Upamiętnią dwóch starachowickich partyzantów z okresu II wojny światowej

10061.nsmed

W piątek 15 czerwca podpisano list intencyjny w sprawie budowy nowego pomnika w Starachowicach.

Będzie on upamiętniał dwóch starachowickich partyzantów z okresu II wojny światowej: majora Mariana Świderskiego „Dzika” i porucznika Edmunda Rachtana „Kaktusa”. Inicjatorem budowy pomnika jest Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt” na czele z panem Rafałem Obarzankiem z Warszawy, prezesem okręgu.

Kim byli Marian Świderski „Dzik” i Edmund Rachtan „Kaktus”? W czasie wojny byli żołnierzami Armii Krajowej, zaś od 1957 r. jednymi z najaktywniejszych liderów środowiska kombatantów działających nieformalnie i poza auspicjami ZBoWiD. Całe swoje powojenne życie poświęcili upamiętnianiu wysiłku żołnierzy Armii Krajowej w latach II wojny światowej.

Major Marian Jan Świderski, ps. „Dzik” (1910–1998) to absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Bodzentynie. W 1939 r. jeden z współtwórców Podobwodu ZWZ-AK Bodzentyn. Od końca 1942 r. oficer w oddziale partyzanckim AK. Podczas akcji „Burza” dowodził kompanią. W 1945 r. zaangażował się w działalność podziemia antykomunistycznego na Kielecczyźnie, a następnie na Opolszczyźnie. Od początku lat 50. do końca lat 80. XX w. był inwigilowany przez aparat bezpieczeństwa. Pomimo tego, w 1957 r. został przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika – Kapliczki na Wykusie. Kapliczka Matki Bożej Bolesnej odsłonięta została 15 IX 1957 r. dając początek Środowisku Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”. Do końca życia był jednym z najaktywniejszych liderów środowiska kombatantów. Z jego inicjatywy i przy jego udziale ufundowano i odsłonięto ok. 100 pomników i tablic pamiątkowych poświęconych walkom Armii Krajowej na Kielecczyźnie. Swoją wojenną działalność opisał we wspomnieniach Wśród lasów, wertepów.

Na podstawie biogramu napisanego przez dr. Marka Jedynaka

Podporucznik Edmund Jan Rachtan, ps. „Kaktus” (1926–2003), od lutego 1942 r. był żołnierzem konspiracyjnej placówki Starachowice-Łazy AK. Przeszkolony w zakresie wywiadu, łączności i kolportażu. Podczas akcji „Burza” szeregowy w zmobilizowanym oddziale AK. Wojnę zakończył w stopniu kaprala i z Krzyżem Walecznych za męstwo w bitwach pod Lipnem i Chotowem w 1944 r. Po rozwiązaniu AK służył w poakowskiej organizacji „Nie” w Wąchocku. Po rozbiciu struktur tej organizacji w 1945 r. powrócił do rodzinnych Starachowic, gdzie podjął naukę. Był aktywnym instruktorem Hufca ZHP w Starachowicach. Od 1949 r. do końca lat 80. XX w. inwigilowany przez organy bezpieczeństwa państwa. W 1957 r. został członkiem Komitetu Budowy Pomnika – Kapliczki na Wykusie. Do końca życia – podobnie jak Marian Świderski „Dzik” – był jednym z najaktywniejszych liderów środowiska kombatantów. Przy jego udziale ufundowano i odsłonięto ok. 100 pomników i tablic pamiątkowych poświęconych walkom Armii Krajowej na Kielecczyźnie. W 1989 r. był organizatorem, a następnie wieloletnim prezesem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Starachowicach.

Na podstawie biogramu napisanego przez dr. Marka Jedynaka

Autorem projektu pomnika jest prof. Karol Badyna z Krakowa. Koszt budowy pomnika wyceniony został na około 132 tys. zł. Pomnik sfinansowany będzie w 75% z budżetu Urzędu Miejskiego, a w 25% ze środków pozyskanych przez Środowisko. Planowane odsłonięcie pomnika to 15 czerwca 2019 r.

Podpisanie listu intencyjnego przez prezydenta Marka Materka i przewodniczącego Rafała Obarzanka odbyło się przy Ławeczce „Halnego”, która również powstała z inicjatywy Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt”.

Materiał płatny

Dodane: 19.06.18

Komentarze użytkowników

Mieszkaniec | 2018-06-19 11:57:10 napisał(a):

No nie już żygamy tymi partyzantami. A jaka tu była partyzantka bez przesady .Albo Kaczyńskie albo partzanty

markiz | 2018-06-19 12:49:56 napisał(a):

Bardzo dobrze! Znakomity artysta projektuje pomnik znakomitych ludzi. Halny nie będzie już samotny. A głupcy niech se pomnik kebaba zbudują za letnim sraczem.

Dudus | 2018-06-19 13:26:35 napisał(a):

Do tego dodałabym kilka zwierzaków bocianki krasnale z gipsu. Będzie weselej przy fontannie.

Mieszkaniec | 2018-06-19 14:12:53 napisał(a):

No i jeszcze do kompletu pomnik Kaczora myszki miki psa pluto. Na każdym skwerze po jakims partzanciue no nadajmy jeszcze Starachowicom tytuł miasta bohatera. A młodzi to maja głęboko w D

ale | 2018-06-19 14:24:21 napisał(a):

nie ma pieniędzy na utrzymanie porządku w mieście a na finansowanie pomnika są? dobrze, że nie pomnik kaczora:(

urzędnik | 2018-06-19 15:34:43 napisał(a):

Gala disco-polo, jaja 3d, Love Starachowice, pomniki i wszechobecny brud, oto nasza władzunia w pigułce. Ratujmy nasze miasto, wygońmy miernoty !!!

Mieszkaniec | 2018-06-19 16:04:04 napisał(a):

A nie lepiej zamiast tych nudnych pomników pos skałkami zrobić aleje gwiaz rodem ze starachowic. Tylu wybitntch ludzi z naszego regionu aktorzy np Bilewski. Janda Pacek piosenkarze Radek Jach. Kowalski a nie partyzancipartyzanci partyzanci

ts do mieszkańca | 2018-06-19 20:16:51 napisał(a):

Inne znane osoby tak ale nie znam Jacha co to za wielka postać?Ta co do RM startowała z materkowej ekipy?Taka wybitna osoba?,kurcze to może ja znam takich jeszcze kilkanaście osób pochodzących ze Starachowic.

ts | 2018-06-19 20:22:14 napisał(a):

Ale te osoby nie wchodzą w grę ,mają tytuły,często profesorskie,to odpadaja ha ha

Aleja do mieszkańca | 2018-06-20 06:23:19 napisał(a):

Zgłoś najpierw propozycje zmiany nazwy ulicy na aleja starachowickich gwiazd a pózniej k te pomniki co piszesz . Teraz to jest Aleja Armiii Krajowej i pasują do niej pomniki bohaterów AK

Mieszkaniec | 2018-06-20 10:02:51 napisał(a):

Myślę że, pidobizna gwiazdy Naszego miasta będzie niebawem pod skałami, bo tyle dla miasta zrobił

Mieszkaniec | 2018-06-20 10:36:42 napisał(a):

Proponuje pomnik "naszej gwiazdy" w pozycji pochylonej nad lustrem wody upojony swym pięknem i samozachwytem niczym Narcyz.

Mhm | 2018-06-20 11:19:22 napisał(a):

Wraz z Biedroniem

Mieszkaniec | 2018-06-20 14:36:35 napisał(a):

Idac tomiem myślenia że to jest Leja AK i trzeba ja upszczyć pomnikami partyzantów to bardziej pasuje ustawić pomniki na ul Partyzantów i było by to z pożytkiem bo jak to mów jeden z radnych PIS były żołnierz ustawiane sa tam samochody aby zwalniac ruch takie pomniki by zastąpiły samochody jako spowalniacze i jeszcze jak by karabiny skirowane były w strone kierowców to efekt murowany

Obywatel | 2018-06-21 10:42:36 napisał(a):

Dlaczego masto daje piniadze na pomniki brakuje pieniedzy na wszysto a tu pomnik sromnik

Hmh | 2018-06-21 12:00:10 napisał(a):

Bo miasto liczy głosy starszej gwardii

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie