W 76. rocznicę pacyfikacji Boru Kunowskiego

11524.nsmed

Władze powiatu uczciły pamięć mieszkańców Boru Kunowskiego, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani przez hitlerowców 4 lipca 1943 r. W uroczystościach, jakie odbyły się w miejscu ich egzekucji, uczestniczył wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

To była „krwawa niedziela”, 4 lipca 1943 roku, w odwecie za pomoc partyzantom, Niemcy zabili 22 osoby, a kolejne 21 zginęło w płomieniach podpalonej stodoły. Dopełnieniem tego dramatu był zakaz pochowania ofiar na cmentarzu. Spoczęły one w miejscu, w którym stoi dziś pomnik oraz tablica z ich nazwiskami. Dopiero po wojnie ciała tragicznie poległych mogły być ekshumowane i pochowane z należytym im szacunkiem na cmentarzu parafialnym w Kunowie. W miejscu polowej mogiły, co roku organizowane są uroczystości upamiętniające ich krwawą ofiarę z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli, kombatantów, pocztów sztandarowych, rodzin pomordowanych oraz mieszkańców zarówno Boru Kunowskiego, jak i Kunowa.

W tegorocznych obchodach uczestniczył wicestarosta Dariusz Dąbrowski. Obecny był także poczet sztandarowy Powiatu Starachowickiego.

Licznie stawili się również członkowie Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych z przewodniczącym Kazimierzem Dziekońskim.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary, po czym odprawiona została polowa msza święta.

Wzorem poprzednich lat odbył się także Apel poległych podczas, którego odczytano listę mieszkańców spalonych żywcem i zabitych podczas pacyfikacji oraz tych, którzy podczas działań wojennych z okolicznych miejscowości ponieśli śmierć za wolność Ojczyzny.

GALERIA ZDJĘĆ [kliknij]

Info: powiat.starachowice.pl

Dodane: 07.07.19 | Odsłony: 6

Komentarze użytkowników

Jan | 2019-07-07 12:00:10 napisał(a):

Zamordowani przez Niemców. A, nie przez enigmatycznych hitlerowców. Pora sprostować tabliczkę pamięci, bo młode pokolenie nie wie już kim byli hitlerowcy.

gość | 2019-07-07 17:58:39 napisał(a):

Tak,mój pradziadek i brat babci.Zabijali Niemcy, to jasne dla każdego chyba.

tsy | 2019-07-07 22:34:35 napisał(a):

NIEMCY ZBILI TYCH NIEWINNYCH LUDZI * POMORDOWALI DZIECI I KOBIETY ,

arti | 2019-07-08 07:43:01 napisał(a):

wreszcie!!! słyszę mądrze że zrobili to Niemcy, a nie zadni faszyści czy hitlerowcy. Trzeba to mówić to Byli NIEMCY. możemy teraz żyć w przyjaźni /lub nie/możemy współpracowaĆ, handlować itd., ale nie wolno historii zakłamywać co zrobili niemcy pisać niemcy co Polacy to Polacy co żydzi to żydzi itd. Gdy prowadzimy grę słów to doprowadza do"polskich obozów", do tego że nie chcemy przyjąć do siebie że my też mamy za uszami /choćby kielce/itd

uczestnik | 2019-07-08 12:20:16 napisał(a):

wszyscy bardzo ładnie piszecie o Niemcach ale jest pytanie kto ich zakapował do Niemców ze przetrzymując partyzantów. Pewnikiem ufony a nie sąsiedzi Polacy. Podobnie było we wsi Żuchowiec Gębice tam zginęło ok 140 mieszkańców zakapował wędrownych handlarz Polak. I szkoda że w Żuchowcu - Gebicach gm Pawłow nie ma tak dostojnie obchodzonych uroczystości tylko jest kameralny apel.Szkoda. Tu w Borze Kunkowskim bardzo ładnie. Organizatorem była Wójt Gminy Brody oraz koło Żołnierzy Rerewy Ligii Obrony Kraju.

adwokat | 2019-07-08 12:54:33 napisał(a):

Bardzo karkołomna teza, z którą niestety coraz częściej się spotykam. Nie ten winien co mordował, a ten co coś komuś powiedział? Nie ten ciężar gatunkowy spraw. Winnymi tych mordów byli Niemcy. To oni byli mordercami i taką treść powinna mieć tablica upamiętniająca tą zbrodnię w Borze Kunowskim.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie