STAR 660 na „Ścieżce STAR-a”

10531.nsmed

STAR 660 staną przy ul. Radomskiej obok Urzędu Miejskiego i jest to piąte z sześciu aut, których ustawienie zaplanowano na „Ścieżce STAR-a”. Samochód wykorzystywany był dla potrzeb wojska a najsłynniejszym Starem 660 jest zbudowany w 1979 roku Papamobile.

Starachowice to miasto o bogatych tradycjach gospodarczych silnie powiązanych ze Staropolskim, a następnie Centralnym Okręgiem Przemysłowym.

W 1948 roku rozpoczęto tu produkcję pierwszych w Polsce samochodów ciężarowych pod marką „STAR”. Fabryka Samochodów Ciężarowych przez lata zatrudniała tysiące mieszkańców, będąc głównym pracodawcą w mieście i przez pół wieku produkując najpopularniejsze, polskie samochody ciężarowe, będące chlubą naszego miasta. Dzięki pomocy panów Eugeniusza Majchrzyka z Centrum Inicjatyw Senioralnych i Jana Tamiołło reprezentującego Telewizję Starachowice oraz firm AUTOBOX i STAR SAN DUO przygotowana została „Ścieżka STAR-a”, która stanowi wspomnienie motoryzacyjnej legendy ze Starachowic w tym roku obchodzącej 70 rocznicę uruchomienia jej produkcji.

- STAR 660 to kolejny element tworzonej „Ścieżki STAR-a”, podziękowania kieruję do firmy AUROBOX, która wyremontowała samochód- mówi Prezydent Miasta Marek Materek – Dotychczas auta ustawiliśmy: STAR 1142 przy skrzyżowaniu ul. Radomskiej i ul. Kieleckiej, STAR 200 przy Alei Niepodległości i ul. Ks. Kard.  Stefana Wyszyńskiego, STAR 28 Ż obok ronda im. Zbigniewa Rafalskiego, kolejny STAR 660 stoi obok Urzędu Miejskiego i ostatnie z aut STAR 25 P, 25 października stanie na skwerze na osiedlu Michałów.

Fabryka Samochodów Ciężarowych produkcję dla wojska, jak informuje Eugeniusz Majchrzyk jeden z pomysłodawców tej inicjatywy, rozpoczęła w 1958 roku typem samochodu A 66. Stojący przy Urzędzie Miejskim samochód to typ 660 i pojazdów tych w latach 1958 – 1984 starachowickie zakłady wyprodukowały 67 218 sztuk. Godnym następcą samochodów tego typu jest samochód stojący na rondzie przy ul Radomskiej STAR 266.

Info: UM Starachowice

Dodane: 14.10.18

Komentarze użytkowników

przegiąłeś prezydencie | 2018-10-14 21:25:36 napisał(a):

WYRZUCONE PIENIĄDZE.Nic z tego nie wynika.Dzięki Starowi to miasto się rozbudowało i powinien być pawilon w którym będą wszystkie odmiany Starów a dodatkowo materiały opisujące i pokazujące historię fabryki, jej osiągnięcia, liczba osób pracujących i zasługi fabryki w rozbudowie miasta.To co prezydent wraz z Majchrzykiem niczego nie nauczy młodzieży. Nawet do kampanii wyborczej 'pod publiczkę' to się nie nadaje a wręcz budzi sprzeciw pracowników Fabryki Samochodów Star

wizytówka miasta | 2018-10-14 21:37:38 napisał(a):

Dokładnie, powinno być lokum na te samochody, wraz z przygotowaną odpowiednio merytorycznie dokumentacją/prezentacją fabryki FSC - takie niewielkie muzeum czy coś w tym stylu.Nie mam za dużo orientacji czy tak naprawdę w Muzeum Przyrody i Techniki coś tam się znajduje podobnego (nie byłem we wszystkich halach tego muzeum)ale intuicja mi podpowiada że nie bardzo...te samochody na powietrzu bardzo szybko ulegną destrukcji i tyle będzie ze ścieżek stara. Żadna to ścieżka edukacyjna dla dzieci czy młodzieży, czego się z tego nauczą, co zapamiętają? Tak to przynajmniej dzieci ze szkół mogłyby od czasu do czasu tam zajrzeć w ramach wycieczek szkolnych, samochody byłoby doskonale zabezpieczone a i pewnie jakieś małe pieniążki z tych wycieczek do budżetu miasta by wpłynęły. Ale to jednak trzeba COŚ zrobić...:-)

obserwator | 2018-10-15 08:09:49 napisał(a):

Ze ścieżką Stara będzie tak, jak ze ścieżką historyczną w zrewitalizowanym Rynku i przyległych uliczkach. Idźcie i zobaczcie, czy czegoś się tam dowiecie. Wszystko wyblakłe, oblazłe, nieczytelne. Nie dba się wcale o to co już mamy, tylko pędzi na oślep w niewiadomym kierunku, wedle nagłych porannych pomysłów, wiadomo kogo. Pal licho jak jest to ścieżka historyczna, ale jak jest to most, to już trochę inny problem. Wiedzą o tym doskonale w Michałowie, z dnia na dzień odcięci od świata. Wybory niebawem, pogonić nieudaczników, to najlepsze wyjście !!!

Ceko | 2018-10-15 08:24:07 napisał(a):

Jak pomyślę jak te samochody będą wyglądać za trzy lata to mnie to przeraża! W Polsce zazwyczaj jest tak, że inwestuje się w jakieś projekt, a później nikt o tym nie myśli żeby to utrzymać! Przykłady można mnożyć. A przecież tego rodzaju eksponat stojący na wolnym powietrzu po pewnym okresie czasu będzie wyglądał wyjątkowo szpetnie i będzie się źle kojarzył!

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie