Starachowicka Kolej Wąskotorowa. Społecznicy dbają, a wandale niszczą

12864.nsmed

To była pracowita sobota wolontariuszy. Osiem osób z Klubu Drezynowego PTTK Starachowice, wspomaganych przez cztery osoby z Familijnego Klubu Sportowego Łazy Starachowice naprawiało uszkodzone torowisko Starachowickiej Kolejki Wąskotorowej. W nasypie powstała wyrwa, którą społecznicy zasypali i utwardzili. 

„Była okazja sprawdzić posiadany tabor. Drezyna motorowa (z silnikiem motocykla „Junak”), wspomagana dwoma drezynami rowerowymi, pozwoliła przetransportować na trzech wózkach niezbędny do utwardzenia tłuczeń.” - informuje społeczny opiekun wąskotorówki, członek Klubu Drezynowego PTTK Starachowice Andrzej Cygan. 

Prace były prowadzone w ostatni weekend kwietnia. Tymczasem w trakcie „majówki” na trasie kolejki pojawili się wandale. „Silni mieszkańcy naszego powiatu pokazali co potrafią, słupki hektometryczne kolejki wąskotorowej po „majówce” [poprzewracane - przypis Red.]. - napisał Andrzej Cygan w mediach społecznościowych a do swojego wpisu dodał kilka zdjęć obrazujących sytuację. 

Starachowicka Kolej Wąskotorowa

Starachowicka Kolej Wąskotorowa

Po weekendzie majowym:

Starachowicka Kolej Wąskotorowa

***

Starachowicka Kolejka Wąskotorowa w 2019 roku nie kursowała. Jak wygląda obecna sytuacja? Właścicielem kolejki jest Starostwo Powiatowe w Starachowicach, w związku z tym Redakcja portalu zapytała Zarząd Powiatu o bieżący stan. 

Odpowiedzi udzielił wicestarosta Dariusz Dąbrowski: 

Kolejka wąskotorowa nie kursuje na razie nie tylko z uwagi na epidemię ale także w związku z koniecznymi do przeprowadzenia remontami.

W ubiegłym roku, mimo zabezpieczonych środków w budżecie i przeprowadzenia aż pięciu postępowań, nie udało się znaleźć wykonawcy prac remontowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż te specjalistyczne usługi świadczy niewielka grupy przedsiębiorstw. Jednym z powodów słabego zainteresowania wykonawców był także stosunkowo niewielki zakres prac, który wymagał jednak sprowadzenia  sprzętu i ludzi. Potencjalni wykonawcy nie składali ofert albo jeżeli je złożyli, to ostatecznie odmawiali podpisania umowy (w dwóch przypadkach).

Po doświadczeniach roku ubiegłego chcielibyśmy obecnie wykonać prace w nieco większym zakresie. Wymagać to będzie przesunięcia środków, które w związku z epidemią nie zostaną wykorzystane na inne, planowane w 2020r.  przedsięwzięcia.

Jeśli podpiszemy umowę z wykonawcą a warunki epidemiologiczne pozwolą na szybkie wykonanie prac, kolejka mogłaby wyjechać na tory jeszcze w tym roku.

***

ARCHIWUM ARTYKUŁÓW [kliknij]

Dodane: 06.05.20 | Odsłony: 1094 | komentarze (11)
Tagi:

Komentarze użytkowników

gość | 2020-05-06 11:18:08 napisał(a):

Drugi rok z rzędu nie będzie jeżdzić kolejka ?

M. | 2020-05-06 11:37:45 napisał(a):

Każdy by wolał odnowioną kolejkē do Iłża, niż parkowy bunkier

Kokos | 2020-05-06 13:28:33 napisał(a):

Brawo dla wolontariuszy. Dla władzy wstyd.

Gość | 2020-05-06 13:58:22 napisał(a):

Fajnie byłoby zrobić zdjecie wolontariuszy. Mam wrażenie że w tym mieście jest tylko jeden ojciec sukcesu, a raczej syn sukcesu ojca.

Niedoszły sponsor | 2020-05-06 15:35:36 napisał(a):

Niech to całe starostwo przekaże w nieopłatną dzierżawę wolontariuszom na 50 lat całą infrastrukturę kolejki, skoro nic nie pomaga od lat. Oczywiście za darmo, albo niech coś dołoży. Ludzie Ci znajdą sponsorów, założä firmę i będą czerpać z zabytku zyski, jeśli urzędy im nie będą przeszkadzać. Jestem tego pewien . Tylko nie nasze urzędy, jeszcze w takiej obsadzie jak teraz.

Do gościa | 2020-05-06 18:30:57 napisał(a):

Im na zdjęciu nie zależy, bo to prawdziwi wolontariusze, pasjonaci, ideowcy, w przeciwieństwie do obłudnych, cynicznych karierowiczów myślących tylko o stołku i apanażach

cikawy | 2020-05-06 19:21:48 napisał(a):

Ciekaw jestem tej samoróbki drezyny na bazie silnika Junaka wspomaganej drezynami rowerowymi. Jak działa ta hybryda. Sżacun dla Pana Cygana.

zbierający śmieci | 2020-05-07 13:40:59 napisał(a):

A po co ma jeździć pokazywać ten bardach z lewej i prawej strony torów.Do winnych tego procederu.Ludzie wy nie jesteście istotami myślącymi .Inteligencja bydła to jak dla was szczyt inteligencji nie osiągalny.Tak na marginesie .Gdzie była i jest straż miejska.

taka różnica | 2020-05-07 13:43:11 napisał(a):

Na zachodzie takie cacka zbijają kapitał u nas butelki.

Do nieszczęśliwego zbierającego śmieci | 2020-05-07 13:59:18 napisał(a):

Ależ skąd u Ciebie taki poziom jadu. Posprzątałes,chwała ci za to.

do niedoszłego sponsora | 2020-05-07 18:47:14 napisał(a):

Powiat corocznie wykonuje prace na kolejce a kolejką administrują od lat stowarzyszenia entuzjastów zabytkowych kolejek. To powiat przejął rozkradzione zabytkowe tory w 2003r. bez taboru nadającego się do jazdy. W ciągu kilku lat udało się uruchomić dwa odcinki kolejki i wyposażyć ją w dwa składy pociągów. Tymczasem dopiero w 2016r. powiat uzyskał prawo własności na część nieruchomości pod kolejką, które znajdują się na terenie województwa mazowieckiego. Pomimo wielokrotnych interwencji do chwili obecnej PKP nie przekazało powiatowi działek pod kolejką w świętokrzyskim (problemy z oddzieleniem torów normalnych od wąskich). Brak prawa własności do kolejki mocno ogranicza możliwości pozyskania środków na remonty. Problemy z remontami wynikają także z wielkości nakładów, które powiat może zadysponować na te prace. Firmy z Polski nie były zainteresowane pracami za kilkadziesiąt tysięcy złotych w roku ubiegłym pomimo ciągłego poszukiwania wykonawcy robót. Co do czerpania zysków z zabytków byłbym bardzo ostrożny. Dla mnie sukcesem będzie jeśli kolejka zarobi na koszty, które generuje.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie