Ulice Wachmistrza Tarzana i Wspólna z nową nawierzchnią

14860.nsmed

Kolejne dwie ulice z nową nawierzchnią oddano do użytku mieszkańców w Starachowicach. Ulice Wachmistrza Tarzana i Wspólna dotychczas drogi gruntowe po zakończonych inwestycjach już cieszą mieszkańców.

Ulica imienia Wachmistrza Tarzana znajduje się w południowej części miasta, mieszkańcy usytuowanych przy niej domków jednorodzinnych zabiegali o poprawę stanu nawierzchni gruntowej. Wykonana inwestycja obejmowała budowę jezdni z kostki brukowej betonowej, chodnika z kostki, przebudowę istniejących wjazdów do posesji oraz wykonanie odprowadzenia wody opadowej z chodnika.

- Ulica Wachmistrza Tarzana jest to część dużego projektu drogowego realizowanego na tym osiedlu – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - W latach poprzednich wykonane zostały prace przy ulicach Majora Nurta, Południowej, Miodowej, Smugowej, Żytniej, Piaskowej, na odcinku ul. Podlesie, Moniuszki, al. Św. Jana Pawła II. Teraz przyszedł czas na te mniejsze uliczki, które także powinny zyskać lepszą nawierzchnię. Ta ulica została wpisana do budżetu na rok 2021 nieprzypadkowo. Jest tu kilka uliczek biegnących od ul. Majora Nurta, które wymagają remontu. Natomiast ta ulica była najkrótszą, którą można było zrobić, aby przedłużyć pozwolenie na budowę i w kolejnych latach pozyskiwać fundusze zewnętrzne na realizację kolejnych inwestycji drogowych na tym osiedlu. Inwestycja ta, w 100 proc. została sfinansowana z środków własnych gminy. Natomiast wszystkie inne uliczki odchodzące od ul. Mjr. Nurta zakwalifikowane zostały do programu, który gwarantuje Gminie Starachowice możliwość pozyskania dofinansowania zewnętrznego sięgającego 80 proc. wartości inwestycji. Dlatego teraz tych dróg jeszcze nie robimy, tylko czekamy na możliwość pozyskania dofinansowania. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku części dróg na terenie miasta.

Zakończoną inwestycję drogową Prezydent Miasta Marek Materek wizytował wspólnie z radną Agnieszką Chedą z Rady Miejskiej, której podziękował za konstruktywną współpracę, której efektem są m.in. kolejne nowe, utwardzone drogi.

- Dzięki tej inwestycji mieszkańcy mogą funkcjonować w dużo lepszych warunkach. Na ręce radnej Rady Miejskiej, pani Agnieszki Chedy składam podziękowanie za współpracę, za to, że przyjęliśmy budżet na 2021 rok, za to, że go modyfikujemy na każdej sesji Rady Miejskiej. Na najbliższej sesji zaplanowano uchwałami kolejne przesunięcia w budżecie, po to, aby można było wybrać wykonawców do kolejnych inwestycji zaplanowanych na terenie naszego miasta – informuje prezydent. - Jesteśmy po otwarciu ofert w przetargach mających wyłonić wykonawców odcinka ul. Południowej i ul. Wiejskiej, o który pani radna przez ostatnie lata, wspólnie z mieszkańcami, aktywnie zabiegała. Mieszkańcy ul. Wiejskiej bardzo się zmobilizowali i w ramach Budżetu Obywatelskiego wykonana została dokumentacja techniczna tego zadania. Następnie uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i w tym roku inwestycja została przekazana do realizacji. Będzie brakowało ponad pół mln zł, dlatego na najbliższej sesji przesuwamy te środki z innego zadania, po to, aby je zrealizować. Kolejne przesunięcia w budżecie będą dotyczyły wykonania innych dróg, na które już otworzyliśmy oferty i wiemy, że aby je wykonać musimy dołożyć środków. W takich sytuacjach, staramy się nie unieważniać tych postępowań tylko tak operować funduszami, aby można było tych prac na terenie miasta zrealizować jak najwięcej.

Koszt inwestycji to blisko 126 tys. zł. Wykonawcą była firma Budromex Radom.

- W imieniu mieszkańców tej ulicy, ulic sąsiednich oraz własnym chciałam podziękować – mówi radna Agnieszka Cheda z Rady Miejskiej. - Tak jak pan wspomniał, była to droga nieutwardzona, dojazd do posesji, przejście i przejazd był tu naprawdę koszmarny. Dziękuję, także pracownikom za sprawną realizację inwestycji oraz moim koleżankom i kolegom z Rady Miejskiej za podniesienie ręki za tym zadaniem. Osiedle Południe zmienia się, wiele ulic, które stanowią istotne osie komunikacyjne w tej części miasta tak jak Miodowa, Południowa, Żytnia, Moniuszki i inne już zostały wykonane. Teraz przyszedł czas na mniejsze osiedlowe drogi. Ogromnie się cieszę i już dziękuję za ulicę Wiejską i za ul. Południową.

Wykonanie ulicy, która nosi imię bohatera czasu wojny zbiegło się w czasie ze sprowadzeniem, po 70 latach z USA do Polski prochów żołnierza służącego w legendarnych Zgrupowaniach Partyzanckich Armii Krajowej Jana Piwnika „Ponurego” - Tomasza Wójcika ps. Tarzan. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano 11 lipca w Ćmielowie.

Przebudowa odcinka ul. Wspólnej

Mieszkańcy już mogą korzystać z nowego odcinka ul. Wspólnej, jest to pierwszy etap zaplanowanych na ten rok prac. Roboty drogowe będą kontynuowane także na dalszej części tej ulicy.

Inwestycja kosztowała ponad 190 tys. zł. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlane „DROGBUD” z Ostrowca Świętokrzyskiego. Przedsięwzięcie wizytowali Prezydent Miasta Marek Materek oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Konarski.

– Znajdujemy się przy Wspólnej, ulicy, która zyskała nową nawierzchnię z betonowej kostki brukowej, zjazdy do posesji oraz uzupełniono oświetlenie uliczne. Przed chwilą rozmawiałem z jednym z mieszkańców, który powiedział mi, że czekał na tę inwestycję 80 lat – mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Radnym Rady Miejskiej, za pośrednictwem pana przewodniczącego, serdecznie dziękuję za współpracę, za pomoc, za wsparcie. Na najbliższej sesji, jak już wspominałem będziemy modyfikować budżet gminy na ten rok, aby zabezpieczyć finansowanie dla takich inwestycji jak ul. Letniskowa. Dla tej ulicy wcześniej przeprowadziliśmy postępowanie, ale wykonawca się wycofał. Jednak nie ustajemy w staraniach, aby ją wykonać, dokładamy pieniędzy, aby wybrać wykonawcę. Kolejne postępowanie ogłoszone w ostatnich dniach dotyczy przebudowy ul. Spacerowej, na którą uzyskaliśmy 80 % dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Do tego zadania dołożyliśmy także fragment ulicy Świętej Barbary z budową parkingu, który będzie służył głównie rodzicom, przywożącym swoje dzieci do Przedszkola Miejskiego nr 6, a także osobom, mieszkającym przy ul. Harcerskiej. Budowę parkingu oraz przebudowę odcinka ul. Św. Barbary będziemy realizowali ze środków własnych. Na najbliższej sesji będziemy także uzupełniać środki na wykonanie odcinka ul. Górnej, to jest odcinek z płyt betonowych, który też od dawna prosi się o remont. Radny Mariusz Konarski współpracował ze mną, od początku, przy realizacji pierwszego etapu ul. Słowackiego, drugi etap tej ulicy będzie realizowany w tym roku, na odcinku aż do ul. Marszałka Piłsudskiego. Tych zadań o których od lat wspólnie rozmawiamy, o które się staramy, jest naprawdę dużo. Następny odcinek ul. Wspólnej będzie realizowany także w tym roku, po to, aby również tam można zameldować mieszkańcom wykonanie zadania.

- Ulica Wspólna jest najlepszym przykładem na to, że cel jaki sobie postawiliśmy, na początku tej kadencji wspólnie z prezydentem miasta, czyli maksymalna realizacja inwestycji drogowych i odcinków gruntowych, jest sukcesywnie realizowany – mówi radny Mariusz Konarski - Ze swojej strony dziękuję mieszkańcom za wyrozumiałość i cierpliwość, wiem, że były utrudnienia z dojazdem do posesji, ale myślę, że warto było przez tych kilka miesięcy się pomęczyć, żeby dziś móc korzystać z nowej drogi.

Baner UM

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Dodane: 19.06.21 | Odsłony: 1192
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie