SMOG w Starachowicach

9366.nsmed

W bezwietrzne dni, a czasami i nie tylko, idąc wieczorem przez miasto, ciężko jest oddychać. Powietrze, bywa aż gęste od dymu z kominów. Co starachowiczanie spalają w domowych piecach, czy jest to tylko dobrej jakości paliwo? Trudno powiedzieć.

Przed sezonem grzewczym Straż Miejska przypominała, że spalanie odpadów z naruszeniem przepisów ochrony środowiska jest wykroczeniem w myśl artykułu 191 Ustawy o odpadach, który brzmi - „Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub karze grzywny”. - W wypadku zauważenia przypadku wypalania odpadów, prosimy o jak najszybszy kontakt telefoniczny z naszym dyżurnym Straży Miejskiej pod telefonem 41 273 82 66, abyśmy mogli jak najszybciej zareagować i natychmiast wyeliminować występujące zagrożenie – informowali strażnicy.

Radny Rady Powiatu Paweł Lewkowicz wystąpił z pismem do Zarządu Powiatu, aby zajęto się działaniami na rzecz poprawienia jakości powietrza w powiecie starachowickim.

Poniżej treść interpelacji radnego. 

Interpelacja skierowana do Zarządu Powiatu w Starachowicach dotycząca: podjęcia interwencji w zakresie przeciwdziałania złej jakości powietrza na obszarze powiatu starachowickiego i wypracowania spójnego planu działania poprawy jakości powietrza – z udziałem  interesariuszy.

Zdaniem Europejskiej Agencji Środowiska – jakość powietrza w Polsce jest najgorsza w Europie.  W grudniu br. największy smog zanotowano w centralnej i południowo-wschodniej Polsce. Według Komisji  Europejskiej  zanieczyszczenie powietrza kosztuje Polskę 110 mld zł rocznie ( 4% PKB). Najgorsze jednak, że fatalne powietrze zawierające smog pochłania rocznie życie prawie 50 tys. rodaków. Smog jest   mglistą  zawiesiną w skład której wchodzą pyły PM10( toksyny benzopiren, metale ciężkie, dioksyny, furany) i pyły PM2,5 ( przemiana dwutlenku siarki, azotu, amoniaku). Zatrute powietrze przedostające się do płuc może powodować zapalenie oskrzeli, alergie, astmę, nowotwór płuc, czy krtani. Śmiercionośne staje się ,gdy toksyny przenikną do krwiobiegu, tworząc  ognisko zapalne w żyłach, co inicjuje   miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, udary mózgu. W wyniku procesu generowania smogu, tworzą się dioksyny, głównie powstałe w kotłach, w których pali się paliwem okropnej jakości, które  wydalane z kominów osiadają na ziemi w kształcie dymu. Dioksyny i furany będące źródłem niskiej emisji powodują skażenie roślinności i gleb lokując się w środowisku na wiele lat, mając duży  wpływ na żywność, spożywaną przez człowieka.

W stacjach pomiarowych strefy świętokrzyskiej ( dotyczy też stacji w Starachowicach przy ul. Złotej), przy badaniu  jakości powietrza wartość pyłów  PM10 oraz ostatnio pyłów  PM 2,5 są przekraczane. Obszar Starachowic zaliczono do klasy C i D2 z koniecznością podjęcia działań naprawczych z uwagi na przekroczenie poziomu pyłów zawieszonych i stężenia ozonu. Ponadto na sesji  w listopadzie 2017r. Rada Powiatu nie przyjęła informacji o stanie środowiska na terenie powiatu starachowickiego za 2016r. przedstawionej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska(WIOŚ) w Kielcach. 

Wobec niniejszego wnoszę  o zorganizowanie  forum dialogu z interesariuszami, którzy zajmują się ochroną środowiska  i  jego monitoringiem, celem wypracowania skoordynowanego i spójnego konspektu zadań w kierunku poprawy złej jakości powietrza. Ważnymi  podmiotami dyskusji  powinny być jednostki samorządu terytorialnego z powiatu starachowickiego, zarząd województwa świętokrzyskiego, inspekcje i służby mające wpływ na ochronę i jakość powietrza atmosferycznego, PZOZ w Starachowicach, Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach, WIOŚ, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a także największe podmioty gospodarcze funkcjonujące w aglomeracji starachowickiej. Ważną rolę w niniejszej tematyce mogliby odegrać parlamentarzyści  regionu świętokrzyskiego, którzy mają na względzie poprawę jakości powietrza w strefie świętokrzyskiej.

Poza wypracowaniem konkretnych  rekomendacji  określających zakres skutecznej interwencji, kluczową rolę winno odegrać wspólne opracowanie produktu informacyjno  - promocyjnego w niniejszej materii wzorując się na przykładzie ogólnopolskiego projektu ,,Czas na czyste powietrze”. W ramach koordynacji  poprawy jakości powietrza pożądana byłaby zakrojona na szerszą skalę edukacja ekologiczna dzieci, młodzieży, dorosłych w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego i klimatu na bazie zapisów Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Starachowickiego na lata 2016-2022  z perspektywą do 2022 roku. 

Reasumując, uprzejmie  proszę Zarząd Powiatu w Stachowicach  o zorganizowanie  w/w forum dialogu z interesariuszami, celem wypracowania wspólnych działań poprawiających złą jakość powietrza.

Dodane: 01.01.18

Komentarze użytkowników

Zen | 2018-01-01 17:20:08 napisał(a):

Aby ograniczyć zanieczyszczenie nie potrzeba żadnych orędzi,trzeba zakazać sprowadzania węgla z Rosji i Chin ,obniżyć cenę gazu ,na rynek rodzimy węgiel wysokokaloryczny w ludzkiej cenie.Jak ktoś mówi że ludzie palą węglem gorszej jakości lub śmiećmi to jest normalny debil .A skąd to normalnie mają brać?

zaczadzona | 2018-01-01 18:56:24 napisał(a):

właśnie BARDZO DOBRZE !!! że Pan Radny poruszył temat smogu. Niech w końcu te darmozjady na stołkach których wybraliśmy zajmą się skutecznie problemem bo takie ułomy psychiczne palą czym popadnie i się oddycha jakby człowiek głowę w kominie trzymał.

Brawo | 2018-01-01 19:36:11 napisał(a):

Brawo Paweł.

mieszkaniec | 2018-01-01 20:02:53 napisał(a):

Może Materek się zajmie konstruktywnie tym tematem zamiast jarać się tym swoim fejsem i żadnego pożytku to nie wnosi. Masz pole do popisu Panie prezydencie. Masz cudzy gotowy pomysł to działaj pan! Lubisz pan cudze pomysły przecież..

toja | 2018-01-01 21:07:41 napisał(a):

Problem rozwiązany. Nałożyć na mieszkańców domów jednorodzinnych podatek w wysokości np 100 miesięcznie za śmiecenie powietrza, oczywiście nie wszystkich instalacje gazowe, energia odnawialna. A tych, których się przyłapie karę 10k. Tylko by trza było wzmocnić prewencję. Mieszkam w bloku i te przychlasty co palą byle czym mnie wkurzają. SMOG i SMOk

Milu | 2018-01-02 07:53:55 napisał(a):

Dobrej jakości paliwo spalają osoby zamozniejsze które mają nowoczesne piece, a reszta pali byle czym. Brawa dla Pana radnego. Niech władze się tym zajmą byle tylko nie na papierze i w słowach a realnie.

co wdychamy | 2018-01-02 08:41:43 napisał(a):

Problem smogu dotyczy nas wszystkich bo każdy oddycha a tylko jeden Radny zwrócił uwagę co wydychamy. Dziękuję serdecznie Panie Pawle i niech zdrowie Panu dopisuje jak najdłużej. Dobra robota! tylko niech włodarze coś z tym dalej zrobią!

Anna | 2018-01-02 08:47:32 napisał(a):

Dobre pomysły Pawła Lewkowicza, który żyje problemami miasta i powiatu. Zawsze aktywny na posiedzeniach Rady Powiatu.takich nam potrzeba radnych. Przeciwieństwo tych, którzy tylko podczas obrad jedzą i dzwonią . Niech straż miejska przejdzie szczególnie wokół domków np. Wierzbowa i zobaczy jakie dymy unoszą się z komina. Od razu widać czym ludzie palą

Do Radnego | 2018-01-02 08:56:18 napisał(a):

Panie Pawle proszę uprzejmie zająć się budową spalarni odpadów. Pomimo protestów mieszkańców i zapewnień władzy, że na razie powstrzymano projekt, chodzą słuchy że prowadzone są intensywne działania aby powstała. Proszę o ujawnienie faktów, bo Pan jak widać ma odwagę działać dla mieszkańców. Proszę zapytać innego radnego powiatowego, który pracuje w zec, na jakim etapie jest obecnie projekt.

@Anna | 2018-01-02 08:58:50 napisał(a):

Skończ z tymi peanami na rzecz radnego Lewkowicza!
Kazdy radny bierze dietę i jego psim obowiązkiem jest dbałość o mieszkańców
To że napisał wniosek z prośbą o lepsze powietrze - to nie znaczy że zaraz będziemy mieli lepsze powietrze
Czekam na odpowiedź "Zarządu Powiatu w Starachowicach" - wtedy będzie wiadomo czy chwalić radnego czy nie

Do@Anna | 2018-01-02 09:24:00 napisał(a):

Radny przynajmniej za swoją pracę zbiera pochwały. Oj ktoś tu mocno zazdrości Radnemu.

@Do@Anna | 2018-01-02 10:50:15 napisał(a):

Tylko radny mógl o sobie napisać "Radny" z dużej litery :):):)
Wszytskiego najlepszego Panie Radny w Nowym Roku

do przedmówcy | 2018-01-02 11:19:08 napisał(a):

jesteś żałosny i niedowartościowany i taki prawdopodobnie skończysz czego ci życzę haha

Do @Do@Anna | 2018-01-02 11:52:14 napisał(a):

Z dużej litery pisze jak kogoś szanuje. Dlatego do ciebie pisze tak jak zasługujesz - zejdź ******* z netu i zajmij się sprawami za które pobierasz gruby hajs.

Ekolożka | 2018-01-02 12:08:56 napisał(a):

Darmowa komunikacja miejska i już smog mniejszy, teraz, zaraz, natychmiast !!!

Mieszkaniec tst | 2018-01-02 15:12:22 napisał(a):

W mieście najwiekszymy trucicielami sa mieszkańcy domów lprywatnych. Palą czym sie da smiećmi dżnsami szmataki podłym węglem. A nawet jak by palili super węglem to i tak bedzie smog. I co najśmieszniejsze ci truciciele najwicek przyczeli gdy były rozmowy o izotermicznej spalarni odpdów która jest pro ekologiczna i ezpiecznejsza od kotłowni opalanych węglem. Ponadto w przyszłości otwiera sie szansa podłączenia domów prywatnych. No ale z takimi ludźmi którzy przyszli tylko pokrzyczec trudno rozmawiać. Drugie pytanie ilu z nich skorzystało z dotacj na proekologiczne źródła . poprostu ciemny lud

Obywatel | 2018-01-02 16:27:36 napisał(a):

Radny Lewkowicz słusznie poruszył temat smogu. Oczywiście zawsze będą dyskutanci którzy skrytykują ale to mało konstruktywne. Inną sprawą jest niemoc powiatu w sprawach
miejskich. Dlatego słusznym jest powołanie takiego forum. To jakiś sensowny krok. A tak nawiasem mówiąc jak by to orzadzenie pomiarowe zamontować na Wierzbowej lub w Wierzbniku to był by pomiar

Do mieszkaniec tst | 2018-01-02 17:38:22 napisał(a):

Ciemny lud to ci jeszcze pokaże gdzie twoje miejsce. Spalarnie to buduj pod swoją chałupą. Zamiast się interesować kto skorzystał z dotacji na proekologiczne źródła ciepła, lepiej się zainteresuj ile skorzystało z niezwykle tanich mieszkań.

tomasz | 2018-01-02 18:21:03 napisał(a):

Musi być tańszy węgiel, natomiast w tym roku cena miału i węgla podrożały o około 200 zł. Wiadomo, że w takiej sytuacji ludzie będą palili wszystkim czym się da żeby nie zamarznąć i nic tego nie zmieni, prócz wprowadzenia rządowych dopłat do opału.

Miasto | 2018-01-02 18:34:24 napisał(a):

Trzeba przyłączac domy do zec. Jako pierwsze osiedle wierzbowa. Czy to aż taki koszt? Unia nakłada na Polskę kary za smog wiec może da się pozyskać jakieś dofinansowanie na ten cel.

Szlakowisko | 2018-01-02 19:12:50 napisał(a):

Szacunek dla radnego za poruszenie tego tematu! Na szlakowisku nie idzie okna otworzyć.

Matka Starachowiczanka | 2018-01-02 19:14:39 napisał(a):

W okolicy Galardii nie ma teraz czym oddychać!!!
To jest dla mnie szok , bo nie pamiętam by 10 czy 20 lat temu żeby tak się działo
Moim zdaniem jak najwięcej domów powinno być podłączone pod miejską sieć , bo teraz nas niektórzy zabijają . A co w przyszłości będzie z naszymi dziećmi???

No tak | 2018-01-02 19:34:25 napisał(a):

Bo jeszcze 10-20 lat temu smogu nie było. Uczyliśmy się tylko o nim na geografii patrząc na zdjęcia Pekinu. Ludzie palą odpadami i ten ciężki dym wisi nisko. Najgorzej mają ci na nisko położonych terenach.

Mieszkaniec tst | 2018-01-02 21:28:49 napisał(a):

Do wiadomości zgodnie z tym co podjęto w Radzie Europy nie będzie żadnych dotacji na modernizacje instalacji opalanych węglem jedyna szansa to inne źródła energi jak spalarnia która jest mniej szkodliwa od węglowych instalacji. No ale nie douczeni tego nie rozumieją dalej będą truć mieszkańców spalanymi gumiakami. I to jest jeszcze kolejna szansa na utrzymanie niskich cen dla mieszkańców bloków

@Mieszkaniec tst | 2018-01-03 06:21:52 napisał(a):

Palą gumiakami nie dlatego że nie ma spalarni tylko dlatego że chcą zaoszczędzić i jakiś gumiak albo opona zawsze się znajdzie. Szkoda że straż miejska jak zwykle bezradna

Uczestnik konsultacji | 2018-01-03 08:44:30 napisał(a):

Prezes zec na konsultacjach powiedział że będzie gaciami polił. Natomiast składowisko i sortowania odpadów z profesjonalnym miejscem pracy dla wykluczonego, zlokalizowana na terenie bazy MZK, potwierdza obawy wszystkich przeciwników spalarnii. Żebyśmy mieszkańcy nie skończyli jak małźe na Lubiance, jak się tacy fachowcy zabierają za robotę.

do Uczestnik konsultacji | 2018-01-03 10:41:49 napisał(a):

Czas najwyższy oddać miasto i powiat w ręce fachowców, pamiętajmy o tym wybory już w tym roku. Dosyć tego dyletanctwa i zabawy w piaskownicy !!!

Wyborca | 2018-01-03 12:57:53 napisał(a):

Jedni fachowcy chcieli budować biogazownie i zakład recyklingu odpadów opakowaniowych a drudzy fachowcy spalarnie. Wszyscy siebie warci, tylko miasta szkoda. Mieszkańcy Orłowa pamiętają co było.

biegacz | 2018-01-03 14:17:49 napisał(a):

Na fb można przeczytać o podpinaniu kolejnych odbiorców pod zec, o sukcesywnej likwidacji Bugaju. Co zostało zrobione konkretnie w tym kierunku? Pytam bo nie wiem.

ja | 2018-01-04 10:56:11 napisał(a):

powinien być specjalny nr telefonu alarmowego-sąsiad smrodzi-dzwonię-szybko przyjeżdża straż miejska i wlepia dotkliwy mandat! mieszkam w bloku a kilka prywatnych domów w okolicy (marchlewskiego...) tak smrodzi, że trudno wytrzymać! i gdzie są służby miejskie? czy to taki problem pojeździć po mieście i patrzeć gdzie lexci śmierdzący dym?

ekolog | 2018-01-04 15:02:00 napisał(a):

Służby jeżdżą, ale boją się wysiadać z samochodu. Jaki pan taki kram.

Paweł | 2018-01-10 12:48:28 napisał(a):

Chyba panu radnemu nie o to chodziło. Apelował do powiatu o działania i jakie powiat działania podejmował abp podejmuje w tym temacie? Bo tekst dotyczy gminy a gmina to nie powiat xzy inaczej?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie