Szlaki turystyczne województwa świętokrzyskiego cz. VII

2037.nsmed

Podajemy spis szlaków tematycznych ciągnących się na terenie naszego województwa pokazujących najciekawsze miejsca związane z architekturą obronną, znakami techniki doliny Kamiennej, miejscami sakralnymi, architekturą drewnianą, piśmiennictwem i literaturą, a także przyrodą, z którą można obcować m.in. w rezerwatach.

Kolejny szlak, który warto zwiedzić w naszym województwie to Szlak Literacki - Pętla kielecka: Skarżysko-Kamienna - Suchedniów - Oblęgorek - Strawczyn - Kielce - Domaszowice - Leszczyny - Ciekoty - Święta Katarzyna - Bieliny, ok. 120 km.

Ziemia świętokrzyska była i jest inspiracją dla wielu literatów, ponoć skowronki nie śpiewają nigdzie indziej tak jak na Ponidziu, twierdził Adolf Dygasiński, zachwycając się nimi w swoich utworach, Puszcza Jodłowa była szczególnie bliska sercu Stefana Żeromskiego, a biesy, czarownice, rusałki nawiedzały Józefa Ozgę - Michalskiego niemal co noc. Dziś można odwiedzić miejsca narodzin i pobytu poszczególnych twórców, a także te o których czytamy w ich utworach.

- Skarżysko-Kamienna - Leopod Staff przyjeżdżał tu na wakacje do swojego przyjaciela ks. Antoniego Boratyńskiego, proboszcza parafii św. Józefa. Wypoczywał tu wraz z żoną, miasto nazywał Rekonwalescentopolem, tutaj nabierał sił, tu koiła go przyroda, kameralność miejsca. Kiedy przebywał w Skarżysku starał się nie ujawniać miejsca pobytu, dlatego tak mało o nim w wierszach, pamiętnikach. Miał tu swoje ulubione miejsce - ławeczkę pod rozłożystym świerkiem, tutaj czytał, rozmawiał z ludźmi, bawił się z ukochanym psem. Ze Skarżyskiem związny jest motyw wikliny, to tutaj powstały wiersze "Most", "Wiklina". Ostatni raz przyjechał do Skarżyska w maju 1957 roku, czuł się bardzo osamotniony - w marcu zmarła bowiem jego żona Helena - przeczuwał własną śmierć. Kolejnego dnia po przyjeździe, po śniadaniu tuż przed spacerem ze swoim przyjacielem ks. Boratyńskim, upadł. Zmarł w swoim pokoju. Serce poety przestało bić w Skarżysku - Kamiennej 31 maja 1957 roku o 9. 45. Zostało po nim niewiele pamiątek - pomnik przed skarżyskim Centrum Kultury, stary kościółek św. Józefa w którym bywał. Władze Skarżyska zapowiadają, że wkrótce powstanie izba pamięci. Oby!

- Suchedniów - spędził tu dzieciństwo Gustaw Herling-Grudziński, Suchedniów to miejsce urodzenia, życia i śmierci poety Jana Gajzlera.

- Oblęgorek - Muzeum Henryka Sienkiewicza znajdujące się w dworku, który pisarz otrzymał od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy twórczej. Dworek w Oblęgorku był letnią rezydencją Sienkiewicza

- Strawczyn - tu przyszedł na świat Stefan Żeromski, tu też w kościele odbył się jego chrzest, co potwierdza zachowana metryka chrztu. Data podana w dokumentach to 1 listopada 1864 roku, sam Żeromski do końca życia jako swoją datę urodzin podawał 14 października tegoż roku. Biografowie domyślają się, że ojciec Stefana, Wincenty zapisując jego narodziny w listopadzie chciał w przyszłości odwlec jego pobór do wojska. Miejsce urodzenia Stefana Żeromskiego, upamiętnia głaz stojący niedaleko strawczyńskiego dworu w którym mieszkali Żeromscy.

- Kielce - miejsce związane z życiem i twórczością między innymi: Bolesława Prusa, Edmunda Niziurskiego, Adolfa Dygasińskiego i Stefana Żeromskiego, którego muzeum znajduje się w budynku dawnej szkoły, do której uczęszczał przyszły pisarz.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach
- Domaszowice - miejsce urodzenia Walerego Przyborowskiego.

- Leszczyny - w kościele znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona rodzicom Stefana Żeromskiego, którzy zostali pochowani na miejscowym cmentarzu, gdzie turyści znajdą także kamienne epitafium. Matka pisarza- Józefa z Katerlów Żeromska zmarła w Ciekotach 16 sierpnia 1879 roku, od najmłodszych lat chorowała na płuca. Ojciec Wincenty chorował na astmę i serce, zmarł 22 września 1883 roku.

- Ciekoty - O tym miejscu wiele napisał sam Żeromski w swoich dziennikach, ale także i utworach - literackie Gawronki, Głogi, Ciernie, Wygnanka przypominają wioskę u stóp Radostowej. To tutaj jego ojciec otrzymał folwark w 20-sto letnią dzierżawę 13 czerwca 1871 roku. Dziś nie ma już śladu po tamtym dworku jest jednak miejsce świątecznego wypoczynku zwane popularnie „Żeromszczyzną” i plany budowy "Szklanego Domu" dworku w którym będą miały swoją siedzibę stowarzyszenia kulturotórcze. Warto odwiedzić Ciekoty, po to by spojrzeć na ukochaną górę domową Żeromskiego - Radostową gdzie wędrował wielokrotnie i równie ukochaną Łysiicę górującą w tym miejscu nad wioską i by poczuć zapach kwitnących ziół i kwiatów "tamta wieś to mojej duszy cząstka..." pisał już po latach twórca. Zachował ją w pamięci do końca.

- Święta Katarzyna - znajduje się tu murowana kapliczka z wyrytym na ścianie podpisem młodego Stefana Żeromskiego.

- Bieliny - mieszkał tu i tworzył poeta Józef Ozga-Michalski, autor między innymi „Legend Świętokrzyskich” pisanych gwarą.

Szlak Architektury Obronnej (zobacz więcej).
Śladami zabytków techniki Doliny Kamiennej (zobacz więcej).
Miejsca Mocy (zobacz więcej).
Szlak budowli obronnych (zobacz więcej).
Szlak architektury drewnianej (zobacz więcej).
Siódemką przez wieki” (zobacz więcej).

Fot. wikipedia.pl
Źródło: Wrota Świętokrzyskie

Dodane: 03.09.10

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie