Rocznica sowieckiej agresji na Polskę

15173.nsmed

Dzień Sybiraka i 82 rocznicę napaści ZSRR na Polskę obchodzono w Starachowicach 17 września. Organizatorami uroczystości byli Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Związek Sybiraków Koło w Starachowicach oraz Społeczność Szkoły Podstawowej nr 12 im. M. Kopernika w Starachowicach.

17 września, jak co roku, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki Polaków z Kresów do ZSRR starachowiczanie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod Krzyżem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku ustanowił 17 września - Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

O godz. 10.00 w intencji zmarłych zesłańców polskich "na nieludzkiej ziemi" odprawiona została uroczysta msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych. O oprawę artystyczną uroczystości zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12. W mszy św. uczestniczyła Sekretarz Miasta Barbara Szymańska.

W godzinach od 9.30 do 11.30 przy Krzyżu Ofiar Zbrodni Katyńskiej pełniona była warta honorowa. W imieniu władz miasta wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyła Ewa Skiba Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych.

Galeria ZDJĘĆ [kliknij]

Fot: Katarzyna Gritzman Park Kultury

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Baner UM

Dodane: 20.09.21 | Odsłony: 560
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie