Sprzedaż z 99 procentową bonifikatą

5662.nsmed

Najemcy lokali komunalnych, należących do Gminy Starachowice, mają możliwość ich wykupu z 99 procentową bonifikatą. Zasady sprzedaży mieszkań, przyjęte uchwałą Rady Miejskiej, obowiązują do 30 września 2014 roku. 

- Podczas spotkań z mieszkańcami wielu z nich, będących najemcami lokali komunalnych, nie wiedziało o obowiązujących zasadach wykupu. - mówi Sylwester Kwiecień zastępca prezydenta miasta – Dlatego przypominam, że obowiązuje uchwała Rady Miejskiej określająca zasady sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych z 99 procentową bonifikatą. Zapraszam wszystkich zainteresowanych mieszkańców do kontaktu z pracownikami referatu Geodezji i Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miejskiego. 

Wnioski w sprawie wykupu lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Starachowice należy składać sukcesywnie, jednak nie później, niż do dnia 30.05.2014 r. 

Zainteresowani najemcy powinni zgłosić chęć nabycia wypełniając stosowny wniosek który można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej znajdującego się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego: www.bip.um.starachowice.pl lub odebrać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego. 

Szczegółowych informacji na temat zasad sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Starachowice udzielają pracownicy referatu Geodezji i Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miejskiego, pokój nr 104 lub telefonicznie pod numerami: 41 273-82-58, 41 273-82-24. 

Info: UM Starachowice

Dodane: 24.01.14 | Odsłony: 672 | komentarze (14)

Komentarze użytkowników

Małe mieszkanko | 2014-01-24 15:27:06 napisał(a):

To teraz urzędnicy magistratu co dostali mieszkania w sprawie mieszkaniowej z poza listy też mogą sobie wykupić?

liszaj | 2014-01-24 20:21:28 napisał(a):

Moim zdaniem Małe mieszkanko uważaj co mówisz bo sprawa już byla i po której obaj prezydenci zostali uniewinieni wiec teraz to jest jakieś oczernianie

karol | 2014-01-25 08:53:32 napisał(a):

Zbrodniazy komunistycznych tez uniewinniali a mimo to kazdy im to pamieta i na nastepne kadencje mieli ciezko sie dostac

zarzad wspólnoty | 2014-01-25 12:16:24 napisał(a):

myśl jest doskonała z jednej strony to bardzo dobrze ,ze mieszkańcy mogą wykupić mieszkania za tak niska kwote. Tylko czy jest to tak po części sprawiedliwe bo z tego co pamiętamy to pierwsze sprzedaże szły za 5 %. Ten jedne procent jest skierowany do tych najuboższych. To jest sposób na pozbycie się mieszkań i zarazem z tym związanej uciążliwości. Tu trzeba wyjaśnić ,ze do tej pory za tych ludzi nawet jak mieli zadłużenia UM musiał płacić wspólnotom za mieszkania. To tez dobry chwyt reklamowy w rozpoczynającej się kampanii. O ile w stabilnych wspólnotach pojedyncze przypadki nie będą problemem to problem będzie w wspólnotach na ul Robotniczej, Widok ,Mickiewicza. To jest szczególna oferta dla tych mieszkańców zresztą żelazny elektorat którego kupowano za remonty przed wyborcze lub niektórych za alkohol. Z tego co pamiętam początki sięgają świetności władzy SLD. jeżeli mieszkańcy z tych ul dokonają zakupu to funkcjonujące tam wspólnoty będą miały problemy finansowe z dłużnikami. Już teraz miasto jest w sporze z zarządcami gdyż wbrew przepisom ustawy o własności lokali chce obarczyć zarządców egzekwowaniem należności od najemców, a nie od UM. Dogodne rozwiązanie. Jezli tak to pojdzie to jedyna teraz logiczna konsekwencja jest podjecie działań oszcednosciowych w UM poprzez redukcje zatrudnienia. W tym momencie nie ma racji utrzymywanie przy pracy urzędników referatu lokalowego gdyż nie będzie problemu mieszkań komunalnych. Na pewno na redukcji będą oszczędności, a tym samym podratowanie budżetu. Tak wiec oczekujemy działań od Pana Kwietnia w tej kwestii. Może zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na dopłatę do wody.

Bunia | 2014-01-25 12:54:56 napisał(a):

Z tego co wiadomo powszechnie to sprawa uniewinnienia prezydentów nie jest jeszcze zakończona.
A pracownicy magistratu, którzy mieszkają w lokalach miejskich nie mogą być traktowani jak najubożsi mieszkańcy naszej gminy. Gdzie tu sprawiedliwość.
Po wykupie gmina pozbędzie się lokali, które mieszkańcy będą remontowali na własny koszt, co w przypadku najuboższych nie ma uzasadnienia. Reszta mieszkańców zadba o lokale jak trzeba nie obciążając kosztami remontów budżetu gminy.

do Buni | 2014-01-25 17:16:35 napisał(a):

Dlaczego wszędzie węszysz podstęp. SSprawa jest zakończona i to kompromitacjaq tych
co tą pseudo afere rozkręcili. Teraz siedzą cicho jak mysz pod miotłą...

neo | 2014-01-25 18:34:04 napisał(a):

Szkoda, że jako mieszkańcy miasta nie znamy szczegółów, żeby właściwie ocenić sytuację. Wyroki sądu nieraz są bardzo dziwne. A wśród osób, które dostały mieszkania nie wszyscy chyba byli w największej potrzebie.

bo | 2014-01-25 22:19:58 napisał(a):

przed wyborami będzie coraz więcej donosów i podkładania świń. jest o co bo jest mnóstwo etatów zależnych od UM które tylko czekają na podmiane pracowników

zainteresowana | 2014-01-26 09:39:23 napisał(a):

Dlaczego wszędzie węszy podstąp...ma racje! dla mnie to co sie dalej dzieje jest łagodnie powiedziane dziwne,ja czekam od ponad 15 lat na mieszkanie wreszcie udało mi sie dostac na liste ktora jak widze jest realizowana chyba od końca teraz mieszkanie dostał chyba 35 a co z ludzmi przed nimi ??? ktos nas o cos pytał ? dał znc?jak dzwonie słysze ze mieszkan nie ma, jeszcze potrwa a tu prosze...Może ktos wytłumaczy?

cd | 2014-01-26 10:19:30 napisał(a):

Pewnych faktów nie sposób wytłumaczyć.
Prawo lokalne działa tak aby mieszkania komunalne nie za 5% tylko za 1% sprzedać szybko.
Dlaczego w innych gminach sprzedawane są za 3%?
Takie prawo w Starachowicach.
Kto ustala? Kto decyduje?
Słodka tajemnica.

do cd | 2014-01-26 10:26:56 napisał(a):

Wynajmujący od gminy mieszkanie komunalne może stać się jego właścicielem za cenę znacznie niższą od ceny rynkowej. Należy jednak podkreślić, iż na gminy nie został nałożony obowiązek wyprzedawania mieszkań z zasobów komunalnych. To od decyzji gminy zależy, czy dane mieszkanie jest na sprzedaż, czy też nie. Decyzja ta podejmowana jest w oparciu o uchwałę gminy określającą zasady wykupu mieszkań komunalnych. Uchwała ta wydawana jest na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 102, poz. 651 z późn. zm.).

alojz | 2014-01-26 11:48:43 napisał(a):

do cd o wszystkim decyduje ustawa i przepisy gminy które uchwalają radni i o tym wszyscy wiedzą więc jesteś bardzo naiwny próbując wmówić że to jest tajemnica... musisz się bardziej postarać

obcy | 2014-01-26 20:18:46 napisał(a):

Dla jasności.

Taki lokal jest przyznawany przez gminę osobom o niskich dochodach. Jednak trzeba spełnić wszystkie warunki.

Własne mieszkanie to towar bardzo pożądany, ale jeszcze trudny do zdobycia. Alternatywą dla tych, których nie stać za zakup lokalu na wolnym rynku, może być mieszkanie komunalne.
Niestety takie mieszkanie nie jest do końca własne. Można je jednak odkupić od gminy.

Przyznawane przez gminę

Mieszkanie komunalne, zwane niegdyś kwaterunkowym, jest to lokal przyznawany przez gminę osobom i rodzinom o niskich dochodach. Reguluje to m.in. art. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów.
W związku z tym, że popyt na lokale komunalne znacznie przewyższa ich podaż, gminy wprowadzają pewne ograniczenia oraz zasady określające komu w pierwszej kolejności takie mieszkanie można udostępnić. Nie są one jednak ujednolicone w całego kraju. Zależą w dużej mierze od indywidualnej sytuacji mieszkańców określonego obszaru, wysokości ich zarobków oraz możliwości finansowych samorządu. Zbiór wspomnianych kryteriów zawarty jest w uchwale rady gminy - do bezpłatnego wglądu dla osób zainteresowanych.
No cóż taaka gmina.

@ | 2014-01-26 20:27:38 napisał(a):

Są dwa zasadnicze akty prawne, które regulują zasady najmu lokali od gminy:

Ustawa z 21 czerwca 2001 o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego (DzU nr 71, poz. 733)


Lokal socjalny musi nadawać się do zamieszkania i być na tyle duży, by na jednego mieszkańca przypadało co najmniej 5 mkw. powierzchni pokoju, a gdy osoba mieszka sama - w sumie 10 mkw. Może mieć obniżony standard (np. łazienkę na klatce schodowej).

Kto może dostać taki lokal? W pierwszej kolejności osoby eksmitowane, spełniające pewne warunki, które sprawdzi sąd, wydając wyrok eksmisyjny. Prawo do takiego lokalu dostaną więc eksmitowani:

kobiety w ciąży,
małoletni, niepełnosprawni, ubezwłasnowolnieni oraz osoby sprawujące nad nimi opiekę,
obłożnie chorzy,
emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania pomocy społecznej,
bezrobotni.

Do czasu zaproponowania takiej osobie przez gminę lokalu socjalnego nie można jej eksmitować z dotychczas zajmowanego mieszkania. Przepisów o konieczności zapewnienia lokalu socjalnego eksmitowanemu z wymienionej grupy nie stosuje się, gdy powodem eksmisji jest znęcanie się nad rodziną.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie