„Solidarność dla Klimatu”. Samorządowcy ogłaszają wspólną deklarację

10744.nsmed

W najbliższy poniedziałek, 10 grudnia o godz. 9.30 w Katowicach prezydentki i prezydenci, burmistrzynie i burmistrzowie oraz radne i radni kilkunastu polskich miast ogłoszą Deklarację „Solidarność dla Klimatu”. Podejmą w niej zobowiązania do konkretnych wspólnych działań na rzecz ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkanek i mieszkańców.

Deklarację ogłoszą i podpiszą między innymi: prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski, przewodniczący Rady Miejskiej Namysłowa Jacek Fior, radna Cieszyna Joanna Wowrzeczka oraz radny i były burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski. Deklarację wspiera także prezydent Starachowic, Marek Materek.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli brytyjscy posłowie do Izby Gmin - Anna McMorrin i Alex Sobel z Partii Pracy, a także pełnomocnik rządu Wielkiej Brytanii do spraw zmian klimatycznych Nick Bridge.

Sygnatariusze Deklaracji w związku z odbywającym się w Katowicach szczytem COP24 zwracają uwagę, że polityka klimatyczna i energetyczna są nierozłączne. Podkreślają, że cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej są szansą dla polskiego społeczeństwa i gospodarki naszego kraju, a jednocześnie chronić będą środowisko przyrodnicze.

Idea Deklaracji powstała w Sieci Miast Progresywnych, którą tworzą samorządowcy między innymi z Cieszyna, Dąbrowy Górniczej, Gorlic, Iławy, Mielna, Namysłowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Sejn, Sławkowa, Słupska, Starachowic, Świdnicy, Wadowic oraz warszawskiej dzielnicy Bielany. Współpracują oni ze sobą w celu wymiany doświadczeń na temat nowoczesnego zarządzania miastem wraz z jego mieszkańcami.

Sieć Miast Progresywnych jest partnerką inicjatywy UK 100 z Wielkiej Brytanii. Sieci miast współdziałają na rzecz wymiany dobrych praktyk pomiędzy miastami, które realizują lokalną politykę klimatyczno -energetyczną. Dyrektor sieci UK 100, Polly Billington będzie obecna podczas ogłaszania Deklaracji.

Informacja nadesłana

Dodane: 06.12.18 | komentarze (3)

Komentarze użytkowników

Ekolog | 2018-12-06 20:46:28 napisał(a):

Co to znaczy, że Prezydent Starachowic wspiera deklarację, a nie zamierza jej podpisać ???

Samorządowiec | 2018-12-06 21:00:44 napisał(a):

Mam nadzieję, że progresywne Starachowice już przystąpiły do sieci NAZCA, czyli międzynarodowej platformy proekologicznej. To wielka szansa na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy !!! Jest to bardzo poważna instytucja przy ONZ, wspierająca również finansowo działania miast zmierzające do ograniczenia szkodliwych emisji. Wczoraj ponad 20 polskich miast na szczycie w Katowicach zgłosiło swój akces do tej platformy.

obserwator | 2018-12-08 08:50:52 napisał(a):

Tu doskonale widać jak ludzie interesują się smogiem. Udają, że nie ma problemu, nie zabierają głosu, to i władza ma głębokim poważaniu, ze się trujemy !!!

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie