Starachowice nie wykonają testów na koronawirusa u pracowników oświaty

12963.nsmed

Czy miasto zleci wykonanie wśród swoich pracowników przedszkoli i szkół testy na koronawirusa? Z takim pytaniem Redakcja portalu wystąpiła do rzecznika magistratu w piątek 15 maja br. Wtedy nieznane były jeszcze wyniki badań przesiewowych, jakie zleciło miasto Łódź wśród swoich pracowników żłobków i przedszkoli.

W Starachowicach w poniedziałek 18 maja br. chętni rodzice mogli skorzystać z opieki i zostawić swoje pociechy w przedszkolach. Z tej możliwości skorzystało jedynie 10 osób.

Tymczasem w poniedziałek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przedstawiła wyniki badań przesiewowych wykonanych wśród pracowników żłobków i przedszkoli. „Ze względu na niepokojące wyniki badań pracowników żłobków i przedszkoli na obecność koronawirusa, podjęłam decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu procedury otwierania placówek. Na 3337 przebadanych osób, przeciwciała covid-19 stwierdzono u 456. To blisko 15 procent. Oznacza to, że te osoby przeszły chorobę bezobjawowo w minionych tygodniach lub właśnie teraz chorują. Wyjaśnią to dodatkowe testy. Do tego czasu wszystkie przedszkola i żłobki, w których pracuje choćby jedna osoba z podejrzanym wynikiem, pozostaną zamknięte. To kwestia zdrowia i życia naszych dzieci i opiekunów. W sprawach bezpieczeństwa nie będzie żadnych kompromisów.” - czytamy w wpisie w mediach społecznościowych Hanny Zdanowskiej. 

Jak informuje Państwowa Agencja Prasowa: „ZNP zaapelowało we wtorek do premiera o zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Apel związany jest z decyzją rządu o stopniowym uruchamianiu m.in. przedszkoli i szkół.” 

„Obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa w systemie edukacji. To podstawowe zadanie rządu szczególnie w czasie trwającej epidemii. Dlatego w trosce o zdrowie i życie uczniów i nauczycieli domagamy się dostępu do testów na obecność koronawirusa dla pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Zwiększenie liczby testów zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Zastosowanie ich w grupie pracowników oświaty pozwoli uniknąć tworzenia się nowych ognisk zakażenia koronawirusem w sektorze edukacyjnym” - czytamy w apelu.

„W Łodzi się nie okazało, że wielu pracowników jest zakażonych. To trzeba wyjaśnić. W Łodzi okazało się, że wielu pracowników miało kontakt z wirusem” - powiedział dla RMF FM szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

- Przed ponownym otwarciem przedszkoli pracownicy Urzędu Miejskiego zwrócili się Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o wyrażenie opinii w przedmiotowej sprawie. Uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź, że nasze placówki przedszkolne są dobrze przygotowane do funkcjonowania w czasie pandemii i mogą zostać ponownie uruchomione. Pierwszego dnia funkcjonowania przedszkoli na 960 dzieci, do placówek przedszkolnych przyszło 10 przedszkolaków. Natomiast do oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach rodzice nie przyprowadzili dzieci. W kolejnych dniach liczba podopiecznych przedszkoli spadła do 7. Odnosząc się do kwestii testów, świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, nie widział konieczności przebadania wszystkich pracowników oświaty. Nie ma gwarancji, że u przebadanych dziś pracowników, w kolejnych dniach nie pojawi się ognisko chorobowe. Jest wiele grup zawodowych, które podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków służbowych mają kontakt z innymi ludźmi: sprzedawcy, policjanci, strażacy, które nie są poddawane testom. Powinniśmy też wziąć pod uwagę, jaka jest sytuacja epidemiologiczna w województwie świętokrzyskim. W naszym regionie na chwilę obecną liczba zachorowań jest jedną z najmniejszych w skali całego kraju. Celem ograniczenia do minimum ewentualnego zagrożenia koronawirusem, placówki przedszkolne wdrożyły - pozytywnie zaopiniowane przez Sanepid - procedury bezpieczeństwa. Gdyby służby sanitarne uznały za zasadne przebadanie wszystkich pracowników oświaty, pewnie otrzymalibyśmy takie zalecenia - odpowiada rzecznik Urzędu Miejskiego Iwona Tamiołło. 

Dodane: 21.05.20
Tagi:

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie