Wędkarze w Starachowicach nie wiedzieli, że od wakacji na Pasterniku obowiązuje zasada „Złów i wypuść” oraz zakaz nęcenia…

18045.nsmed

Firma, która zajmowała się oczyszczaniem zbiornika Pasternik w podsumowaniu projektu zaleciła wprowadzenie m.in. zakazu nęcenia, ponieważ zbiornik był w bardzo złym stanie biologicznym - mówił niecałe pół roku temu na sesji Rady Miejskiej kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Dróg Ernest Kumek i przeczytał wtedy wycinek treści z raportu: „W związku z obecnością metali ciężkich w osadach zalewu Pasternik zalecamy badania ryb pod kątem obecności metali ciężkich w mięsie ryb. Może się okazać, że stężenia metali ciężkich są na takim poziomie, że nie powinno się ich spożywać”. 

Dyskusja na sesji toczyła się w związku z tym, że radni Rady Miejskiej wprowadzali regulamin korzystania ze zbiornika „Pasternik”. Ostatecznie nie znalazły się w nim zapisy dotyczące połowu ryb, a radny Dariusz Grunt przypominał, że Rada Miejska nie może w sprawach wędkarskich cokolwiek decydować. Zdecydowało zatem Prezydium Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach, podejmując pod koniec lipca 2023 uchwałę w sprawie wprowadzenia do odwołania zasady „Złów i wypuść” oraz zakazu nęcenia na zbiorniku Pasternik w Starachowicach. Uchwałę podpisał prezes zarządu okręgu PZW Marek Lesisz oraz wiceprezes Paweł Książka. Rzecz w tym, że koło w Starachowicach nic o tym nie wiedziało, a sprawa ujrzała światło dzienne w ostatni weekend, kiedy odbyło się walne zebranie członków Polskiego Związku Wędkarskiego  Koło w Starachowicach

- Dziwi mnie fakt, że koledzy ze Starachowic nic o tym nie wiedzieli - powiedział Radiu ESKA prezes PZW Kielce Marek Lesisz. - Zarząd koła powinien wiedzieć, co się dziej w okręgu, nie przenoszę winy, rozmowy były prowadzone i dla mnie to dziwna sytuacja. Uchwały były publikowane na stronie internetowej - dodaje prezes. Wszyscy wiedzą w okręgu, a Starachowice nie wiedzą. Mamy od jakiegoś czasu nową stronę internetową, może oni wchodzili na starą stronę - zastanawia się Lesisz… 

W sprawę wędkarze zaangażowali radnego Dariusz Grunta, który wystąpił z interpelacją do władz miasta. Treść pisma poniżej: 

Interpelacja 

W dniu 19 listopada 2023r miało miejsce walne zabranie członków Polskiego Związku Wędkarskiego  Koło w Starachowicach. Na zebraniu uczestnicy zostali poinformowani o podjęciu przez  Prezydium Zarządu Okręgu PZW w Kielcach uchwały nr 55 z dnia 24. lipca. 2023 r.  w sprawie  wprowadzenia zasady „złów i wypuść” oraz zakazu nęcenia na zbiorniku „Pasternik w Starachowicach. 

Z powodu wyjazdu poza Starachowice jako członek koła PZW nie mogłem uczestniczyć w zebraniu.  Po jego przebiegu kilkudziesięciu wędkarzy zwróciło się do mnie z żądaniem , abym wyjaśnił nurtujące ich sprawy dotyczące zbiornika „Pasternik” 

W uchwale zarządu, zarząd powołuje się na informacje jakie otrzymał z Urzędu Miasta Starachowice . 

W związku z powyższym proszę o kopie:

1. Pism kierowanych do Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach dotyczących zbiornika  „ Pasternik  „  a w szczególności wszystkich pism kierowanych do PZW Kielce po dniu 23 czerwca 2023 r.  W tym dniu Rada Miejska podjęła uchwała  VI/ 8/2023 r.  w sprawie regulaminu korzystania ze zbiornika wodnego „Pasternik” w Starachowicach , w którym z projektu uchwały zostały usunięte zapisy  zakazu połowu ryb oraz nęcenia. 

2.   Kopi fragmentów umowy z wykonawcą po rozstrzygnięciu przetargu na oczyszczanie zbiornika „Pasternik” , gdzie wykonawca zastrzega sobie lub stawia warunki ,że po wykonaniu prac lub w czasie ich trwania należy wprowadzić zakaz połowu ryb i nęcenia. 

3. Umowy gwarancyjnej wskazanie zapisu gdzie wykonawca nie bierze odpowiedzialności za jakość wykonanych prac jeżeli nie zostanie wprowadzony zakaz połowu ryb i nęcenia. 

Tu pragnę poinformować, że podczas debaty nad przyjęciem regulaminu w trakcie dyskusji na sesji rady miejskiej, w której brali przedstawiciele wędkarzy oraz władz Koła PZW w Starachowice  , kierownik referatu Pan Ernest Kumek nie informował rady o takich zapisach i wymogach związanych z remontem zalewu „Pasternik”.  Jedynym podnoszonym tematem to było skażenie mułów dennych, a tym samym skażenie ryb, co może zagrażać zdrowiu osób je spożywających.  Poinformował rade, że nie ma badań ryb w zakresie skażenia gdyż są to kosztowne badania. 

Jeśli  są takie  zapisy to dlaczego radni Rady Miejskiej oraz przedstawiciele wędkarzy i koła PZW  nie zostali o nich poinformowani na sesji w dniu 23. 06.2023 r. Proszę na to pytanie również udzielić mi odpowiedzi. 

Interweniujący wędkarze zwrócili się do mnie również z kolejnymi pytaniami dot. remontu zbiornika „Pasternik” uzyskanymi o pracowników wykonujących prace. Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania :

1. Czy prawdą jest, że źle został wykony projekt remontu grobli , tj. w końcowej jej części w rejonie użytku ekologicznego poprzez wykonanie remontu postaram śladzie, gdzie występował torfowy teren , błotnisty.   Zrobienie grobli wg przyjęto projektu i jej zaniżenia  mogło spowodować zapadniecie się nowo powstałej grobli i jej zalanie?

2. Jeśli taki fakt miał miejsce to proszę o informacje z jak datą stwierdzono ten fakt?

3. Czy prawdą jest, że musiano zmienić projekt ze względu na koszty co skutkowało rezygnacją  z położenia super nawierzchnię na ścieżkę rowerową zamieniając na kostkę  bezfazową,  zrezygnowano z budowy slipu do wodowania łódek, rowerów wodnych, kajaków, żaglówek, budowy pomostów wędkarskich, wież obserwacyjnych ptaków w zakątku ekologicznym? 

4. Kto poniósł koszty zmiany projektu i jaka była to kwota ?

Tu pragnę przypomnieć, że w 2018 roku na grobli zalewu „Pasternik” za kwotę 300 tysięcy złotych  jako pierwszy etap prac remontowych naprawiono wyrwy w grobli, a   na odcinku 400 metrów wykonano nowa drogę, ułożono sieć  energetyczną pod lampy, wykonano pomosty wędkarskie, ławki. W lipcu 2022 roku wykonane prace w 2018 tj. droga linia energetyczna zostały buldożerami zepchnięta i usunięta. Po mojej interpelacji otrzymałem odpowiedz ,że prace wykonywane są w oparciu o nowy projekt. 

Czy to był ten nowy projekt, który według posiadanych informacji przez wędkarzy był wadliwy. Proszę również o odpowiedź 

Czy prawda jest, że Dyrektor Okręgu PZW w Kielcach Pan Michał Bień  jest członkiem Pana Ruchu Marka Materka ? 

Dodane: 20.11.23 | Odsłony: 4853 | komentarze (17)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Ruch, bezruch | 2023-11-20 14:14:46 napisał(a):

Bara bara, wstaje zara. Przecież Ci Darku nie odpowiedzą, czyim członkiem jest Pan Prezez. Bo ruch to jest Materka prywatny, nie gminny publiczny ;)

Wezyr | 2023-11-20 14:39:54 napisał(a):

Kolejna sprawa, której wyjaśnieniem powinna zająć się prokuratura! począwszy od remontu grobli, oczyszczenia zbiornika z namułów, zmian w projekcie, skończywszy na nie informowaniu o potencjalnym zagrożeniu. Przecież ta woda dalej płynie do rzeki Kamiennej a później do zbiornika Brody. Dziesiątki tysięcy ryb każdego roku są wyławiane i większość jest po prostu zjadana.

Zaraz. | 2023-11-20 15:20:53 napisał(a):

Ja pamiętam jak i to był chyba Materek. Mówił, że dlatego odmulany będzie Pasternak, bo nie stwierdzono w mułach. Tych ciężkich związków, które by zagrażały rzece i zbiornikowi w trakcie czyszczenia. To była napewno wypowiedź publiczna. Jeszcze przed realizacją tego zadania.

Tran | 2023-11-20 17:09:21 napisał(a):

No wezyr, widać że je łowisz i zjadasz, a z wiedzą i myśleniem coś nie bardzo. Pewnie też sobie pływasz w Brodach. Rzeka ma walory oczyszczające, i jeśli dopływają do niej nowe niezanieczyszczone rzeki to nawet jakość wody w rzece niżej może się polepszać. A karasie wiesz co jedzą…

V. | 2023-11-20 17:32:37 napisał(a):

Nie jestem - choć byłem - zwolennikiem Materka, ale przecież we wpisach "Wezyra", "doWezyra", "Mieszkańca", "doMieszkańca" i tak dalej z kilometra widać jedną składnię, ortografię i sposób pisania. Staraj się bardziej gościu.

fundusze norweskie | 2023-11-20 19:31:10 napisał(a):

Materek ble Materek fe Materka Materki Suchedniów Facebook!?! i tak ... w kółko. Wez sie chłopie do normalnej roboty bo nie jednej osobie(Materek) to przeszkadza.
Starachowice-net.pl prosimy o wprowadzenie logowania do serwisu.

mieszkaniec | 2023-11-20 20:50:14 napisał(a):

Ochy i achy Pan Materek. Fajne inwestycje tylko jest jedno ale. Inwestycje gdzie źle je nadzorowano, przyniosły straty finasowe i dodatkowe wydatki.Nie sztuka wydawać co nie moje i ciagle siegac do kieszeni mieszkańców. Troche rozsadku sympatycy Pana Materka. Ten muł na dnie Pasternika zaczyna śmierdzieć. Oja zaczyna .

do mieszkaniec | 2023-11-20 22:06:59 napisał(a):

nie przejmuj się naukowcy z Bierutowic opracowali nową technologię spalania mułu,będzie się nadawał do naszej spalarni.

Sks | 2023-11-21 06:34:31 napisał(a):

Oszukano ludzi,oszukano wędkarzy ,oszukano koło które okazało się bardzo słabe.Zakaz wprowadzono po za plecami koła które opiekuje się tym zbiornikiem od dziesięcioleci.Nie wiem czy nie złamano statutu PZW i koło powinno zaskarżyć zakaz do Warszawy i sądu administracyjnego.Powinno się też w takim razie zamknąć Rejów , Brody bo są na tej samej wodzie.Wiadom jednak że to wymówka i zemsta na wędkarzach którzy wiedzą że czyszczenie za miliony delikatnie mówiąc nie powiodło się.

Cdn | 2023-11-21 06:44:37 napisał(a):

Pozostawienie tego zbiornika no kill z tą policja wydr i sumów doprowadzi ten zbiornik do katastrofy .Nie będzie wędkarzy pojawia się kłusownicy z sieciami,kormorany.Nie wszyscy wiedzą że zbiorników no kill się nie zarybia.Staw stracony ,Lubianka stracona ,piachy zamkną i tak o to kiedyś największe koło w świętokrzyskiem upadnie.

Mieszkaniec | 2023-11-21 09:03:21 napisał(a):

Ten muł zaczyna śmierdzieć. Jest straszny szum informacyjny,ale tak wychodzi że czyszczenie stawu spowodowało jeszcze większe jego skażenie. Usunięto tylko rośliny bakteriami zliwkidują naturalny organiczny muł który przykrył skażone osady. Zostaje to co najgorsze skażony muł osadami dennymi. To jakie jest czyszczenie stawu. Uzyskano odwrotny efekt. To co matka natura uzdrowiła ekipa prezydenta zamieniła w skażony zbiornik. Czyli nie osiągnięto zamierzonego efektu. Czyli zbiornik zgodnie z rewitalizacją nie nie spełnia założonych celów. Wyeleminowano wędkarzy, wyeleminowano możliwość pływania kajakami, rowerkami. Nie wiadomo czy nie spowodowano skażenia rzeki. Pytań jest bardzo dużo. Może ktoś się tym zajmie . To może być nadużycie zmarnowania środków publicznych dofinansowania i środków gminnych. Te działania związku wędkarskiego też dziwne. Za plecami bezpośrednio zainteresowanych ktoś podejmuje decyzje, nie informuje. Jeżeli faktycznie ten dyrektor jest w ruchu Materka to sprawa zaczyna być bardzo brzydka. Obserwując to jakie są efekty zmian w Starachowicach za pewne potrzebnych zaczynam chłodno to oceniać. Chyba zachłysneliśmy się sukcesami pana Materka tracąc zdrowy rozsądek. Widać że pasmo sukcesów okupione jest ogromnymi stratami finansowymi.

Sks | 2023-11-21 09:26:37 napisał(a):

Do mieszkaniec dobrze prawisz w Ostrowcu są inwestycje miasto ma budżet na plusie a tu co rusz to katastrofa.Na Pasterniku to dawno powinien być prokurator a to co teraz zrobili to już przegięcie a PZW złamało nawet statut swój i myślę że to no kill zostanie uchylony ,jak ktoś chce choć nie polecam przez najbliższy czas niech zjada ryby bo za to płaci.Co do zanęty to bzdura kolejna jakich mało.Teraz zróbcie badania dna piachów gdzie szedł piach do kopalni pirytu w rurkach ,gdzie myto kolejki tam to dopiero jest tablica Mendelejewa.

do Mieszkaniec | 2023-11-21 09:44:14 napisał(a):

To nie może być tylko jest nadużycie finansów publicznych. Wydano ogromne pieniądze i zniszczono naturalny zbiornik pozbawiając go wszystkich walorów. Co tak faktycznie zostało zrobione tego nikt nie wie..W zamian mamy betonowe otoczenie i same zakazy. Pierwsze kwiatki wychodzą też na Lubiance, gdzie sprezentowano za miliony złotych restaurację, która zaczyna gnić od środka. Tu potrzebna jest rzetelna kontrola zewnętrzna , bo tych pytań jest trochę za dużo...

WydraZeStawu | 2023-11-21 13:03:57 napisał(a):

Spuścić wodę i zasadzić pyry !!!

Rybka | 2023-11-22 11:39:33 napisał(a):

Idę o zakład że Wody Polskie zabiorą PZW operat rzeki Kamienna wraz ze zbiornikami za złamanie statutu PZW i złamanie prawa .Wszyscy którzy o tym wiedzieli i nie poinformowali będą mieć problem.Z drugiej jednak strony wszędzie jest tak samo ,gdyby zbadać wodę to w całej Polsce zamkną zbiorniki.Tu to jednak ktoś przegiął ,jak dla mnie trzy cztery osoby.

NASA | 2023-11-22 13:07:32 napisał(a):

Ludzie czy wy nie widzicie Materek * musi postawić na swoje. Co wy mi będziecie podskakiwać ja jestem najważniejszy. Z cynicznym uśmiechem będzie jak zwykle oszukiwał

Widz | 2023-11-22 20:09:50 napisał(a):

Jestem bardzo ciekaw czy super spadochroniarz kierownik poniesie jakieś konsekwencje za nie dopełnienie obowiązków służbowych nie przekazując informacji do pzw jak i zatajacac to przed Radnymi? Zapewne nie bo to wierny zolniez ruchu mm a swoich trzeba kryć i wybielić, żeby potem stać z usmieszkami że nic się nie stało że tak.powinno być i że to nie ja to inni. Śmieszne to wszystko co w tym mieście się wyprawia.....A mieszkańcy za te fanaberie i niedopatrzenia płacą!!!!

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie