W MAN Bus Starachowice planowane są kolejne dni przestoju. Stanowiska Pracodawcy i „związków” są rozbieżne

14286.nsmed

- Zarządu MAN BUS zwrócił się do związków zawodowych z propozycją sposobu pokrycia planowanych kolejnych dni przestojowych. Dni tych ma być dziesięć w marcu i dwa, a może nawet osiem w kwietniu. Pracodawca proponuje pokrycie przestojów urlopami zaległymi i urlopami bieżącymi. Pracownicy są tym zbulwersowani, bo po raz kolejny próbuje się przerzucić problemy z brakiem zamówień na pracowników - informuje przewodniczący „Solidarności” Jan Seweryn na stronie internetowej związków. 

„Oliwy do ognia dodały ostatnie decyzje, że praca ponadnormatywna, jaka ma obecnie miejsce nie będzie zapłacona w miesiącu jej wykonywania, czyli w styczniu, lecz oddane będą dni wolne lub wypłacone godziny nadliczbowe, ale dopiero pod koniec okresu rozliczeniowego, czyli do końca listopada. Jest to wbrew wcześniejszym ustaleniom jak również wbrew zapisom Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. W sprawie zaistniałej sytuacji odbyło się dzisiaj [26 stycznia 2021 r. - przypis red.] spotkanie przedstawicieli pracodawcy ze związkami zawodowymi, ale niestety nic z niego nie wynikło, bo strona pracodawcy podtrzymała swoje propozycje. Ponadto zostaliśmy poinformowani, że jeżeli nie zgodzimy się na przesunięcie urlopu z grudnia na miesiąc Marzec, to o podwyżce płac możemy zapomnieć. „Solidarność” w dniu wczorajszym [25 stycznia 2021 r. - przypis red.] przesłała do Zarządu pismo, w którym przedstawiła swoje propozycje pokrycia dni przestojowych, a jednocześnie zawnioskowała o wypłatę godzin nadliczbowych w miesiącach w których praca nadliczbowa była lub będzie wykonywana.  Propozycje „Solidarności” to:   

Dni przestojowe w miesiącu lutym należy pokryć dniami za które pracownicy zapłacili rezygnując z 35% tak zwanego dobrowolnego dodatku.

Dni przestojowe w marcu należy pokryć urlopami zaległymi, (do czego pracodawcy daje prawo Tarcza antykryzysowa 4.0, art. 15gc), szkoleniami (§2 pkt. 6 Porozumienia z dn. 25.11.2020r.) i w ostateczności przestojem.

Nie wyrażamy zgody na przesunięcie na marzec 5 dni urlopu zaplanowanego na pokrycie przerwy świątecznej w grudniu 2021 r.

Domagamy się zapłaty na bieżąco za godziny nadliczbowe tak jak to jest określone w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy (§6 pkt. 13). Następne spotkanie w sprawie przestojów zaplanowane zostało na 29 stycznia.” - Czytamy w komunikacie Jana Seweryna.

Redakcja portalu zwróciła się z prośbą do Małgorzaty Świątek - Specjalisty ds. komunikacji w MAN Bus o komentarz ze strony Pracodawcy. Wczoraj 26 stycznia 2021r. Zarząd i Kadra Kierownicza MAN Bus Sp. z o.o wystosowały pismo do trzech związków: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Związek Zawodowy Metalowcy oraz Związek Zawodowy Inżynierów i Techników. Treść poniżej:

„Szanowni Państwo,

W dniu dzisiejszym [26 stycznia 2021r.] odbyło się kolejne spotkanie Pracodawcy ze Związkami Zawodowymi w temacie zagospodarowania dni bez programu produkcyjnego w miesiącach marcu i kwietniu.

Stanowiska trzech Związków Zawodowych w kwestii propozycji Pracodawcy dotyczącej przesunięcia 5 dni urlopu na marzec, które zostały zaplanowane na pokrycie przerwy świątecznej w grudniu 2021 są rozbieżne. W związku z tym rozmowy na ten temat będą kontynuowane. Zgodnie z ustaleniami kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec bieżącego tygodnia.

Intencją wszystkich stron jest wypracowanie optymalnego rozwiązania dla Pracowników i Pracodawcy. O wynikach dalszych rozmów będą Państwo informowani na bieżąco.”

Dodane: 27.01.21 | Odsłony: 2969 | komentarze (9)

Komentarze użytkowników

Pracownicy wycofajcie swoje udziały w firmie! :-0 | 2021-01-27 14:02:30 napisał(a):

cyt.:Pracownicy są tym zbulwersowani, bo po raz kolejny próbuje się przerzucić problemy z brakiem zamówień na pracowników - informuje przewodniczący „Solidarności” Jan Seweryn na stronie internetowej związków.

AAA | 2021-01-27 15:23:37 napisał(a):

Nie ma przymusu pracy w tym zakładzie. Jeśli komuś nie pasuje propozycja zarządu może się zwolnić.

Czarny | 2021-01-27 15:58:08 napisał(a):

Ja tam wezmę urlop kiedy mi każą i ile mi każą bo o pracę trzeba dbać a wam jak się nie podoba to zmienić pracę bo w końcu zamkną ten zakład i wtedy jeden z drugim będziesz dopiero mądry

Komorowski B. | 2021-01-27 16:59:39 napisał(a):

Jeśli komuś nie pasuje, to niech zmieni pracę, lub weźmie kredyt

Andrzej Duda? | 2021-01-27 20:11:17 napisał(a):

Jak się praca nie podoba można zmienić zawód to rada Prezydenta.

A | 2021-01-27 20:15:08 napisał(a):

A Materek kupuje 20 autobusów w obcej firmie zamiast dać ludziom pracę w MAN-ie.Działając na szkodę miasta i mieszkańców.

Do A | 2021-01-27 20:45:23 napisał(a):

Skąd masz Informacje że nie kupuje MAN ?

hahahh | 2021-01-27 21:05:02 napisał(a):

mamy w poważaniu zamówienie ze Starachowic bo to niecałe 2 dni produkcji hahahahahhahhah

Pablo | 2021-01-28 10:13:46 napisał(a):

A jak tam w innych duzych firmach w miescie? Jest ich kilka, a nie tylko Man, może napisz Cie. Poza tym ciekawe ze takie sprawy w sumie wewnetrzne jak urlopy sa publicznie dyskutowane

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie