Święto plonów w Powiecie

8997.nsmed

Za nami kolejne już Powiatowe Dożynki, które w tym roku miały jeszcze większy niż dotąd wymiar. Połączone zostały bowiem z dożynkami diecezjalnymi oraz gminnymi, organizowanymi w Kałkowie (gm. Pawłów), przez co zapewne cieszyły się taką dużą frekwencją. Starosta Danuta Krępa podziękowała wszystkim rolnikom za trud całorocznej pracy.

Tegoroczne Święto Plonów w Powiecie odbyło się 10 września w Kałkowie (gm. Pawłów). Tym, co wyróżniało je spośród innych, był bardzo długi, barwny korowód z udziałem władz, orkiestry, a przede wszystkim rolników,                                                                                którzy jechali w bryczkach i na ciągnikach.

Oko cieszyły też piękne wieńce, wykonane przez mieszkańców nie tylko wsi gminy Pawłów, ale też innych gmin powiatu starachowickiego, a ponadto parafii z całej diecezji radomskiej oraz niektórych parafii diecezji kieleckiej oraz sandomierskiej.

Nie zabrakło też pocztów sztandarowych, organizacji rolniczych, straży pożarnej i górników.

Delegacji władz powiatowych przewodziła starosta Danuta Krępa, która jechała bryczką wraz z wójtem gminy Pawłów Markiem Wojtasem i starostami tegorocznych dożynek – Danutą i Edwardem Sławkami.

Członek Zarządu Powiatu, Monika Nowak jechała z przewodniczącym Rady Powiatu Tomaszem Margulą, a także przewodniczącym Rady Gminy w Pawłowie Henrykiem Więcławem.

Uroczysta, koncelebrowana msza św. dożynkowa, odprawiona została w plenerze, tuż obok Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego. Przewodniczył jej ksiądz prałat Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, który w trakcie nabożeństwa – zgodnie z dożynkową tradycją – poświęcił wszystkie przyniesione tu wieńce. 

Po mszy uczestnicy przenieśli się na boisko sportowe w Kałkowie, gdzie zorganizowano piknik rodzinny połączony z występami lokalnych zespołów artystycznych. Nim rozpoczęto jednak występy, odbyło się uroczyste rozpoczęcie z udziałem gospodarzy i gości. Starosta Danuta Krępa, podkreślała że jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.

- W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, które tu przyniesiono, kryje się radość z pomyślnie zakończonych już żniw, wdzięczność za zbiory, a też znojna praca i codzienna troska rolników, połączona z ich przywiązaniem do narodowej tradycji i do ziemi. Bo to tradycja jest tym, co nas współtworzy, niosąc i zakorzeniając nas mocno w wartościach, którymi żyli nasi przodkowie, świadomi tego iż bez chłopskiej cierpliwości, uporu i niezachwianej nadziei w powodzenie plonów, nie byłoby ani człowieka ani narodu – mówiła starosta, podkreślając że choć zmieniały się czasy, to szacunek do ciężkiej pracy rolnika i do polskiego chleba, pozostał niezmienny.

W tym bochnie chleba nadal zawarta jest polska gościnność i obietnica, że nawet gdyby komuś miało go braknąć, wystarczy nam wrażliwości, aby tę biedę zobaczyć i swoim chlebem się dzielić. I za ten pachnący chleb, upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej ziemi, w imieniu swoim i władz powiatowych, starosta  podziękowała rolnikom.

Każdy z uczestników uroczystości otrzymał po małym symbolicznym chlebku dla siebie i swoich rodzin.

Na gości czekały także kiełbaski z grilla i grochówka. Dla najmłodszych przygotowano darmowe dmuchańce, gry i zabawy z nagrodami, ścianka wspinaczkowa, duże piłkarzyki oraz strzelanie z łuku. Równolegle odbywał się również I Bieg po Ziemi Pawłowskiej – Biegaj z Plusem, motywujący do aktywności i wspólnej zabawy. Na uczestników czekało 12 biegów dostosowanych pod względem płci i wieku, w tym główny bieg na dystansie 5 km.

Nagrody najlepszym wręczała starosta Danuta Krępa wspólnie z wojewodą Agatą Wojtyszek, wójtem Markiem Wojtasem oraz kustoszem sanktuarium, księdzem Zbigniewem Staniosem. Zwieńczeniem dożynek był występ kapeli folkowej „Góralska Hora”.

Reklama

Więcej zdjęć na stronie internetowej Powiatu Starachowickiego [kliknij]

Info/fot: powiat.starachowice.pl

Dodane: 12.09.17 | Odsłony: 471

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie