Starachowice Zachodnie. 16 nowych kamer miejskiego monitoringu

20437.nsmed

Po ostatniej sytuacji, kiedy samochód ciężarowy wjechał pomimo zakazu w ulicę Nadrzeczną, a następnie w ulicę Stromą, redakcja Starachowice-NET zapytała w Urzędzie Miejskim o monitoring w Starachowicach Zachodnich, który miał być narzędziem dyscyplinującym kierowców jadących niezgodnie z przepisami. 

Kamery monitoringu działają od dnia odbioru zadania, tj. od 17 grudnia 2025 roku. Łącznie w ramach inwestycji uruchomiono 16 kamer, które zostały wpięte do funkcjonującego w mieście Systemu Monitoringu Miejskiego.

Operatorem systemu jest miasto, natomiast podgląd obrazu z kamer jest dostępny na stanowiskach operatorskich Straży Miejskiej w Starachowicach oraz Komendy Powiatowej Policji. 

- Zadanie zostało w pełni zrealizowane i rozliczone. Odbiór końcowy całości inwestycji nastąpił w dniu 17 grudnia 2025 roku. Koszt realizacji zadania był zgodny z ofertą i wyniósł 1 064 499,99 zł, z czego 904 824,99 zł stanowiło dofinansowanie zewnętrzne – mówi rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski. 

Samochody ciężarowe na wąskich uliczkach Osiedla Orłowo 

- Odnosząc się do zgłaszanych przez mieszkańców i media sytuacji dotyczących wjazdu samochodów ciężarowych w ulicę Nadrzeczną, a następnie w ulice Stromą i Pochyłą, informujemy, że problem ten wciąż się sporadycznie pojawia. Jak wynika z obserwacji służb, w wielu przypadkach kierowcy samochodów ciężarowych kierują się nawigacją przeznaczoną dla samochodów osobowych, ignorując obowiązujące oznakowanie drogowe. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z przepisami to kierowca ma obowiązek stosować się do znaków drogowych, a nie wyłącznie do wskazań nawigacji, których aktualizacja nie zawsze nadąża za zmianami w organizacji ruchu – mówi rzecznik magistratu. 

Działania Straży Miejskiej 

Straż Miejska potwierdza, że w przeszłości podczas prowadzonych kontroli w tym rejonie wielokrotnie ujawniano przypadki wjazdu pojazdów ciężarowych pod obowiązujące zakazy, przy czym kierowcy najczęściej tłumaczyli swoje zachowanie właśnie błędnymi wskazaniami nawigacji. - Funkcjonariusze Straży Miejskiej pełniący dyżury zostaną ponownie uczuleni na tego typu sytuacje – mówi komendant Straży Miejskiej Waldemar Jakubowski. 

Monitoring miejski – projekt „szwajcarski” 

Gmina Starachowice ma otrzymać dofinansowanie, które pozwoli na rozwój monitoringu miejskiego, a na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 8 milionów złotych.

- W ramach tego zadania zostanie zakupionych ponad 200 kamer i zainstalowanych na terenie miasta, samochody straży miejskiej zostaną wyposażone w kamery mobilne. Powstaną również centra monitoringowe na terenie miasta. To spore pieniądze, ale i wiele przedsięwzięć służących przede wszystkim bezpieczeństwu mieszkańców – mówiła na jednej z konferencji prasowych zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec.

Dodane: 21.01.26 | Odsłony: 1652 | komentarze (11)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Zapytanie | 2026-01-21 09:58:58 napisał(a):

Ma otrzymać dofinansowanie, czy otrzymała bo to chyba nie to samo,czy będzie jak z budynkiem mogkik ?.

Piotr | 2026-01-21 10:28:13 napisał(a):

Chore to wszystko. Baby i dziada tam nie uświadczysz to 16 kamer zakładają. Tak jak by nie było większych problemów.

Bzdura | 2026-01-21 10:53:05 napisał(a):

Ktoś (MM) wbił sobie do głowy, że to jest centrum przesiadkowe z furmanki na rower i trzeba go dokładnie strzec . Wydano tam grube pieniądze a powstał zwykły parking , w dodatku nikt nie korzysta z jego piętrowej części...

Mieszkanka | 2026-01-21 14:40:05 napisał(a):

Czy kamery nie rejestrują chodników nieodśnieżonych a obecnie pokrytych grubym lodem ?

Piotr | 2026-01-21 14:47:41 napisał(a):

Byłem właśnie na dolnych. Chodniki i parkingi dramat. Lodu od kilku do kilkunastu centymetrów.

dr | 2026-01-21 20:19:45 napisał(a):

Centrum przesiadkowe. Jeden autobus 15. Żadnego busa. Za to dużo śniegu i lodu. Do czego te kamery? Ulice w opłakanym stanie!!!

Do dr | 2026-01-21 20:23:10 napisał(a):

Odjeżdża bus do Kielc finansowany przez Urząd Marszałkowski tylko jakieś bydle zerwało rozkład

Beata | 2026-01-22 08:34:06 napisał(a):

Miasto "zaściankowe", które można wzdłuz i wszesz przejść piechotą, monitoring za grube miliony, kolizja za kolizją, a Straż Miejska "zostanie ponownie uczulona". Ja myślę, że Straż Miejska to powinna być dawno wyuczona i wyszkolona, czyż nie?. Ale cóż, jak się bawić to się bawić.

Łukasz | 2026-01-22 08:43:32 napisał(a):

Haha tyle kamer a nikt nie siedzi na monitoringu. Dopiero po fakcie dowiadują się o szkodach itp. Marek ma wizję i nie trzeba mu przeszkadzać.

esna | 2026-01-22 09:17:37 napisał(a):

Milion złotych na kamery strzegące betonowego parkingu??? Dało by się to zrobić za końcówkę tej kwoty, 64 000zł, mogę się podjąć tego zadania. To przykład niegospodarności i wydawania pieniędzy tylko dlatego, że one są. Co te kamery mają rejestrować? Jak poprawi się bezpieczeństwo? Czemu aż taki koszt??
Wieści gminne mówią o tym, że pan prezydent jest obecnie zajęty innymi sprawami, niekoniecznie urzędowymi. Może warto je najpierw uregulować, a dopiero potem uczciwie zarządzać miastem?
Państwo radni- bezradni z większościowego komitetu pana prezydenta- czemu pozwalacie na takie niewłaściwe kierowanie strumienia pieniędzy? Wasze nazwiska powinny wisieć na tabliczkach obok tych kamer, żeby mieszkańcy i przyszłe pokolenia wiedzieli, na co zwracać uwagę przy urnie wyborczej.

lufka | 2026-01-22 11:47:37 napisał(a):

Kamery niech obsłuży sztuczna inteligencja i tyle.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie