Świętokrzyskie: Kielce i powiat kielecki od soboty w żółtej strefie

13675.nsmed

Kielce i powiat kielecki od soboty znajdą się w żółtej strefie z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem. W związku z tym w mieście i regionie wprowadzone zostaną nowe obostrzenia, m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa także na wolnym powietrzu.

Wicestarosta kielecki Tomasz Pleban poinformował PAP, że tylko w czwartek w powiecie potwierdzono 22 nowe zakażenia SARS-CoV-2. "W powiecie zakażonych jest 116 osób. Najwięcej w gminie Chęciny - gdzie zamknięty jest też urząd gminy - i w Łopusznie, w którym ogniskiem zakażenia była jedna ze szkół" – powiedział.

Wicestarosta zaznaczył, że mimo nowych restrykcji urząd nadal będzie przyjmować interesantów.

"Do tej pory ograniczenia dotyczyły wyłącznie gmin. Teraz również starostwo będzie w strefie żółtej. Trzymamy rygory na wysokim poziomie. Każda osoba, która wchodzi do urzędu jest rejestrowana, ma mierzoną temperaturę. Wszystkim pracownikom zostaną wydane przyłbice" – dodał.

Pleban zaznaczył, że od początku epidemii w powiecie zakażenie potwierdzono u 471 mieszkańców.

Od soboty żółtą strefą objęte będą również Kielce. Od początku tygodnia w stolicy regionu potwierdzono 23 nowe zakażenia. W ocenie Marcina Różyckiego, zastępcy prezydenta Kielc, biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę zachorowań, należało się spodziewać decyzji o objęciu miasta żółtą strefą.

"Na razie będziemy pracować tak samo. Jeśli sanepid wskaże inne rozwiązania, będziemy się do tego stosować. Mamy jesień, okres, w którym przybywa osób chorych, przeziębionych. Jeżeli ktokolwiek ma objawy choroby, lepiej zostać kilka dni w domu niż doprowadzać do sytuacji, że kwarantanna będzie narzucona odgórnie. Najważniejsze, aby zachować zdrowy rozsądek. Musimy na siebie uważać" – powiedział.

Rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska poinformowała, że w związku ze wzrostem zakażeń w regionie w szpitalach przygotowywane są kolejne miejsca przeznaczonych dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

"W czwartek w szpitalu powiatowym w Busku-Zdroju będzie dostępnych 19 kolejnych miejsc. Ponadto w środę rozpoczęło funkcjonowanie izolatorium, które przeznaczone zostanie dla pacjentów z lżejszymi objawami choroby – znajdzie się tam prawie 40 miejsc. Dzięki temu w szpitalach zwolnione zostaną kolejne łóżka dla chorych" – przekazała Łukomska.

"Przygotowujemy się także na ewentualny wzrost liczby osób zakażonych, zapewniając większą liczbę miejsc na oddziałach zakaźnych" – dodała.

Z zapowiedzi MZ wynika, że regionach objętych żółtą strefą wprowadzone zostaną nowe obostrzenia. m.in nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. W strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

Ponadto w strefie czerwonej pojawić się mają nowe rygory w zakresie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga, Janusz Majewski

wdz/ maj/ joz/

Artykuł: PAP (licencja)

Viva UbezpieczeniaReklama

***

Raport 2 października 2020 r.: 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach, w województwie świętokrzyskim odnotowano 33 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w tym dwie osoby są z powiatu starachowickiego. Dwie kobiety, jedna w wieku 38 lat, druga w wieku 86 lat. 

„Ponadto na terenie województwa świętokrzyskiego potwierdzono 4 ozdrowienia w powiatach:  koneckim – 2, włoszczowskim – 1, pińczowskim – 1. W sumie na terenie województwa świętokrzyskiego stwierdzono 2194 zachorowania na COVID-19, w tym 57 zgonów oraz 1613 ozdrowień. Obecnie: 101 osób jest hospitalizowanych,  2590 osób jest poddanych kwarantannie, 35 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym.” - Informuje Biuro Prasowe Wojewody Świętokrzyskiego. 

Dodane: 02.10.20 | komentarze (3)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Yoda | 2020-10-02 11:33:16 napisał(a):

Ogłupianie i zniewolenie społeczeństwa trwa nadal !!!!!

wilk | 2020-10-02 15:00:10 napisał(a):

Wirusy były od zawsze i tego nikt rozsądny nie neguje.Pandemia przejawia się dużą ilością zgonów(około 3000 dziennie)natomiast w Polsce od marca(dane MZ) br.zmarło 311 osób na koronkę co nie jest potwierdzone sekcjami zwłok ponieważ był zakaz wykonywania sekcji zwłok.Obostrzenia to zwykła tresura ludzi.Wyłącz TVP,TVN,a szczególnie POLSAT a przestaniesz się bać.

Edyta | 2020-10-04 10:08:34 napisał(a):

Te obostrzenia co do żółtej strefy, czyli zasłaniania ust i nosa, na wolnym powietrzu to od 15 października. Czy nie da się bardziej rzeczowo tego artykułu napisać?

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie