Wraca kwestia budowy obwodnicy Wąchocka

7025.nsmed

Budowa obwodnicy Wąchocka znalazła się w zaktualizowanym projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025r.). Jak zapisano w projekcie szacowane lata realizacji to 2016-2019. 

O nowym projekcie poinformowała z początkiem tygodnia premier Ewa Kopacz podczas wizyty w województwie opolskim. Na realizację ujętych w programie nowych zadań drogowych w latach 2014-2025 trafi 107 mld zł. Środki te będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego, zasilanego m.in. z refundacji środków pochodzących z funduszy UE. 

Przypomnijmy, że w 2011 roku na wiosnę podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miejscowości Rataje koło Starachowic, parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej mówili wtedy, że inwestycja powinna ruszyć najpóźniej wiosną 2012 roku. W spotkaniu brali wtedy udział m.in. ówczesny Burmistrz Wąchocka Jarosław Samela, posłanaka PO Marzena Okła-Drewnowicz poseł PO Artur Gierada oraz Marek Materek - wtedy asystent regionalny Poseł Róży Thun...

Z dobrych wieści zadowolony jest Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski. Poproszony o komentarz do sytuacji powiedział: - Cieszę się bardzo, że nasze wspólne wysiłki Starostwa Powiatowego, Gminy Starachowice, Arkadiusza Bąka – wiceministra gospodarki, ościennych gmin powiatu starachowickiego, powiatu skarżyskiego, Specjalnej Strefy Ekonomicznej i mieszkańców przyniosły oczekiwany skutek. Przypomnę, że pisaliśmy pisma do Pani Premier, do Ministerstwa Infrastruktury. Przy okazji duża liczba mieszkańców zgłosiła także swoje uwagi i dzięki temu obwodnica Wąchocka jest na liście podstawowej, co znaczy że ma zapewnione finansowanie. To jest naprawdę wielka radość, ponieważ oznacza to, jeśli oczywiście rząd przyjmie ten program, że połączymy obwodnicę Wąchocka z północo-zachodnią obwodnicą Starachowic i otrzymamy zakładany efekt docelowy, na którym nam bardzo zależało.

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) jest dokumentem określającym cele rozwojowe w zakresie rozbudowy infrastruktury drogowej, harmonogram realizacji inwestycji służących ich osiągnięciu, źródła finansowania oraz wysokość planowanych nakładów. Celem głównym Programu jest budowa spójnego i nowoczesnego systemu dróg krajowych zapewniającego efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego. Aby osiągnąć zamierzone cele, zakłada się realizację brakujących odcinków dróg ekspresowych i autostrad, przebudowę wybranych odcinków dróg krajowych oraz budowę obwodnic, które poprawią płynność ruchu w ośrodkach miejskich najbardziej obciążanych ruchem tranzytowym informuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Fot. Archiwum 

Zabrania się kopiowania i udostępniania treści pochodzących z archiwum serwisu www.starachowice-net.pl bez podawania źródła 

Dodane: 27.08.15 | Odsłony: 90
Tagi:

Komentarze użytkowników

do staroty | 2015-08-27 11:12:36 napisał(a):

Panie starosto nie mów Pan hop, póki Pan nie przeskoczysz. Ile było już hura optymizmu przez te lata na ten temat i nic to nie dało. Na razie to i tak tylko plany, a nie pewnik. Rozmawiać trzeba o konkretach, a nie co jakiś czas podsycać tylko nadzieje. Ot co.

Dariusz Dąbrowski | 2015-08-27 21:42:03 napisał(a):

Nie mówię "hop" i mam świadomość, że są to tylko plany. Lepiej jednak mieć drogę w tym planie niż zostać po za nim. Konkretem jest to, że w ostatecznej wersji planu obwodnica Wąchocka ma wyznaczony okres realizacji na lata 2016-2019. Pamiętam, tych którzy twierdzili, że nic się nie zmieni i nie warto pisać, apelować itp. Gdybyśmy uwierzyli, że nie ma szans dziś w planie nie byłoby tej drogi. Drogi Panie ja wiem, że od planów wszystko się zaczyna.

Inka | 2015-08-28 06:33:04 napisał(a):

Który to już raz odgrzewają tego „kotleta”, jako prośbę o danie kolejnej szansy..
Jak to trafnie ujął Pan Starosta: „To jest naprawdę wielka radość, ponieważ oznacza to, jeśli oczywiście rząd przyjmie ten program”… i tu należy nacisnąć na: JEŚLI OCZYWIŚCIE…
Wiadomo jednak, że rząd za kilka tygodni zmieni swój skład i tak samo jak ten, poprzedni i następny Muppet Show opasłych darmozjadów będzie miał głęboko w poważaniu zwykłych obywateli, a „kotlecik” wróci mrozić się do następnych wyborów stając się coraz bardziej zmamuciały i niestrawny...

Radek | 2015-08-29 13:20:46 napisał(a):

Oczywiście plany wracają, jak PO stoi słabo w sondażach w okresie przedwyborczym, a PSL Pana Starosty Dąbrowskiego nie wchodzi do Sejmu, to oczywiście przypadek :) !

Dariusz Dąbrowski | 2015-08-29 19:11:51 napisał(a):

Do Radek
Działania podejmowane w tym zakresie przeze mnie oraz moich współpracowników z samorządu powiatu nie mają kontekstu politycznego a tym bardziej wyborczego. Brak obwodnicy Wąchocka w pierwszej wersji programu ocenialiśmy krytycznie i domagaliśmy się zmian. Czy tak by było gdybyśmy kierowali się wynikami wyborczymi koalicyjnych partii? Czy nie należało interweniować w sprawie obwodnicy by nie narazić się na takie opinie jakie formułuje Radek? Dla mnie w liczy się skuteczne rowiązanie problemów, które od lat doskwierają nam wszystkim. Będę to robił niezależnie od tego czy trwa kampania wyborcza czy też nie. Nie zniechęcą mnie też takie opinie jakie prezentuje Radek.

TT | 2015-08-29 19:52:33 napisał(a):

No i bardzo dobrze panie starosto że reprezentuje pan takie zdanie na ten temat, ale mimo wszystko trudno nie odnieść wrażenia że to celowe że lista inwestycji pokazała się akurat teraz. Mnie osobiście nie obchodzi kto i co za tym stoi ważne żeby inwestycja była wreszcie zrealizowana, choć nie łudźmy się, do tego jeszcze bardzo daleko

Gosc | 2015-08-29 20:09:15 napisał(a):

Zaraz, zaraz. Panie Starosto, sprawdźmy coś. Na początek, pierwsze pytanie sprawdzające czy rozmawiamy poważnie: Ile będzie kosztować, wykupienie od Lasów Państwowych terenu pod drogę w pokazanej koncepcji, która z tego co pamiętam jest jedna z dwóch, tak kiedyś podawaly gazety.

ale | 2015-08-29 21:28:47 napisał(a):

Ale teren pod droge jest juz wykupiony i przygotowany, ludzie wysiedleni, las wycięty, nic tylko budować.

G | 2015-08-29 21:54:13 napisał(a):

W którym zapisie w budżecie krajowym, zapewnione jest sfinansowanie tej inwestycji? Jeśli nie ma to są to pobożne życzenia. I wszyscy i tym wiemy....

Dariusz Dąbrowski | 2015-08-29 22:30:57 napisał(a):

(wersja poprawiona)
Pod obwodnicę Wąchocka tereny zostały dawno wykupione. Finansowanie programu budowy dróg krajowych i autostrad w latach 2014-2023 zostało opisane w tymże programie (odsyłam na www Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju http://www.mir.gov.pl/strony/zadania/transport/drogi/program-budowy-drog-krajowych/ ). Warto zauważyć, że jest to obwodnica do wykonania jako pierwsza z tych, które znalazły się w programie z woj. świętokrzyskiego. Ma powstać do 2019r. Od wielu już lat zabiegano o realizację tej inwestycji. Nigdy dotąd tak blisko nie byliśmy. Jak więc się z tego nie cieszyć.

LeAd | 2015-09-01 14:35:57 napisał(a):

Do Dariusza Dąbrowskiego.Panie Starosto proszę odpowiedzieć dlaczego planowane obwodnice nie mają łącznika.Czy za parę lat ktoś powie że drogi nie mogły się spotkać bo sołtys w Wąchocku zabronił.

do Starosty Dąbrowskiego | 2015-09-01 16:16:18 napisał(a):

Kiedy Pan Starosta poda się do dymisji i przestanie ośmieszać siebie, nas i Powiat Starachowicki?

Dariusz Dąbrowski | 2015-09-26 21:03:54 napisał(a):

Obydwie obwodnice nie miały zaplanowanego połączenia ponieważ obwodnica Wąchocka nie została ujęta w pierwszej wersji "Programu budowy dróg krajowych i autostrad w latach 2015-2023". Projektowanie obwodnicy północno-zachodniej Starachowic do obwodnicy, której nie zamierzano budować do 2023r. byłoby bezsensowne (powstałaby ślepa droga w pole). Nie oznacza to jednak, że nie prowadziliśmy rozmów w sprawie jej przedłużenia po powrocie obwodnicy Wąchocka na listę realizowanych projektów. Na dziś Rząd RP przyjął program i do 2019r. obwodnica Wąchcka ma powstać. Aktualnie jesteśmy po kolejnych uzgodnieniach, które spowodują, że niebawem powstanie koncepcja połaczenia obwodnic i prawdopodobnie obydwie w tym samym czasie będą realizowane.
Wszystkie działania prowadzone są więc w logicznej kolejności, a Sołtys z Wąchocka nie ma z tym nic wspólnego.
Do jednego z dyskutantów oczekującego mojej dymisji: Rozumiem, że bolą Pana moje sukcesy związane ze skutecznym działaniem w kierunku rozwiązania problemów drogowych powiatu, których nie udało się rozwiązać wcześniej i to jest tak naprawdę śmieszne.

Do DD | 2015-09-26 22:37:58 napisał(a):

A wie Pan co mnie boli - władza i urzędnicy , którzy nie potrafią zrozumieć , że działania na rzecz miasta , mieszkańców , petentów , to nie żaden ich sukces , tylko z... obowiązek , za który bierze sie wysokie wynagrodzenie . Ja sie nie wtarabaniam w dyskusję o obwodnicach , ale szlag mnie trfia jak słysze ciągle o prywatnych sukcesach osób , które tak naprawdę odbębniają swój obowiązek . Pytanie , czy tez wkrótce powstanie etat dla fotografa uwieczniającego te "sukcesy " pracowników starostwa? A sprzataczki u was , przepraszam , jak wyglancują pięknie budynek , to też mozna powiedzieć , ze sukces osiągnęły ? Czy tu już docenienie tej pracy inne ? No i oto mamy w Starachowicach swoistą dziedzinę sportową , biegi sztafetowe w których pałeczkę sobie urzędasy podają , każdy oczywiście złoty medalista. Kochana władzo , jako zwykły obywatel , którego szanowna władza ma .... , życzę szanownej władzy - wbrew jej teoriom spiskowym - jak największych sukcesów , tylko patrząc realnie na jej kondycję , to raczej bez dopingu się nie da .

Dariusz Dąbrowski | 2015-09-26 22:56:08 napisał(a):

Ma Pan prawo do takich opinii. Sądzę jednak, że jeżeli uruchamiamy inwestycje, których nie udawało się wdrożyć przez wiele lat to jest to sukces tym bardziej, że nie chodzi o zadania powiatu lecz o drogi krajowe i wojewódzkie. Ja te działania traktuję jako obowiązek w dodatku służbowy a nie prywatny. Jeżeli chodzi o doping to odpowiem krótko - nie używam.

Gosc | 2015-09-27 08:30:54 napisał(a):

A co to za sukcesy? Możemy liczyć na jakąś podpowiedź?

Do DD | 2015-09-27 18:03:20 napisał(a):

Aż dziwne , bo taką euforię i to na własny temat , to net opisuje jako objaw działania ecstasy .Szanowny Panie , ja akurat do pracy ludzi mam ogromny szacunek . Ale sukces dla mnie jest wtedy , jak ktoś osiąga coś co jest ponadprzeciętne . Otwiera firmę , walczy z głupota prawa i często urzędników, ciężką praca pomimo przeciwności osiąga sukces . Albo w firmie , gdzie awansuje za zaangażowanie . A urzędnicy , cóż , dotacje mamy z uni , nad takimi projektami pracuje sztab (każdy wie jak wyglądają u nas ilości zatrudnionych w budżetówce ) ludzi . W Starachowicach jesteśmy na samym końcu . Miasto brudne , brzydkie , zapomniane. Jak słysze , że ktoś , kto sie powinien wstydzić za branżę , która jest odpowiedzialna za ten stan - czyli swoją własną , pisze o sobie w taki sposób , jeszcze chwaląc się sukcesami inwestycji , która nawet nie została zaczęta ,to mi ręce opadają .Bo z Pana wpisu wynika , że Pan nawet nie rozumie tej frustracji ludzi , którzy często tyrają po zakładach , za najniższą krajową , pracując ciężej niz niejeden co osiągnął psim swędem - sukces , i jeszcze im państwo zabiera na utrzymanie ,lwią część tej miernej płacy. Dziwi sie Pan , ze ludzie mają w kierunku Pana i innych urzędników oczekiwania ?? Aparat państwowy nawet nie oczekuje , tylko od nich ściąga bez gadania, co tylko chce . A drogi - bez względu czyje i jakie , to funduje nam unia . Tak jak dużo iwestycji zrobionych w innych miastach . A u nas jak zwykle , nie dość , że na szarym końcu , to jeszcze nic nie ma , a juz sie o suksesach trąbi .

Gosc | 2015-09-27 18:07:27 napisał(a):

Dokładnie jak powyżej. Samozadowolenie z siebie wielkie, tylko na podstawie czego? Żenada

Dariusz Dąbrowski | 2015-09-29 21:58:19 napisał(a):

Do dyskutantów:
Proszę zapoznać się z treścią publikowanego artykułu i wszystkich wpisów wtedy zauważycie, że moje wypowiedzi zostały umieszczone w odpowiedzi na zadane pytania.
Proszę nie uczyć mnie szacunku do ludzi bo tego nauczyli mnie dawno temu moi rodzice. Uwagi na ten temat nie mają zresztą związku z moimi wypowiedziami bo w żadnej z nich nie wyrażam się źle o innych a odpowiadając na zadane pytania wyrażam szacunek do pytających.
Pisałem wcześniej, że są to tylko plany ale też trudno nie zauważyć, że przez wiele lat obwodnica Wąchocka z tych planów była wyrzucana. Nie było też jej w pierwszej wersji programu budowy dróg krajowych do 2023r., a po interwencjach udało się ją tam wpisać. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób i "...ciężkiej pracy pomimo przeciwności...". Drogi Panie rozumiem doskonale ludzi, którzy tyrają po zakładach jak też tych, którzy nie mogą znaleźć pracy. Właśnie dlatego staram się zabiegać o drogi, które mają istotny wpływ na rozwój gospodarczy miasta i powiatu, a tym samym na powstanie nowych miejsc pracy. Tak rozumiem swoją misję. Przyjmuję do wiadomości, że moje działania wywołują u Pana frustrację ale na to nie mam wpływu. Nie będę natomiast kontynuował dyskusji pod tą publikacją.

@D | 2015-09-30 06:34:44 napisał(a):

WRESZCIE!(do ost zd)

Gosc | 2015-09-30 06:45:47 napisał(a):

A te sukcesy to jakie?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie