VII Noce Teatralne za nami

9024.nsmed

Za nami siódma edycja Nocy Teatralnych w Starachowicach. Ci, którzy 15 września br., na Halę Spustową Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach mogli obejrzeć cztery spektakle w tym jeden monodram w wykonaniu artystów Teatru „Doraźnego” w Ostrowcu Świętokrzyskim, „Teatru Amatorskiego – Team” ze Starachowickiego Centrum Kultury,  Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury  „Pod Akacją”  w Lublinie i Mateusza Nowaka, doskonałego monodramisty i recytatora. Kunszt młodych artystów podziwiał m.in. wicestarosta Marek Pawłowski.

Imprezę zorganizowało już po raz siódmy Stowarzyszenie Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach w partnerstwie ze Starachowickim Centrum Kultury, Muzeum Przyrody i Techniki, Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 i Młodzieżowym Domem Kultury w Starachowicach. Tym razem zaproponowało mieszkańcom cztery spektakle, w tym jeden monodram.

Jako pierwsi wystąpili na scenie młodzi aktorzy – amatorzy z Teatru Doraźnego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którzy prezentowali spektakl „Dzień ósmy”, łączący w sobie elementy teatru przedmiotu, prostą scenografię i muzykę grana na żywo. Wszystko to podane zostało w sosie groteskowego dowcipu i absurdalnego humoru Teatrzyku Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Swoje talenty przed publicznością ujawnili także artyści z Teatru Amatorskiego Team ze Starachowickiego Centrum Kultury w spektaklu „Ona była jak piwo”, opartym na książce Katarzyny Grocholi „Przegryźć dżdżownicę”.

Jako trzeci wystąpili na scenie aktorzy z Teatru Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „pod Akacją” w Lublinie, nie bez powodu zgarniający takie nagrody jak Złote Maski na Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu. W Starachowicach zaprezentowali zabawną historię widzianą z perspektywy pacjentów szpitala psychiatrycznego, w której pojawił się motyw śmierci, jako satyryczno – groteskowy flirt z nieoczekiwanym przybyszem.

Zaskakujące, irracjonalne sytuacje, przerodziły się w refleksyjną zadumę i powrót teatralnych bohaterów do normalności, jako rezultat tytułowej „Terapii”.

Przysłowiową wisienkę na torcie stanowił monodram "Żertwa" w wykonaniu Mateusza Nowaka, zdobywcy blisko 70. indywidualnych nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach recytatorskich i festiwalach teatralnych. Przedstawienie, które zaproponował, przywołało czas stalinowskich więzień w Polsce, wprowadzając dzisiejszych odbiorców historii w świat, do którego dostęp jest utrudniony, będącym już dzisiaj w przestrzeni narodowego mitu.

Była to jednym słowem, wspaniała uczta dla miłośników teatru, co może potwierdzić obecny podczas imprezy wicestarosta Marek Pawłowski.

W sobotę natomiast, 16 września odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży , poprowadzone przez gościa spektralnego VII Nocy Teatralnych – Marię Seweryn, znaną aktorkę teatralną i filmową oraz reżyser. Na kolejne takie wydarzenie trzeba będzie czekać aż rok.

Reklama

Info/fot: powiat.starachowice.pl

Dodane: 20.09.17

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie