Stowarzyszenie chce rozmów z powiatem o usprawnieniu ruchu drogowego w naszym mieście

9691.nsmed

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” wystąpiło z pismem do Starosty Starachowickiego Danuty Krępy wnioskując o zwołanie konsultacji społecznych z mieszkańcami, w świetle konfliktu jaki jest między powiatem a miastem oraz wykonywaniem inwestycji, które nie są koordynowane przez obie strony, co skutkuje rozwiązaniami utrudniającymi ruch dla mieszkańców. Przykładem bubel-rondo ul. Iglasta - napisali w liście do naszej Redakcji. 

Treść pisma:

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” od kilku lat zwraca się z wnioskami o dyskusję ze starachowiczanami w sprawie poprawy warunków komunikacyjnych w naszym mieście. Występowaliśmy w sprawie ulicy Radomskiej, budowy ronda na jej skrzyżowaniu z ul. Batalionów Chłopskich, przedłużenia ul. Szkolnej przez las do ul. Batalionów Chłopskich – bezskutecznie. Nie rozumiemy, dlaczego starostwo nie chce rozmawiać z mieszkańcami w sprawie jednego z najważniejszych problemów dnia codziennego, jakim jest komunikacja zbiorowa. Ciągle dostajemy sygnały niezadowolenia od mieszkańców, że ich potrzeby są lekceważone. Dlaczego Starostwo nie prowadzi konsultacji społecznych jak to czyni Prezydent Marek Materek. Tu pragniemy nadmienić, że w kwestii konsultacji nasze miasto jest bardzo wysoko oceniane w skali kraju.

A ponieważ będą pojawiać się nowe projekty budowy obiektów starachowickiej infrastruktury drogowej, wnioskujemy do zarządu powiatu o zorganizowanie spotkania z tymi starachowiczanami, którym nie są obojętne problemy komunikacyjne naszego miasta. Klasycznym przykładem efektu braku takich konsultacji jest wybudowane kolejne rondo z nieprzemyślanymi rozwiązaniami przy ul. Iglastej. Mimo naszych wcześniej wyrażanych uwag, wzorem ronda w Starachowicach Zachodnich, w ramach chyba dominującego w Starostwie drogowego standardu „kopiuj i wklej” wybudowano zielone azyle z wysokimi krawężnikami, które utrudniają przepływ samochodów. Zobaczymy, ile na tych krawężnikach wyląduje „samochodów” i jak z trudem będą się przebijać karetki, co jest „do obejrzenia” na rondzie przy ul. Hutniczej. Nie wyciągnięto żadnych wniosków z w/w doświadczeń, że takie rozwiązanie jest nie ułatwieniem, a utrudnieniem w ruchu. A i jeszcze koszt tej wersji jest trochę większy…

Mało tego, „ktoś” zapomniał o zaprojektowaniu i wybudowaniu ścieżki rowerowej. Na planach, jakie są w Urzędzie Miasta, jest zaplanowany ciąg ścieżek rowerowych od ul. Armii Krajowej przez ul. Harcerską i Szkolną do nowego łącznika, gdzie jest taka piękna ścieżka rowerowa. I tu problemem staje się rondo, bo na nim nie zaplanowano tego rozwiązania. Tak więc, rowerzyści będą musieli jeździć rondem lub po chodniku dla pieszych.

Ponadto ponawiamy nasz wniosek z początku października ub. roku, kiedy wnioskowaliśmy o spotkania z mieszkańcami i zaprezentowanie programu działań starostwa w zakresie poprawy komunikacji na naszych miejskich drogach, prosimy o powrót do dyskusji w tym temacie usprawnienia ruchu drogowego w naszym mieście.

Fot. Zdjęcie ronda w Kielcach. Takie rozwiązanie proponowaliśmy w naszym mieście 

Dodane: 18.03.18

Komentarze użytkowników

Dlaczego | 2018-03-18 09:19:42 napisał(a):

Dlaczego stowarzyszenie nie zajmie się złą sytuacja na rynku mieszkaniowym? Jest taki deficyt mieszkań że niektórzy życzą sobie za stare ale odremontowane mieszkania juz ponad 4 tys za metr. Nie ma żadnego wyboru a ceny są z kosmosu. Dlaczego tym się nie zajmiecie?

ciepło | 2018-03-18 09:35:10 napisał(a):

Czekam,aż stowarzyszenie odniesie się do podwyżek ciepła.

Kukułka | 2018-03-18 09:40:26 napisał(a):

A kto upoważnił to czteroosobowe stowarzyszenie do jakichkolwiek rozmów? To ze wysyła ich Materek żeby siać ferment nie oznacza ze maja nasze poparcie. Obywateli Starachowic. Do kurnika kury macać a nie do starostwa. Zachciało im się robić politykę.

Gość | 2018-03-18 10:03:04 napisał(a):

Wracałem wczoraj z Warszawy do Starachowic. 160 km czarnego asfaltu a w mieście tragedia! NIC NIE ODSNIEZONE. ANI DROGI ANI CHODNIKI. ŚREDNIOWIECZE.

Tomasz.S | 2018-03-18 10:20:19 napisał(a):

Darek te wasze pisma,są już śmieszne.

Przycież | 2018-03-18 10:31:57 napisał(a):

Przycież to gumowe ucho lansera. Gdzie to żona pracuje? Ludzie one wszystkie takie niezależne, uczciwe i transparentne.

Meritum | 2018-03-18 10:38:48 napisał(a):

U góry frustraci już sie wypowiedzieli. Co do treści Pełne poparcie. Państwo wyżej napiszcie czy stowarzyszenie mamczy nie ma racji bo odwracacie jak zawsze uwagę od problemu i próbujecie kierować uwaage nasza na coś innego.

Meritum | 2018-03-18 11:00:26 napisał(a):

Meritum czy Materkum?

zasypane | 2018-03-18 11:21:56 napisał(a):

Czy to prawda,że umowy się skończyły i nie miał kto odświeżyć dróg w mieśćie?Tak ludzie mówili na stacjach benzynowych.Na litość boską to jest średnie miasto.Na wsiach sąsiednich odśnieżanie, aż huczało.A u nas jak zwykle.Szkoda gadać.

Tankred | 2018-03-18 12:37:57 napisał(a):

Co do tresci oswiadczenia stowarzyszenia pełna zgoda, mozna powolac zarzad drog miejskich i stworzyc jednego zarzadce drog na terenie miasta zamiast 4 albo przynajmniej zmniejszyc ilosc bo to jest obled, co do dzialan powiatu ogólnie - kompromitacja od lat, szpital, drogi, edukacja, rownia pochyła, a dodatkowo w kwestii drog powiatowych - Smigas musi odejsc!

Gość | 2018-03-18 13:09:23 napisał(a):

Wystarczy jak materek odejdzie

Gość | 2018-03-18 13:10:41 napisał(a):

Ejjj grunt... Zajmij się czymkolwiek innym i nie kompromituj sie

Miasta wyborcza | 2018-03-18 13:15:33 napisał(a):

Ej Materek wziął Grunta na listę do rady to się milicjant stara jak może :D I tak nikt na ta listę cudów nie zagłosuje :D

Stowarzyszenie Wspólnot i Spóldzielców | 2018-03-18 14:25:57 napisał(a):

Bardzo nam miło że nasze oświadczenie wyrwało dyskusje mniej lub bardziej kulturalna i merytoryczną. Na wstępie chcemy oświadczyć, że Stowarzyszanie będzie popierało każde działania pozytywne na rzecz mieszkańców niezależnie kto będzie przy władzy. Nieraz dawaliśmy temu wyraz podkreślając pozytywne zasługi byłych włodarzy. Nasze stowarzyszenie od 2011 roku wzorem postępowych miast zabiegało aby były konsultacje społeczne, które wprowadził Prezydent Marek Materek. Na te konsultacje chodzą członkowie naszego stowarzyszenia . Wygodnie anonimowo się wypowiadać trudniej przyjść i rzeczowo zabrać głos. Ci co są aktywni zgłaszaj uwagi wiedza że maja one swoje przełożenie w planowanych inwestycjach działaniach. Odpowiadając na powyższe posty w sprawie cen mieszkań na wolnym rynku Stowarzyszenie nie ma możliwości działania bo to rynek dyktuje ceny. Nastąpił znaczny wzrost cen gdyż Starachowice staja się atrakcyjnym miastem./będzie fala haejtu/ my jednak opieramy się na wypowiedziach analityków rynku. W SSE powstaje więcej inwestycji miasto zmiana swoje oblicze planowane są inwestycje drogowe. Staje się atrakcyjne Nikt nie zainwestuje milionów w nierozwojowe miasto. I tak dal Państwa wiadomości deweloperzy rozpoczynają kolejne budowy bloków na Henryku "Rosochacz" ma powstać osiedle mieszkaniowe drugie osiedle będzie budowana na terenie dawnej kopalni na końcu ul Kopalnianej. W centrum będzie budowany blok usługowo mieszkalny.
Odnosnie cen ciepła i ZEC w ostatnim oświadczeniu wszystkie są dostępne na naszej stronie internetowej i fb zwracaliśmy nasze uwagi dot. zatrudnienia, sponsoringu, wymaganych modernizacji w trosce o zahamowanie cen. Podkreślamy jednak że jeżeli nie pójdziemy w inne źródła niż węgiel monopol kopalń wspieranych przez państwo będzie powodował wzrost surowców tak wiec będziemy mieli co jakiś czas podwyżki. Pozostanie przy węglu bloku nam również uzyskiwanie dofinasowań na modernizacje. Już obecnie ZEC musiał pilnie kosztem 4 mln zł robić remont ciepłowni na Ostrowieckiej. Nie przełoży się to na ceny?????. Wiele miast widząc ten problem szuka alternatywnych rozwiązań i choćby ciepłownia na Bugaju planuje uruchomienie takiego kotła .
W sprawie naszego apelu do Starostwa- Wszelkie uwagi jakie zgłaszamy to są głosy mieszkańców z którymi rozmawiamy. Wg użytkowników dróg kierowców autobusów karetek rondo w Starachowicach Zach z rozdzielającymi kanały ruchu krawężnikami nie jest fortunne. Jeździcie państwo to wiecie jak one utrudniają a szczególnie jak jedzie karetka. My na załączonym zdjęci proponowaliśmy rozwiązania tj asfalt z wyłączona strefa ruchu. Można się usunąć zepchnąć samochód w razie awarii itp. Powrastały dwa ronda z tymi krawężnikami jedno przy Iglastej drugie będzie na Radomskiej . Jak się sprawdzi zobaczymy czy nie wystąpią te same utrudnienia a na pewno będzie tam duży ruch. W kwestii ronda ul Iglasta to są uwagi mieszkańców szczególnie z osiedla Harcerskiej działkowców, którzy szczególnie będą z niego korzystali. Wszyscy zwrócili uwagę na brak ścieżki rowerowej. I faktycznie jak się państwo przejdziecie to ścieżka na łączniku kończy się przy wjeździe na parking do szkoły ZSZ, potem jest rondo bez ścieżki za rondem będzie ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Harcerskie do SP nr 9 do Armii Krajowej. Ta kwestia była poruszana na konsultacjach w sprawie ścieżek rowerowych, Ta ścieżka jest zaplanowana i będzie realizowała gmina Starachowice. Przedstawiono koncepcje ścieżek. W czasie rozmów architekt miast potwierdził ,że powiat nie planował ścieżki mimo prowadzonych rozmów i interwencji. Teraz rodzi się pomysł, aby połączą te ścieżki i gmina myśli o znowu wydzierżawieniu terenu od powiatu i wybudowanie obok ronda ścieżki rowerowej- Odpowiedź zostawiamy otwartą. Uczestnicy podkreślili - owszem dorośli pojada rondem, ale chodzi o bezpieczeństwo dzieci. To będzie atrakcyjna ścieżka bo będzie aż od AK łączyła ze ścieżkami na Staszica, ul Murarskiej z wyjściem do drogi na Lipie. Z tego co nam przekazano był zaproszony przedstawiciel Starostwa ale nie dotarł. I tu trzeba podkreślić że przed miasta jest koncepcja budowy wiaduktu, gdzie znowu zejdą się drogi miejskie i powiatowe i czy taka współpraca będzie sprzyjała korzystnym rozwiązaniom.?????
W kwestiach wyborów Stowarzyszanie nie wystawia obecnie żadnych kandydatów. Do uszczypliwych uwag jesteśmy przyzwyczajeni mamy swoją pasje i tak będziemy działać jak do tej pory. Ponadto współpracujemy z Fundacji Batorego w ramach akcji Masz Wybór Masz Głos. Korzystamy z pomocy biura prawnego aby poruszać się w ramach prawa i wyjaśniać kwestie prawne. Zanim cos opublikujemy to konsultujemy Serdecznie Pozdrawiamy i namawiamy do udziału w konsultacjach bo naprawdę warto. I oczywiście zapraszamy do Stowarzyszenia na rozmowy.

moris | 2018-03-18 21:36:05 napisał(a):

wersja ronda przedstawiona na zdjęciu ma wiele zalet w porównaniu z tymi budowanymi aktualnie w naszym mieście. O przepustowości w sytuacji awaryjnej już pisano, dodam jeszcze że prawdopodobnie jest tańsze w budowie i utrzymaniu, zamiast pielęgnować wątpliwej urody pasy zieleni oddzielające pasy ruchu wystarczy wymalować wysepki.

Roman | 2018-03-18 21:43:26 napisał(a):

A ciepło?Przecież rządzicie.

LOL | 2018-03-18 21:53:30 napisał(a):

Przecież PSL jest też w powiecie i rządził dwa lata, to do niego są te pytania.Niech odpowie.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie