Starachowiccy rehabilitanci szkolą się z nowej metody DUNAG

19563.nsmed

Załoga Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej Dziennej dla Dzieci poszerza swoje kompetencje w zakresie stosowania ortez rehabilitacyjnych tj. kombinezonu rehabilitacyjnego. Jest to nowa metoda, która zostaje wprowadzona do ośrodka w celu podniesienia efektywności terapii i poprawy jakości rehabilitacji dzieci i młodzieży z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego (CUN). 

Charakterystyka Kombinezonu Rehabilitacyjnego

Kombinezon rehabilitacyjny to zaawansowane narzędzie wspomagające terapię ruchową, składające się z następujących elementów:

kamizelki

spodenek

podpór kolanowych i stopnych

naciągów i elementów cięgnistych

siedziska

Elementy te w sposób kompleksowy oddziałują na biomechanikę ciała pacjenta, umożliwiając korekcję postawy, stabilizację oraz wsparcie w kształtowaniu prawidłowych wzorców ruchowych.

Zasady Działania

Działanie kombinezonu opiera się na proprioceptywnym oddziaływaniu na układ biomechaniczny pacjenta. Kluczowe funkcje obejmują:

Utrwalanie prawidłowych wzorców ruchowych poprzez optymalne ustawienie segmentów ciała,

Budowanie napięcia w centrum ciała poprzez efekt docisku (tzw. hypergrawitacji),

Wsparcie w kontroli ruchowej, co przekłada się na poprawę koordynacji i stabilizacji posturalnej.

W tej metodzie i jej założeniach istotą jest nie sama budowa kombinezonu, ale umiejętność takiego dobrania odpowiedniego układu elementów cięgnistych i ich odpowiedniego rozmieszczenia, aby uzyskać optymalnie zbliżoną do normy postawę pacjenta, na bazie której terapeuta wypracowuje odpowiednie wzorce ruchowe, uwzględniając swoją koncepcję terapeutyczną.

Znaczenie Szkolenia Kadry

W celu uzyskania optymalnych efektów terapii z wykorzystaniem kombinezonu rehabilitacyjnego kluczowe jest odpowiednie przeszkolenie terapeutów w zakresie:

Indywidualnego dopasowania elementów cięgnistych,

Korygowania i wspomagania wzorców ruchowych,

Monitorowania i dostosowywania terapii do potrzeb pacjenta,

Zastosowania metod wspomagających terapię w połączeniu z kombinezonem.

Cykl Szkoleń

Szkolenie zostało zaplanowane jako kompleksowy cykl trwający 1 rok, obejmujący trzy bloki szkoleniowe tj. dwa dwudniowe spotkania i półroczną praktykę. Każdy z etapów ma na celu stopniowe wdrażanie terapeutów w metodykę stosowania kombinezonu, począwszy od podstaw, aż po zaawansowane techniki terapeutyczne. Zajęcia prowadzone są przez Roberta Kwiatkowskiego – twórcę i właściciela ortezy dynamicznej DUNAG O2/03. Pierwszy dwudniowy blok szkoleniowy już za nami. 

Podsumowanie

Szkolenie kadry ośrodka rehabilitacyjnego w zakresie stosowania kombinezonu rehabilitacyjnego jest kluczowym elementem skutecznej terapii dzieci i młodzieży z uszkodzeniami CUN. Nowa metoda wprowadzana do ośrodka wspiera proces rehabilitacji, pomagając pacjentom w osiągnięciu lepszej kontroli nad ruchem i poprawie funkcjonowania w codziennym życiu.

Komunikat prasowy: PZOZ

Dodane: 15.04.25 | Odsłony: 531 | komentarze (1)

Komentarze użytkowników

Żaden wynalezek | 2025-04-15 08:25:57 napisał(a):

Taki sposób rehabilitacji istnieje od lat..

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie