Uczelnia wyższa w Starachowicach – list intencyjny w sprawie prac nad powołaniem uczelni

2029.nsmed

Dzisiaj w sali Olimpia Urzędu Miejskiego podpisano list intencyjny w sprawie prac nad utworzeniem w Starachowicach uczelni wyższej.

Dyskusja na ten temat toczyła się od kilku miesięcy. Przypomnijmy, że wywołał ją list społeczny złożony na ręce Prezydenta Miasta Wojciecha Bernatowicza. Petycję wystosował Łukasz Jurek, zaangażowany również w społeczne rozmowy na ten temat przeprowadzone w Starostwie.
Szeroka dyskusja w kwestii powstania szkoły wyższej w naszym mieście została rozpoczęta na forum naszego portalu najpierw przez Łukasza Jurka, do którego później dołączyły także inne osoby (zobacz więcej)

Pokrótce, w odpowiedzi na petycję, prezydent Bernatowicz wyraził zainteresowanie ideą powstania wyższej uczelni w naszym mieście. W tym celu zaproponował zasięgnięcie fachowej wiedzy u specjalistów z dziedziny edukacji wyższej, aby zbadać zasadność utworzenia stacjonarnych studiów w Starachowicach.

Przypomnijmy również, że w międzyczasie starostwo przeprowadziło ankietę wśród uczniów starachowickich szkół ponadgimnazjalnych na temat ich zapatrywań dotyczących powstania uczelni. Wyniki ankiety były sporne, a ich interpretacja nie dała jasnych podstaw do stwierdzenia, czy powstanie uczelni to dobry, czy zły pomysł. Jedni uważali, że wyniki mówią iż uczniowie nie są do końca zainteresowani powstaniem uczelni, inni byli przekonani, że uczniowie twierdzą, że to dobry pomysł i władze miasta powinny się w niego zaangażować. Byli i tacy, którzy uważali, że ankieta została przygotowana niefachowo, a jej wyników nie można traktować miarodajnie. Więcej na ten temat także w forum portalu.

Burzliwa dyskusja dotycząca uczelni nie toczyła się wyłącznie poza kulisami, ale w oficjalnych gronach znających tematykę funkcjonowania uczelni wyższych w naszym kraju.
Merytoryczne dyskusje podparte przykładami innych regionów, zaowocowały stwierdzeniem starachowickich władz miasta oraz powiatu, że stworzenie wyższej uczelni w Starachowicach jest zasadne, natomiast w celu konkretnych działań sprzyjających dogłębnemu zbadaniu tematu podpisano list intencyjny.
List podpisali: Prezydent Starachowic Wojciech Bernatowicz, Starosta Andrzej Matynia, ks. prof. dr hab. Sławomir Fundowicz, prof. dr hab. Antoni Hanusz oraz dr hab. Piotr Rozwadowski, którzy stwierdzają, iż w trosce o prawidłowy rozwój miasta, a także młodego pokolenia Starachowiczan, rozpoczynają działania na rzecz powołania w Starachowicach wyższej uczelni.
Grono ekspertów oraz przedstawicieli władz w swych krokach do utworzenia uczelni będzie kierowało się optymalnym rozwiązaniem w warunkach funkcjonowania naszego miasta.
W szczególności zostaną rozpatrzone dwa warianty:
- utworzenie filii prestiżowej – dobrze znanej w całej Polsce – publicznej uczelni
- utworzenie samodzielnej wyższej szkoły zawodowej.

Jeden z zaproszonych ekspertów, dr hab. Piotr Rozwadowski, w trakcie konferencji podpisywania listu stwierdził, iż jako pracownik kadry akademickiej Akademii Podlaskiej w Siedlcach, przyrównując Starachowice do siedemdziesięciotysięcznych Siedlec, oznajmił, że Starachowice powinny poczynić wszelkie starania, aby stać się miastem z wyższą uczelnią. Wzór ten pokazuje, że w oddalonych zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy Siedlcach, w jego uczelni studiuje około 13500 studentów, co jest miarodajnym przykładem zasadności powstania w Starachowicach szkoły wyższej, choć takich przykładów w Polsce jest więcej.

Teraz władze miasta i powiatu mają przeprowadzić niezbędne czynności zmierzające do określenia procedur formalnych, także ma zostać zainicjowana dyskusja ze starachowickimi pracodawcami, rodzicami starachowickich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a przede wszystkim na szczeblu ministerialnym oraz władz wojewódzkich, ponieważ te struktury mają możliwość podjęcia stosownych uchwał i rozporządzeń w sprawie utworzenia uczelni w danym miejscu.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie prac nad powołaniem uczelni 

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie prac nad powołaniem uczelni 

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie prac nad powołaniem uczelni

Fot. Red

Dodane: 31.08.10 | komentarze (1)

Komentarze użytkowników

brabec | 2010-09-01 15:05:29 napisał(a):

ks. prof. dr hab. Sławomir Fundowicz-reprezentant miasta, uczelni czy kurjatorium ?

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie