Szlaki turystyczne województwa świętokrzyskiego cz. VI

2011.th

Podajemy spis szlaków tematycznych ciągnących się na terenie naszego województwa pokazujących najciekawsze miejsca związane z architekturą obronną, znakami techniki doliny Kamiennej, miejscami sakralnymi, architekturą drewnianą, piśmiennictwem i literaturą, a także przyrodą, z którą można obcować m.in. w rezerwatach.

Kolejny szlak, który warto zwiedzić w naszym województwie to szlak pod nazwą „Siódemką przez wieki”: Jędrzejów - Tokarnia - Chęciny - jaskinia „Raj” - Kielce - Michniów - Skarżysko-Kamienna, ok. 100 km.

- Jędrzejów - Muzeum im. Przypkowskich, jedyne w Polsce i jedno z nielicznych na świecie muzeum zegarów słonecznych; Opactwo Cystersów założone w 1141 roku jako pierwsze w Polsce; w Jędrzejowie jest początkowa stacja Ciuchci Expres Ponidzie, wąskotorowej, zabytkowej kolejki. Jej trasa wiedzie poprzez malownicze tereny Ponidzia.

W zabytkowych gablotach znajdują się eksponaty do pomiaru czasu.
- Tokarnia - Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej. Tutaj turysta przeniesie się w czasie. Zabytkowy kościół, plebania, wiejskie chaty, dwór, a wszystko z pełnym wyposażeniem wnętrz stanowi o wyjątkowości tego skansenu.

- Jaskinia „Raj” - odkryta w 1964 roku z bardzo bogatą szatą naciekową, w niektórych miejscach na metrze kwadratowym można doliczyć się do 200 sztuk stalaktytów. Przewodnicy niektóre stalagmity porównują do postaci zwierzęcych czy motywów roślinnych. Jaskinia odwiedzana jest przez tłumy turystów, dlatego warto wcześniej zarezerwować bilet.

- Kielce - Muzeum Narodowe w dawnym pałacu biskupów krakowskich z XVII wieku; Muzeum Zabawek i Zabawy, w którym zgromadzono zabawki z całego świata; kościół katedralny, który w 1971 roku, w 800-lecie swego istnienia, uzyskał tytuł bazyliki mniejszej; Dworek Laszczyków, jedyny drewniany XVIII-wieczny dwór w Kielcach, w którym organizowane są wystawy czasowe Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego z zainscenizowaną klasą z lat młodości pisarza.

W zabytkowych wnętrzach muzeum zgromadzono meble, tkaniny, wybitne dzieła malarskie, ceramikę

- Michniów - Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w miejscowości, która została spacyfikowana w czasie II wojny światowej. Docelowo mają znaleźć się tutaj krzyże upamietniejące wszystkie (ponad 700) spacyfikowanych miejscowości. Dziś można tam zobaczyć wystawę historyczną i kontemplować przed pomnikiem "Piety Michniowskiej". Wkrótce placówka diametralnie zmieni swoje oblicze (więcej patrz w module Kultura).

Pieta Michniowska” – monumentalna rzeźba dłuta Wacława Staweckiego

- Skarżysko-Kamienna - Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej; Muzeum im. Orła Białego z dużą, plenerową wystawą sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej, można wejść do zabytkowego wojskowego samolotu, czy wojennego (najlepiej zachowanego w tej części Polski) kutra.

Szlak Architektury Obronnej (zobacz więcej).
Śladami zabytków techniki Doliny Kamiennej (zobacz więcej).
Miejsca Mocy (zobacz więcej).
Szlak budowli obronnych (zobacz więcej).
Szlak architektury drewnianej (zobacz więcej).

Fot. Archiwum
Źródło: Wrota Świętokrzyskie

Dodane: 27.08.10

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie