Rosną koszty w miejskich inwestycjach. Braknie pieniędzy na jeszcze nierozpoczęte zadania?

12574.nsmed

Podczas jutrzejszej [27.03.2020 r.]sesji Rady Miejskiej radni będą decydowali m.in. o zmianach w budżecie miasta. W przygotowanym projekcie uchwały zapisano, że miasto musi dołożyć pieniędzy do kilku inwestycji. Dokładać trzeba mieć skąd, w związku z tym w projekcie uchwały znalazł się także punkt dotyczący wyjęcia trzech tytułów inwestycyjnych. 

W projekcie uchwały czytamy: 

W związku z wnioskiem Referatu Realizacji Inwestycji z dnia 13 marca 2020 r. proponuje się zwiększyć plan wydatków na realizację poniższych zadań inwestycyjnych w 2020 roku, tj.:

a) zadania pn. „Modernizacja Obiektu Centrum Strzelectwa Sportowego w Starachowicach” o kwotę 200.000 zł – do kwoty ogółem na zadaniu 1.245.623,22 zł. Zachodzi konieczność uzupełnienia środków własnych w celu rozliczenia robót dodatkowych, wynikających z zawartej w dniu 2.03.2020 r. ugody sądowej.

b) zadania pn. „Przebudowa ul. Krańcowej w Starachowicach w km 0+000 do km 1+038,75” o kwotę 350.000 zł – do kwoty ogółem 5.891.883 zł. Powyższe wynika z konieczności realizacji zamówień dodatkowych, które były przewidziane przez Zamawiającego zgodnie z zapisami umowy o roboty budowlane. Zadanie jest w trakcie realizacji, wartość wykonanych robót będzie obliczana na podstawie kosztorysów powykonawczych.

c) zadania pn. „Budowa odcinka ul. Moniuszki, od ul. 6 Września do ul. Kieleckiej w Starachowicach” o kwotę 200.000 zł – do kwoty 9.770.589 zł. Zwiększenia planu wydatków dokonuje się z uwagi na konieczność realizacji zamówień dodatkowych, które były przewidziane przez Zamawiającego zgodnie z zapisami umowy o roboty budowlane. Zadanie jest w trakcie realizacji, wartość wykonanych robót będzie obliczana na podstawie kosztorysów powykonawczych.

Proponuje się zmniejszyć plan wydatków na realizację poniższych zadań, tj.:

a) zadania pn. „Projekt rewitalizacji ulic: Licealnej, Zachodniej, Śląskiej, Warszawskiej, Bohaterów Westerplatte 8-16, Spacerowej” o kwotę 150.000 zł,

b) zadania pn. „Wykonanie ciągu pieszo – rowerowego łączącego ul. Kielecką z os. Orłowo na terenie Gminy Wąchock i Miasta Starachowice” o kwotę 280.000 zł,

c) zadania pn. „Remont dróg gminnych dofinansowywanych w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych” o kwotę 326.546,03 zł.

W trakcie głosowania radni zdecydują czy są za czy przeciw powyższym zmianom. Przypomnijmy, że sesje można oglądać on-line, na żywo w trakcie jej trwania lub później odtworzyć nagranie na kanale Youtube. Kanał urzędu miejskiego nazywa się TV RATUSZ [kliknij].

- W kwestii organizacji sesji zwróciłem się do pana prezydenta o odpowiednie przygotowanie sali posiedzeń, zachowanie stosownych odległości pomiędzy miejscami dla radnych, zapewnienie rękawiczek ochronnych i - jeśli będzie taka możliwość - również maseczek. Jestem w stałym kontakcie z radnymi i prezydentem. Ustaliliśmy, że decyzje będą podejmowane bez dodatkowej dyskusji, tak aby sesja potrwała możliwie jak najkrócej. Jestem przekonany, że wszyscy są świadomi powagi obecnej sytuacji i pozostaniemy zgodni, że w obecnej sytuacji obrady Rady Miejskiej nie są miejscem na uprawianie retoryki - powiedział dzisiaj dla portalu przewodniczący Rady Miejskiej Michał Walendzik.

Redakcja będzie oglądała sesję w wersji on-line. Może ktoś z radnych zapyta czym podyktowany jest wzrost kosztów na budowach i dlaczego akurat te trzy wymienione tytuły inwestycyjne „wypadają” z budżetu? Jeśli nie, poprosimy pana prezydenta Marka Materka o komentarz w tej sprawie. 

Fot. FB Marek Materek za: Z lotu Myszki

Dodane: 26.03.20 | komentarze (5)

Komentarze użytkowników

obserwator | 2020-03-26 20:30:27 napisał(a):

Wszystko należy wstrzymać, aby było czym ratować bezrobotnych ludzi. Co wy wyprawiacie cieniasy???

Gość | 2020-03-26 20:33:41 napisał(a):

Do Strzelnicy trzeba dołożyć??????????????????????????????????

Abc | 2020-03-26 21:05:44 napisał(a):

Bardzo lakoniczne uzasadnienie.umowa mogła przewidywać roboty dodatkowe to wcale nie znaczy, ze roboty dodatkowe musza wystąpić. Inwestycja jest złe przygotowana. Zawarcie ugody sądowej bez zbezpieczonych w budżecie środków to naruszenie dyscypliny finansów publicznych. lub przekroczenie uprawnień.

TOJA | 2020-03-26 21:23:22 napisał(a):

jutro mój syn złoży CV w UM, na stanowisko głównego architekta w mieście. Ma 5 lat i spore doświadczenie, gra w Minecrafta i tworzy krajobrazy. Niestety synowi nie pozwalam na razie na zabawę dronem i nie mógł startować na głownego energetyka.

sts | 2020-03-26 22:07:49 napisał(a):

Już dawno pisaliśmy, że budowanie szerokiej 20 m autostrady z dwoma pasami do góry to ekstrawagancja i wyrzucanie pieniędzy w błoto a przecież jest jeszcze stara Moniuszki. Przy rozsądnym projekcie tą inwestcję można by wykonać za 500 tys a zmarnować milion zł. to jest raptem 700m odcinek ulicy.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie