Szlaki turystyczne województwa świętokrzyskiego cz. V

1981.th

Podajemy spis szlaków tematycznych ciągnących się na terenie naszego województwa pokazujących najciekawsze miejsca związane z architekturą obronną, znakami techniki doliny Kamiennej, miejscami sakralnymi, architekturą drewnianą, piśmiennictwem i literaturą, a także przyrodą, z którą można obcować m.in. w rezerwatach.

Kolejny szlak, który warto zwiedzić w naszym województwie to: szlak architektury drewnianej: Gliniany - Ruda Kościelna - Opatów - Łoniów - Niekrasów - Zborówek - Busko Zdrój - Chotelek Zielony - Chmielnik - Jędrzejów - Mnichów - Nagłowice - Kossów, ok. 210 km.

- Gliniany - kościół pw. św. Wojciecha zbudowany w 1595 roku. Według Jana Długosza drewniany kościół do Glinian został przeniesiony z Potoka. Kościół posiada trzy ołtarze w stylu renesansowym. W wielkim ołtarzu obraz świętego Wojciecha. Ołtarze boczne są dedykowane Matce Bożej i świętej Annie. W ciągu wieków kościół był wiele razy restaurowany. Obok drewniana dzwonnica, nie użytkowana.

Początkowo renesansowy kościół został przebudowany na przełomie XVII/XVIII wieku w stylu barokowym.

- Ruda Kościelna - kościół pw. Zaślubin NMP wzniesiony w 1776 roku.

- Niekrasów - kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP, dokumenty parafialne podają, że ten obecny znajduje się tu od 1661 roku. Sama erekcja parafii nastąpiła za Bolesława Krzywoustego około 1121 r. Niezwykłej urody kościół modrzewiowy, pokryty gontem. Na tęczy Chrystus Pan na krzyżu. W ołtarzu głównym obraz Najświętszej Marii Panny "elegantis picturea", jednak ośrodkiem kultu, o bardzo długiej tradycji, jest obraz malowany na płótnie, prawdopodobnie szkoły włoskiej. Pochodzący z XVII- XVIII w. Obraz piękny i czczony przez parafian. Dowodem Kultu Matki Boskiej Niekrasowskiej były liczne wota, datowane od połowy XVIII wieku, które zostały skradzione po włamaniu się do kościoła w 1975.

- Zborówek - kościół pw. św. Idziego, najstarszy, z pewnym datowaniem, drewniany kościół w Polsce. Jan Długosz w swoich "Rocznikach " pisał, że w 1086 roku król Władysław Herman został ojcem długo wyczekiwanego syna, narodziny poprzedziła pielgrzymka do miejsca kultu św. Idziego we Francji, w podziękowaniu za otrzymaną łaskę król i rycerze zbudowali wiele kościołów pod wezwaniem tego świętego, w tym także kościół w Zborówku. Tyle Długosz. W kościele do dzisiaj zachowała się belka tęczowa z datą 1495 rok, uważa się ją za datę powstania świątyni. To kościół drewniany, stanowiący dzisiaj prezbiterium nowej, wybudowanej obok świątyni. Do dziś zachował się tu jednak bardzo cenny późnogotycki krucyfiks i współczesny mu tryptyk z wizerunkiem św. Mikołaja (drugi patron) prawdopodobnie przywiezione tutaj z jednej z wawelskich kaplic.

- Chotelek Zielony - niewielki kościółek pw. św. Stanisława Biskupa, zbudowany w roku 1527. Wewnątrz kościółka zachowały się niektóre elementy z jego pierwotnego wystroju i wyposażenia. Na szczególną uwagę zasługuje gotycka kropielnica i późnorenesansowa ambona. Zachwyca strop belkowy z zachowaną renesansową polichromią przedstawiającą kasetony z rozetami. Kościół z zewnątrz także prezentuje się bardzo ładnie, wzniesiony na planie prostokąta, dwuspadowy dach z drewna modrzewiowego kryty jest gontem, w środkowej części kalenicy mieści się ażurowa, kryta miedzianą blachą wieżyczka z sygnaturką.

- Mnichów - brak jest dokładnej daty budowy kościoła pw. św. Szczepana, przyjmuje się, że zbudowany został w połowie XVIII wieku. To z pewnością jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej sztuki sakralnej. Świątynię wyróżnia ośmioboczna kopuła zakończona wieżyczką z cebulastym chełmem. Ściany i sufit są z drzewa modrzewiowego, a liczne rzeźby i dekoracje z drzewa lipowego. Jedynymi elementami kamiennymi są krucyfiks i kropielnica. Kolejne drewniane arcydzieło, które zawsze wzbudza zachwyt turystów to chór podparty kolumnami ze stylizowanymi głowicami. Tu także słynący z łask obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem na wzór Madonny z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Wrażenia gwarantowane.

- Kossów - według księdza Wiśniewskiego kościół pw. MB Częstochowskiej powstał około 1765 roku, ale znawcy twierdzą, że mogła to być odbudowa zniszczonej pożarem poprzedniej świątyni.

Szlak Architektury Obronnej (zobacz więcej).
Śladami zabytków techniki Doliny Kamiennej (zobacz więcej).
Miejsca Mocy (zobacz więcej).
Szlak budowli obronnych (zobacz więcej).

Fot. Archiwum
Źródło: Wrota Świętokrzyskie

Dodane: 20.08.10

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie