Starachowicka Strzała coraz bliżej

8686.nsmed

8 lipca na drogach Francji kolarze rywalizować będą na kolejnym etapie Wielkiej Pętli. 104. edycja wyścigu Tour de France będzie jak zwykle wyjątkowa i emocjonująca. W tym samym czasie mieszkańcy Starachowic i okolic będą mogli emocjonować się prawdziwym wyścigiem kolarskim, który przejedzie ulicami naszego miasta i powiatu. Rozpoczynamy odliczanie do Starachowickiej Strzały.

Już w lipcu Starachowice będą gospodarzem wielkiej imprezy kolarskiej. Do rozpoczęcia Starachowickiej Strzały pozostał już niecały miesiąc i wszyscy kibice kolarstwa zacierają już ręce na wydarzenie, które może na stałe zagościć w sportowym kalendarzu naszego miasta. A jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie spodziewał się, że Starachowice mogą na jeden dzień stać się stolicą polskiego kolarstwa.

W kwietniu nasze miasto odwiedził Grzegorz Wajs. Przed laty znakomity kolarz zawodowy, a dziś dyrektor czołowego w Polsce cyklu wyścigów LOTTO Poland Bike Marathon. Spotkanie dotyczyło organizacji w Starachowicach kolarskiej imprezy dla amatorów jazdy na rowerach szosowych i górskich. Pomysł organizacji wyścigu kolarskiego w naszym mieście okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i już 8 lipca (sobota) ulicami Starachowic oraz powiatu starachowickiego przejadą uczestnicy Starachowickiej Strzały.

Z Walonii do Starachowic

- Spotkanie z Grzegorzem Wajsem w sprawie organizacji imprezy odbyło się dokładnie 19 kwietnia. W tym dniu w Belgii odbywał się słynny klasyk ardeński – Strzała Walońska. Ten wyścig kolarski rozgrywany jest od 1936 roku i jest jednym z najbardziej znanych wyścigów „jednodniowych”. Podczas wspólnego spotkania padło pytanie dotyczące nazwy starachowickiej imprezy. Odpowiedź mogła być tylko jedna. Starachowicka Strzała zyskała akceptację uczestników spotkania i już w lipcu odbędzie się oficjalny debiut nowej imprezy w sportowym kalendarzu – przypominają uczestnicy kwietniowego spotkania.

- Takiej imprezy w Starachowicach jeszcze nie było. W sobotę 8 lipca odbędzie się I Starachowicka Strzała, a w jej ramach znajdzie się miejsce na wyścigi dla amatorów jazdy na rowerach szosowych i górskich – zapewnia Grzegorz Wajs.

Prawie 90 kilometrów emocji

Kolarskie Miasteczko podczas lipcowej imprezy zostanie zlokalizowane przy starachowickim Hotelu Europa Starachowice Business & Spa. Tam znajdzie się biuro zawodów imprezy, a przede wszystkim start i meta wyścigu.

- Wyścig na rowerach szosowych odbędzie się na dwóch dystansach: MAX (3 rundy –86 km) i MINI (2 rundy – 69 km). Natomiast wyścig na rowerach górskich odbędzie się na trasie FAN MTB (1 runda – 52 km). W zawodach mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 lat – zapowiadają organizatorzy Starachowickiej Strzały.

Początkowo wyścig główny miał być poprowadzony ulicami Starachowic oraz okolicznych miejscowości. Kolarze po wyjeździe z miasta mieli udać się na specjalnie przygotowaną rundę wytyczoną po terenie gminy Brody i stamtąd powrócić do Starachowic. Start i meta wyścigu znajdować się miała w Starachowicach przy Hotelu Europa.

Ubiegłotygodniowe spotkanie wprowadziło jednak kilka istotnych zmian.

Reklama

Utrudnień dla mieszkańców nie będzie

- Wprowadzone zmiany sprawią, że miasto nie zostanie zakorkowane w sobotnie przedpołudnie i nie powinno być żadnych utrudnień na trasie wyścigu dla mieszkańców Starachowic. To była dla nas ważna decyzja i wspólnie z organizatorami wybraliśmy najlepsze rozwiązanie zarówno dla kibiców jak i samych kolarzy – zapowiadają organizatorzy.

Ostatecznie zadecydowano o tym, iż po ulicach Starachowic zostanie rozegrana tzw. Rywalizacja honorowa. Start honorowy odbędzie się na ulicy Batalionów obok Hotelu Europa. Stamtąd zawodnicy przejadą ulicami: Radomską, Szkolną, Partyzantów, Kopalnianą, Armii Krajowej, Oświatową, znów Szkolną i powrót do Radomskiej.

Na wysokości Hotelu Europa rozpocznie się tzw. start ostry i zawodnicy wyjadą na rundy w kierunku drogi pożarowej prowadzonej do Lipia. Potem kolarze „kręcić” będą już w okolicy osiedla Łazy, Dziurowie, Brodach, Rudzie i Adamowie. Szczegółowa mapa wyścigu już wkrótce na naszym portalu.

Zapraszamy rodziny do wspólnej zabawy

- Szykujemy również niespodzianki dla rodzin, które kochają wspólne wycieczki rowerowe. Podczas oficjalnej rundy honorowej ulicami miasta wraz z kolarzami przejadą uczestnicy Rodzinnej Parady Rowerowej. Liczymy na to, że nie zabraknie chętnych i lista kolarskich rodzin będzie zawierała kilkadziesiąt pozycji – zapowiadają organizatorzy.

Sobotnie wydarzenie w Starachowicach organizowane będzie przez Poland Bike oraz Fundację Sport przy ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim w Starachowicach, Powiatem Starachowickim oraz Hotelem Europa.

Wyniki uzyskane w poszczególnych wyścigach I Starachowickiej Strzały (zarówno na rowerach szosowych, jak i górskich) zostaną zaliczone do klasyfikacji Omnium Poland Bike 2017, podobnie jak rozgrywany dzień później (9 lipca) LOTTO Poland Bike Marathon w Wąchocku.

- Starachowice i Wąchock. To będzie wyjątkowy kolarski weekend w powiecie starachowickim. W sobotę 8 lipca w Starachowicach odbędzie się pierwsza, a zatem historyczna Starachowicka Strzała, zaliczana do Omnium Poland Bike. Trzy dystanse. Na rowerach szosowych (86 km lub 69 km), a na rowerach górskich - 52 km. Dzień później w niedzielę 9 lipca w Wąchocku LOTTO Poland Bike Marathon. Zapraszamy - czytamy na oficjalnym fanpage'u starachowickiego wydarzenia.

FB - Poland Bike - Starachowicka Strzała

I Starachowicka Strzała – 8 lipca 2017 r.

Przewidywany program zawodów:

8.00 - 10.30 - zapisy w Biurze Zawodów

10.35 – odprawa techniczna dla dystansów MAX, MINI i MTB

11.00 – start honorowy I Starachowickiej Strzały

UWAGA. Szyk Peletonu: Parada Familijna (6 km), MAX (86 km) i MINI (69 km), MTB (52 km)

START HONOROWY. Przejazd wspólny (runda 6 km) ulicami miasta

START WYŚCIGU. Po przejechaniu rundy honorowej.

15.00 – dekoracja I Starachowickiej Strzały

fot. PolandBike Marathon

Autor: Leszek Kowalski, UM Starachowice

Dodane: 17.06.17 | komentarze (1)

Komentarze użytkowników

Angela | 2017-06-22 19:16:40 napisał(a):

Strzała, Olo...

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie