Technicy ZDZ praktykowali w Walencji

5584.nsmed

Pod koniec listopada b.r. 16 uczniów z klas IV Technikum ZDZ w Starachowicach powróciło ze stażu zawodowego w Hiszpanii. Na zagraniczny staż zawodowy do hiszpańskiej Walencji wyjechało 3 listopada, 12  informatyków i 4 uczniów z kierunku technik logistyk.

Listopadowy wyjazd na praktyki zawodowe był ostatnim z zaplanowanych na rok 2013. Łącznie w marcu, październiku i listopadzie mijającego roku, do Hiszpanii wyjechało na staż 48 uczniów, 20 logistyków i 28 informatyków. Wyjazd młodzieży na zagraniczne praktyki był możliwy w ramach projektów pt.: „Europejska praktyka dla logistyka i informatyka” z Konkursu 2012 oraz „Nauka w szkole zawodowej w Polsce, praktyka w Hiszpanii” w ramach Konkursu 2013. Autorem i koordynatorem projektu jest Małgorzata Małek nauczyciel zawodu, natomiast osobą zarządzającą jest Pani Agnieszka Kuś Dyrektor Szkół ZDZ w Starachowicach. 

Udział w programie Leonardo da Vinci jest szansą dla uczniów na zdobycie wiedzy, poszerzenie umiejętności zawodowych, oraz wzmocnienie osobistego rozwoju zawodowego. W praktykach uczestniczyli uczniowie, wybrani w procesie rekrutacji. Jest to dla nich forma wyróżnienia. Praktyki w całości są finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Młodzież miała zagwarantowany przelot, ubezpieczenie, zakwaterowanie oraz pełną opiekę pedagogiczną swoich nauczycieli i opiekę merytoryczną z organizacji przyjmującej kraju goszczącego. Na wydatki w czasie pobytu uczestnicy otrzymali kieszonkowe. Przed wyjazdem zakwalifikowani stażyści, uczestniczyli w zaplanowanym dla potrzeb praktyki zagranicznej, kursie z przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego. W ten sposób zdobyli pożyteczne informacje o Hiszpanii, poznali specyfikę regionu Walencji jej kulturę, zwyczaje ludności, podstawy języka hiszpańskiego, słownictwo i zwroty, szczególnie przydatne podczas wykonywania obowiązków na praktykach. Dzięki tej wiedzy młodzież była przygotowała do pobytu w obcym kraju, którego dotychczas nikt z wyjeżdżających nie miała okazji zobaczyć.

Wiedza ta przydała się od początku pobytu w Hiszpanii, gdy uczniowie wysiedli z samolotu na lotnisku w Barcelonie, gdzie czekał na nich autokar do Walencji. Już następnego dnia po przyjeździe do Walencji, uczestnicy praktyk zostali oddelegowani do pracy w przedsiębiorstwach informatycznych i logistycznych. Praca zawodowa była głównym zadaniem stażystów podczas pobytu.  Pracowali codziennie, z przerwą na sjestę, pod okiem fachowców, którzy udzielali im cennych wskazówek i pomagali w wykonywaniu obowiązków. Młodzież bardzo zaangażowała się w praktyki, które dawały jej ogromną satysfakcję, pozwoliły poszerzyć umiejętności, zdobyć unikalne doświadczenie, poznać zasady pracy w hiszpańskich firmach.

W godzinach popołudniowych uczniowie uczestniczyli w kursie języka hiszpańskiego oraz w przygotowaniu kulturowym. Była to kontynuacja szkolenia realizowanego przed wyjazdem. W czasie wolnym mieli zorganizowanych wiele atrakcyjnych zajęć. Zwiedzili Walencję - nadmorskie miasto o wielu walorach turystycznych. Wielokrotnie spacerowali po plażach, kąpali się w Morzu Śródziemnym, oddychali świeżym, nadmorskim powietrzem. Mieli także okazję zobaczyć Benidorm, zwany „Manhattanem Europy”, który słynie z wysokościowców, ciągnących się przez wiele kilometrów plaż i usytuowanych w ich pobliżu setek kurortów i hoteli. Uczniowie mieli też „słodką” wycieczkę do fabryki czekolady - Valor, połączoną z degustacją tej królowej hiszpańskich czekolad. Młodzież zwiedziła Madryt, podczas obchodów barwnego święta z okazji odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba - Dzień Kolumba. Starachowiccy informatycy i logistycy uczestniczyli także w obchodzonych w Walencji, „Święcie ognia”, „Dniach Wspólnoty Walendzkiej”, to ostatnie święto to zainaugurował spektakularny pokaz sztucznych ogni, który miał miejsce o północy. Podczas „Dni Wspólnoty Walendzkiej”, chętni starachowiczanie uczestniczyli w spektaklu Korridy na tutejszej arenie.

Po powrocie stażyści podzielili się wrażeniami z kolegami, którzy do Hiszpanii wyjadą w lutym i marcu w roku przyszłym. Odbycie zagranicznych staży przez uczniów szkoły ZDZ potwierdzone zostało certyfikatami Europass -Mobilność, dzięki którym nabyte przez nich umiejętności i kwalifikacje zawodowe nabierają postać formalną, uznawaną przez europejskich pracodawców. 

Staż odbywał się w ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez FRSE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu Leonardo da Vinci, będącego częścią Programu Uczenie się przez całe życie. 

Informacja nadesłana: ZDZ

Dodane: 07.12.13 | Odsłony: 431

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie