Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w ZSZ nr 2

8657.nsmed

„Zgodnie z wymogami unijnymi do 2021 roku większość budynków powinna być samowystarczalna pod względem energetycznym.” Wymogi te sprawiają, że technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej plasuje się obecnie wśród najbardziej przyszłościowych kierunków zawodowych.

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem szerokoprofilowym. Absolwenci tego  kierunku są wszechstronnie przygotowani w obszarze instalacji energetyki słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej oraz technologii energetycznego wykorzystania biomasy mogą kontynuować dalsze kształcenie na wyższych uczelniach,  ale również  mogą rozpocząć pracę  na stanowiskach związanych z montażem instalacji wyposażonych w urządzenia energetyki odnawialnej, jak i stanowiskach nadzoru technicznego nad utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznych i energetycznych. Z uwagi na wszechstronność kierunku absolwenci mogą znaleźć pracę jako hydraulicy, elektrycy oraz projektanci. Zawód ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród płci żeńskiej, poza umiejętnościami i wiedzą typowo praktyczną z zakresu wykonywania instalacji uczniowie uczą się kosztorysować i projektować instalacje używając do tego programów komputerowych. 

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy  oferuje kształcenie w zawodzie Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Dzięki najlepiej wyposażonym laboratorium w województwie, wykwalifikowanej kadrze, współpracy z przedsiębiorcami możemy zapewnić naszym uczniom najlepsze przygotowanie do pracy w zawodzie.  Dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi z Portugalii, Niemiec czy Hiszpanii młodzież zdobywa wiedzę i doświadczeniem w różnych krajach Europy. Zgodnie z programem nauczania uczniowie klas 3 technikum  realizują  praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach lub instytucjach, w których mają możliwość połączenia wiedzy teoretycznej z praktyką. Grupa uczniów z klasy 3bot realizowała 2-tygodniową praktykę w Hiszpanii w mieście Sevilla. Wyjazd realizowany był w ramach projektu: „Młody Europejczyk – mobilny, wszechstronnie wykształcony fachowiec!”. Projekt zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.  To już 6 i ostatnia mobilność w tym projekcie. Ogółem w projekcie wzięło udział 101 uczniów. Głównym celem projektu jest zwiększenie szans uczniów na znalezienie lepszej pracy po zakończeniu edukacji. Celami szczegółowymi są zwiększenie wśród uczniów świadomości na temat korzyści płynących z nauki języków obcych, przygotowanie uczniów do pracy w zespołach międzynarodowych, podniesienie wiedzy i umiejętności związanych z wykształceniem zawodowym. W trakcie praktyk uczniowie zdobywali zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Projektowali oraz wykonywali instalacje fotowoltaiczne i oświetleniowe. Uczestniczyli w  wycieczkach poszerzających ich wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. Zwiedzili najnowocześniejszą farmę solarną w Hiszpanii koncernu Abengoa. Uczestniczyli także wycieczce do Kadyksu. Poznawali kulturę, obyczaje Andaluzji. Mieli możliwość wykorzystania w praktyce umiejętności językowych poznanych na kursie hiszpańskiego. Wolny czas spędzali zwiedzając i podziwiając uroki Sevilli. Uczniowie wrócili z bagażem pozytywnych wrażeń, o których obszernie pisali na portalach społecznościowych, gdzie zamieszczali fotorelację oraz filmy z przebiegu pobytu. Młodzieży towarzyszyli opiekunowie Damian Zawisza nauczyciel przedmiotów zawodowych technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i nauczycielka języka angielskiego Hanna Zapała. Zagraniczne praktyki to oferta szkoły dla wszystkich uczniów bez względu na wybrany zawód. Uczniowie uczestniczący w projekcie otrzymują certyfikaty Europass Mobilność i ECVET – dokumenty potwierdzające zdobyte za granicą doświadczenie zawodowe, językowe i społeczne.

Reklama

- Byłem dumny ze swoich uczniów. Doskonale poradzili sobie z zadaniami zawodowymi zaplanowanymi w ramach 2-tygodniowej praktyki w Hiszpanii. Mógłbym nieskromnie powiedzieć, że nasze laboratorium jest równie dobrze – jak nie lepiej wyposażone. Uczniowie zobaczyli jak uczą się tego samego zawodu w hiszpańskiej szkole zawodowej i sprawdzili posiadane umiejętności i wiedzę zdobyte w szkole – podsumował Damian Zawisza.

Szkoła nawiązała także współpracę z  firmą  ML System, która jest  jedną z pierwszych firm w Polsce, zajmującą się projektowaniem i wykonywaniem zintegrowanych systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych (PV) oraz ogniw zintegrowanych z budynkami (BIPV) dzięki czemu uczniowie mają możliwość poznania w praktyce swojego zawodu oraz poznania potencjalnego pracodawcy, gdyż firma wykazuje duże zainteresowanie Naszymi absolwentami dając możliwość zatrudnienia.  

Dobrze wykwalifikowana kadra, zajęcia w nowoczesnym laboratorium odnawialnych źródeł energii, wyjazdy na targi, organizacja wycieczek zawodowych do firm zajmujących się  projektowaniem i wykonawstwem instalacji OZE, udział w praktykach zagranicznych sprawia, że absolwenci ZSZ nr 2 są bardzo atrakcyjnymi pracownikami zarówno na lokalnym jak i międzynarodowym rynku do pracy.  

Info: ZSZ nr 2

Dodane: 09.06.17 | Odsłony: 586

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie