Remonty, budowy ulic w Starachowicach. Kolejność realizacji

9195.nsmed

Przy okazji informacji o remontach starachowickich ulic, pojawiają się komentarze wielu mieszkańców, którzy widzieliby taki remont na swojej ulicy. W związku z tym zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, czy jest jakiś harmonogram, kolejność ulic do remontu. Otrzymaliśmy poniższą listę i jak mówi prezydent Marek Materek kolejność na niej nie jest przypadkowa. 

-  Układając listę pracownicy Urzędu Miejskiego starali się brać pod uwagę kilka kryteriów: możliwość pozyskania środków zewnętrznych, stopień uregulowania spraw własnościowych, czy gmina posiada bądź ma zlecone wykonanie dokumentacji technicznej, czy dana droga stanowi połączenie komunikacyjne dla większej ilości osób prócz osób przy niej mieszkających, czy droga łączy się z innymi inwestycjami realizowanymi przez gminę lub inne podmioty. Wszystkie drogi znajdujące się na liście gmina chce wyremontować najszybciej jak to możliwe. Ograniczeniem są przede wszystkim niewystarczające środki zewnętrzne. Obecna perspektywa UE uniemożliwia pozyskiwanie środków stricte na drogi gminne - tym różni się od poprzedniej, gdzie wiele gmin, także w naszym regionie wykonało znaczące inwestycje na swoich drogach. Przykładem mogą być tu także wszystkie drogi powiatowe na terenie naszego miasta. Dofinansowanie wynosiło około 85%. Gdyby największe gminne inwestycje były wykonane w podobny sposób w poprzedniej perspektywie, dziś bylibyśmy o wiele dalej z realizacją tych zadań powiedział prezydent Marek Materek.

Zadania drogowe przewidziane do programów dofinansowywanych ze środków rządowych i Regionalnego Programu Operacyjnego:

1. Kościelna oraz budowa drogi gminnej w ciągu ulicy Słonecznej, od skrzyżowania z ul. Kościelną do ul. Górnej. Miasto otrzymało dofinansowanie do przebudowy ulicy Kościelnej [czytaj więcej] 

2. Nowa Moniuszki. Budowa drogi nowym śladem pomiędzy ul. Kielecką a ul. Nowowiejską, remont ul. Moniuszki od ul. Nowowiejskiej do Jana Pawła II. - wniosek o dofinansowanie do RPO Województwa Świętokrzyskiego złożony zostanie do końca 2018 roku

3. Modernizacja ulicy Jana Pawła II. - wykonana dokumentacja techniczna, złożenie wniosku o dofinansowanie w 2018 roku

4. Przebudowa ul. Granicznej. - ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej, złożenie wniosku o dofinansowanie w 2018 roku

5. Remont ul. Na Szlakowisku. - wykonana dokumentacja, prawomocne zgłoszenie remontu w Starostwie Powiatowym, złożenie wniosku o dofinansowanie w 2018 roku

6. Budowa Wiaduktu nad torami kolejowymi w Starachowicach Dolnych. - zadanie realizowane z Powiatem Starachowickim, przewidziane do realizacji w latach 2019-2020, zlecono wykonanie koncepcji i uzgodnień środowiskowych, wniosek o rządowe dofinansowanie złożony zostanie w 2019 roku.

7. Przebudowa ul. Kilińskiego. - ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej, złożenie wniosku o dofinansowanie w 2019 roku.

8. Remont ul. Żytniej.

9. Przebudowa ul Krańcowej.

10. Przebudowa ul. Iglastej i ulic na osiedlu Las z rozdziałem kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

11. Modernizacja ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego, modernizacja ul. Partyzantów.

12. Remont ul. Nadrzecznej.

13. Przebudowa ul. Wierzbowej


 Reklama

Zadania proponowane do „Przebudowy dróg o nawierzchni nietrwałej”:

1. Skałka - dokumentacja techniczna wykonana, realizacja 2018 r.

2. Staropolska – dokumentacja techniczna wykonana, realizacja 2018 r.

3. Fryderyka Lempe – dokumentacja techniczna wykonana, realizacja 2018 r. 

4. Polna etap II – dokumentacja techniczna wykonana, 

5. Spadowa - dokumentacja techniczna wykonana,

6. Osiedlowa - dokumentacja techniczna wykonana,

7. Łączniki pomiędzy ulicami Smugową a Myśliwską - dokumentacja techniczna wykonana,

8. Słowackiego

9. Łazy

10. Spokojna

11. Letniskowa

12. Zacisze

13. Smugowa (od ul. Podlesie do granicy lasu)

14. Podlesie + Łączna (od Podlesia do Wrzosowej) 

15. Wspólna

16. Zwierzyniecka

17. Owocowa

18. Ustronie

19. Na Stoku

20. Henryka Wieniawskiego 

21. Porucznika Robota

22. Nad Kamienną

23. Południowa (odcinek gruntowy)

24. Wiejska

25. Wrzosowa

26. Strugowa

27. Kpt. Mariańskiego 

28. Strażacka

29. Stalowników

30. Objazdowa 

31. Klonowa

32. Wysoka

33. Czereśniowa

34. Wiśniowa

35. Radoszewskiego 

36. Kasztanowa

37. Partyzantów (odcinek gruntowy)

38. Wschodnia

39. Jałowcowa

40. Jeżynowa

41. Rubinowa

42. Bursztynowa

43. Diamentowa

44. Wielkopiecowa

45. Łączna (od Wrzosowej do Spadowej)

46. Kornatka

Jak informuje Urząd Miejski, w przedstawionych powyżej harmonogramach nie ujęto wielu dróg gminnych, które także przewidziane są do remontu. Niestety na ich przebudowę lub remont nie jest możliwe pozyskanie środków zewnętrznych z RPO lub Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Są one w większości realizowane ze środków budżetu Gminy Starachowice. Przykłady: ul. Dwernickiego, ul. Harcerska (I etap przewidziany na 2018 rok), ul. Słoneczna ul. Parkowa, ul. Marii Skłodowskiej Curie, Dojazd do PM nr 15 przy ul. Na Szlakowisku, ul. Chopina (dokumentacja techniczna wykonana zostanie w ramach środków na Rewitalizację Parku Miejskiego w 2018 roku – wykonanie natomiast możliwe będzie po zabezpieczeniu środków w budżecie Gminy w kolejnych latach). 

Urzędnicy dodają, że istnieje możliwość przyspieszenia ich przebudowy lub remontu poprzez uczestnictwo np. w Programie Inicjatyw Lokalnych lub indywidualnych porozumień zawieranych z Gminą Starachowice. Przykłady: 

- ul. Powstania Styczniowego na osiedlu Michałów - 25% wkładu własnego od wnioskodawcy, 75% Gmina (Program Inicjatyw Lokalnych).

- ul. Łazy (odcinek od Alei Najświętszej Marii Panny do rozwidlenia dróg). Mieszkaniec ulicy Łazy sfinansował w uzgodnieniu z Gminą wykonanie dokumentacji technicznej. 

- droga wewnętrzna przy bloku Konstytucji 3-go Maja 29 – 25% wkładu własnego od Wspólnoty Mieszkaniowej, 75% Gmina (Program Inicjatyw Lokalnych).

- remont nawierzchni ul. Rogowskiego przy współudziale finansowym Odlewni Polskich S.A. 70 tys. zł wkład własny Odlewni Polski S.A., ok 170 tys. zł środki z budżetu Gminy Starachowice.

Koniec końców, to i tak radni Rady Miejskiej decydują o tym na co pieniądze z budżetu są wydawane. 

Na zdjęciu ul. Kornatka

Dodane: 13.11.17 | komentarze (9)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Ze Starachowic | 2017-11-13 21:26:49 napisał(a):

A Lutosławskiego ?

Znowu.... | 2017-11-13 21:47:37 napisał(a):

Znowu plany, znowu gadanie, znowu chęci i znowu nic. Już tyle miało być i tyle nie ma. Ośmiesza się znowu. Już znamy to na przykładzie transparentnosci. A jak mówią Cygan dwa razy przez wieś nie przejdzie...

Jest dobrze | 2017-11-14 19:30:13 napisał(a):

„Znowu” ogarnij się. Kandyduj Ty zobaczymy ile potrafisz :D wyliczać nie będę co zostało zrobione a co jest w planach. Byś chciał odrazu niewiadomo co małymi krokami a widać już postępy tylko trzeba się rozejrzeć. A ten Twój przysłowiowy Cygan jak będzie chciał to przyjdzie drugi raz przez ta wieś :D

Do jest dobrze | 2017-11-14 19:47:58 napisał(a):

Jest tak dobrze, bo...? Bo mieszkania dla swoich? Bo konkursy takie transparentne? Bo miasto w brudzie i w syfie? Bo inwestycji nie ma? Bo się jeździ do USA? Bo tylko jakieś obiecanki, a w praktyce nic? Bo MZK ledwo dyszy? Spółki gdzieś robią nowe inwestycje? Itd itd... A przejdzie... z torbami przez Suchedniów

Do jest dobrze | 2017-11-14 20:39:23 napisał(a):

A można w tym roku wygrać voucher na kolacje z materkiem tak jak kiedys proponowal...?

gość | 2017-11-14 22:57:10 napisał(a):

Jak to się stało ul. Zacisze miała być remontowana po ul. Staropolskiej. Plany bodajże z roku 2015 wypowiedź p. Materka w mediach i nie tyko miedzy garażami przy ul. Kościelnej w 2016 r. do zgromadzonych tam ludzi. Jest na 12 miejscu.Ile jest warte pańskie słowo.

oki | 2017-11-15 10:54:35 napisał(a):

Przecież to inwestycje na kolejne 20 lat! :)

Ale po co nam ta lista? | 2017-11-15 15:30:57 napisał(a):

Jak jest każdy widzi. Dziury w ulicach większe z roku na rok. To co zrobione 10 lat wstecz już się sypie. Nowe nawierzchnie tez nie są idealne. Robi się na wyścigi to co powinno być zrobione porządnie.

Mieszkaniec | 2017-11-15 18:53:25 napisał(a):

A gdzie jest gruntowy odcinek ul. Partyzantów?????

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie