Wzrost kosztów funkcjonowania miasta liczony w milionach złotych. Podwyżka podatków?

16497.nsmed

Wszyscy, którzy płacą podatki w Starachowicach składają się na funkcjonowanie miasta. Pieniądze, które wpływają do budżetu z podatków nie są znaczone, a co za tym idzie podatnicy składają się także na bezpłatną komunikację, która już teraz kosztuje około 12 milionów złotych [czytaj więcej]

Z danych przedstawionych niedawno przez prezesa Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie Pawła Lewkowicza wynikało, że każdego płatnika podatku PIT w Starachowicach, komunikacja miejska rocznie kosztuje 302,49 zł rocznie, co daje około 25 zł miesięcznie.

Wszystko wkoło drożeje, skąd miasto weźmie pieniądze, by pokryć koszty, w tym bezpłatne przejazdy autobusami?

Będą podwyżki podatków na 2023 rok? 

- W związku z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji miejskiej nie planujemy podwyżek podatków.  Jeśli podwyżki podatków będą konieczne w Starachowicach, to tylko i wyłącznie ze względu na inne czynniki, jak chociażby rosnące ceny energii związane z zakupem energii elektrycznej. Ten koszt wzrośnie o około 5 milionów złotych w skali miasta. Drugą rzeczą, która będzie bardzo trudna przy konstruowaniu budżetu na rok przyszły, to jest zapowiedziana podwyżka płacy minimalnej o kilkaset złotych na etat. Jak wiadomo miasto Starachowice jest bezpośrednim bądź pośrednim pracodawcą dla wielu, wielu osób w naszym mieście, czyli osób pracujących zarówno w urzędzie, jak i miejskich jednostkach, przedszkolach, szkołach, komunikacji publicznej, służbach które utrzymują miasto, a także w innych jednostkach, które są prowadzone przez miasto, jak Środowiskowy Dom Samopomocy czy Centrum Usług Społecznych czy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - to wszystko będzie generowało milionowe koszty dla miasta, a te są pokrywane tylko i wyłącznie z podatków, które płacą mieszkańcy Starachowic. Nawet jeśli podwyżka podatków by nastąpiła, to ona w żaden sposób nie zrówna się z dodatkowymi kosztami, które gmina będzie musiała ponieść z niezależnymi od nas czynnikami. Szacujemy, że jeśli by podwyżka podatków by nastąpiła w przyszłym roku, to przychody z niej mogłyby wynieść około 3 miliony złotych czy może trochę więcej, ale przy tych kosztach, które trzeba będzie ponieść związanych z cenami energii elektrycznej, podwyżką płacy minimalnej czy chociażby wzrostem cen na rynku usług budowlanych, bo do każdej budowy tak naprawdę musimy w tej chwili dokładać pieniędzy, to niestety mówimy o bardzo, bardzo dużych kwotach i z tym borykają się w tej chwili wszystkie samorządy w Polsce - odpowiada na pytania Starachowice-NET.pl prezydent miasta Marek Materek. 

Październik / listopad

- Wtedy powinny zapaść ostateczne decyzje. Jesteśmy dopiero przed rozmowami z radnymi miejskimi. Musimy dobrze pokazać wszystkie koszty, które będzie miasto musiało ponieść w przyszłym roku, ale także będziemy musieli zastanowić się, gdzie możemy uzyskać dodatkowe przychody czy wygenerować dodatkowe oszczędności. Problemy są naszą specjalnością - jak są, to trzeba je rozwiązywać, co staramy się od dobrych paru lat robić - dodaje Materek. 

Opłata za śmieci 

- Będziemy starali się, żeby koszty do końca trwania umowy (31 grudnia 2023 rok - przypis red.) nie wzrosły. Na bieżąco to weryfikujemy. Gmina będzie starała się nie dopłacać do systemu śmieciowego - mówi włodarz Starachowic. 

Dotacje dla samorządu w związku z rosnącymi kosztami 

- Uważam, że dotacje rządowe byłyby niepotrzebne, gdyby sposób finansowania samorządów był stabilny tak, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat wstecz. Wtedy wiedzieliśmy ile mniej więcej wpływu z podatku PIT będzie trafiało do miasta, a z roku na rok dzięki temu, że mieszkańcy zarabiali co raz więcej, to wpływów podatkowych z tytułu udziału w podatku PIT w budżecie miasta było z roku na rok co raz więcej. W tej chwili ta sytuacja jest mocno skomplikowana. Zostały obniżone składki podatku PIT, co przełożyło się także na budżety samorządów, które są w dużo gorszej kondycji. Jak sygnalizują koleżanki i koledzy w różnych miastach w Polsce, brak tej stabilizacji powoduje, że ciężko jest konstruować budżety na kolejne lata. My, jako Starachowice przygotowywaliśmy się do tego, że może taka sytuacja nastąpić czyli, że przychody dla samorządów będą ograniczone i dlatego w poprzednich latach ograniczaliśmy bardzo mocno środki bieżące, żeby się uniezależnić od wpływów z rządu - odpowiedział włodarz Starachowic i dodał, że w ubiegłym roku miasto wygenerowało 25 milionów złotych środków własnych.

RemondisReklama 

Dodane: 21.09.22 | Odsłony: 1632

Komentarze użytkowników

koszty | 2022-09-21 08:25:39 napisał(a):

Więcej głupich i kosztownych pomysłów włodarza, to będzie jeszcze taniej. Skąd to zdziwienie jak szasta się pieniędzmi na lewo i prawo ... ???

Sebek | 2022-09-21 08:28:51 napisał(a):

Wierzba w Rynku - 30 tys zł. Więcej takich pomysłów panie Materek.

Wezyr | 2022-09-21 09:05:43 napisał(a):

Materek wydajesz dziesiątki milionów złotych bez głowy, budujesz za miliony prywatnym inwertorom restaurację Park (tu jedyny Twój przyjaciel jak piałeś miał szczęście i wynajął budynek na lata za stawkę wywoławczą)czy też za 5 milionów restaurację na Lubiance, wyprzedajesz majątek gminny na potęgę, finansujesz zadania własne Powiatu i innych instytucji, przejmując na garb gminy ich zadania, zadłużasz miasto na potęgę...

Pracownicy Gminni nie zapomną Ci,ze robisz oszczędności na nich i tym się chwalisz jak
w zeszłym roku. Gdzie ta nadwyżka budżetowa z zeszłego roku ? Ty nie rozumiesz,że kolejne podwyżki podatków czynią Starachowice mniej atrakcyjnym miastem do inwestycji, do prowadzenie tu firmy(posiadania siedziby), to też obciążenie kolejne dla mieszkańców i przedsiębiorców. Marku zacznij oszczędności od siebie i obniż sobie pensję do poprzedniego pułapu(wiem,że to dużo pieniędzy, bo podniosłeś sobie pensję o 100%, ale spójrz na to z drugiej strony, całymi dniami i nocami siedzisz na facebukach, tworzysz jakieś Ruchy niszcząc kariery wielu politykom lokalnym, którzy nabrali się na Twój bajer a inwestycje w mieście leżą i kwiczą, brudno strasznie, miasto zarośnięte, nie dbasz o wykonane inwestycje zarówno swoje jak i poprzedników. Podwyżka goni podwyżkę a teraz przygotowujesz mieszkańców na kolejną podwyżkę za śmieci. Przypomnę CI że dwa lata temu opłata ta wzrosła o 100% !!! A tak przy okazji zapytam co z pojemnikami do segregacji śmieci typu dzwon, które zakupiła Starachowiczanka? Ile to kosztowało i kto poniósł za to konsekwencje? Co z nasadzeniami lawendy na wiadukcie? Przecież te nasadzenia kosztowały 70 000 zł i to powinno wyglądać a nie straszyć ? Takich przykładów są dziesiątki. Wyjdź chłopcze z wirtualnej rzeczywistości i zajmij się naszym miastem jak należy!

Gość | 2022-09-21 09:18:47 napisał(a):

Nie trzeba podnosić podatków aby sfinansować podwyżkę płacy minimalnej czy to pracowników administracji czy zwykłych pracowników jednostek budżetowych.
Wystarczy zwolnić swoich kolesi, którzy zarabiają krocie.

Adam | 2022-09-21 09:24:13 napisał(a):

Aż miło poczytać taki tępy hejt.

do Adam | 2022-09-21 10:04:02 napisał(a):

Ty jesteś pewnie jednym z tych kolesi, którzy żerują na naszych finansach. To nie żaden hejt tylko prawda, która aż boli...

mieszkanin | 2022-09-21 14:04:54 napisał(a):

zachciewa się Mareczkowi naszej kasy? A było nie trwonić np. na dewastację dworca autobusowego, czy niepotrzebne rondo na 1 Maja.

Sułtan | 2022-09-21 14:29:49 napisał(a):

Wezyr kasę liczysz bracie, widać znasz się na temacie. Wczoraj wsadzasz do więzienia, dzisiaj robi za bankiera, no i trochę inżyniera.

do Gość | 2022-09-21 15:12:30 napisał(a):

Klasycznym przykładem (jakich wiele) jak zadłużyć miasto jest otoczenie Dworca Wschodniego , niedawno oddane do użytku. Zamontowano tam za grube pieniądze wiaty przystankowe dla nikogo, które przed niczym nie chronią , bo nie mają ścian bocznych. Ale co za problem. Ogłoszono nowe zamówienie na platformie zakupowej na montaż ścian bocznych przy istniejących wiatach. Kostkę wokół wiaty trzeba więc zrujnować aby wykonać fundament pod ściany! Ten kto zatwierdził wcześniej te wiaty( prezydent i kierownik GKS) powinien teraz z własnej kieszeni pokryć koszt robót dodatkowych. Ale nikomu włos z głowy nie spadnie bo to są publiczne czyli niczyje pieniądze.. Ważne , że jest Złoty Lajk za przesiadywanie na fejsie a cała reszta jest mało ważna...

Xiro | 2022-09-21 17:07:53 napisał(a):

@ do Gość . Te wiaty to faktycznie masakra. Ogólnie dobrze, że tam zrobiony jest porządek ale ludzie, zieleń na przestankach to odpał jest i żenuła. Fajnie wygląda ale jest zwyczajnie niepraktyczne. Jeśli ktoś uważa, że jest to powinien też się zgodzić na automat do wiązania krawatów w tych wiatach i zmywaki do naczyń

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie