Urząd Miejski odpowiada w sprawie schodów

16049.nsmed

W ciągu godziny od publikacji artykułu dotyczącego nowych schodów przy Parku Kultury, w mediach społecznościowych portalu Starachowice-Net.pl Czytelnicy zamieścili ponad 60 komentarzy. Wypowiadają się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy nowego rozwiązania. Dyskusja jest burzliwa. SPRAWDŹ [kliknij].

W odniesieniu do planowanej przez społeczników akcji, mającej na celu pokazanie, że nowy ciąg pieszy nie jest dla wszystkich i został od początku źle zaprojektowany, głos zabiera Urząd Miejski.

Poniżej komentarz magistratu:

W ramach projektu rewitalizacji ogrodu przed Parkiem Kultury, zostały zaprojektowane schody łączące poziom ogrodu z chodnikiem prowadzącym od ulicy 1 Maja do Fabrycznej przy budynku mieszkalnym Zakładowa 4. O zaprojektowanie i wykonanie schodów wielokrotnie wnioskowali mieszkańcy oraz reprezentujący ich radni. Zadanie takie pojawiło się również w ramach jednej z edycji Budżetu Obywatelskiego. Wówczas też została podjęta decyzja, że schody będą wykonane w ramach rewitalizacji ogrodu.

Skarpa między ulicą Zakładową a poziomem ogrodu przed budynkiem Parku Kultury ma wysokość około 12-15 metrów. Szerokość skarpy wynosi około 40 m. To pokazuje, z jakim problemem mamy do czynienia. 

Możliwość wykonania udogodnień dla osób z niepełnosprawnością była analizowana przy założeniach do zlecenia projektu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, możliwości pokonania różnicy terenu, spełniające warunki dostępności, byłyby dwie: budowa stałych pochylni lub budowa i instalacja odpowiednich urządzeń technicznych.

W przypadku budowy pochylni, musi ona spełniać warunki techniczne. Spadek nie może być większy niż 6%, czyli 6 cm wysokości na 100 cm długości. Odcinek pochyły nie może mieć więcej niż 9 m długości. Odcinki pochyłe muszą być oddzielone podestami. Przyjmując, że różnica wysokości między skrajnymi punktami wynosi 12 m, to pochylnia musiałaby być wykonana z 22 odcinków długości 9 m. Dodając podesty, długość całkowita pochylni, potrzebna do pokonania tej wysokości, wyniosłaby około 230 m.

Sam kształt pochylni można rozpatrywać dwojako. Jako liniowy ciąg, który musiałby przebiegać wzdłuż skarpy, omijając zagłębienie i skończyć się przy chodniku w rejonie ul. Fabrycznej (powyżej i za kwiaciarnią), bądź też w formie zakosów obok schodów. Wówczas szerokość takiej wielkiej betonowej pochylni wynosiłaby 12 m, a więc trzykrotnie więcej niż szerokość schodów. Zakosy tworzące uskoki musiałyby być zabezpieczane murami oporowymi. Nie trzeba dużej wyobraźni, by wyobrazić sobie, jak wyglądałoby to przestrzennie i finansowo. Obawiamy się że te same osoby, które krytykują brak pochylni, pierwsze protestowałyby i nagłaśniały takie kuriozum.

Innym rozwiązaniem byłaby budowa specjalnych wind. Musiałaby to być forma windy w rodzaju kolejki terenowej, bo pokonanie wysokości w pionie powodowałoby wydrążenie tunelu w skale lub konstrukcje mostowe nad skarpą. 

Zastosowanie na wybudowanych schodach podjazdów dla wózków, takich jak na osiedlowych schodkach, w postaci dwóch najazdów, byłoby wątpliwym rozwiązaniem, zarówno ze względów formalnych, jak i funkcjonalnych. Stosowanie takich usprawnień nie jest unormowane prawnie, a długość biegów, jak i całości, powoduje, że w przypadku potknięcia lub chwili nieuwagi osoby z wózkiem dziecięcym mógłby skończyć się tragedią. Umiejscowienie takich "usprawnień" z jednej strony biegu schodowego powodowałoby trudności dla osoby schodzącej lub wchodzącej (w zależności od strony), trzymającej się poręczy.

Realizacja pomysłów - hasłowo słusznych - bez uwzględnienia czynników topograficznych, budowlanych i ekonomicznych, w przypadku kontrowersyjności rozwiązań budowlanych narażałaby Gminę Starachowice na niegospodarność. Tym bardziej, że jest możliwość pokonania różnicy terenów w sposób odbywający się jak do tej pory - ul. Radomską, 1 Maja i odnowiony Skwer im.  Pracowników Zakładów Starachowickich lub od strony ul. Fabrycznej. 

Prezentacja przykładów, gdzie wykonano pochylnie na kilkumetrowej różnicy terenu, nie wnosi nic rzeczowego do dyskusji o dostępności terenu wokół Parku Kultury. Położenie Starachowic powoduje komplikacje związane z pokonaniem różnic wysokości, w szczególności zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi i drogowymi. Tam gdzie jest możliwość, w trakcie prac budowlanych likwiduje się bariery architektoniczne. Przykładem jest Park Miejski, gdzie wiele chodników zostało wykonanych bez stopni, powodując, że można omijać ciągi piesze ze schodami.

RemondisReklama 

Dodane: 18.05.22 | Odsłony: 1234 | komentarze (17)

Komentarze użytkowników

Mieszkaniec | 2022-05-18 09:33:55 napisał(a):

Prezydencie potrzebne są zmiany personalne w tym referacie

Pablo | 2022-05-18 09:42:26 napisał(a):

Popieram w pełni stanowisko UM, sa obok chodniki bez utrudnien, nie dajmy sie zwariować!!

do Mieszkaniec | 2022-05-18 09:50:34 napisał(a):

Odpowiedź Urzędu można streścić tak : Jak wam się nie podoba to nie musicie tędy chodzić. Oczywiście , że wykonanie schodów dla osób niepełnosprawnych podwyższa koszty ale to co zrobiono to najtańsze ze wszystkich rozwiązań z wykluczeniem seniorów i inwalidów.Można było z powodzeniem zrezygnować z wielu niepotrzebnych elementów zagospodarowania tego terenu i wykonać schody dostępne dla wszystkich... Ale po co ??? Bariery architektoniczne dostrzega się najlepiej jak się samemu porusza na wózku...

Do Pablo | 2022-05-18 10:04:27 napisał(a):

Co ci idol zaproponował? Ministerstwo cyfryzacji jak zostanie Prezydentem? Hahahahahahaha

Nemezis | 2022-05-18 12:02:25 napisał(a):

Stroma górka to i strome schody. Mam wrażenie ,że w dzisiejszych czasach ludziom się w dupach poprzewracało. Zawsze można iść na około jak do tej pory. Nie było źle,jest jeszcze gorzej.

viki | 2022-05-18 12:11:40 napisał(a):

Odpowiedż urzędników jest rodem z Barei w stylu "nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobi"

Do nemezis | 2022-05-18 13:05:12 napisał(a):

Poprzewracało w * to się członkom pewnego ruchu o wysokich standardach inaczej. Nagle np. operator maszyn czuje się tak wyróżniony, że mówi innym co mają robić i mysleć, żeby tylko dostać jakiś marny etacik.

Mieszlaniec | 2022-05-18 14:08:52 napisał(a):

Czasami wrzucamsłowa krytyki ale tu przychylam się do stanowiska UMM

Wezyr | 2022-05-18 20:25:20 napisał(a):

Ktoś te schody zaprojektował, ktoś zaakceptował projekt, ktoś go nadzorował. Efekt wydano publiczne pieniądze na kolejnego potworka.

Do Wezyr | 2022-05-19 06:53:57 napisał(a):

Od jakiegoś czasu bacznie obserwuje Twoje komentarze. Są mierne, tandetne bez polotu i finezji :) Ktoś kto projektował te schody i zaakceptował projekt zrobił więcej niż Ty wiecznie niezadowolony "autochtonie"

Wezyr | 2022-05-19 09:41:06 napisał(a):

Czytasz i nie rozumiesz. Materek po wybudowaniu potworka szuka winnych.
Włodek Orkisz chciał te schody, będą w zimie nieczynne, można chodzić innymi chodnikami na osiedle...

Pieniądze wydano a inwestycja jest nieprzemyślana jak wiele innych za rządów Materka.
Prezydent błaznuje i wciska mieszkańcom kit za kitem a ci mniej inteligentni kupują te wyjaśnienia.
Przykład z wczoraj brak podjazdów dla wózków i niepełnosprawnych przy rewitalizowanym skwerze przy Parku Kultury.
Założę,źe i tu nie zrozumialeś co mam na myśli. Więc wytłumaczę. Powstał kolejny bubel na którym nie mile widziani są niepełnosprawni i rodzice z małymi dziećmi w wózkach

Prezydent wczoraj stwierdził, że podjazdy są przecież na chodniku obok.

Rybka | 2022-05-19 10:09:36 napisał(a):

Te schody są złe i bardzo złe. Dyskryminują nie tylko osoby starsze i niepełnosprawne, ale także wędkarzy, bo można je było poszerzyć do stawu i wtedy można by było z podestów łowić ryby. Brak wyobraźni, jak widać zarówno projektantów , jak i tych co nie widzą innych problemów z tymi schodami.

Okoń | 2022-05-19 10:13:00 napisał(a):

Schody są ok, na pewno lepsze od tego czegoś co było wcześniej.

Do do Wezyr | 2022-05-19 10:17:00 napisał(a):

Nie wiedziałem że komentarz musi mieć polot i finezje. Chłopie przestań się ośmieszać, nie rozumiesz treści, to szukasz innych wrażeń? Idz do sex shopu, będziesz atrakcje

Mały | 2022-05-19 11:13:42 napisał(a):

Schody są niepotrzebną inwestycją, z podjazdami lub bez ,bez znaczenia... Wystarczyło odnowić istniejące wąskie schodki zamiast wznosić schody do nieba niczym w rewii.. Teraz czekamy aż wystąpi na nich MM wraz ze swą świtą:) Może na Dni Starachowic taki występ?

brukarz | 2022-05-20 09:42:07 napisał(a):

Nie można robić podjazdów na wózki pod tak strome schody.Mija się to z celem.Wszystko jest ok tylko wysokość stopni za duża.

do mały | 2022-05-20 09:43:50 napisał(a):

Nie dziwię się dla czego jesteś mały. Wielkość cię przeraża?.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie