WAŻNE! Harmonogram przyjmowania wniosków o dodatek osłonowy

15598.nsmed

17 grudnia 2021 r. Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym. Jest to kluczowy element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie obejmie blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. 

Ważne informacje dotyczące obsługi dodatku osłonowego realizowanego przez Centrum Usług Społecznych w Starachowicach:

Od czwartku, 13 stycznia, został uruchomiony dodatkowy punkt obsługi dodatku osłonowego (pokój nr 6 na parterze w godz. 7.00-15.00 – II wejście do budynku) gdzie można pobrać wniosek i otrzymać informacje w jaki sposób należy wypełnić wniosek oraz jakie dokumenty należy przygotować). Składanie już kompletnych wniosków odbywa się nadal w pokoju nr 1 - główne wejście do budynku CUS przy ul. Majówka 21 a, w godz. 8.00-15.00.

Od poniedziałku 17 stycznia będzie otwarty dodatkowy punkt na parterze Galerii Handlowej „Skałka” (Biuro Obsługi Klienta CUS), w którym będzie można pobrać wniosek oraz otrzymać informacje jaki sposób należy wniosek wypełnić oraz jakie dokumenty należy przygotować; punkt będzie czynny w godz. 7.00-15.00.

Wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków dokonuje się w Urzędzie Miejskim – wnioski o wpis można składać w Biurze Obsługi Mieszkańca w godz. 7.30-15.30, w poniedziałki do 16.30, lub poprzez portal https://ceeb.gov.pl/

Od 17 stycznia wprowadzamy harmonogram przyjmowania wniosków według listy alfabetycznej aby usprawnić obsługę oraz ograniczyć ilość klientów w budynku w związku z obowiązującymi obostrzeniami pandemicznymi

Wniosek o dodatek osłonowy jest podzielony na cztery części:

W części I wnioskodawca podaje swoje dane osobowe oraz numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazane świadczenie – Centrum Usług Społecznych w Starachowicach nie realizuje wypłat gotówkowych. W przypadku braku posiadania konta bankowego należy o tym poinformować pracownika przyjmującego wniosek. W wyjątkowych przypadkach można skierować na piśmie prośbę o przelanie jednorazowego dodatku osłonowego na rachunek np. członka rodziny wraz z podpiętym wydrukiem z banku o numerze konta. Osoba wskazana musi złożyć oświadczenie, że wyraża zgodę na przelanie na jego konto tych środków, oraz że w razie powstania nienależnie pobranego świadczenia zobowiązuje się zwrócić te środki do CUS. Konieczne jest również wpisanie danych osobowych pozostałych członków gospodarstwa domowego (jeśli jest to gospodarstwo wieloosobowe).

W I części wniosku należy też wskazać główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego wnioskodawcy. Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że wskazanie źródła ogrzewania dotyczy tylko tych wnioskodawców, których gospodarstwo domowe wykorzystuje urządzenia grzewcze wymienione w formularzu.

Wnioskodawca w części I wniosku podaje też, do jakiego organu opłacane były w 2020 lub 2021 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne i tu należy pamiętać aby złożyć razem z wnioskiem – kserokopię PIT 40 lub PIT-11a (dotyczy emerytów i rencistów). Oprócz tego jeśli wnioskodawca (lub członek gospodarstwa domowego) płacił alimenty, konieczne jest wskazanie kwoty (pkt 5.1) - o tą kwotę zostanie pomniejszony dochód rodziny. Konieczne jest też zaznaczenie odpowiednich pól, jeśli osoba składająca wniosek (lub inny członek gospodarstwa) uzyskiwała dochody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub osiągnęła dochody z gospodarstwa rolnego. Zaznaczenie „tak” przy co najmniej jednej z tych dwóch opcji sprawia, że dodatkowo konieczne będzie odpowiednio wypełnienie III lub IV części wniosku. Dochodami najczęściej uzyskiwanymi niezbędnymi do uzupełnienia w części III to alimenty lub świadczenia z funduszu alimentacyjnego, jak również świadczenie rodzicielskie lub stypendia szkolne. Część IV dotyczy posiadania gospodarstwa rolnego i należy wówczas wskazać, ile wynosi powierzchnia gospodarstwa rolnego w ha przeliczeniowych ogólnej powierzchni.

Część II wniosku o dodatek osłonowy – oświadczenie wnioskodawcy

W części II wnioskodawca potwierdza, że wymienione w I części wniosku osoby są członkami jego gospodarstwa domowego, a dane podane we wniosku są zgodne z prawdą. Wnioskodawca oświadcza też, że jest świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Wniosek o dodatek osłonowy nie jest zatem zbyt skomplikowany – jednak osoby osiągające nieopodatkowane dochody lub dochody z gospodarstwa rolnego będą musiały podać znacznie więcej danych.

Komunikat prasowy: CUS

RemondisReklama 

Dodane: 17.01.22 | Odsłony: 2479 | komentarze (4)

Komentarze użytkowników

Pablo | 2022-01-17 15:17:19 napisał(a):

Wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można było dokonać od lipca ubiegłego roku, no ale nie było po co. Jak teraz daja wiecej kasy za kopciucha, to nagle jest po co (swoja droga fajne promowanie ekologii, ktos zainwestowal w gaz, ktory mocno zdrozał, to dostanie mniej xD) I tacy "świadomi" ludzie potem protestuja przeciwko tanszemu ciepłu dla wiekszosci miasta dzięki spalarni.

Mezo | 2022-01-17 19:19:03 napisał(a):

Dlaczego znów z podatków osób troszeczkę lepiej zarabiających będzie się wspomagać leni?

Realista | 2022-01-20 21:02:34 napisał(a):

Pablo ile to ciepło i ta spalarnia będzie kosztować to naprawę nie wiadomo. W sierpniu 2021 koszt budowy spalarni to
102 679 170,00 zł. Gaz potrzebny do procesu spalania podrożał średnio 600%. A Ty insynujesz, że ciepło będzie tanie! Dodaj do tego koszty dowozu specjalnie przygotowanych odpadów najblizsi, dostawcy
w promieniu 100 km i tam też będziemy ze Starachowic wozić odpady do przesegregowania. Dziś wysypisko Janik ok 35 km. Odpady mają 45% kaloryczości węgla czli trzeba ich dwa razy więcej i do tego gaz by je spalić bez trucia mieszkańców w odpowiednio wysokiej temperaturze. Czli teraz już kumas, jakie to ciepło będzie tanie. Mając na uwadze tak udane inwestycje jak wymiana oświetleni czy budowa mieszkań przy ul. Kościelnej nie wróżę temu projektowi i mieszkańcom Starachowic nic dobrego. Ceny materiałów, nośników energii i robocizny szybują w górę bezustanie. Dlatego są trzy możliwości: będziemy mieli następnego knota za cenę umowną, albo nową realną cenę inwestycji zbliżającą do 160-180 mln zł, albo co by było najrosadniejsze wymonawca zejdzie z inwestycji bo za ok. 102 mln nie będzie w stanie jej wykonać. Przy wariancie drugim różnice pokryje w 100% inwestor czli ZEC co PR, eloży się na dużo wyższe koszty ogrzewania.

Do powyżej | 2022-01-20 21:37:22 napisał(a):

Przedstaw twarde dane iż gaz średnio zdrożał o 600%.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie