Sensacyjne odkrycie…

1200.th

Pracownik starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki Grzegorz Niedźwiedzki, wraz z grupą współpracowników z Polski i Szwecji dokonali odkrycia rzucającego nowe światło na stan wiedzy o początkach życia na Ziemi. 
Przed kilkoma laty w miejscowości Zachełmie w Górach Świętokrzyskich Niedźwiedzki odkrył tropy zwierząt, pochodzących z okresu dewońskiego, (395 mln lat). Są to ślady pierwszych czworonogów, które opuściły środowisko wodne i wyszły na ląd. W wyniku trwających siedem lat badań ustalono, że tropy należą do tetrapoda – przodka płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zdaniem naukowców mógł on osiągać długość nawet do 2,5 m. Odkrycie natychmiast stało się sensacją na skalę światową, podważając wiele teorii dotyczących ewolucji, które dotąd uważane były za pewnik. Jedną z konsekwencji dokonań Grzegorza Niedźwiedzkiego i jego współpracowników jest „cofnięcie” o 18 mln lat do tyłu momentu wyjścia na ląd pierwszych czworonogów. Kolejną jest dowiedzenie, że naturalnym środowiskiem tetrapodów było morskie wybrzeże, a nie jak dotychczas sądzono tereny bagienne. Wagę odkrycia docenił najbardziej prestiżowy na świecie tygodnik naukowy Nature, nr 43-48 (7 stycznia 2010), który zamieścił odnośny artykuł oraz poświęcił mu pierwszą stronę swojej okładki
Tropy odnalezione przez pracownika Działu Przyrody naszego Muzeum są najstarszym na Ziemi śladem pozostawionym przez zwierzęta lądowe. Grzegorz Niedźwiedzki ze swoją grupą kontynuuje badania, przygotowując świat nauki na kolejne sensacje

W skład grupy badawczej wchodzili: Grzegorz Niedźwiedzki (Uniwersytet Warszawski, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach) Piotr Szrek (Uniwersytet Warszawski, Polski Instytut Geologiczny w Warszawie), Katarzyna Narkiewicz(Polski Instytut Geologiczny w Warszawie), Marek Narkiewicz (Polski Instytut Geologiczny w Warszawie), Per E. Ahlberg (Uniwersytet w Uppsali)

Tekst: Paweł Kołodziejski, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Fot. www.nature.com

Dodane: 08.01.10 | Odsłony: 739 | komentarze (5)

Komentarze użytkowników

Milosz | 2010-01-08 15:08:00 napisał(a):

W takim razie ciekawe, w którym muzeum ulokują ten "eksponat". Może u nas?

varatron | 2010-01-08 15:09:01 napisał(a):

To odkrycie na skalę świata. Fajnie że to ludzie od nas są w to zaangażowani.

maolo | 2010-01-09 08:54:42 napisał(a):

no nieźle jest!

Yoshida | 2010-01-09 13:04:54 napisał(a):

Powinni w jakis sposób zaznaczyć ten fakt w starachowickim muzeum... dobra promocja i może by się zjawiło kilku turystów (z kasą:))

Ultrax | 2010-01-09 15:45:44 napisał(a):

A to nie wiedziałem że to ktoś kto współpracuje z naszym muzeum dokonał tego odkrycia. W każdym razie gratulacje!

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie