potem Materek wybudował coś co odcięło tych ze Sportowej. Takie miejsce powinno żyć, tętnić. Urżedale nie potrafią zrozumieć, że pieniądze nie są z budżetu. Jak można tak dożynać. Man prędzej czy później się zwinie ze Starachowic a marzenia MAterka o mieście turystycznym to jakiś zły sen. Po * ten wiadukt? Chyba tylko po to by szybko minąć i potrzeć z góry na napis Starachowice is det.

kaspian | 2024-05-31 16:40:02 napisał(a):

Już wiadomo dla kogo które firmy są priorytetem. MAN wielka zagraniczna firma mająca siedzibę na strefie, gdzie pewnie płaci min podatki do budżetu miasta, a z drugiej strony małe lokalne firmy, które to właśnie utrzymują materka i reszte.

Pablo | 2024-06-01 15:08:49 napisał(a):

Oprocz marketów budowlanych tam nie ma biznesu, który zachęci mieszkańców z innych dzielnic do zakupów. Biedronke czy inny spożywczak każdy ma bliżej, tak samo apteke czy inna zabke. Wg mnie to nawet mieszkańcy z okolicy nie robia tam zakupów, raczej stad te puste lokale, tak samo na Zakładowej. Akurat ten parking to dla tych biznesów plus.

starchowianin | 2024-06-04 22:25:26 napisał(a):

Po co ten wiadukt? Tam do niczego niepotrzebny, wielki bałagan i stracona kasa. Za to powinien być kryminał i może jeszcze bedzie.

Mietek | 2024-07-11 12:12:52 napisał(a):

Rozno smyk czy kowboj niech się cieszą ze ktos jeszcze chce tam przychodzic to co serwują nie da się zjesc kiedys wq szykuje karkoweczka czy golonka super z grila a teraz wszystko duzi się w bemarach nieda sie tego jesc kielbasa to nie zgrilowana a gotowana . Co do kowboja to tortilla z gumowym mięsem z kurczaka tez szkoda slow kiedys chcialo soe tam przyjechac jezdzilem kilkadziesiąt kilometrów na karkówkę teraz nawet za darmo bym tego nie zjadl .

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie