Sprzątamy Starachowice. Trwa ekologiczna kampania społeczna

11175.nsmed

Trwa ekologiczna kampania społeczna „Czyste Starachowice” w ramach której szkoły, stowarzyszenia, organizacje oraz indywidualni mieszkańcy porządkują miasto. Wiosennym sprzątaniem objęto m.in. tereny zbiorników Pasternik, Lubianka, działki zlokalizowane przy ulicach; Leśna, Wielkopiecowa, Ustronie, Fryderyka Lempe, Martenowska, Na Szlakowisku, tereny wzdłuż kolejki wąskotorowej.

Do akcji „Czyste Starachowice” włączyli się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku - sekcji edukacji obywatelskiej, którzy porządkowali tereny przy ul. Martenowskiej, przy garażach i w sąsiedztwie ogrodów działkowych.

- Członkowie naszej sekcji od trzech lat aktywnie uczestniczą w akcjach sprzątania świata - informuje Jerzy Krawczyk – Jest nas grupa ponad 20 osób, w ciągu dwóch dni zebraliśmy ponad 20 worków odpadów pośród których są plastikowe opakowania, gruz, bardzo dużo szkła, dużo zebraliśmy odpadów azbestowych. Jest co robić. Jesienią, po wakacjach planujemy włączyć się w sprzątanie okolic zbiornika Piachy.

- Wszyscy lubimy przejść czystymi ulicami, trawnikami, lubimy czyste skwery i cieszy nas to, że wspólnie możemy coś zrobić dla miasta – mówi Anna Tokarska. - Mamy dużo czasu, jesteśmy emerytami, mamy dużo energii i zamiast siedzieć w domu wolimy coś robić. Czujemy się wtedy bardziej potrzebni, czujemy się zdrowsi, zawsze to jest praca na świeżym powietrzu. Nigdy nie odmawiamy jeżeli są organizowane takie akcje.

Organizacją akcji zajmuje się Referat Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Głównym celem jest promowanie poszanowania ogólnodostępnych terenów zieleni miejskiej oraz uświadomienie mieszkańcom wpływu wyrzucanych odpadów na otaczające nas środowisko. Akcja „Czyste Starachowice” trwa do 18 kwietnia i zakończy się rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Wspólnie dbamy o nasze miasto”.

Autor: Iwona Tamiołło, UM Starachowice

Dodane: 12.04.19 | Odsłony: 12 | komentarze (18)

Komentarze użytkowników

artur | 2019-04-12 17:55:08 napisał(a):

a może najpierw wysłać do sprzątania tych co za porządek w mieście odpowiadają? reszta ok PRL trwa to cyn partyjny się przydaje. rozumiem tych co sami chcą brawo dla nich ale szkoły i uczniowie to na pewno z radością biegną

mieszkaniec St-ce | 2019-04-12 19:44:49 napisał(a):

Może i bym wziął udział ale po tym jak prezydent napisał na fb, że "wystarczy, żeby Starachowiczanie zachowywali się jak ludzie i nie śmiecili" to nie idę. Cóż widać jak prezydent traktuje mieszkańców miasta. Dla niego nie są ludźmi.

Dziad | 2019-04-12 21:01:23 napisał(a):

Starachowiczanka zbiera kamienie, emeryci śmieci, mołdawski styl, nie ma co.

wiosna | 2019-04-13 07:59:41 napisał(a):

Miasto musi być sprzątane na bieżąco przez miejskie służby, wtedy nie będzie okazji do organizowania czynów. Wygląda na to, że prezydent specjalnie doprowadza do zapuszczenia miasta, aby później zbijać kapitał na organizacji tego cyrku. Ciekawe kiedy wreszcie zrozumie, że dbanie o czystość miasta to jego obowiązek wynikający z odpowiednich ustaw. Wciska ludziom ciemnotę, niestety niektórym skutecznie, że jest brudno, gdyż mieszkańcy śmiecą. Normalnie okrył Amerykę. Śmiecili, śmiecą i będą śmiecić, a obowiązkiem prawidłowo działającego samorządu jest dbanie o czystość swojej gminy, niezależnie od tego kto naśmiecił. Tu pan prezydent ma ewidentny problem, gdyż stworzony przez niego samego układ, poelgający na powołaniu spółdzielni z kumplem na czele, nigdy nie zadziała dobrze. Tak, że drodzy mieszkańcy, kasa będzie wydana, a brudno jak było, tak będzie.

Tomek | 2019-04-13 08:55:38 napisał(a):

Chwilo trwaj, Chwilo trwaj, jak najdłużej.

Mieszkaniec | 2019-04-13 09:12:35 napisał(a):

Miasto nigdy nie bezie czyste dopóki sami mieszkańcy nie przestana śmiecić gdzie popadnie. Żadne służby żadne pieniądze i żadne i żadne hasełka tego nie zmienią. Wystarczy zobaczyć ja wyglądają śmietniki na osiedlach, śmieci same koło kontenerów się nie wyrzucają. Z samochodów tez na pobocza nie wyskakują, wędkarzom nad rzekami też nie uciekają, przykładów można mnożyć.

do przedmówcy | 2019-04-13 13:39:35 napisał(a):

Znasz mieszkańcu obowiązki samorządu, jak nie znasz to się zapoznaj. Problem w Starachowicach polega na tym, że ludzie śmiecą tak jak wszędzie, ale tak jak nigdzie władza ma to w głębokim poważaniu i całkowicie olewa swoje obowiązki w tym zakresie. Czy ktoś gdzieś widzi Straż Miejską w miejscach gdzie pijaczki mają pijalnie, czy ktoś widzi Straż Miejską wystawiającą mandat za niesprzątniętą psią kupę??? Czy ktoś widzi ludzi w pomarańczowych kamizelkach zamiatających chodniki??? Nie widzi, bo taki mamy klimat stworzony przez młodego progresywnego.

Ale | 2019-04-13 13:48:09 napisał(a):

Mamy "Spółdzielnię Starachowiczankę", co sprząta i nawet kamienie zbiera.

Mieszkanka. | 2019-04-13 14:19:48 napisał(a):

Młodzi samorządowcy łączą siły !!! Ciekawe do czego? Mieszkańcy miasta biorą się ostro do pracy czyli sprzątania. Super, nie ma to jak ruch na powietrzu. Czy świeżym? Chyba jeszcze nie.

czytelnik | 2019-04-13 18:32:56 napisał(a):

płacimy co rok podatki a miasto jest ciągle brudne
w piątek całą Majówka , kosze pełne, szlakowisko tak samo !!!
czy nikt tego naprawdę nie widzi??

Kakadu | 2019-04-14 08:20:22 napisał(a):

A Warszawa nie pochylił się choć raz w tak ważnej propagandowej akcji swego pryncypała?

do przedmówcy | 2019-04-14 08:53:00 napisał(a):

A gdzie pryncypał, miał ostro rywalizować wraz ze starostą o pobicie rekordu Suchedniowa!!! Relaksuje się w Mołdawii za pieniądze podatników!!! Taki "młody samorząd" to ja mam w "głębokim" poważaniu!!! Dziennikarze wypytajcie wreszcie prezydenta jaki system oczyszczania miasta zaplanował na ten rok!!! Czy dalej będziemy zarastać beudem, czy może coś drgnie w tej kwestii???

Tomek | 2019-04-14 10:36:20 napisał(a):

Przecież kupił maszynę do zamiatania ulic!

Ferdek | 2019-04-14 10:56:26 napisał(a):

Syf jest piękny, taki nasz, własny. Ludzie brudzą. Mamy prawo tak żyć, jak chcemy. Żadnych porządków. Powstają łąki kwietne to jak sie flaszkę ciepnie, to wylezie dopiero wiosną. Brawo.

analizator | 2019-04-14 13:18:39 napisał(a):

A to progresywny samorząd, a to młody samorząd i tak zleci 5 lat na podróżach i bajerach za naszą kasę. Pięknie żeście wybrali starachowiczanie, aż mi was czasami szkoda!

aktywista | 2019-04-14 15:07:18 napisał(a):

Związek Miast Polskich, Związek Miast Brudnych, Związek Miast Progresywnych, Związek Młodych Samorządowców, Związek Miłośników Mołdawii, styki mogą się przegrzać naszemu geniuszowi!!!

Samorządowiec | 2019-04-15 08:12:45 napisał(a):

Czy ekologiczna kampania społeczna nie powinna polegać również na przypomnieniu właścicielom nieruchomości jakie mają obowiązki wynikające z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie? I nie chodzi tu tylko o prywatnych właścicieli, ale również gminę, zarządców dróg, spółdzielnie, wspólnoty. Określone obowiqzki mają też właściciele psów, Straż Miejska, Prezydent i jego służby. Ale niestety narracja jest taka, śmiecicie beznadziejni mieszkańcy, to będziecie mieli brudno i część to kupuje, gdyż bezkrytycznie patrzy na działania gospodarza. Nie drodzy mieszkańcy, nie musimy żyć w brudzie, po to ktoś wymyślił samorząd, aby za pieniądze mieszkańców dbał o ich codzienny, podstawowy dobrostan. Tam, gdzie chodniki zmniejszyły, wskutek zarośnięcia swoją szerokość do połowy, albo i mniej trudno doszukać się złego wpływu użytkowników.

Mieszkanka. | 2019-04-15 09:16:07 napisał(a):

Racja.Tony piachu piesi chyba na butach nie wnieśli! Brać się młodzi samorządowcy do roboty!!! Dosyć tego nieustającego politykowania i brania ogromnych pieniędzy z naszych ubogich potrweli

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie