Starachowicki Park Miejski z większym dofinansowaniem

14014.nsmed

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zwiększył o 1 400 000 zł dotację przyznaną dla Gminy Starachowice na przebudowę Parku Miejskiego. Co to oznacza dla miasta? Jak informuje Prezydent Starachowic Marek Materek - jest to decyzja niesamowicie ważna dla samorządu lokalnego, środki, które zasilą gminny budżet będziemy mogli przeznaczyć na wydatki dotyczące funkcjonowania starachowickiej oświaty.

Podczas konferencji zorganizowanej w Parku Miejskim, Prezydent Marek Materek, na ręce przewodniczącego sejmiku Andrzeja Prusia, przekazał podziękowanie dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego za przekazanie większych środków finansowych na przebudowę Parku Miejskiego. Teraz wysokość łącznego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ wzrośnie z 6 755 000 zł do 8 155 000 zł.

- Co to oznacza, dla miasta? Przede wszystkim oszczędności, o taką kwotę - o jaką zwiększono dotację, miasto zmniejszy wkład własny do tej inwestycji, a zaoszczędzone 1 400 000 zł może przeznaczyć na inne potrzeby – informuje prezydent - W tym przypadku będzie to m.in. uzupełnienie środków na wynagrodzenia pracowników gminnych placówek oświatowych oraz dotacje dla niepublicznych placówek oświatowych.

Przebudowa Parku Miejskiego w Starachowicach finansowana jest z dwóch źródeł: bioróżnorodność i rewitalizacja, z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to: ponad 13 mln zł. Fundusze zwiększające dotację pochodzą z programu: bioróżnorodność.

- Gmina przystępując do realizacji przebudowy Parku Miejskiego ubiegała się o dofinansowanie zewnętrzne w ramach programu bioróżnorodność w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych – informuje prezydent - Jednak uzyskane z RPO WŚ wsparcie finansowe kształtowało się na poziomie 53 %. Miasto nie odpuszczało i na etapie realizacji inwestycji ponownie zawnioskowano o zwiększenie dofinansowania. I udało się.

Na początku października podpisany został protokół odbioru 1 etapu inwestycji finansowanego w ramach programu bioróżnorodność.

I etap obejmował m.in.: wykonanie nowych i modernizację części już istniejących alejek parkowych, ( prace obejmujące drugą część alejek finansowane są z drugiego źródła: rewitalizacja), wykonanie bramy wejściowej do parku wraz z główną alejką doprowadzającą do restauracji oraz ogólnodostępnych toalet publicznych. Obydwa lokale zarówno lokal gastronomiczny jak „Domek Baby Jagi” zlokalizowany przy wejściu od strony ul. Rotmistrza Pileckiego zostały wydzierżawione i obecnie trwa ich zagospodarowywanie. Ponadto zrewitalizowano ciek wodny przepływający przez teren parku, oczyszczono i odmulono, umocniono brzegi, wykształtowano dwa oczka wodne i dwie kaskady. Wykonano nasadzenia roślin ujętych w projekcie.

Powstała ścieżka przyrodnicza z oznaczeniami na tablicach informacyjnych. Wykonano oświetlenie parkowe, pergole wraz z miejscami siedzącymi i altanki ogrodowe. Na terenie parku ustawiono około 30 ławek, kosze na śmieci, stojaki na rowery, a na drzewach zawisły karmniki oraz budki lęgowe.

Viva UbezpieczeniaReklama 

Obecnie na ukończeniu jest realizacja II etapu prac finansowanych w ramach drugiego źródła, jakim jest rewitalizacja. Etap ten obejmuje modernizację kolejnych alejek parkowych wraz z oświetleniem, montaż kamer monitoringu, budowę muszli koncertowej, tarasów widokowych i uzupełnienie nasadzeń roślinności. Ostatnim z elementów, aktualnie realizowanym jest budowa dog parku.

- Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w prace mające doprowadzić do tego, aby starachowicki park odzyskał dawną świetność – mówi Prezydent Marek Materek – To wielka sprawa, że nasz park, po wielu latach oczekiwań, zyskuje nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie odnowionego Parku Miejskiego, jak informuje prezydent, nastąpi wiosną przyszłego roku. Jednak już teraz jest to miejsce chętnie uczęszczane przez mieszkańców, a także osoby przyjezdne.

Uczestniczący w konferencji przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś podkreślił dobrą współpracę pomiędzy samorządami województwa i Starachowic oraz zaapelował do mieszkańców o dbałość o odnowione, wspólne mienie.

- Gratuluje i cieszę się bardzo, że dzięki dobrej współpracy miasta z samorządem województwa udaje się tego typu rzeczy robić – mówi Andrzej Pruś Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. - Fajnie, że niebawem zmodernizowany park zostanie otwarty dla mieszkańców. Wspólnie teraz musimy o to dbać. Taka zbiorowa odpowiedzialność w zakresie troski o to, co zostało zrobione jest jak najbardziej wskazana.

Przedstawiciel władz województwa podkreślił, że funkcjonujemy w czasach pandemii, kiedy troska o zdrowie i życie pochłania dużą część funduszy publicznych nie należy jednak zapominać o innych istotnych aspektach życia społecznego.

- Żyjemy w trudnych czasach związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym mieszkańców, ale nie możemy zapominać o tym, że przyjdzie kiedyś taki czas, że będziemy wracać do tzw. normalności, dlatego takie inwestycje jak ta są również ważne – mówi Andrzej Pruś - Samorząd województwa ponosi ogromne wysiłki finansowe. Ponad pół miliarda złotych, środków budżetowych i unijnych zaangażowano po to, aby dbać o bezpieczeństwo mieszkańców świętokrzyskiego, wiele z tych środków trafiło także do naszego miasta i powiatu.

Tymczasem Prezydent Starachowic zapowiada kolejne przedsięwzięcia inwestycyjne.

- Mamy jeszcze kilka zadań, które będą realizowane w kolejnych latach i które uzyskały dofinansowanie w ramach projektu obejmującego rewitalizację, ale chcemy na te zadanie pozyskać jeszcze dodatkowe środki – mówi prezydent - Ulica Fryderyka Chopina i Rotmistrza Pileckiego, czyli ulice, które zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Miejskiego, znalazły się na liście wojewody świętokrzyskiego, uprawniającej Gminę Starachowice do uzyskania, w kolejnych latach, 80% dofinansowania do kompleksowego remontu. To, kiedy dokładnie przystąpimy do przebudowy m.in. wymienionych ulic uzależnione jest od tego, kiedy otrzymamy to wsparcie finansowe. Wszystkie fundusze przewidziane na dofinansowanie inwestycji przez wojewodę z tego programu zostały przekazane na walkę z Coronawirusem. W związku z tym musimy uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, aby zrealizować te inwestycje, ale przy 80 % wsparciu z zewnątrz.

Prezydent Starachowic wyjaśnił także dlaczego jedne inwestycje są realizowane szybciej, a na inne mieszkańcy, pomimo zapowiedzi, muszą dłużej czekać. Terminy realizacji tych zdań wyznaczają bowiem programy rządowe i unijne do których gmina aplikuje o dofinansowania.

- Mieszkańców proszę o zrozumienie i zaufanie. Wszystkie ruchy jakie wykonuję, wspólnie z moimi współpracownikami zmierzają do tego, aby w mieście zrealizować jak najwięcej inwestycji, ale jak najmniejszym kosztem zadłużania gminy i przy jak największym wykorzystaniu do tego funduszy rządowych i unijnych – mówi Prezydent Miasta Marka Materka - Staramy się, aby finanse samorządu starachowickiego były na stabilnym poziomie po to, abyśmy w kolejnych latach mogli zrealizować również dużo kolejnych inwestycji.

Komunikat prasowy: UM Starachowice

Dodane: 27.11.20 | Odsłony: 12 | komentarze (30)

Komentarze użytkowników

Park | 2020-11-27 08:08:00 napisał(a):

Dlaczego to tak piekielnie drogie a jednocześnie tak piekielnie brzydkie. Dominuje beton i obskurna infrastruktura...Kto i po co tam pójdzie?

Obserwator | 2020-11-27 08:41:09 napisał(a):

Andrzejek sam a Małgosia z Krzysiem?

Demokracja | 2020-11-27 08:57:17 napisał(a):

Miliony wydane, wydaje się, że to co widzimy nie jest warte tej ceny, ale najważniejsze, ze już widać brak bieżącego zaopiekowania, zgodnie zresztą z zasadą wprowadzoną do miasta przez tego prezydenta, "wybuduj i zapomnij". To jest marnotrawienie publicznych pieniędzy, o wszystko trzeba dbać przez zorganizowanie profesjonalnych służb, które będą wywiązywały się z zadań, a nie tylko pobierały kasę. Niektóre ławki w odnowionym parku są pokryte ptasim guano, raczej nikt nie odważy się tam usiąść. I tu już nic nie da się zwalić na mieszkańców, co jest nagminną praktyką. Niestety nie wszyscy ludzie są aniołami, niektórzy mają wszystko w czterech literach i między innymi dlatego istnieją samorządy ze ściśle określonymi w aktach prawnych zadaniami.

gość | 2020-11-27 09:18:16 napisał(a):

Czy nie ma innych problemów? Przez 2 tygodnie, 1-15 listopada tego roku, zmarło w powiecie 93 osoby. Przez dwa tygodnie. Dla porównania w zeszłym roku, w tym samym przedziale czasowym, w tym samym czasie, 26 osób. Może redakcja, wzorem lokalnego tygodnika, opublikuje te dane zamiast zdjęć z parku? To jest problem na który należy zwrócić uwagę.

Planowanie | 2020-11-27 09:21:34 napisał(a):

Cała dotacja z województwa została przekazana na załatanie dziury finansowej w oświacie. Po co planuje się takie wypasione inwestycje skoro nie ma pieniędzy na tak podstawowe wydatki jakim jest finansowanie oświaty ??? Kto zajmie się utrzymaniem infrastruktury parku bo już wygląda to okropnie i ile to będzie nas kosztowało ??

Tst | 2020-11-27 09:32:50 napisał(a):

Zmieńcie nawierzchnię alejki w centrum parku. To jest dramat co tam zrobili...

A | 2020-11-27 09:45:12 napisał(a):

A gdzie parking?

Gość | 2020-11-27 09:58:57 napisał(a):

Hahahahaha czyli znowu koalicja z PIS? Tylko patrzec jak park bedzie mial nową nazwe. Hahahahahaha bojownikow miejskich walczacych z "rezimem" PIS, prosze o zakup okularow. Hahahahaha ktos was robi w czuja

OLIN | 2020-11-27 10:15:52 napisał(a):

Ten park to cały dramat i zmarnowane pieniądze.

Dramat | 2020-11-27 10:41:05 napisał(a):

Ten park to najdroższy dramat w historii miasta. Rzucają się w oczy obskurne ławki , betonowe alejki (w parku ! ) i ułomny plac zabaw dla dzieci ...Całość rekordowo droga i brzydka.

spacerowicz | 2020-11-27 11:02:31 napisał(a):

zamiast się cieszyć że park zrobiony jest gdzie pójść na spacer to ciągle narzekanie. Zrobione wg obecnych trendów projektowych taki czas Bardzo dobrze że nie układano kostki tylko beto nie będzie trawa rosła

do spacerowicza | 2020-11-27 11:30:16 napisał(a):

Gratuluje ! Ale ogólnie to park do spacerowania dla niedowidzących . Jednym słowem najważniejsze , że "cokolwiek " zrobiono. A że wiele razy za drogo to już inna sprawa..

Cobretti | 2020-11-27 11:36:47 napisał(a):

Zrobiono średnio za ok. 1 milion złotych za każdy z 12 hektarów powierzchni. Koszmar.

Kula | 2020-11-27 13:06:30 napisał(a):

Niepełnosprawni na wózkach nie przeskoczą tych schodów. Nie jest źle. Ale tu, gdzie zaplanowany jest wypoczynek, gastronomia, itp. słychać wyłącznie huk ruchu drogowego. Powinno być miejsce dla stałą obecność opiekunów, sprzątających itp.

Gość | 2020-11-27 13:40:23 napisał(a):

No cóż, jak matka z dzieckiem na wózku lub inwalida będzie chciał przejść od dołu do góry to jest bliziutko. Dookoła w górę Radomska... Albo w drugą stronę też dookoła. No bajka. Alez ten materek dba! Super. Piękna walka z barierami dla niepełnosprawnych! Brawo! Po raz kolejny "brawo"

Spacerowicz | 2020-11-27 14:31:55 napisał(a):

Rozwiazania dla niepełnosprawnych i matek z wózkami sa fajnie rozwiązane. Co prawda trzeba zrobić rundke ale są podjazdy. A wy srale mądrale wyobrażacie sobie podjazd równoległy do schodów macie za grosz rozumu. Kto by wjechał po takiej stromiź nie nie mówię o prędkości zjazdu. No chyba że winda .

do spacerowicza | 2020-11-27 14:49:44 napisał(a):

Jest tyle miejsca na schody , że powinny być łagodniejsze z podjazdami. Ale żeby do tego dojść trzeba myśleć..Koszmarny park więc i podjazdów brak ..

Cobretti | 2020-11-27 15:06:29 napisał(a):

W takiej cenie to powinny spokojnie się zmieścić i podjazdy dla osób niepełnosprawnych i windy, jeśli są potrzebne.

Gość | 2020-11-27 18:02:01 napisał(a):

Oświetlony i w dzień i noc.Takiego marnotrastwa nie było nigdy.A materek już pęka w szwach wypinając z dumą brzuch do zdjęcia.Że też nikt mu jeszcze nie uświadomił jak śmiesznym i jednocześnie fatalnym jest prezydentem.Wiem,to trudne zadanie w przypadku tak zadufanego w sobie człowieczka ale prztryczki w pinokiowy nochal albo go przystopują albo doprowadzą do działań już wręcz katastroficznych.Wtedy to,mieszkańcy się obudzą.

Mieszkaniec | 2020-11-27 22:06:51 napisał(a):

Czy to jest ten Park Kultury ?

lech | 2020-11-28 09:51:40 napisał(a):

tak tam ludzie beda wypoczywac jak wypoczywaja przy wiaduktcie nawet psa zkulawa noga tam nie widac kto tam przyjdzie wypoczywac zeby spalin sobie powdychac a grube miliony na to poszly

Cobretti | 2020-11-28 10:51:26 napisał(a):

Taki projekt mógł realizować tylko ktoś kto zupełnie nie zna topografii miasta i mieszkańców, sądząc ,że to wielkie miejsce spotkań starachowiczan a tak nigdy nie było. Zawiodły skojarzenia z innymi dużymi parkami w kraju. Ale zostanie bunkier i spełni rolę dawnej Parkowej-Ponderosy. Przecież nie będą ludzie z południa jezdzić do parku, kiedy mają blisko Lubiankę(w tej chwili za Materka nieczynną) i piękne lasy dookoła miasta. Wyrzucone 12 mln, trudno zgadnąć co tyle mogło kosztować. I jeszcze 1,4 mln dokladają ,po co, dla kogo?

piotr | 2020-11-28 11:26:22 napisał(a):

Działania materka to czysta fikcja . Miliony na park który został przetrzebiony z drzew ale betonu nie żałowano . Ulice w mieście nie doświetlone a park tak . Kto tam będzie chodził wypoczywać z innych rejonów miasta ? Wiaduktu nie ma ale w parku zapach spalin jak ta la la . Niczym plac trzaska w Warszawie . Miliony na napis Hollywood znaczy Starachowice i setki drzew i ławeczki do a la wypoczynku przy najbardziej ruchliwym zakątku miasta gdzie smród spalin i hałas . Jeszcze fachowiec od niczego zabetonuje Lubiankę . Miliony na rondko wydane , żenada.

żenada | 2020-11-28 15:59:00 napisał(a):

jak nie macie co robić pisząc te pierdoły to wam powiem jak pies nie ma co robić to sobie jaja liże bieżcie przykład

Darek | 2020-11-28 17:59:29 napisał(a):

Trudno się dziwić opiniom takich ludzi którzy nie wychodzą z domu tylko narzekają na forach. Nie widza setek uśmiechniętych ludzi spacerujących po parku.

Do Darka | 2020-11-28 18:36:36 napisał(a):

Ha ha ha . Nie widzą setek uśmiechniętych ludzi spacerujących po parku.Nie widzą bo ich tam nie ma .Lizusie PO co opowiadać bajki w tak małym mieście skoro wszyscy widzą co się dzieje . Ten wpis to za gierka mogłeś robić . Niedługo Hollywood napis [ Starachowice zacznie świecić , co ? Widać beton i wycięte drzewa wraz z hałasem i aromatem spalin ci odpowiada .

Cobretti | 2020-11-28 18:55:09 napisał(a):

Tyle osób chodzi ? A w ogóle to zakończono już odbiory tego parku, że tak chodzą ? Może to jest jeszcze teren budowy ?

Trudno | 2020-11-29 09:29:08 napisał(a):

Zdaje sobie sprawę , że trudno to przyznać po wywaleniu tylu milionów złotych ale ten park to taka jest piękna katastrofa...

zuza | 2020-11-29 12:16:43 napisał(a):

pieknie jest ale powinno sie powiekszyc park

Cobretti | 2020-11-29 12:47:48 napisał(a):

Tak, całe Starachowice należałoby zaorać ,powiększyć park na cały teren miasta, dokupić 3 miliony sadzonek drzew i 100 mln kwiatów ,po 3 bunkry postawić w każdej dzielnicy, Lubiankę zamienić w Balaton, napis Starachowice koniecznie powiększyć od granicy do granicy miasta, wybudować lotnisko ,chociaż takie jak we Frankfurcie, a samoloty będą latać i pisać na kolorowo na niebie wiadome imię i nazwisko. Z normalnej działalności gminy zrezygnować, zlikwidować, spółki i jednostki bo to bezproduktywne zawracanie głowy i naprawdę nie ma co pozytywnego na FB pokazać...

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie