Stanowisko Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza w sprawie pisma dotyczącego dodatku węglowego przesłanego do samorządów

16677.nsmed

Wojewoda Zbigniew Koniusz zorganizował konferencję prasową dotyczącą pisma skierowanego przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki do samorządów w sprawie dodatków węglowych.

- „Ustawa węglowa” to dobrodziejstwo, jakie rząd wprowadził w dobie kryzysu światowego związanego z podażą surowców energetycznych. Polska jest tu wyróżniającym się krajem, jeżeli chodzi o rozwiązania mające pomóc samorządom oraz osobom fizycznym w sezonie grzewczym. Ustawa zakłada przekazane do samorządów pewnych kwot związanych z deklarowaną liczbą pieców węglowych w danej miejscowości. I te kwoty zostają przekazywane w transzach. Pierwsza transza był to wrzesień, druga – październik, trzecia jest tuż przed nami, 4 listopada – mówił wojewoda.

- Pismo, które miało być okólnikiem, odtwarzającym pewną ścieżkę postępowania przez samorządy, stało się pismem nieprecyzyjnym i nie do końca uprawnionym w swojej treści. Treść ta wskazywałaby dwie rzeczy, które są mylnie wprowadzone w przestrzeń publiczną. W pierwszym sformułowaniu pismo określa, jakoby 15 procent środków wpłynęło do samorządów. Pierwsze szacunki gmin opiewały na 600 mln zł, jeżeli chodzi o województwo świętokrzyskie. Gminy otrzymały z tej kwoty przeszło 350 mln zł - to była pierwsza, wrześniowa transza. Kolejną przesłanką jest to, że rzeczywiście druga transza, październikowa, która obejmowała to, co nie wypłacono w transzy wrześniowej i bieżące zapotrzebowanie, opiewała już nie na kwotę 300 mln, jakby się wydawało z pierwszego naboru, ale na zaledwie 150 mln zł. Skąd to się wzięło? Gminy po prostu zweryfikowały potrzeby społeczne dostosowując się do tego, co obywatele zgłaszają. Przekazane środki z tej transzy to jest około trzydzieści kilka milionów. Łącznie mamy przekazane w tym momencie 75 procent zapotrzebowania, jakie gminy zgłaszają w związku z dodatkiem węglowym. Kolejna transza jest przed nami, i to pismo rzeczywiście zapytuje o potrzeby realne, jednakże sformułowania w nim zawarte jak gdyby przenoszą ciężar odpowiedzialności z urzędu na nie wiadomo kogo – bo stwierdzenie, że „my nie wiemy” lub że „dodatku nie będzie” jest zupełnie nieuprawnione. Podpisała to osoba w imieniu wojewody, ale bez uzgodnienia treści pisma – wyjaśniał Zbigniew Koniusz odnosząc się do dokumentu przesłanego samorządom 2 listopada.

- Dementujemy tą dalszą część pisma, uznając za zgodne z prawdą jedynie zapytanie dotyczące oszacowania kolejnej kwoty, jaką należy przelać do samorządów. Za to samorządy przepraszamy, korekta pisma została już wysłana – podkreślił wojewoda.

Stanowisko Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza w sprawie pisma dotyczącego dodatku węglowego przesłanego 2 listopada 2022 roku do samorządów województwa świętokrzyskiego [kliknij].

Źródło: www.kielce.uw.gov.pl

RemondisReklama 

Dodane: 03.11.22 | Odsłony: 1142
Tagi:

Komentarze użytkowników

Melchior | 2022-11-03 20:36:22 napisał(a):

Niezła śćiema...ha...ha..

Zenek | 2022-11-04 06:32:43 napisał(a):

Lipcowa marionetka

lol | 2022-11-04 08:25:45 napisał(a):

A czy Panie działaczki zwołały już konferencję w tej sprawie? Czy sprawy skopane przez ich partię ich nie obchodzą?
Pis = Polska w ruinie

maciek | 2022-11-04 10:00:32 napisał(a):

Pani Kuś lansuje się gdzie pis się chwali. Ale jak dał ciała, to już nie

Do lol | 2022-11-04 10:38:47 napisał(a):

Podrabiane podpisy, wyłudzania VAT, pranie pieniędzy sponsorów = PO

Marek | 2022-11-04 11:28:27 napisał(a):

Widać że ten wojewoda to totalna porażka a tłumaczenie się że pracownik sam z siebie podpisał pismo to Bareja by lepiej nie wymyślił. Ale co się dziwić cały ten pis to jedna wielka ściema. Partia stawia na stanowisko, partia daje zarobić ciemniakom i nieukom i jest ok. Ale jak to w życiu wszystko przemija i widać że kończy się czas " nowej pisowskiej elity" i jak mawiał wojak Szwejk
cyt"pane Hawranek to se newrati" i oby jak najszybciej.

Do Marek/Jarek | 2022-11-04 11:59:01 napisał(a):

A dlaczego twoja deklaracja leży w PiS zakłamańcu?

Do klęczącego kolegi z bp | 2022-11-04 14:07:58 napisał(a):

Większego obciachu jaki zrobiłeś to nie ma oczywiście z kleczeniem, łzami itp. A jak tam lustracja przeszedłeś, może to jest powód że deklaracja leży w koszu PiS?

Do maciek | 2022-11-04 14:48:03 napisał(a):

Spokojnie będzie konferencja pis, najpierw dziewczyny czekają na kolejne fakty i mity. Słychac wycie wyśmienicie. Najpierw żale ze rozdawnictwo teraz zmiana frontu. Hipokryzja POwców

Do Do kleczącego kolegi z bp | 2022-11-04 17:18:57 napisał(a):

Nie ma to jak wyzywać członków PiS od nieuków i ciemniaków, zapominając że w poprzednich wyborach dymało się z plakatami Lipca i Prusia i pomagało wygrać pisiorkom wybory licząc na wdzięczność xxd

BB | 2022-11-05 10:17:18 napisał(a):

POLSKA WĘGLEM STOI!

Pod rządami pisiorów i na Saharze zabrakłoby piachu!!!

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie