Wielki Czwartek

1480.th

Obchodzimy dziś święto Wielkiego Czwartku, które w tradycji chrześcijańskiej jest symbolem ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Święto następuje 3 dni przed Wielkanocą. Praktyki starożytnego kościoła obejmowały święto jako oznaczenie pojednania z grzesznikami. Do dziś jest świętem wszystkich kapłanów, jako że świętuje się pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, na której został ustanowiony sakrament Kapłaństwa, ale i Eucharystii.

Obecnie w kościołach w Wielki Czwartek odprawiana jest tylko jedna msza w ciągu dnia, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej - rozpoczynająca Triduum Paschalne. W jej trakcie po Gloria milkną organy, dzwony i dzwonki, zamiast których używa się kołatek aż do Liturgii Paschalnej, w sobotę po zmierzchu. W niektórych parafiach odbywa się tzw. „Mandatum” - inicjał obmycia nóg dwunastu mężczyznom.
Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej konsekruje się większą ilość komunikantów tak, by wystarczyły na dzień obecny oraz kolejny.
Następnie przenosi się Święty Sakrament do „Ciemnicy”, gdzie następuje jego adoracja, na pamiątkę pojmania Chrystusa. Później ściągane są z ołtarza świece, mszał, krzyż i obrusy.
W katedrach w godzinach rannych odbywają się tzw. Msze Krzyżma, na których biskupi święcą oleje przeznaczone do namaszczeń. Podczas ceremoniału odnawia się również śluby kapłańskie.

Fot. wikipedia.pl

Dodane: 01.04.10 | Odsłony: 539

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie