Rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 11 wyrażają kategoryczny sprzeciw wobec planów przeniesienia ZSZ nr 3 z ul. Szkolnej do budynku Gimnazjum nr 3 przy ul. Leśnej

10766.nsmed

W mieście przetacza się ogromna dyskusja na tematem przeniesienia Zespół Szkół Zawodowych nr 3 z ulicy Szkolnej do budynku po wygaszanym gimnazjum przy ulicy Leśnej w Starachowicach. Teraz publicznie głos zabierają rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Starachowicach.

Poniżej treść pisma jakie otrzymali: prezydent miasta Marek Materek, radni Rady Miejskiej oraz radni Rady Powiatu.

My, rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Starachowicach wyrażamy zdecydowany i kategoryczny sprzeciw wobec planów przeniesienia Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach z ul. Szkolnej do budynku Gimnazjum nr 3 przy ul. Leśnej. Przemawia za tym szereg argumentów i brak jakichkolwiek przesłanek, które miałyby być korzystne dla naszych dzieci.

Podstawowa i zasadnicza kwestia dotyczy planów i sposobu ich wprowadzania w życie, bez jakichkolwiek konsultacji i próby porozumienia z gronem osób najbardziej zainteresowanych sprawą, tj. z rodzicami, Dyrekcją szkoły, jak również Gronem Pedagogicznym, które stoi, na identycznym stanowisku jak my, rodzice. 

Jesteśmy zbulwersowani i głęboko rozczarowani postawą Pana Prezydenta, który osobiście na zebraniu Rady Rodziców, 25 września 2018 w budynku SP nr 11 zapewniał, że do realizacji planów związanych z przeniesieniem szkoły ponadgimnazjalnej do sąsiedniego budynku nie dojdzie, skoro rodzice sobie tego nie życzą. Mamy świadomość, że te puste deklaracje były składane przed wyborami, a dziś sytuacja polityczna się zmieniła. Ale to nie zmienia faktu, że nadal była, jest i będzie obawa o przyszły los naszych dzieci. Bo to jak i w jakich warunkach będzie przebiegała ich edukacja będzie miało ogromny wpływ na ich dalsze życie.

1. Zasadnicza kwestia to bezpieczeństwo naszych dzieci. Uczniów obu szkół dzieli zbyt duża różnica wieku. Budynki obecnej podstawówki i gimnazjum nie są od siebie oddzielone i nie działają w odrębnych przestrzeniach publicznych. Nie da się całkowicie rozwiązać problemu "mieszania" się uczniów obu szkół. Istnieje tylko jedno wspólne wejście na halę sportową i wspólne szatnie w-f. Bliskie sąsiedztwo szkół rodzi obawy kontaktu małych dzieci z osobami dorosłymi, których potrzeby i oczekiwania względem otoczenia są diametralnie różne. Nabyte postawy, nawyki, często niewłaściwie zachowania starszych kolegów mogą negatywnie wpływać na młodszych uczniów, narażając ich na kontakt z papierosami, co gorsza innymi używkami, czy przejawami agresji, których również nie można wykluczyć. 

2. Reforma edukacji, której wszyscy się tak obawiali, okazała się być korzystna dla naszej placówki. Kiedy wydawało się, że z chwilą opustoszenia budynku Gimnazjum nr 3 nasze dzieci uzyskają w końcu warunki do nauki na miarę XXI wieku, władze miasta fundują nam zmiany, które będą milowym krokiem w tył. Znacząco zmniejszy się dostępna dla podstawówki przestrzeń. Już teraz tylko starsze klasy mają możliwość korzystania z hali sportowej, podczas gdy młodsze ćwiczą w salach lub na korytarzach. Nie do pogodzenia są sprawy związane z korzystaniem z bloku żywieniowego, który znajduje się w budynku SP nr 11. Zmniejszenie liczby sal lekcyjnych to ryzyko wprowadzania dwuzmianowości bądź ograniczenie naboru do szkoły, co znacząco wpłynie na rozwój szkoły. Tymczasem wprowadzona innowacja pedagogiczna sprawdza się doskonale i cieszy ogromnym powodzeniem uczniów. Nauka popołudniami uniemożliwi naszym dzieciom korzystanie z zajęć pozalekcyjnych, rozwijanie pasji i zainteresowań. Kolejna obawa to widmo całkowitej likwidacji zaplecza dla uczniów niepełnosprawnych, które mogą stracić salę do rehabilitacji. 

3. Nie wyrażamy zgody na to, by szkoła powiatowa była ratowana kosztem naszych dzieci. Istniejące w budynku Gimnazjum nr 3 pracownie (chemiczna, biologiczna, fizyczna itp.) w pełni odpowiadają potrzebom naszych uczniów i z myślą o nich, przez lata ogromnym wysiłkiem były tworzone. Zaplecze laboratoryjne na nic zda się uczniom, którzy kształcą się w kierunkach zawodowych i potrzebują konkretnej bazy warsztatowej. Po co niszczyć coś, co dobrze działa i funkcjonuje?

4. Jak podaje dyrekcja ZSZ nr 3, 70 proc. uczniów tej szkoły to młodzież dojeżdżająca z terenu powiatu starachowickiego, a nawet dalszych okolic. Biorąc pod uwagę fakt, że są to już osoby dorosłe, mające prawo jazdy, problemem stanie się natężenie ruchu i paraliż komunikacyjny spowodowany dojazdem do szkoły własnymi samochodami. Przy obu szkołach nie ma parkingu, który zabezpieczałby te potrzeby. Tym bardziej rodzi się obawa o bezpieczeństwo najmłodszych, na które obecnie czyha mnóstwo zagrożeń przy ruchliwym skrzyżowaniu ul. Leśnej i Majówka.    

Dlaczego Pan Prezydent pochyla się nad problemami szkół ponadgimnazjalnych, skoro wciąż jest jeszcze do rozwiązania szereg problemów w podstawówkach? Brak dzienników elektronicznych, zalecenia Sanepidu co do pilnych remontów sal gimnastycznych, na które nie ma pieniędzy czy fatalne warunki sanitariatów, na co także brakuje funduszy - to tylko jedne z wielu. Po co forsować pomysł, który spowoduje ogromne koszty a na który nie ma zgody stron zainteresowanych?  

Apelujemy o rozsądek i racjonalne podejście do sprawy, w której ważą się losy nie tyle budynków, ale przede wszystkim dzieci, które będą ponosić skutki tych decyzji. To eksperyment na żywym organizmie, za którym nie przemawiają żadne racjonalne i korzystne dla nas względy. Wierzymy, że ci, których wybraliśmy na swoich przedstawicieli nie zawiodą naszego zaufania, a powierzony im mandat będą realizować zgodnie z naszą wolą. Biorąc pod uwagę fakt, że do SP nr 11 uczęszcza 450 uczniów, ich rodzice, a także dziadkowie to znacząca grupa ponad 1000 wyborców, którzy na pewno zapamiętają działanie na szkodę naszych dzieci.    

Z poważaniem 

Rodzice Szkoły Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Starachowicach

Informacja nadesłana

***

Poprzednie artykuły:

Zespół Szkół Zawodowych nr 3 ze Szkolnej na Leśną?

Będą przenosiny szkół? ZSZ nr 3 z ulicy Szkolnej na Leśną. LO III z ulicy Glinianej na Osiedle Południe

Grono Pedagogiczne oraz pracownicy administracji i obsługi Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 mają obawy, co do zmiany lokalizacji szkoły

Na obawy pracowników i nauczycieli ZSZ nr 3 odpowiada prezydent Marek Materek

Stanowisko Zarządu Powiatu w sprawie zmiany lokalizacji III Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach

Dodane: 12.12.18 | komentarze (7)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Ot tak | 2018-12-12 21:15:47 napisał(a):

Widziały gały co wybierały.

Zofia | 2018-12-16 21:27:09 napisał(a):

Numer stary jak świat! Na początku kadencji najgorsze tematy- wbrew woli mieszkańców, sprzedamy co się da...A pod koniec same petardy- nowe drogi itd. Z nadzieją, że głupi wyborca zapomni! Ale ponieważ uczymy siè na błędach- w moim najbliższym otoczeniu będzie już -8głosów!

Zatroskana | 2018-12-17 07:04:17 napisał(a):

Więcej będzie takich straconych głosów.

Tomek | 2018-12-17 11:17:00 napisał(a):

Moje dziecko za rok idzie do 1 klasy. Nie ma opcji że wyślę je do SP nr 11 po praktycznym połączeniu z ZSZ.
Pewnie zrobi tak wielu rodziców z osiedla i wyśle za wszelką cenę dzieci do innych palcówek SP10 i SP12.

Do Tomek | 2018-12-17 18:17:54 napisał(a):

Nie wyślę bo nie ma jak. Teraz jest rejonizacja bardzo staranna

do Tomek | 2018-12-17 18:48:55 napisał(a):

A może poślecie dzieci do szkoły społecznej, którą tak Prezydent dziwnie faworyzuje.
Tam nie mają problemu z ciasnotą!

Tomek | 2018-12-19 12:20:39 napisał(a):

Rozumiem że przydział do danej szkoły odbywa się na podstawie miejsce gdzie dziecko jest zameldowane?

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie