Termomodernizacja gmachu Starachowickiego Centrum Kultury - list otwarty

4130.nsmed

Szanowni Państwo,

Sylwester Kwiecień
Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice ds. Gospodarczych

Tomasz Kordeusz
Dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury

W związku z planowanym remontem budynku Starachowickiego Centrum Kultury przy ul. Radomskiej i związanego z nim ocieplenia, a co za tym idzie zmian w wyglądzie obiektu zwracam się do Państwa z listem otwartym, apelując o zachowanie oryginalnych rozwiązań architektonicznych i odnowę budynku zgodnie z zasadami konserwatorskimi. Jako student architektury, osoba aktywnie działająca społecznie w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, mam nadzieję, że przebudowa SCK i mój list z nią związany stanie się początkiem dyskusji o stanie dziedzictwa kulturowego i architektury w Starachowicach.


Budynek, o którym mowa, to nie tylko jeden z najcenniejszych przykładów architektury modernistycznej w Starachowicach, ale ze względu na swoją istotną dla społeczności lokalnej funkcję, usytuowanie i formę – jeden z najważniejszych budynków w mieście w ogóle. O funkcjonalistycznym Domu Społecznym, którego budowa rozpoczęła się jeszcze w 1939 roku, historyk sztuki Łukasz Heyman pisał:

Efektownie usytuowany na zboczu w pobliżu parku i na tle parkowo-leśnej zieleni, stanowił niejako znak miasta, symbol jego bram i dominantę. Funkcjonalistyczny układ dwu brył tj. obszernej sali sprzężonej z równoległym, niewiele od niej wyższym blokiem na planie wydłużonego prostokąta (4 kondygnacje) - rozwiązanie upowszechnione szerzej po 1945 - modularne otwory kwadratowych okien skrzydła i wielkie "stojące", ze szprosem krzyżowym, przeszklenia obu kondygnacji hali w elewacji bocznej: wszystkie te motywy składają się na kompozycję atrakcyjną i monumentalną. Uwzględnić także trzeba w tym zakresie reprezentacyjny motyw wykusza z balkonem i portyk wgłębny w wypukłej fasadzie głównej bryły i jej kontrast z "ażurowym" opracowaniem aneksu. Dodać trzeba, iż rzeźbiarska niejako struktura zespołu wyraźnie oskrzydla teren, tworząc jak gdyby dziedziniec od frontu - inaczej niż w luźnym zbiorze wolumenów modernistycznych - przy czym wyraz całości został zubożony po wojnie przez nie zrealizowanie projektowanej okładziny z piaskowca szydłowieckiego (wyznaczającej moduł kwadratowych okien) zamarkowanej kratą w tynku.1

Obiekt, o którym mowa jest więc w oczach specjalistów zabytkiem wysokiej klasy, który w niektórych przyjętych rozwiązaniach wyprzedził swoją epokę. W czasie, gdy trwały prace projektowe, był budynkiem niezwykle nowoczesnym, awangardowym, lecz umiejętnie korzystającym także ze wzorów klasycznych. Tak wartościowe dzieło zasługuje więc nie tylko na nazywanie go mianem zabytku, to zaś obliguje nas do staranniejszego dbania o jego wygląd i stan. Wszelkie planowane zmiany w jego tkance, powinny być zatem konsultowane nie tylko architektonicznie, ale także z właściwymi służbami konserwatorskimi. Wszakże w społeczeństwie budzi się świadomość wartości dziedzictwa modernizmu, a w dużych miastach powstają całe szlaki turystyczne poświęcone takim budynkom. W Kielcach zaś w ostatnim czasie toczy się publiczna dyskusja nad kształtem modernizacji budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Gmach SCK zasługuje na szczególne potraktowanie w czasie planowanego remontu, które uszanuje pierwotną koncepcję projektantów.

W załączeniu przedstawiam kilka wariantów tego, jak gmach SCK mógłby wyglądać po remoncie.

Główne postulaty dotyczące remontu obiektu to:

Po pierwsze należy dążyć do zachowania jak największej ilości detali elewacji w tym gzymsów, kolumn wraz z kapitelami w strefie wejściowej czy balustrady balkonowej nad wejściem. Wszystkie detale, których nie uda się zachować, bądź zostaną zakryte styropianem należy odtworzyć w oryginalnych proporcjach i skali.

Po drugie należy zastosować stonowaną paletę barwną, która będzie odpowiednia dla funkcji jak i formy obiektu. Proponuję aby wejściowy ryzalit wyróżnić jaśniejszym od koloru głównej bryły odcieniem, dzięki czemu podkreślona zostanie trójwymiarowość i nakładanie się poszczególnych brył budynku. Inny odcień i nasycenie powinny mieś także gzymsy i wyższa część obiektu od strony północnej. Oczywiście zaproponowana przeze mnie kolorystyka niekoniecznie jest rozwiązaniem gotowym do wprowadzenia. Zmiany są możliwe – mam jednak nadzieję, że władze Starachowickiego Centrum Kultury wybiorą najbardziej stosowne rozwiązanie. W tym zakresie oferuję także swą pomoc, chociażby w przygotowaniu rysunków elewacji czy też wizualizacji obiektu.

Po trzecie należy zachować charakterystyczną artykulację elewacji skrzydła zachodniego - kraty formowanej za pomocą pasów wgłębień w tynku. W tym wypadku stosowne byłoby powrócenie do koncepcji przedwojennej, a więc zastosowania okładziny z piaskowca szydłowieckiego, jednak jestem świadomy, że takie rozwiązanie może okazać się zbyt kosztowne. Kolorystycznie należy jednak nawiązać do tej koncepcji (kolor piaskowy wraz z siatką modularną – kraty w tynku).

Po czwarte należy zadbać o zachowanie podziałów okiennych oraz wprowadzenie wysokiej jakości elementów dodatkowych takich jak tablice ogłoszeniowe (np. we wnękach okiennych) oraz latarnie i iluminację obiektu. Aktualnie na głównej fasadzie znajdują się dwie, wątpliwej urody, obudowy uliczne. Proponuję zastąpienie ich nowoczesnymi w formie, rzucającymi efektowne światło lampami (np. Regola 260).

Zachowanie funkcjonalistycznego, zabytkowego charakteru budynku jest tym bardziej ważne, gdyż w Starachowicach mamy aktualnie do czynienia z postępującą degradacją estetyczną istniejących budynków czy wręcz ich całkowitym wyburzaniem. Miasto zalewane jest przez pstrokate kolory, architektoniczne detale znikają pod grubymi warstwami styropianu i taniego tynku. Nie widać w tych działaniach koordynacji, ani interwencji architektonicznej. Widać rozpaczliwą i nachalną próbę uczynienia Starachowic przytulniejszymi, często ze skutkiem opłakanym. Wszystkich, którzy swoje bloki malują w kolorowe paski, prostokąty, pstrokate wzorki i krzyczące kolory, namawiam do zadania sobie pytania: czy tak samo pomalowali by wnętrza swoich mieszkań? Czy tak właśnie pomalowaliby swój dom jednorodzinny? Czy tak się ubierają? Budynki stają się bardziej kolorowe, oczywiście. Kolorowe, ale nadal brzydkie (czy wręcz jeszcze brzydsze). Architektura to jedna z najważniejszych dziedzin sztuki. To ona w dużej mierze świadczy o tym jak w mieście się żyje, jak ono wygląda. Nie możemy pozwolić aby architektoniczną kreację zastąpiła budowlana wolnoamerykanka. Wszyscy żyjemy w kulturze, potrzebujemy więc kulturalnych rozwiązań. Potrzeba dyskusji i edukacji – nakreślenia dobrych wzorców. Potrzeba także udziału architektów i mieszkańców w kreowaniu miejskiej przestrzeni. Mam nadzieję że ten list sprawi, że władze Starachowickiego Centrum Kultury, a więc jednostki której na edukacji kulturalnej – a więc także architektonicznej mieszkańców miasta powinno zależeć – podejmą próbę rozpoczęcia dyskusji i działań, które pomogą Starachowiczanom i Starachowiczankom podnieść wiedzę i świadomość w tym zakresie.

Liczę, że mój apel zostanie zrozumiany i że uda się w tej sprawie dość do konsensusu.

W celu wywołania szerszej dyskusji o stanie architektury w Starachowicach i w ogóle województwie Świętokrzyskim wybrałem formę listu otwartego z związku z tym przekazuję go osobom i organizacjom, które również mogą być zainteresowane losem dziedzictwa kulturowego miasta.

Z poważaniem,
Kacper Kępiński

 

 

 
1. Łukasz Heyman. Starachowice w okresie C.O.P. - Architektura i Urbanistyka. 1989. Archiwum Państwowe Starachowice.

Nadesłane 

Dodane: 17.04.12 | Odsłony: 559 | komentarze (78)

Komentarze użytkowników

kto pyta nie błądzi | 2012-04-17 14:57:22 napisał(a):

Co na to Kordeusz?

michal | 2012-04-17 15:39:11 napisał(a):

ludzie, nie śpijcie - lada moment, jeśli wszystko się uda, będzie podpisywana umowa na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektu termomodernizacji z instytucją odpowiedzialną za przyznawanie tych środków; później już nie da się wiele zmienić, jest plan finansowy, harmonogram i inne podobne dokumenty; jeśli ktoś ma jakieś uwagi, dobre rady, coś mu się podoba lub nie, proponuje coś zmienić to wcześniej! Podobnie jest w przypadku rynku, w tym momencie protesty to już musztarda po obiedzie; jeśli coś sami sobie pozmieniamy to stracimy unijne pieniądze albo będziemy musieli je oddać niestety.

oko | 2012-04-17 15:50:37 napisał(a):

michal nie pitol póki nic nie jest podpisane wszystko można zrobić, a tak w ogóle Kordeusz o tym nie wiedział?

ja | 2012-04-17 16:24:05 napisał(a):

O co to halo?
Jak będą już opracowane i dostępne odpowiednie technologie to się styropian zdejmie pomaluje termoizolacyjną farbą i będzie po staremu. A może już nie długo niczego nie będzie to i tak nie będzie czego żałować.

sprzeciw | 2012-04-17 16:27:00 napisał(a):

Rozumiem dach ocieplić reszte niech sobie sejm ocieplą albo pałac kultury -reszta wonn!!
POSZALI JUŻ !!!

:/ | 2012-04-17 18:19:39 napisał(a):

przy okazji może jeszcze ocieplą mieszkanie służbowe a właściwie jak to jest z tym mieszkaniem służbowym?

Anatolij Sofronow | 2012-04-17 20:03:01 napisał(a):

Kordeusz o tym wcześniej nie wiedział?
Co do założenia zawartego w liście trudno nie poprzeć postulatów w nim zawartych. Ponadto cieszy fakt, że ktoś takimi sprawami się interesuje i ma odwagę interpelować w imieniu własnym ale przede wszystkim w celu ochrony architektonicznych walorów obiektu, które ze względu na działalność budynku powinny być również eksponowane, z tym dyrektor SCK chyba się zgodzi? Czy może nie?

zyx | 2012-04-17 21:15:28 napisał(a):

Że jeszcze są ludzie, którym się chce walczyć o takie sprawy jak architektura. Swoją drogą ciekawe jaki jest plan modernizacji tego budynku, co zakłada etc.

bindos | 2012-04-17 22:29:04 napisał(a):

faktycznie SCK wygląda fatalnie i obskurnie ale mnie to akurat lata

Garont | 2012-04-17 23:06:44 napisał(a):

@:/ to w SCK jest jakieś mieszkanie służbowe? Kto tam mieszka?

Odnowa elewacji oczywiście TAK

Tomasz Kordeusz | 2012-04-17 23:47:49 napisał(a):

Szanowni Państwo,
To o czym traktuje ten list otwarty to oczywistość a rozwiązania zaproponowane przez Pana Kacpra Kępińskiego w większości są od dawna planowane. O niektórych z nich mówi moja Strategia Rozwoju SCK (sprzed 6 lat). Gmina Starachowice, jako inwestor wraz z SCK ściśle współpracują przy planowaniu tej inwestycji.
Tą drogą chciałbym Panu Kacprowi podziekować za troskę o wygląd SCK i serdecznie zapraszam Pana do siebie, bardzo chętnie odpowiem na Pańskie pytania dotyczące tej inwestycji. Długo czekaliśmy na decyzje o rozpoczęciu tej inwestycji i konsultowaliśmy nasze pomysły w gronie profesjonalistów. Termomodernizacja przewiduje wymianę wszystkich okien, drzwi zewnętrznych, generalny remont dachu, ocieplenie budynku (także z zastosowaniem materiałów cieplnych i dźwiękoszczelnych z uwagi na bliskość ulicy), będdzie również system nawiewu i klimatyzacji w Sali Kinowo - Widowiskowej. Nad projektem trwają prace. Nie grozi nam rewolucja kolorystyczna. Projekt będzie konsultowany z architektami i plastykami(o cenną radę poprosimy miedzy innymi pana Bednarczyka). Nie powstanie tu także żaden "Gargamel", ani żaden przypadkowy człowiek nie będzie decydował w jakie paski przozdobić budynek. Szkoda tylko, że schodów już się nie da zmienić (architektonicznie i kolorystycznie). Elewacja będzie nawiązywała, również w detalu i kolorystyce do założeń opartych o tradycję. Należy pamietać, że pod dachem SCK (Dom Ludowy) był już przed II wojną światową. Charakterystyczne dla "Blok Housu" i jego piaskowej elewacji boniowania, powinny zostać zachowane w istniejących podziałach, a kategorycznie musimy się pozbyć nieszczęsnych płytek elewacyjnych. Musi sie także znaleźć miejsce na ekspozycję reklam w formie nie zakłucajacej porządku architektonicznego. Trzeba przygotować równierz odpowiednie nośniki informacji kulturalnej. Uzyskanie efektu "oszczedności cieplnej" obliguje do użycia technologi zapewniajacej oszczędności. Trzeba wiec znaleźć rozwiazanie optymalne. To jest naszym celem. Ten rok przyniesie kilka znaczących inwestycji w SCK i mam nadzieje, że w ślad za termomodernizacją rozpoczniemy generalne remonty wnętrz i otoczenia, wraz z parkingami. Bardzo bym chciał, żeby oświetlenie zewnetrzne budynku zasilane bło poprzez fotopanele.
Serdecznie Pozdrawiam, także tych z którymi, jak widzę jestem po "nazwisku".

sprzeciw | 2012-04-18 05:06:47 napisał(a):

to jest dla starachowiczan zabytek historyczny i dla wielu mieszkańców DK to dusza miasta. tu poznałem prawdziwe kino, wystepy najlepszych polskich wykonawców.CO NA TO KONSERWATOR ZABYTKÓW.
NIE POZWOLIMY ZEBY TAM COŚ ZMIENIAĆ - TO ZBRODNIA !!!
a PO DRUGIE BYŁ PIĘKNU PARK Z DZIAŁAJĄCĄ
FONTANNĄ - DOCZEKA SIĘ ODNOWIENIA ???

ja | 2012-04-18 05:53:27 napisał(a):

fontanna siedzi, więc go nie będzie.

Miesiąc | 2012-04-18 06:59:59 napisał(a):

Kampania wyborcza Kwietnia trwa, nie dajmy się nabrać!

Dorian Grey | 2012-04-18 08:02:03 napisał(a):

do sprzeciw...
przeciwko czemu ten sprzeciw, przecież jest napisane jak byk, co i jak zostanie zrobione? Czas, żeby ten najbardziej reprezentacyjny budynek w mieście stał się naszą wizytówką... a fontannę i park wokół SCK trzeba bezwzględnie odnowić i tyle.

:/ | 2012-04-18 08:09:18 napisał(a):

do Garont
no jest mieszaknie slużbowe z tego co słychać na mieśćie to mieszaka tam osoba zameldowana w Starachowcach notabene około 1o nim drogi od miejsca pracy czyli SCK chyba sa jakieś przepisy odnoście przyznawia mieszkań służbowych

Kacper Kępiński | 2012-04-18 08:24:53 napisał(a):

Dziękuję wszystkim za poparcie - szczerze mówiąc nie sądziłem że w Starachowicach jest tyle osób o podobnym poglądzie na architekturę i jej wartość, potrzebę odpowiedniego utrzymania. Tak jak napisałm w liście - obserwując zmiany które następują w mieście od paru lat mam wrażenie że zalewa je kolorowa bezmyślna masa. Stąd też mój list. Nie znałem założeń do modernizacji budynku SCK więc nie był to protest a po prostu propozycja, jeżeli pokrywa się ona z planami Centrum to pozostaje się tylko cieszyć. Cieszyć tym bardziej że w Starachowicach, mimo że nowe budynki powstają - to architektury zdecydowanie ubywa. Architekturą nie jest wszak budownictwo, a ocieplony, pozbawiony detalu, pomalowany w kolorowe kropki i paski socrealistyczny budynek (deptak czy Żeromskiego) też przestaje nosić jakiekolwiek cechy architektury. Nowa Huta w Krakowie buduje na socrealizmie swój kapitał, wszystkie zmiany muszą być zatwierdzane przez konserwatora, w Starachowicach tak niestety nie jest.

Do Pana TOMASZA KORDEUSZA - czy będą dostępne jakieś wizualizacje albo rysunki planowanej przebudowy? Dobrze by było je upublicznić. Po drugie mam nadzieję, że tak jak napisałem w liście, SCK podejmie jakieś działania z zakresu edukacji architektonicznej. W wielu miastach odbywają się świetne archi-warsztaty dla dzieci i młodzieży, wykłady, spotkania z architektami (choć myślę ze na tym etapie edukacja dzieci byłaby rozwiązaniem najlepszym na początek). Tego nie zapewniają szkoły, więc myślę że SCK powinno.

pozdrawiam
Kacper

:) hahahaha | 2012-04-18 08:34:20 napisał(a):

A termomodernizację przypadkiem wykona firma BrunpolSerwis Państwa Materków z Suchedniowa, rodziców asystenta społecznego europosłanki Róży Thun Marka Materka :):).
Ach te przypadki :). Już przed ogłoszeniem przetargu wiadomo, kto wygra:).

Dorian Grey | 2012-04-18 08:45:27 napisał(a):

do hahahahaha
chyba jednak powinieneś sie poddać długiej i ciężkiej terapii psychiatrycznej...

:) hahahaha | 2012-04-18 08:48:06 napisał(a):

"Dorian Grey" sam się lecz wraz ze swoimi materkowymi i platformianymi przydupasami :/. Boli Cię i twoich kolesi ujawnianie prawdy :/? Podałem tylko wynik przetargu jeszcze przed jego ogłoszeniem :/. Jak zostanie rostrzygnięty to się wszyscy przekonają, że mam rację:/.

Dorian Grey | 2012-04-18 09:04:09 napisał(a):

hahahaha,
bardzo współczuję,to naprawdę ciężka fobia. Wierzysz we własną moc odczytywania przyszłości.
Mnie żadne przydupasy, czy inne nie interesują. SCK powinien być zrobiony na najwyższym poziomie. To dla nas wszystkich. Tyle. Wybacz, wydaje te twoje wpisy wydają się śmieszne bo pojawiają się przy wszystkich ewentualnych inwestycjach.

:) hahahaha | 2012-04-18 09:58:11 napisał(a):

Ja nie wierzę we własną moc odczytywania przyszłości, wiem po prostu, co będzie:):) i jak mocno "przypadkowi" są zwycięzcy takich przetargów :).

:/ | 2012-04-18 10:00:46 napisał(a):

przy okazji może jeszcze ocieplą mieszkanie służbowe a właściwie jak to jest z tym mieszkaniem służbowym?

nauczycielka | 2012-04-18 11:28:15 napisał(a):

Jeśli nawet Prezydentowi R.P. nie uszło na sucho "łączenie się w bulu", to także dyrektorowi S.C.K. nie można darować "zakłucającej" i "równierz" !!!

TK | 2012-04-18 13:41:46 napisał(a):

jest mi wstd za zakłócające również...poprawię się.

TK | 2012-04-18 13:53:37 napisał(a):

cóż... oczy już nie te..."wstyd"

do Pana Tomasza Kordeusza | 2012-04-18 14:15:21 napisał(a):

Panie Tomku, czy w SCK są pomieszczenia mieszkalne i kto je zajmuje?

TK | 2012-04-18 14:36:16 napisał(a):

Tak naprawdę nie rozumiem tego zainteresowania. SCK musi zarabiać bo budżet jest bardzo skromny. Wynajmujemy pokój gościnny na normalnych zasadach komercyjnych w oparciu o umowę. Nie jest to żaden przydział.

@ nauczycielka | 2012-04-18 14:40:51 napisał(a):

Trzech wykrzykników na końcu zdania też nie stosuje się w języku polskim. To niepoprawnie i przede wszystkim nieeleganckie. Należy o tym pamiętać zwracając komuś publicznie uwagę. Język, którym posługujemy się w Internecie to także język polski, więc obowiązują w nim takie same zasady. Życzę miłego sprawdzania prac uczniów:)

do Pana Tomasza Kordeusza | 2012-04-18 15:11:41 napisał(a):

Panie Tomku bardzo dobrze, że Pan tak dba o budżet SCK. Na jakich zasadach wynajmujecie ten pokój? Na godziny, czy dłuższy okres? Ile to kosztuje?

TK | 2012-04-18 15:25:47 napisał(a):

W sprawie wynajmów pomieszczeń w SCK zapraszam do mnie na rozmowę.
Pozdrawiam

do Pana Tomasza Kordeusza | 2012-04-18 15:30:12 napisał(a):

A jak wypadnę źle na "rozmowie", to nie będzie możliwości wynajęcia tego pokoju?
Widać, że Pan sobie kpi!

:/ | 2012-04-18 16:06:13 napisał(a):

jakie są opłaty na wynajem tego mieszkania?czy niższe niż na " starachowickim rynku mieszkaniowym" jeśli tak to dlaczego?

do :/ | 2012-04-18 16:11:19 napisał(a):

cena uzależniona od rozmowy z TK.

Tomasz Kordeusz | 2012-04-18 16:45:34 napisał(a):

Staram się odpowiadać precyzyjnie na Państwa pytania. Pokój obecnie jest wynajęty. Cena wynajmu nie odbiega od przeciętnej ceny na rynku mieszkaniowym. Standard pokoju jest bardzo niski.
Mieszka w nim pracownik SCK, co jest bardzo korzystnym rozwiazaniem dla firmy.
O ewentualnych wynajęciach innych pomieszczeń zawsze rozmawiam z zainteresowanymi. Stad zaproszenie poczytywane jako kpina. Pozdrawiam

do Pana Kordeusza | 2012-04-18 20:32:08 napisał(a):

czy te estakady z zielenią z czeronej
cegły nie razi poczucza estetyki architekta ?

TK | 2012-04-18 20:39:36 napisał(a):

Razi, jak cholera. Schody kwalifikują się do generalnego remontu, tak, jak całe otoczenie. Jestem przekonany, że termomodernizacja jest początkiem zmian.

Jan | 2012-04-18 20:47:42 napisał(a):

Schody powinny mieć pierwotny wygląd, to znaczy że murki z czerwonej cegły powinny zniknć.Piękne wysokie schody podreślały "monumentalizm " budynku.

pytanie do Pana Dyrektora | 2012-04-18 20:49:00 napisał(a):

Panie Dyrektorze, a aktorzy i muzycy mają tam gdzieś do swojej dyspozycji jakąś wannę czy natrysk w SCK? I czy osoba wynajmująca ten pokój gdzieś ma takowy?

hahaha :) | 2012-04-18 21:06:31 napisał(a):

A ten pracownik co mieszka w pokoju w SCK miał nie zabierać pracy do domu, to zabrał dom do pracy :) haha.

TK | 2012-04-18 21:06:39 napisał(a):

do pytanie do....
Prosze już dac spokój z tymi banialukami.
Odpowiedziałem na pytanie. Naprawde trudno mi zrozumieć intencje tych pytań.
Przychodzi mi na myśl wyłacznie złosliwość.
PS
Artyści mają w SCK mozliwość odpoczynku i umycia się.

TK | 2012-04-18 21:10:20 napisał(a):

do Jana
Oczywiście, że dawne schody były o wiele lepsze(te sprzed terrakoty). Teraz trudno to bedzie zmienić. Niestety piaskowiec nie sprawdza sie w tym miejscu.

do zatroskanych pokojem | 2012-04-18 21:25:15 napisał(a):

Wydaje mi sie że chyba jakas osoba ma życiowy problem, co kogo obchodzi jakis pokój czy mieszkanie w SCK. Jeśli masz człowieku jakies podejrzenia o przekręty to zgłoś to do odpowiednich organów, a pokojem zajmij się np w Afganistanie, tam taka wybitna troska o pokój jest najbardziej potrzebna. Temat jest o wyglądzie jakby nie było wizytówki miasta a ten ciągle tylko "pokój", "mieszkanie", "pokój". A teraz jeszcze obraża artystów uważając ze są tacy brudni że natychmiast muszą się wykąpać w SCK. Łaźnia Miejska swego czasu była troszkę niżej:)

Marcin Bednarczyk | 2012-04-19 01:42:23 napisał(a):

Wobec tego co się dzieje Starachowicach - w aspekcie polepszania warunków termicznych budynków, ale bez poszanowania architektury - od detalu po kolorystykę, temat poruszony przez Kacpra Kępińskiego jest ważny, ale niestety (co oczywiście nie odnosi się się do Autora powyższego Listu Otwartego) spóźniony, by nie powiedzieć zaprzepaszczony.
Wystarczy spojrzeć na Szkołę Podstawową nr 9. To jest przecież chore!

Choć o inicjatywie wiedziałem jakiś czas temu (Kacper Kępiński informował na forum SSC, gdzie dorzuciłem cytat z opracowania Ł. Heymana), to nie sądziłem, że starczy wytrwałości w drążeniu tematu.

Dlatego, cieszy zarówno głos, pozwolę sobie napisać kolegi (w zasadzie po fachu) Kacpra, że jako osoba z zewnątrz dostrzega istotny a zapomniany w Starachowicach problem wizerunku przestrzeni publicznej, jak i stanowisko Pana Dyrektora, który będzie stał na straży poprawy wizerunku przedwojennego Domu Społecznego. Jakby co to, korzystając z przywołania, służę radą.
Ale żeby wyciągnąć piękno estetyczne i funkcjonalne (np. parking, akustyka) potrzeba sporo "kasiory". I niestety, mam obawy - jeśli
schodów "nie da się zmienić".

Na koniec przywołam jeszcze inny doceniany obiekt z opracowania Ł. Heymana, a o którym wszyscy w Starachowicach pod tym względem zapomnieli. Obecnie opuszczony Szpital Miejski, którego żaden późniejszy budynek publiczny klasą kompozycji nie przewyższył. A być może czeka go los szpitalika czy domu doktorskiego na Krywki, domu Rady Nadzorczej, szkoły w Wierzbniku...

do . do zatroskanych pokojem | 2012-04-19 08:36:17 napisał(a):

życiowy problem- to korzystanie z wynajmu takiego mieszkania skoro nie mozna mieszkać we słasnym mieszkaniu,ale niestety w dziesiejszych czasach tak jest małe zarobiki,brak zdolności kredytowej nie ma sie co dziwić to wina systemu! aczkolwiek przydałoby się lekke prostowanie kręgosłupa

tak | 2012-04-19 09:18:55 napisał(a):

Młodzi mają fatalny start. Zero perspektyw. takieżycie.
Kiedyś było inaczej...kiedyś było lepiej.
Z tym, ze artykuł nie o tym traktuje.

pamela | 2012-04-19 10:50:03 napisał(a):

Architektura ważna rzecz ,ja się na tym nie znam ,jako widz bardziej interesuje mnie sala kinowa ,doczekamy się porządnego kina?Wyjazdy do Kielc sporo kosztują....

do tak | 2012-04-19 16:00:48 napisał(a):

dla próżniaków jest fatalny start i zawsze będzie !!!

ladybug wiht Ester basket | 2012-04-19 20:24:31 napisał(a):

zły same płyną po policzkach jak się czyta slowa " do tak"

yogangster | 2012-04-19 21:33:00 napisał(a):

jakieś złosliwości, biadolenia, o jeden pokój bez prysznica, ale o co chodzi?

do Pana Dyrektora | 2012-04-19 22:18:38 napisał(a):

sam jesteś banialuka bernatowiczowski przydupasie i pseudoartysto :/!
niestety, Dyrektorzyno rządzisz mieniem publicznym, a nie czyimś prywatnym, więc sie podatnicy pytają, co wchodzi w jego skład :/.

TK | 2012-04-19 22:36:54 napisał(a):

@do dyrektora
Bardzo współczuję. Nie łatwo żyć z taką nienawiścią.

DO TK | 2012-04-19 23:00:46 napisał(a):

To że byłeś(może jeszcze jesteś?)wielbicielem wojciecha be świodczy to,że tylko na jednej imprezie "na szlakowisku"27 razy wymieniłeś nazwisko tego naszego "dobroczyńcy".Taki mały gebelsik.

TK | 2012-04-19 23:52:39 napisał(a):

@do TK.
Wymieniałem kilka razy, nie przeczę. To był Prezydent Miasta. Prezydentowi należy się szacunek. Tak to rozumiem. Każdemu. To sprawa sumienia prezydenta, czy nie zawiódł ludzkiego zaufania?

jajo | 2012-04-20 02:25:27 napisał(a):

To dobrze że Tomek broni DK-u.Te pare modernizacj naprawde spjeprzyły ten budynek a cementowa płetwa elewacyjna jest zaje łajna.W 1988r jak przyjechał Panas z Mogielnickim od Lombardu odebrać jakiś wzmacniacz Andzrzej był zauroczony tym budynki a Panasewicz z dumą "Graliśmy tu"ale elewacja była z piaskowca i od dolnych naprawde fajnie się prezentował

DO TK | 2012-04-20 06:01:57 napisał(a):

Ale chyba to cukrzenie było przesadne.CZy nie zawiódł? masz wątpliwości?

Obserwator | 2012-04-20 09:03:40 napisał(a):

@ DO TK
Opanuj się człowieku i nie wyzywaj NIKOGO od "gebelsików". Grubo przesadziłeś! Miałbyś odwagę powiedzieć tak prosto w oczy? Jak masz swojego szefa i wykonujesz jego polecenia w pracy, to też jesteś jego "przydupasem" i inni tak cię traktują? Wiele osób się zawiodło na Prezydencie, pewnie tylu, ilu na Niego głosowało. A imprezy w mieście były pod patronatem Prezydenta Miasta, więc organizator musiał to podkreślać.

yougangster | 2012-04-20 09:51:52 napisał(a):

ale tu chodzi o to czy termodernizacja się podoba czy nie. No ludzie.

Obserwator | 2012-04-20 10:08:11 napisał(a):

Dokładnie. Z przyjemnością czyta się komentarze ludzi, którzy mają coś mądrego do powiedzenia. Szkoda, że niektórzy na forum leczą swoje kompleksy obrzucając innych błotem. Moderator powinien zwracać uwagę aby trzymać się tematu.

do Tomasza Kordeusza | 2012-04-20 11:17:19 napisał(a):

Panie Tomku, pracownicy SCK byli zaangażowali w kampanię wyborczą Wojciecha B. z własnej inicjatywy, czy może z polecenia służbowego? A jak to było ze zbieraniem podpisów w obrnie Wocjecha B?

TK | 2012-04-20 11:55:01 napisał(a):

...pracownicy SCK stanowią bardzo dobry zespół ludzi. Poleceń żadnych nie mogło być. To oczywiste. Każdy ma wolną wolę uczestniczenia w życiu publicznym. Może popierać, kogo chce. Na tym polega demokracja. O ile wiem z SCK żadna lista w obronie nie wyszła.
Jeśli mógłbym coś zasugerować, to wróćmy do tematu termomodernizacji, bardzo mi zależy na opini Państwa w tym względzie.

Obserwator | 2012-04-20 12:04:08 napisał(a):

... polowanie na czarownice.

do Tomasza Kordeusza | 2012-04-20 12:38:23 napisał(a):

Oczywiście, że każdy ma wolną wolę, ale jak wykonuje jakieś zadania w godzinach pracy, które nie wynikają z jej obowiązków, to jak to nazwać?

TK | 2012-04-20 12:53:35 napisał(a):

Jakie zadania? Naprawdę nie rozumiem.

do Tomasza Kordeusza | 2012-04-20 12:58:00 napisał(a):

Panie Tomku, ... rozdawanie ulotek wyborczych

TK | 2012-04-20 13:02:41 napisał(a):

wyłącznie w ramach urlopu.

do rozmawiających | 2012-04-20 13:07:47 napisał(a):

o której Pani rozmawiacie?

ziut | 2012-04-20 13:11:29 napisał(a):

o pani Termomodernizacji... wróćmy do tematu.

do Tomasza Kordeusza | 2012-04-20 13:15:14 napisał(a):

Oj, Panie Tomku, czyba się Pan rozmija z prawdą?

do Tomasza Kordeusza | 2012-04-20 13:19:58 napisał(a):

Dobrze, że dokumenty płacowe podlegają obligaroryjnej archiwizacji!

TK | 2012-04-20 13:24:36 napisał(a):

Nie rozmijam sie z prawdą.
Naprawdę wróćmy do tematu, chciałbym odpowiadać na Państwa pytania i przeczytać opinie o planowanej inwestycji. Kultura potrzebuje wsparcia także opinii społecznej. Rozpoczynamy naprawdę strategiczne przedsięwzięcie. To nasza przyszłość. Gmina zdecydowała, że czas wreszcie najbardziej reprezentacyjne miejsce w Starachowicach uczynić godnym nazwy, historii i znaczenia.

TK | 2012-04-20 13:26:25 napisał(a):

Bardzo dobrze.

żart | 2012-04-20 17:26:49 napisał(a):

nie wyzywajcie nikogo od gebelsików, bo gebelsik-dyrektor sie wkurzy :)haha
żart taki :)
a termomodernizacja musi być :):) nom
i dobrze, że są pomysły na poprawienie wizerunku tego miejsca:)

do Pana Dyrektora | 2012-04-20 17:33:11 napisał(a):

Łatwo się żyje i to z uzasadnioną nienawiścią w mieście, z którym Prezydent, Dyrektorzy (niektórzy!) jednostek i Prezesi miejskich Spółek nadużyli zaufania mieszkańców :/, wielokrotnie ich wykorzystali i okłamali.
Łatwo się i zasadnie człowiek wkurza w mieście, z którym kino ma jeden seans filmowy dziennie (nie we wszystkie dni), a kasjerka mówi, że może się nie odbyć, bo czekają na niego 3,4 osoby:/.
Łatwo i zasadnie człowiek się wkurza w mieście, w którym Panowie Dyrektorzy zarabiają 6, 8 tysięcy złotych miesięcznie (często są znajomymi i przyjaciółmi Prezydentów, Radnych i Zastępców), a niektórzy oraz Prezesi Spółek znacznie więcej, a tysiące ludzi (w tym ja) nie mogą się doprosić o pracę choćby za 1000 złotych netto miesięcznie. Niech mi Pan Dyrektor uprzejmie wierzy, że to przychodzi łatwo i zasadnie.

TK | 2012-04-20 17:59:33 napisał(a):

do do pana Dyrektora,
Wiem, dlatego trzeba walczyć o to miasto. W kinie gramy nawet dla 2 osób. A jeszcze w tym roku kino będzie najnowocześniejsze technicznie w regionie (bilety będą tańsze niż w multikinach) Będzie 3D o najwyższej rozdzielczości. To pewne, pozyskaliśmy na to środki a Gmina Starachowice dołoży na potrzebny wkład własny.Remontujemy salę kinową. Będzie zimą ciepło a latem chłodno (klimatyzacja).Będzie w nowym Kinie barek. Zaczyna się remont elewacji SCK. Chcemy zrobić Kawiarnię artystyczną, setki dzieciaków zamiast siedzieć przed komputerami przychodzi na zajęcia. Zdobywają nagrody. Uczą się pod okiem dobrych fachowców. Tworzy się i działa teatr amatorski. Staramy się organizować jak najlepsze koncerty dla zróżnicowanego odbiorcy. Mamy drzwi otwarte dla wszystkich zainteresowanych udziałem w kulturze. Miejsce w SCK mają stowarzyszenia, organizacje. Pomagamy technicznie gdzie nas potrzebują. Czasem trzeba kilka wydarzeń dziennie zorganizować. To wszystko dlatego, że tak postrzegamy naszą pracę. Nagrodą są uśmiechy dzieci, oklaski, dobre słowo. Proszę czasem na naszą pracę spojrzeć obiektywnie. Termomodernizacja może być chwilą przełomową. Bardzo na to liczę.

yougangster | 2012-04-20 20:09:31 napisał(a):

wszystko to widać i słychać, szczególnie jak śpiewają dziewczyny z SCK, albo tańczy młodzież z Plejady. Do tego będziemy mieli piękny budynek i nowoczesne kino. Brawo. Tylko po co tak szarpać sobie nerwy na forum Panie TK?

xman | 2012-04-20 20:12:11 napisał(a):

ALMAX
Nie odwracajcie uwagi towarzyszu !

rozwiązanie | 2012-04-22 13:03:10 napisał(a):

A żeby zmienić w naszym mieście na lepsze, a także mieć pewność, że ktoś zorganizuje remonty, modernizacje
i rewitalizacje wielu miejsc i obiektów
w Starachowicach,a wizerunek miasta
i jego władzy sie poprawi, warto na Prezydenta Starachowic wybrać
w najbliższych wyborach młodego, bezpartyjnego, sympatycznego i spoza układów 28-letniego magistra prawa Lecha Wysiadeckiego, a więc kandydata posiadającego doświadczenie
z pozyskiwania i wykorzystywania środków unijnych, a także z administracji państwowej i samorządowej, znającego jezyki angielski i niemiecki :). Polecam i zachęcam.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie