Spalanie, to najgorsza metoda unieszkodliwiania śmieci. Stowarzyszenie pyta, dlaczego Starachowice chcą iść tą drogą?

14079.nsmed

Dwa starachowickie Stowarzyszenia nie odpuszczają tematu budowy Instalacji Odzysku Energii tzw. „spalarni śmieci” przy ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach. We wtorek 8 grudnia po południu w spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli prezes Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie (SWS) Paweł Lewkowicz wraz z członkiem stowarzyszenia Mariuszem Rachudałą oraz wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic (SIDS) Zbigniew Kroczek. Konferencja odbyła się przed siedzibą Zakładu Energetyki Cieplnej. 

Paweł Lewkowicz przypomniał, że jego stowarzyszenie zwróciło się z petycją do włodarza miasta o organizację debaty dotyczącej budowy „spalarni śmieci”. Władze miasta [wiceprezydent Ewa Skiba] nie wyraziły na to zgody, o czym na łamach portalu informowaliśmy wcześniej [czytaj więcej]. Stowarzyszenie przygotowywało się do debaty, poszerzając swoją wiedzę na temat takich instalacji. Prezes Lewkowicz przy pomocy krótkiej prezentacji chciał uzmysłowić starachowiczanom, że:

- ważny jest aspekt środowiskowy i ilość wytwarzanego przez instalację dwutlenku węgla. W przypadku planowanej inwestycji w Starachowicach i spalania tzw. RDF (np. tworzywa sztuczne, tekstylia), spowoduje to dużą produkcję gazu cieplarnianego, a skutkiem ubocznym spalania będą  odpady w postaci żużli i pyłów, co nie będzie niezgodne ze standardami, ale będzie miało miejsce;

- koszt wybudowania spalarni jest najdroższy spośród innych źródeł produkcji ciepła i produkcji prądu;

- mieszkańcy nie wiedzą jakie są przychody i koszty w działaniu zakładanej instalacji; 

- na chwilę obecną starachowicka instalaca nie ma zapewnionego dofinansowania zewnętrznego;

- przy małej instalacji koszt spalenia specjalnej frakcji śmieci jest relatywnie wyższy niż w dużych instalacjach;

- są alternatywy dla spalarni w miastach średniej wielkości. Przykładem Gospodarka Obiegu Zamkniętego polegająca na: minimalizacji wytwarzania odpadów, selektywnej zbiórce i recyklingu odpadów, ponownym wykorzystaniu odpadów, kontroli segregacji odpadów, zagospodarowaniu bioodpadów (ok. 30% zbiorczej masy odpadów).  

- W hierarchii gospodarki odpadami, spalanie jest ostatnią z możliwości tzw. unieszkodliwianie odpadów. Dlaczego Starachowice wybrały tą ostatnią metodę? Najgorszą. Nie wiem. To pytanie nie znajduje odpowiedzi, ponieważ nie mieliśmy możliwości spotkania i debaty - mówił prezes Lewkowicz. „Brak debaty, to brak jawności i transparentności w życiu publicznym w Starachowicach w sprawie związanej z aspektem środowiskowym, ekonomicznym przy udziale finansów publicznych.” - Można było przeczytać na prezentowanym wydruku.  

Viva UbezpieczeniaReklama

- Mam wielki apel do prezydenta miasta Starachowice, czy jest uwikłany w spalarniowy biznes, gdzie w zasadniczej części będą spalane obce śmieci? Albo też ma minimum tej transparentności i powoła radę konsultacyjną. Jest to ciało opiniodawczo-doradcze, które miałoby możliwość wyrażania różnych opinii, stanowisk w procesie przed-inwestycyjnym i inwestycyjnym tejże spalarni - dodał prezes Lewkowicz - podsumowując, że transparentność w działaniach władzy jest winna mieszkańcom.  

Wiceprezes SIDS Zbigniew Kroczek przypomniał, że jego stowarzyszenie, w ramach dostępu do informacji publicznej, wystąpiło do Zakładu Energetyki Cieplnej z szeregiem pytań. Część z odpowiedzi została już udzielna. Kolejne mają paść w tym tygodniu. Zbigniew Kroczek, nie przebierając w słowach, skomentował plany władz co do budowy tzw. „spalarni śmieci”, a za przykład gminy, która jednak wycofała się z planów budowy podobnej instalacji podał Ustrzyki Dolne. 

- Z reguły przy realizacji takiej inwestycji powołuje się zespół fachowców, którzy w oparciu o zmieniające się przepisy, zmieniające się technologie, zmieniające się warunki finansowania, zmieniające się ceny usług i materiałów, dostosowują do aktualnych realiów taką inwestycję. U nas za budowę tej instalacji wziął się zespół, który możemy nazwać zespołem „trzech tenorów”. To Marek Materek - politolog, Robert Sowula - politolog i Marcin Pocheć - ekonomista z bardzo małym doświadczeniem w swojej dziedzinie. Nie ma prawa to się udać - powiedział Zbigniew Kroczek. 

Zobacz nagranie [kliknij] 

Dodane: 09.12.20 | Odsłony: 1348 | komentarze (30)
Tagi:

Komentarze użytkowników

tola | 2020-12-09 08:03:13 napisał(a):

http://odpady.net.pl/2015/12/19/w-krosnie-bedzie-budowana-spalarnia/

tola | 2020-12-09 08:08:02 napisał(a):

https://krosno112.pl/aktualnosci/pozostale-informacje/item/7576-czy-w-krosnie-powstanie-jednak-spalarnia-odpadow.html

Gość | 2020-12-09 08:20:52 napisał(a):

No pochec to już pokazał ekonomię w piekarni... I pokazuje apropo MZK I ZEC. Pogonić. Aaaa i pokazał ekonomię przy oświadczeniu majątkowym co go CBA sprawdzalo i nakazalo wywalenie na bruk. Umknęło 400.000 złotych... Oj ekonomista...

Lolek do Toli | 2020-12-09 08:25:02 napisał(a):

Tak, tylko w Krośnie będzie budowana spalarnia w układzie partnerskim 28 gmin. Do budowy przystępują dopiero po przebudowie i modernizacji zakładu unieszkodliwiania i segregacji odpadów za ponad 90 mln ,z uzyskaną dotacją ok.70 mln. Tolu musisz staranniej odrabiać pracę domową .

tola | 2020-12-09 08:55:56 napisał(a):

Ta batalia jest o pieniądze czy o szkodliwość spalarni?

Rura | 2020-12-09 09:35:17 napisał(a):

W ciągu 6 lat prezydent Materek nie rozwiązał problemu zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. Ceny rosną i będą rosły, a chłopaki bawią się w budowę spalarni, która jest kompletna mrzonką. Stracono 6 lat dla Starachowic w ważnej dla nas kwestii. Czas na wnioski.

zenek z gazowni | 2020-12-09 11:07:18 napisał(a):

Smog w Starachowicach czuć niemal codziennie od października do kwietnia, a tu nasz kochany prezydnet bedzie nam jeszce spalarnie dorzucał bo mało nam pyłów i syfu w powietrzu. Niech sobie w Suchedniowe taka spalarnie postawi, najlepiej obok willi Materkow.

niech inżynier gada, nie polityk, czy polityczny LWP | 2020-12-09 11:51:33 napisał(a):

Początkowo byłem za spalarnią. Sądziłem, że zmniejszy to koszt ogrzewania. Byłbym w stanie zaryzykować. Teraz już wiem, że tak nie będzie.Decydenci to słabe umysły techniczne, po kiepskich studiach. Jedynie parcie na szkło. Ciepło w Starachowicach radykalnie zdrożeje. Będzie to konsekwencją kosztownych błędów, utrzymania "perełki"za wszelką cenę, czyli ciągłym dofinansowywaniem spalarni. Z braku podstaw ekonomicznych, przy zaistnieniu jedynie politycznych pachnie mi możliwością korupcji. Jeden się już nabrał he,he,he

Inżynier | 2020-12-09 16:05:21 napisał(a):

Tak jak spalarnia śmieci jest najgłupszym, bo najkosztowniejszym, niebezpiecznym i nieracjonalnym dla mieszkańców Starachowic pomysłem. Tak ostatnią rzeczą, o którą można posądzać tutejszą władzę jest troska o mieszkańców (ogromne porażki ciepła i innych mediów). Biznes śmieciowy jest jednym z najbardziej dochodowych. Dlatego jest przedmiotem zainteresowania min. grup przestępczych i mafii, które traktują niewykształconych i zachłannych politykierów jako niezbędny ,,klucz,, do opanowania tego rynku. Taki proceder dzieje się w TST?.
Istnieją proste i bardzo dochodowe sposoby na uregulowanie tego sektora działalności gminy. Nie będą przez obecną władzę zastosowane, gdyż zyski byłyby dla mieszkańców. Materek nie otrzyma tych pomysłów gdyż wszystkie, które otrzymał to wynaturzył. Dlatego potrzebne jest forum, które nie tylko będzie walczyć z irracjonalnymi i korupcjogennymi ,,urojeniami,, władzy,, ale przedstawi też obraz alternatywnego, bezpiecznego i zyskownego gospodarowania gminy we wszystkich jej sektorach.

Do powyżej | 2020-12-09 16:15:34 napisał(a):

Bardzo mądre i prawdziwe podsumowanie

do inżyniera | 2020-12-09 16:27:52 napisał(a):

To ,ze ktoś tytułuje się inżynierem to nie znaczy, że zjadł wszystkie rozumy. Tak rozumuje inżynier z grajdołu Starachowice.Z czego niby wynika to "niebezpieczeństwo" w odzyskiwaniu ciepła ze spalania wyselekcjonowanych rodzajów śmieci??? Najgorsze,ze krytykanci nie przedstawiają żadnej alternatywy dla obniżki kosztów ciepła ani kosztów pozbywania się odpadów.Jestem też pewny, że żaden z nich nie widział działającej instalacji podobnej do tej jaka ma powstać w mieście. Jeżeli więc nie macie pojęcia o czym mówicie to pozwólcie działać innym zamiast siać zamęt...

Myślący | 2020-12-09 16:38:30 napisał(a):

A może zacząć od początku, czyli sortowni a nie od końca. Ale to chyba za trudne i nie ma się czym chwalić na fb.

Do powyżej | 2020-12-09 16:54:51 napisał(a):

Widzę, że trzeba Ci wiedzy, więc proszę.
Niebezpieczeństwo wynika wprost z istnienia spalarni i spalania śmieci. Krańcowej toksyczności dla ludzi, zwierząt, środowiska odpadów spalania, możliwości awarii i nie tylko.
Alternatywnych pomysłów Materek nie otrzyma z powodów, które wymieniłem.
Macie problem z myśleniem oraz działaniem strategicznym i taktycznym. Odpadów się nie pozbywa, na odpadach robi się doskonałe interesy. Mafia to wie, ale też wam nie powie.

Mieszkanka | 2020-12-09 17:00:28 napisał(a):

A co się stało z wybudowanym na strefie zakładem utylizacji odpadów? Zmieniła się opcja? Czy może brak właściwego dojścia do odpowiednich fachowców? A może brak koniunktóry?

Cd | 2020-12-09 17:05:06 napisał(a):

Z tego co opisywały media zakład posiada nowoczesną technologię przeróbki odpadów metodą pyrolizy do produkcji oleju napędowego. Czyli dla jasności, bez spalania termicznego.

Do do powyżej | 2020-12-09 17:26:06 napisał(a):

Trzeba czytać ze zrozumieniem.Gdzie tu mowa o spalaniu.Sortownia jak nazwa wskazuje słuzy do sortowania.Przygotowuje paliwo dla np cementowni(3 w okolicy),które potrzebują kilkadziesiąt ton dziennie.

Wezyr | 2020-12-09 18:03:30 napisał(a):

Materek wydaje olbrzymie pieniądze na przygotowanie tej inwestycji, ale moim zdaniem są to środki finansowe wywalane w błoto.
Najpierw niech Materek przedstawi twarde dane jak zamierza sfinansować tą splalarnie, skąd weźmie RDF jako wkład do jej ciągłej pracy? Gdzie w Polsce działa dokładnie taka spalarnia na jaką przygotowano przetarg. Jakie ma wyniki finansowe? Ile kosztowała?
Jak zbierze te dane to może dojdzie do wniosku, że jej budowa jest bez sensu jak większość jego pomysłów.
Reasumując Starachowice potrzebują nowego Wiaduktu a nie spalarni śmieci!

Piotr | 2020-12-09 21:51:02 napisał(a):

Spalarnia i tak powstanie po co ten hejt??? Zajmijcie się zgonami Starachowiczan zbieraniem podpisów pod zawiadomieniem do prokuratury kto zafundował nam szpital jednoimienny , dla czego ludzie umierają w karetkach ,przepełnione chłodnie , nekrologi nie mieszczą się na tablicach. To jest dzisiaj sprawa życia !skąd taka liczba zgonów???

do Piotr | 2020-12-09 22:11:01 napisał(a):

Oczywiście że powstanie! , bo właśnie taki opiekuńczy stosunek ma prezydent do mieszkańców naszego miasta. A TY po uruchomieniu spalarni zainwestuj w dodatkowe tablice na nekrologi i zrobisz dobry interes. *zajrzyj do słownika co to znaczy hejt.

stan | 2020-12-09 22:53:06 napisał(a):

zakład utylizacji np. pirolizy (daje ciepło, energię) jest potrzebny w Starachowicach. Lokalizacja - Elaboracja. Daleko o d miasta, 2 km do najbliższych zabudowań. Tylko trzeba chcieć. Zrezygnować z propozycji zakładu w mieście.

Pikieta | 2020-12-10 08:39:07 napisał(a):

Popieram Piotra. Stowarzyszenie jeżeli ma odwagę niech pikietuje biura poselskie w Starachowicach w sprawie zapewnienia podstawowej opieki zdrowotnej dla ludzi. To jest problem a nie "spalarnia" . Tych, którzy uważają , że spalarnia truje zapraszam w pobliże ciepłowni na Leśnej i Ostrowieckiej żeby pooddychać świeżym powietrzem.Teraz jest fajnie i tanio ??? Ignoranci próbują rządzić nie mając dostatecznej wiedzy...

Do Pikieta | 2020-12-10 08:50:10 napisał(a):

Rączki przyrosły wiadomo gdzie? Zaloz stowarzyszenie i idz pikietowac, a nie produkujesz sie anonimowo. Kazdy sam decyduje czym chce sie zajmowac szczególnie w stowarzyszeniu, czy fundacji. Poseł ci nie lezy, to mu to powiedz tchorzu w oczy a nie innymi chcesz się wysługiwać.

viki | 2020-12-10 10:08:19 napisał(a):

Pikieta- bardzo dobrze zauważył że nie da się oddychać przy obu ciepłowniach.Budowa spalarni nic nie zmieni bo ciepłownia na Leśnej emituje prawie 3 razy więcej CO2 niż ta na Ostrowieckiej. Ponadto paliwo do tzw RDF w tej spalarni będzie dostarczane z wysypiska śmieci z Janika. Bardzo proszę przejechać się zobaczycie na własne oczy jak przebiega tam recykling to wam szczęki opadną jakie tam jest dziadostwo. W przesianych odpadach znajdziecie cały syf razem z plastikiem na czele. I to będzie spalane w Starachowicach i będzie pachniało fiołkami i będie świeże powietrze.Proszę wszystkich popleczników tej inwestycji na prawdę poczytać a nie powtarzać bredni po idiotach.

Do do pikieta | 2020-12-10 11:10:42 napisał(a):

Jak się Pawełku chce być prezydentem po przegranych wyborach to trzeba zakasać rękawy i do roboty na rzecz mieszkańców . Nikt nikim się nie wysługuje tylko wzywa do honorowej postawy stowarzyszenia by działali w imieniu mieszkańców. Ponoć macie w nazwie „wrażliwi „stąd taki apel bo nazwa zobowiązuje- tak?Ale skoro życie mieszkańców nie ma znaczenia? Trudno może znajdzie się grupa społeczna i zawiadomi prokuraturę za brak opieki medycznej i odpowiedzialność za zgony.

Do powyżej | 2020-12-10 11:20:36 napisał(a):

Idź kępy trawy mierzyć bo tylko to Ci wychodzi

Do - do do pikieta | 2020-12-10 15:03:23 napisał(a):

Odsyłam do pism zamieszczonych na fb stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie skierowanych ws stanu zabezpieczenia zdrowotnego adresowanego do wojewody dyrektora szpitala starosty i prezydenta.nikt dotychczas nie miał takiej odwagi by pytać w/w decydentów.
Jak chcesz pluć to najpierw sprawdź czy Ci śliny wystarczy bo we na brodę naplujesz..

OBUDŹCIE SIĘ!!! | 2020-12-11 07:47:17 napisał(a):

stawki za odbiór odpadów bez związku z istnieniem spalarni
Istnienie w Starachowicach spalarni odpadów czy jej brak nie ma związku z kosztami opłat za odbiór odpadów.
Od 2021r. gmina za śmieci płacić będzie od tony zebranych odpadów. Przykładowo na 19 tys. ton odpadów w 2019 ilość RDF spalanego w planowanej do budowy spalarni to ok. 10%. Jeszcze w 2018 było 16 tys. Mg odpadów. Problemem wzrostu kosztów za odbiór odpadów jest powiększająca się masa odpadów brak kontroli gminy w ich segregacji i slaby recykling!!! To oczywiście nie ma związku ze spalarniowym biznesem obcych śmieci
https://starachowice.naszemiasto.pl/beda-duze-zmiany-w-oplatach-za-smieci-w-starachowicach/ar/c9-7900011

Cobretti | 2020-12-11 11:12:44 napisał(a):

Bardzo dobry komentarz do aktualnej sytuacji p. Kroczka. Wiele wyjaśnia w wielu ważnych kwestiach jak chociażby organizacji przetargu i zabezpieczenia finansowego tego przedsięwzięcia a właściwie jego braku i "profesjonalistów" ,którzy tak się na tą budowę napinają, w mojej ocenie zupełnie nie przygotowanej. Należy pamiętać ,że byłaby to najdroższa inwestycja realizowana w spółce gminnej w Starachowicach a tu tego nie mają, tamto nieaktualne... Za dużo niewiadomych. Komu i do czego potrzebna jest tak naprawdę ta spalarnia ? Zwłaszcza, że Materki odejda, o Pocheciu i Sowuli wszyscy kiedyś już zapomną a konsekwencje takiej pokracznej inwestycji, dla miasta i mieszkańców będą odczuwalne jeszcze przez kilkadziesiąt lat.

:-) | 2020-12-11 14:32:51 napisał(a):

Komentarz był w pigułce o tym o czym mówił p. Lewkowicz co w końcówce wypowiedzi Cobretti również posłużył się jego puentą.

Maja | 2020-12-12 15:04:40 napisał(a):

https://www.rp.pl/Dodatki-Specjalne/311309982-W-czasie-kryzysu-klimatycznego-nie-mozemy-sobie-pozwolic-na-spalanie-czegokolwiek.html?fbclid=IwAR1lSSgkDy9CauYnbidbGfzgOYcnps8mLC0-uCpzsodXiSyBbadmM0EMzvw

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie