Sesja Rady Miejskiej. W maseczkach czy bez?

12975.nsmed

Przy wejściu na salę „Olimpia” w Urzędzie Miejskim, gdzie obradowali w piątek 22 maja radni Rady Miejskiej, stał stolik, a na nim czekały maseczki ochronne, rękawice jednorazowe oraz płyn do dezynfekcji. 

„Pojawiła się wątpliwość, co do zachowania środków ostrożności” - takimi słowami rozpoczął piątkową sesję Rady Miejskiej jej przewodniczący Michał Walendzik. Chodziło o maseczki i zakrywanie nosa oraz ust przez uczestników sesji, ponieważ część osób zastosowała środki ochrony, a część nie. Niektórzy przyszli w maseczkach, a następnie je zdjęli. 

Przewodniczący poprosił prawniczkę magistratu obecną na sesji o zabranie głosu w tej kwestii i rzetelną, prawną informację, jak powinna sesja przebiegać, jakie środki ostrożności powinny być zachowane. 

- Co do zasady, obowiązek noszenia masek jeszcze obowiązuje. W miejscach pracy jest on ograniczony w pewnym stopniu, natomiast w przypadku sesji Rady Miasta, nie można powiedzieć, że on nie obowiązuje, ponieważ występują tutaj osoby z różnych zakładów pracy, z różnych środowisk. Każdy może mieć przeciwwskazania indywidualne zdrowotne co do noszenia maski i w tym sensie nie jest to obowiązek o charakterze generalnym i zawsze trzeba uwzględnić te indywidualne przeciwwskazania. Zalecane jest zakładanie masek i stosowanie środków ochrony indywidualnej oraz zachowywania bezpiecznych odległości. Jest to państwa indywidualna sprawa i w związku z przeciwwskazaniami zdrowotnymi, to nie podlega żadnej dyskusji - mówiła radca prawny Aleksandra Muszyńska-Marzec. 

- Szanowni państwo, jeżeli ktoś nie ma przeciwwskazań, chociażby z szacunku dla siebie, proszę o założenie maski czy też inny sposób zakrycia twarzy - poinformował radnych przewodniczący Walendzik. 

- W przypadku zachowania odległości, jeżeli siedzimy w miejscu, te maski można byłoby zdjąć - powiedział radny Dariusz Lipiec i przywołał dla uzasadnienia przepisy, które będą obowiązywały w trackie szkolnych egzaminów, kiedy uczniowie już w trakcie pisania egzaminów będą mogli zdjąć maseczki. - Popadamy w tej chwili w paranoję - dodał radny Lipiec i przypomniał, że na poprzedniej radzie dwukrotnie prosił o to, by obrady rady mogły odbywać się w sposób zdalny. - Mój wniosek został nie tylko odrzucony, ale zlekceważony. Wszystkie gremia w Polsce odbywają tego typu posiedzenia w sposób zdalny: Sejm RP, rady miast, rady powiatów. Są środki informatyczne, do tego, żeby się to [sesja - przypis red.] odbyło zdalnie. (…) Urząd Miasta posiada sześciu informatyków. Ja w szkole jestem sam i mój kolega Grzesiek. Ogarniamy nauczanie dla 600 dzieciaków - podsumował radny Lipiec. 

Ostatecznie sesja odbyła się. Część radnych była w maseczkach i rękawiczkach, część nie.

Zobacz ZDJĘCIA [kliknij]. Fotografie zostały wykonane w trakcie sesji po godzinie 10.00. 

Dodane: 23.05.20 | komentarze (9)

Komentarze użytkowników

gość | 2020-05-23 12:09:57 napisał(a):

Mniejsza o maseczki,każdy rozstrzygnął ten problem sam jak widać na zdjęciach.Ważny jest duży odwrót od zamierzeń ,które miasto miało realizować i ewentualny brak 10 mln w budżecie.

gość | 2020-05-23 12:13:47 napisał(a):

W większości niema sesja Rady Miasta.Kiedy taka sytuacja się skończy?

Maskakra | 2020-05-23 12:19:29 napisał(a):

Może się w końcu uduszą nieroby.

Biurwa | 2020-05-23 13:05:31 napisał(a):

Rada w tym składzie jest zbędna. Ani inicjatywy ani jakiejkolwiek opozycji i kontroli wątpliwych decyzji słońca kwietników.

gość | 2020-05-23 13:27:23 napisał(a):

Trzeba mądrze wybierać,bo tak działają ludzie,którzy otrzymali jedne z najlepszych wyników w historii starachowickiego samorządu.Różne zależności np. pracuję w powiecie a jestem radnym w gminie,albo jest nauczycielem w szkołach gminnych lub powiatowych ,dzieci,żony ,mężowie,bracia,siostry pracują w sferze samorządu,jednostkach,spółkach utrudniają wykonywanie mandatu radnego. A tych zależności jest dużo,dużo więcej...Brak
odważnych pytań,wszystko dymano-dmuchane i cukierkowy słodkopierdzący świat. No i rada bywa w dużej części niema...

gość | 2020-05-23 13:49:02 napisał(a):

No i stało się jasne,że jak jedna ekipa wygrywa w mieście i powiecie to nic dobrego z tego nie wynika,chociaż wydawałoby się,że będzie odwrotnie.

gość | 2020-05-23 20:21:40 napisał(a):

A relacja z tak ważnej sesji to będzie za tydzień ?

gość | 2020-05-23 20:24:09 napisał(a):

Bo chyba jest jakaś gradacja wydarzeń i sens ich zamieszczania w pewnej kolejności ,czy się mylę ?

mieszkaniec | 2020-05-23 22:29:43 napisał(a):

Maseczki są im zbędne, bo i tak to są w większości ludzie bez twarzy.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie