Sprzątanie miasta

9919.nsmed

W ubiegłym roku w Starachowicach powołana została Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”, która zajmuje się m.in. sprzątaniem miasta. Do tej pory, co sezon, gmina Starachowice organizowała przetarg, do którego stawały firmy chętne zająć się czy to zimowym czy letnim utrzymaniem porządku.

Obecnie na sprzątanie miasta (od marca do grudnia 2018r.) gmina podpisała umowę ze spółdzielnią „Starachowiczanka”.

Wartość umowy to 543 459,65 zł.

W Starachowicach mamy drogi osiedlowe, gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Za drogi osiedlowe odpowiedzialne są spółdzielnie. Za drogi gminne i ich utrzymanie w porządku dba Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”. Za drogi powiatowe odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych. Powiat na letnie utrzymanie dróg w czystości przekazał Starachowicom 40 000 zł. Za drogi wojewódzkie odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich, podległy marszałkowi Adamowi Jarubasowi, natomiast droga krajowa nr 42 to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Natomiast za sprzątanie chodników odpowiedzialni są właściciele posesji, do których chodniki przylegają.

W ubiegłym tygodniu napisała do nas Czytelniczka, która stwierdziła, że w mieście panuje potworny brud i jej zdaniem sprzątanie zostało zaniechane. W wiadomości podesłała również kilka zdjęć. 

Przesłaliśmy wtedy jej zdjęcia do prezesa spółdzielni „Starachowiczanka” Jarosława Warszawy z prośbą o komentarz. Co prawda w pierwszej wiadomości przy zdjęciach Czytelniczka nie podała dokładnych lokalizacji. Prezes wtedy odpisał: „Słowa o potwornym brudzie w mieście trzeba uściślić, ponieważ miasto składa się z terenów, którymi właścicielami są osoby prywatne, powiat starachowicki, spółdzielnie mieszkaniowe i różne instytucje np. PGE itp. a także gmina Starachowice. Zdjęcia pokazują rzeczywiście zanieczyszczenia w różnych miejscach tylko nie można zidentyfikować gdzie tak naprawdę się znajdują”.

W związku z tym poprosiliśmy Czytelniczkę o doprecyzowanie, gdzie zrobiła zdjęcia. W odpowiedzi dostaliśmy lokalizacje: kratka Moniuszki, gałęzie Moniuszki koło gimnazjum, chodnik Moniuszki od Kieleckiej w górę, Wysoka, kratka Łączna-Moniuszki, SCK, chodnik dojście do UM od przystanku, Św. Barbary, schody Wojska Polskiego, Miodowa koło muru, Jana Pawła II, Niska.

Przy okazji kolejnej wiadomości do prezesa Warszawy, zadaliśmy jeszcze kilka dodatkowych pytań o zatrudnienie, zamiatarki, ogólnie o działalność Starachowiczanki. Prezes spółdzielni w odpowiedzi na zdjęcia z lokalizacjami odpisał: „Miasto jest na bieżąco sprzątane, głosy mieszkańców są uwzględnianie, ale środki które gmina przeznaczyła na ręczne sprzątanie pozwalają na tyle ile jesteśmy w obecnym zatrudnieniu stanie przerobić.”

Poniżej odpowiedzi na dodatkowe pytania: 

- Obecnie pracuje w spółdzielni 14 osób. Ostatnio odeszły dwie osoby i potrzebuje zatrudnić na ich miejsce pracowników z prawem jazdy kat B i mam kłopot. System pracy jest dwuzmianowy i praca w soboty. Zamiatarka na podwoziu ciężarowym będzie dostępna w przyszłym tygodniu [czyli w tym, ponieważ korespondowaliśmy 10 maja 2018r. – przypis red.], a chodnikowa pod koniec czerwca. Od wtorku będzie zatrudniony kierowca z kwalifikacjami, lecz obsługa każdego urządzenia wymaga przeszkolenia i nabrania doświadczenia. Zakupiona  zamiatarka jest wysokospecjalistycznym urządzeniem, więc potrzeba trochę czasu by je można było wykorzystać w stu procentach. Na naszym mieście nigdy nie było takiego sprzętu i nie ma pracowników o takim doświadczeniu. Dziś [10.05.2018r. – wtedy korespondowaliśmy] część pracowników kosi tereny gminne i sprząta w wyznaczonych przez wydział komunalny miejscach. Mieszkańcy swoje wnioski mogą składać poprzez stronę urzędu w zakładce „Naprawmy Starachowice”, bezpośrednio telefonicznie do wydziału komunalnego Urzędu Miasta lub  komunalny@starachowice.eu – poinformował prezes Jarosław Warszawa. 

Zakres prac „Starachowiczanka” ma bardzo szeroki, o czym pisaliśmy już wcześniej [kliknij]

Reklama

Dodane: 14.05.18

Komentarze użytkowników

ala | 2018-05-14 06:38:25 napisał(a):

Miasto potrzebuje nie kolejnych nic nie dających inwestycji tylko sprzątania.

Do redakcji | 2018-05-14 07:01:19 napisał(a):

Prosze o zapytanie Materka czy umowa ze spółdzielnia socjalna została podpisana po przetargu czy bez? Bo jeśli bez to została złamana ustawa o zamówieniach publicznych i podlega ściganiu z urzędu

Samorządowiec | 2018-05-14 07:47:21 napisał(a):

Powierzenie tylu obowiązków tak małemu podmiotowi jest po prostu wielką ściemą, kasa będzie płynęła wartkim strumieniem, a wykonanie na miarę zatrudnienia, jak powiedział prezes. Powierzenie bez przetargu tych zadań jest, moim zdaniem, przy dostępnych wielu firmach realizujących tego typu prace, jawnym bezprawiem. Gmina na podstawie ustawy o gospodarce komunalnej ma wręcz zakaz tworzenia podmiotów i konkurowania z prywatnymi firmami. Gdyby nie było żadnych chętnych do wykonywania prac, to i owszem gmina może je tworzyć, aby wywiązywać się z obowiązków ustawowych.

Wkurzony ojciec | 2018-05-14 08:05:31 napisał(a):

Starachowiczanka to niech się zabierze za porządki w mieście, za które bierze kasę nic nie robiąc, a nie robi biznesy na trupach ! W niedzielę odbywały się uroczystości 1 Komunii w starachowickich kościołach, przyjechali ludzie z całej Polski i co widzieli. smród, brud i ubóstwo !!! Trawa przykrywała te biedne dzieci w całości, kichały na potęgę, bo alergia na pyłki traw jest powszechna !!! Niezła promocja panie prezydencie !!! Bo jakby jeszcze nie wszyscy wiedzieli, to informuję, że ta "super firma" zarządza jeszcze cmentarzami komunalnymi oraz komercyjnie handluje wykonanymi przez siebie grobowcami !!! Jeden podmiot, bez żadnego doświadczenia z 10 pracownikami, w tym biurowymi, kierowcami ma wykonywać zadania, które wcześniej realizowane były przez co najmniej 4 poważne firmy. Ciekawi mnie bardzo, czy teraz jest taniej niż było, bo przecież powierzenie bez przetargu droższej firmie jest poważnym nadużyciem !

Analityk | 2018-05-14 08:10:24 napisał(a):

Powołanie spółdzielni miało ponoć na celu pomoc ludziom długotrwale pozostającym bez pracy i z tego powodu zagrożonych wykluczeniem społecznym. Kto normalny teraz jest bez pracy, skoro jest wielkie zapotrzebowanie na pracowników ??? No chyba, że chodziło o prezesa !

Mieszkanka | 2018-05-14 08:16:58 napisał(a):

A co na temat brudu w mieście mają do powiedzenia nasi "fantastyczni" Radni Miejscy wszystkich opcji ??? Nie widzą tego, czy polityczna przebiegłość zasłoniła im oczy? Od czego tam jesteście ???

Aha | 2018-05-14 08:27:18 napisał(a):

Ta powyższa uwaga jest w 100 procentach trafna powołanie tej spółdzielni to wielki błąd

artur | 2018-05-14 08:58:27 napisał(a):

to skoczek i włazid.. jest teraz prezesem? czyżby stanowisko uzyskał za ładne zdjęcia? bo działalność w uporządkowaniu miasta to chyba tylko nazwa zastęocza

Smuteczek | 2018-05-14 09:16:04 napisał(a):

Moim zdaniem to bardzo poważny materiał na III AFERĘ STARACHOWICKĄ !!!

Do Admina | 2018-05-14 09:57:18 napisał(a):

Czy korzystając z uprawnień dziennikarskich możecie zdobyć informacje i poinformować społecznośc miasta czy spółdzielnia wykonuje sprzątanie miasta po przetargu czy bez niego? Czy teraz jest drożej niż w latach ubieglych?

Biznesik | 2018-05-14 10:15:36 napisał(a):

Mnie interesuje oświadczenie majątkowe prezesa z 2017 Szczególnie mieszkanie. Czy zostało zakupione podczas tej kadencji? Ilość rat kredytu wskazuje na świeży zakup.

AREK | 2018-05-14 12:13:44 napisał(a):

interesuje mnie, jak można wygrać przetarg (?)/dostać takie zadanie nie posiadając odpowiedniego sprzętu? w jaki sposób spółdzielnia (!) zatrudniająca do 14 osób ma utrzymać porządek w naszym mieście i jeszcze zajmować się cmentarzem (to chyba biznes dla nich najlepszy)? wszędzie brudno aż przykro patrzeć! nasi radni miejscy tego jakoś nie widzą?

baba | 2018-05-14 12:15:41 napisał(a):

mam zadanie dla naszych "najlepszych radnych" (nazwiska każdemu znane: proszę przyjrzeć się pracy tej spółdzielni i rozgonić ją jak najszybciej!!! a dla prezesa (?) kolesie niech wymyślą inny stołek! my mamy dość tego syfu wszędzie!

obserwator | 2018-05-14 13:10:58 napisał(a):

treść i styl wyjaśnień złożonych przez prezesa jest żenująca i zawiera olbrzymią ilość błędów np. na naszym mieście nie było takiego sprzętu.Poziom szkoły podstawowej.

neo | 2018-05-14 13:11:12 napisał(a):

Czy nasz prezydent nie widzi że przjedzie się na śmieciach i nic mu nie pomogą kolejne siłowne

mieszkaniec | 2018-05-14 14:34:23 napisał(a):

Nie da się szkłem d.... wytrzeć!!!Trzeba zatrudnić profesjonalną firmę sprzątającą i tyle w temacie.Szkoda pieniędzy na słabą amatorszczyznę!

autor | 2018-06-06 16:55:30 napisał(a):

praca do g... za minimum ...
nie polecam :(
z obserwacji widze na na Południu kosze są pełne i nikt tego nie widzi
zacznĘ robić zdjęcia i wysyłać do p. PREZYDENTA

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie