Sposoby na własną energię

1978.th

Czy zauważyliście Państwo przemierzając ulicę naszego miasta, zainstalowane na dachach budynków skupiające światło geometryczne konstrukcje? Zastanawiacie się Państwo czym są i do czego służą? Chodzi tu o coraz częściej montowane systemy baterii słonecznych lub kolektorów. Różnią się one tym, że pierwsze służą do produkcji prądu, drugie do ogrzewania wody za pomocą promieni słonecznych. Obie instalacje jednak służą jednemu celowi, jest nim oszczędność energii. 

Aby zainstalować w naszym domu odpowiedni system przetwarzający energię słoneczną na elektryczną będziemy potrzebowali: panele fotowoltaiczne, odpowiedni zestaw akumulatorów oraz falowniki, przetwarzające prąd stały z baterii na zmienny, jaki mamy w gniazdkach. Ponadto konieczna jest instalacja urządzeń pozwalających na współpracę naszej instalacji z siecią energetyczną. Koszt tej osobistej elektrowni waha się w granicach od 20 do 25 tyś złotych.
Oszczędności wynikające z tytułu instalacji podobnych urządzeń sięgają kilkuset złotych miesięcznie, co sprawia, że w końcu kiedyś taka inwestycja się zwróci. Bardzo istotnym elementem w tej sprawie jest także, że nie uzależniamy się od energii dostarczanej przez elektrownie oraz wciąż rosnących cen za dostarczanie nam prądu.
Kolejnym elementem wartym przedyskutowania, mogą być kolektory słoneczne.
Ich główną cechą jest to, że poddane działaniu promieniowania słonecznego grzeją się, nagrzewając przy okazji znajdujące się pod nimi przewody ze specjalnym płynem. Nie ma tu w ogóle mowy o prądzie elektrycznym, energia świetlna jest bezpośrednio zamieniana na cieplną. Przewody biegną wprost do zbiornika z ogrzewaną wodą, potem wprost do kaloryferów lub kranów. Koszt instalacji waha się w granicach od 2,5 do 4 tyś złotych, a oszczędności sięgają tysiąca złotych rocznie. Warto się więc zastanowić nad tego typu inwestycją.
Należy przy tym wspomnieć, iż budowa wolnostojącego kolektora nie wymaga niczyjej zgody, jednak instalacja go na dachu niesie za sobą obowiązek poinformowania o tym fakcie oraz uzyskania zgody na inwestycję od Wydziału Budownictwa i Architektury w naszym powiecie.
Co bardzo istotne, istnieje możliwość dofinansowania instalacji ze środków funduszy państwowych. Maksymalne dofinansowanie inwestycji to 45% procent z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale można liczyć też na specjalny kredyt. Może mieć to niebagatelny wpływ na decyzję o instalacji systemów.

Pozyskiwanie energii z alternatywnych - odnawialnych źródeł, jest nie tylko propagowaniem ekologii, ale przede wszystkim dobrą, racjonalną inwestycją. W dobie kryzysu wszyscy myślimy o kosztach jednak może warto zastanowić się nad instalacją systemów solarnych w naszych domach. W Starachowicach jest kilka domów, (przykłady to ul. Jelenia czy Radomska), które świadczą o zasadności podejmowania tej inwestycji. Na pewno po jakimś czasie koszty się zwrócą, jednak najlepszym wyjściem jest instalacja systemów już przy budowie domu. Wiadomo wtedy, że od początku pracuje ona na siebie i na nas.

Dodane: 19.08.10

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie