Szlaki turystyczne województwa świętokrzyskiego cz. VIII

2091.nsmed

Podajemy spis szlaków tematycznych ciągnących się na terenie naszego województwa pokazujących najciekawsze miejsca związane z architekturą obronną, znakami techniki doliny Kamiennej, miejscami sakralnymi, architekturą drewnianą, piśmiennictwem i literaturą, a także przyrodą, z którą można obcować m.in. w rezerwatach.

Ostatni szlak, który warto zwiedzić w naszym województwie to: Ponidziański szlak rezerwatów: Michałów rez. „Polana Polichno” - Skorocice, rez. „Skorocice” - Krzyżanowice, rez. „Krzyżanowice” - Hotel Czerwony, rez. „Góry Wschodnie” i „Przęślin” - Winiary, rez. „Winiary Zagojskie” - Skotniki, rez. „Skotniki Górne”, ok. 80 km.

Uczta dla oka i skołatanych nerwów. Ponidzie to jedna z najpiękniejszych części regionu. Wzdłuż krainę przemierza leniwa Nida, wysokie trawy i malownicze łąki powodują, że krajobraz wokół sielski, nagromadzenie rezerwatów zachęca do poznawania zwyczajów żyjących tam zwierząt.

- „Polana Polichno” - to rezerwat częściowy, o powierzchni 9,45 ha, w gminie Michałów. Stanowi go śródleśna polana o specyficznym mikroklimacie, otoczona starodrzewiem dębowym. Jest to niezwykle bogate stanowisko roślin stepowych. Występują tu wyjątkowe rośliny i owady. Turyści tylko tutaj zobaczą groszek panoński - jedyne stanowisko w Polsce, a także największego chrząszcza - jelonka rogacza. Ze względu na te niezwykłe okazy warto odwiedzić rezerwat latem, wtedy to samce są bardzo aktywne, rozpoczynają bowiem loty w poszukiwaniu samic. Lot tak olbrzymiego chrząszcza jest często niezgrabny, ale przez to i efektowny. Choć samce są większe, to znacznie groźniejsze są samice - potrafią nieźle ugryźć.

- „Skorocice” - to rezerwat ścisły, o powierzchni 7,70 ha, w gminie Wiślica. Chroni unikatową dolinę krasową w skałach gipsowych, to wąwóz gipsowy z potokiem ginącym w korytarzach i grotach krasowych. Na turystach robi niezwykłe wrażenie. Dolina gipsowa ma długość 750 m i szerokość do 80 m, charakteryzuje się występowaniem wielu form krasu gipsowego, są tu jaskinie, mosty skalne, ostańce i lejki krasowe. Strome zbocza porasta zróżnicowana roślinność kserotermiczna, do najciekawszych należą zbiorowiska rzadkich roślin - ostnicy Jana, czy ostnicy włosowatej.

- „Krzyżanowice” - to rezerwat ścisły, o powierzchni 18 ha. Położony jest na wzgórzu, które ma płaski wierzchołek i strome zbocza opadające do doliny Nidy co daje przepiękny widok. To największy rezerwat na Ponidziu z roślinami ciepłolubnymi, rośnie tu między innymi: miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, len włochaty. Najlepiej oglądać je kiedy kwitną, tworzą wtedy wielobarwny, kwiatowy dywan. W murawach żyją liczne gatunki rzadkich owadów, w tym cykady, pajęczaki, ślimaki. To także znakomity punkt widokowy na dolinę Nidy.

W rezerwacie "Krzyżanowice" można zobaczyć m.in. miłka wiosennego i zawilca wielkokwiatowego

- „Góry Wschodnie” - to rezerwat częściowy, o powierzchni 1,78 ha, w gminie Wiślica. Turyści zachwycą się tu nie tylko cenną roślinnością stepową, ale także wychodniami kryształów gipsu. Widoczne są tu liczne powierzchniowe formy krasowe.

- „Przęślin” - to rezerwat ścisły, o powierzchni 0,72 ha, w gminie Wiślica. Jest to kopulaste wzgórze gipsowe, gdzie znajduje się wiele rzadkich i chronionych roślin, między innymi ostnica włosowata. W jego południowo - zachodnim stoku odsłaniają się duże i bardzo ładnie wykształcone kryształy gipsu, zwane "szklicą". To tutaj także żyją rzadkie gatunki ciepłolubnych owadów, np. cykady. Cykady na ogół śpiewają w słoneczne dni, siedząc na wyższej roślinności w plamie słońca. Samice zwykle śpiewają razem skupiając się w tzw. "chóry", rozwój do postaci dojrzałej zabiera im 17 lat. Potem szybko giną.

- „Winiary Zagojskie” - to rezerwat ścisły, o powierzchni 4,81 ha, w gminie Pińczów. Występują tu rośliny objęte całkowitą ochroną, między innymi wężymord stepowy.

- „Skotniki Górne” - to rezerwat ścisły, o powierzchni 1,90 ha w gminie Wiślica. Rezerwat to fragment niewielkiego wzniesienia, na którym występuje roślinność ciepłolubna i wiele roślin zagrożonych wyginięciem, na przykład chaber pannoński.

Szlak Architektury Obronnej (zobacz więcej).
Śladami zabytków techniki Doliny Kamiennej (zobacz więcej).
Miejsca Mocy (zobacz więcej).
Szlak budowli obronnych (zobacz więcej).
Szlak architektury drewnianej (zobacz więcej).
„Siódemką przez wieki” (zobacz więcej).
Szlak Literacki (zobacz więcej).

Fot. wikipedia.pl (Pleple2000)
Źródło: Wrota Świętokrzyskie

Dodane: 17.09.10

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie