Po ostatniej sytuacji, kiedy samochód ciężarowy wjechał pomimo zakazu w ulicę Nadrzeczną, a następnie w ulicę Stromą, redakcja Starachowice-NET zapytała w Urzędzie Miejskim o monitoring w Starachowicach Zachodnich, który miał być narzędziem dyscyplinującym kierowców jadących niezgodnie z przepisami.
Kamery monitoringu działają od dnia odbioru zadania, tj. od 17 grudnia 2025 roku. Łącznie w ramach inwestycji uruchomiono 16 kamer, które zostały wpięte do funkcjonującego w mieście Systemu Monitoringu Miejskiego.
Operatorem systemu jest miasto, natomiast podgląd obrazu z kamer jest dostępny na stanowiskach operatorskich Straży Miejskiej w Starachowicach oraz Komendy Powiatowej Policji.
- Zadanie zostało w pełni zrealizowane i rozliczone. Odbiór końcowy całości inwestycji nastąpił w dniu 17 grudnia 2025 roku. Koszt realizacji zadania był zgodny z ofertą i wyniósł 1 064 499,99 zł, z czego 904 824,99 zł stanowiło dofinansowanie zewnętrzne – mówi rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski.
Samochody ciężarowe na wąskich uliczkach Osiedla Orłowo
- Odnosząc się do zgłaszanych przez mieszkańców i media sytuacji dotyczących wjazdu samochodów ciężarowych w ulicę Nadrzeczną, a następnie w ulice Stromą i Pochyłą, informujemy, że problem ten wciąż się sporadycznie pojawia. Jak wynika z obserwacji służb, w wielu przypadkach kierowcy samochodów ciężarowych kierują się nawigacją przeznaczoną dla samochodów osobowych, ignorując obowiązujące oznakowanie drogowe. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z przepisami to kierowca ma obowiązek stosować się do znaków drogowych, a nie wyłącznie do wskazań nawigacji, których aktualizacja nie zawsze nadąża za zmianami w organizacji ruchu – mówi rzecznik magistratu.
Działania Straży Miejskiej
Straż Miejska potwierdza, że w przeszłości podczas prowadzonych kontroli w tym rejonie wielokrotnie ujawniano przypadki wjazdu pojazdów ciężarowych pod obowiązujące zakazy, przy czym kierowcy najczęściej tłumaczyli swoje zachowanie właśnie błędnymi wskazaniami nawigacji. - Funkcjonariusze Straży Miejskiej pełniący dyżury zostaną ponownie uczuleni na tego typu sytuacje – mówi komendant Straży Miejskiej Waldemar Jakubowski.
Monitoring miejski – projekt „szwajcarski”
Gmina Starachowice ma otrzymać dofinansowanie, które pozwoli na rozwój monitoringu miejskiego, a na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 8 milionów złotych.
- W ramach tego zadania zostanie zakupionych ponad 200 kamer i zainstalowanych na terenie miasta, samochody straży miejskiej zostaną wyposażone w kamery mobilne. Powstaną również centra monitoringowe na terenie miasta. To spore pieniądze, ale i wiele przedsięwzięć służących przede wszystkim bezpieczeństwu mieszkańców – mówiła na jednej z konferencji prasowych zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec.
Dodane: 21.01.26 | Odsłony: 1652 | komentarze (11)Piotr | 2026-01-21 10:28:13 napisał(a):
Chore to wszystko. Baby i dziada tam nie uświadczysz to 16 kamer zakładają. Tak jak by nie było większych problemów.
Bzdura | 2026-01-21 10:53:05 napisał(a):
Ktoś (MM) wbił sobie do głowy, że to jest centrum przesiadkowe z furmanki na rower i trzeba go dokładnie strzec . Wydano tam grube pieniądze a powstał zwykły parking , w dodatku nikt nie korzysta z jego piętrowej części...
Mieszkanka | 2026-01-21 14:40:05 napisał(a):
Czy kamery nie rejestrują chodników nieodśnieżonych a obecnie pokrytych grubym lodem ?
Piotr | 2026-01-21 14:47:41 napisał(a):
Byłem właśnie na dolnych. Chodniki i parkingi dramat. Lodu od kilku do kilkunastu centymetrów.
dr | 2026-01-21 20:19:45 napisał(a):
Centrum przesiadkowe. Jeden autobus 15. Żadnego busa. Za to dużo śniegu i lodu. Do czego te kamery? Ulice w opłakanym stanie!!!
Do dr | 2026-01-21 20:23:10 napisał(a):
Odjeżdża bus do Kielc finansowany przez Urząd Marszałkowski tylko jakieś bydle zerwało rozkład
Beata | 2026-01-22 08:34:06 napisał(a):
Miasto "zaściankowe", które można wzdłuz i wszesz przejść piechotą, monitoring za grube miliony, kolizja za kolizją, a Straż Miejska "zostanie ponownie uczulona". Ja myślę, że Straż Miejska to powinna być dawno wyuczona i wyszkolona, czyż nie?. Ale cóż, jak się bawić to się bawić.
Łukasz | 2026-01-22 08:43:32 napisał(a):
Haha tyle kamer a nikt nie siedzi na monitoringu. Dopiero po fakcie dowiadują się o szkodach itp. Marek ma wizję i nie trzeba mu przeszkadzać.
esna | 2026-01-22 09:17:37 napisał(a):
Milion złotych na kamery strzegące betonowego parkingu??? Dało by się to zrobić za końcówkę tej kwoty, 64 000zł, mogę się podjąć tego zadania. To przykład niegospodarności i wydawania pieniędzy tylko dlatego, że one są. Co te kamery mają rejestrować? Jak poprawi się bezpieczeństwo? Czemu aż taki koszt??
Wieści gminne mówią o tym, że pan prezydent jest obecnie zajęty innymi sprawami, niekoniecznie urzędowymi. Może warto je najpierw uregulować, a dopiero potem uczciwie zarządzać miastem?
Państwo radni- bezradni z większościowego komitetu pana prezydenta- czemu pozwalacie na takie niewłaściwe kierowanie strumienia pieniędzy? Wasze nazwiska powinny wisieć na tabliczkach obok tych kamer, żeby mieszkańcy i przyszłe pokolenia wiedzieli, na co zwracać uwagę przy urnie wyborczej.
lufka | 2026-01-22 11:47:37 napisał(a):
Kamery niech obsłuży sztuczna inteligencja i tyle.
a co tam robi mm? kolejna okazja na fotkę?
"prezes pwik jerzy miśkiewicz wyjaśnił, że...
jak wybucha jakaś afera w spólce gminy...
https://starachowice.eska.pl/kryzys-wodny-w-sta...
proszę o statystyki z przychodni ile osob...
Zapytanie | 2026-01-21 09:58:58 napisał(a):
Ma otrzymać dofinansowanie, czy otrzymała bo to chyba nie to samo,czy będzie jak z budynkiem mogkik ?.