Z konferencji Stowarzyszenia na temat budowy „spalarni śmieci”: „Gmina Starachowice będzie miała potężny problem z tym „kukułczym jajem”

17238.nsmed

„Gmina Starachowice będzie miała potężny problem z tym „kukułczym jajem”. Inwestycja ta jest absolutnie zbędna, niepotrzebna. Nieulokowana w systemie gospodarki odpadami. Nie ma żadnego sensu ekonomicznego. Nie ma sensu lokalizacja tej inwestycji. Jednym słowem można to określić. To jest eko ściema” - takimi słowami po raz kolejny podsumował budowę Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach prezes Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic (SIDS) Sławomir Celebański. Stowarzyszenia, które mówi „sprawdzam” administracji samorządowej w procesie tej inwestycji.  

Ponad miesiąc temu wojewoda świętokrzyski unieważnił pozwolenie na budowę dla Instalacji Odzysku Energii przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach. Termin na odwołanie minął i Zakład Energetyki Cieplnej nie złożył odwołania, co SIDS, nazywa wprost przyznaniem się przez ZEC do błędu.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic (SIDS) Sławomir Celebański oraz Jarosław Łyczkowski poruszyli sprawy związane z samym wyborem wykonawcy Instalacji Odzysku Energii oraz z wyborem inżyniera kontraktu. Ich zdaniem inwestycja była i jest „dopychana kolanem”. Skrytykowali działania prezesa ZEC Marcina Pochecia w tym zakresie, a także jego zwierzchnika czyli prezydenta miasta Marka Materka. Zwrócili uwagę, że ZEC blokuje im dostęp do informacji publicznej. Nie chce m.in. udostępnić swojej korespondencji z wykonawcą inwestycji do tego stopnia, że sprawa oprze się o Naczelny Sąd Administracyjny.

- Jak mamy ufać ludziom, którzy na wstępnym etapie inwestycji popełniają błędy? Ta inwestycja, jej dokumentacja zostały niedbale przygotowane przez Zakład Energetyki Cieplnej. Naszym zdaniem „dopycha się ją kolanem”, a ona jest zbędna, a na domiar złego stanowi ryzyko finansowe dla ZEC, rodzi ryzyko upadłości gminnej spółki energetycznej. To jest zagrożenie dla mieszkańców Starachowic, to jest zagrożenie dla odbiorców ciepła - mówił członek SIDS Jarosław Łyczkowski. 

- To wszystko budzi nasze wątpliwości, a taka inwestycja powinna być krystaliczna, jasna, prosta i zrozumiała. A tutaj mamy wybór wykonawcy w bardzo dziwnej procedurze. Wybór inżyniera kontraktu w bardzo szybkim tempie. Czy radni rady Miejskiej pochylą się nad tym tematem? Czy tak jak do tej pory uznają, że wszystko jest w porządku, sprawy nie ma? Apelujemy do radnych Rady Miejskiej. To jest tragiczne, co robicie. Zachowajcie się tak, jak wymaga od Was tego prawo - mówił Sławomir Celebański. 

- Prezes ZEC nie chce udzielać informacji, a lekką ręką wydaje blisko 10 milionów złotych, w tym blisko 6 milionów złotych zostało wydane na procedurę pozwolenia na budowę. Pozwolenia na budowę, które wojewoda uchylił, a ZEC się od tej decyzji nie odwołał. Zakład Energetyki Cieplnej oraz starosta starachowicki przyznali się tym samym do błędu. Formalnie nie powinno się nic dziać na terenie budowy, a procedury należy rozpocząć od nowa. Zwracam się do radnych Rady Miejskiej. Zajmijcie się tą sprawą, bo jesteście od kontrolowania prezydenta - dodał Jarosław Łyczkowski.

Budowa spalarni śmieci w Starachowicach, to trudny temat, a to co mówią i jakich argumentów używają członkowie SIDS, nie jest tak miłe w odbiorze, jak rzucone w eter kilka lat temu hasła o tańszym ogrzewaniu, a i może niższych opłatach za odbiór śmieci. 

- Cały czas staramy się pokazywać prawdziwe fakty dotyczące tej inwestycji. Prezydent taką narrację zastosował, że problem podwyżki opłat za śmieci zostanie zniwelowany poprzez budowę spalarni śmieci w Starachowicach. Dołożył do tego argument, że jeszcze będą mieszkańcy mieli tańsze ciepło. Te dwa argumenty funkcjonują w świadomości mieszkańców i ciężko jest nam zmienić tą argumentację. My przestrzegamy teraz. Po co jest to budowane? Nie wiemy jaki będzie koszt budowy tej inwestycji. W Starachowicach, na terenie województwa świętokrzyskiego będzie brakowało śmieci. Żadnych efektów  ekonomicznych nie będą mieli mieszkańcy - dodał Łyczkowski.  

- Starachowice są miastem, gdzie ludzie się boją. Boją się władzy jednego człowieka. Władzy człowieka, który zmonopolizował samorząd gminny i powiatowy. Ludzie nabiorą odwagi wówczas, kiedy dojdzie do zmiany, a jesteśmy przekonani, że do niej dojdzie. Pan prezydent ma już inne wizje, inne plany. Żyje poza Starachowicami. Nie ma dnia, żeby nie był w jakimś bardzo odległym zakątku naszego kraju. Wczoraj interesowała go problematyka zbożowa. Jutro pewnie będzie go interesować problematyka transportowa, energetyczna itd. On ma wizję rozwoju państwa, a nie tego miasta - powiedział na zakończenie Celebański. 

RemondisReklama

Dodane: 30.03.23 | Odsłony: 3294
Tagi:

Komentarze użytkowników

Żuk | 2023-03-30 18:53:55 napisał(a):

Tematy do przemyślenia.....

Gość | 2023-03-30 19:35:56 napisał(a):

No to pięknie wydane prawie 6 mln na pozwolenie na budowę a pozwolenia nie ma. Ktoś powinien za to beknąć i to nieżle. Ciekaw jestem czy za kolejne pozwolenie na budowę firma przytuli znowu parę milionów ?

misio | 2023-03-30 20:35:03 napisał(a):

NO I TAK MIAŁO WŁAŚNIE BYĆ POSZŁO BARĘ BANIEK DO PODZIAŁU I SPRAWĘ SIĘ UKRĘCI PRZECIEŻ WSZYSTKO WYDANE ZGODNIE Z PROCEDURAMI ,A SPALARNI NIGY NIE BĘDZIE
WIADOMO KTO PRZYTULI I KOMU ZALEŻAŁO

antymateria | 2023-03-30 20:35:04 napisał(a):

Stowarzyszenie jest władne by złozyć zawiadomienie do prokuratury. Liczę na Was.

Mieszkanka | 2023-03-30 20:54:16 napisał(a):

Nie każdy się boi, bo i nie ma czego czy kogo się bać. Jako mieszkanka TST płaciłam i płacę co roku wyższe podatki. Miasto brudne. Rozgrzebane tereny pod budowe ścieżek rowerowych, które prowadzą do nikąd np. ul. Moniuszki, Piłsudskiego i wiele innych. Radni, którzy nie składają praktycznie żadnych interpelacji. Na przestrzeni kilku lat same obietnice i nic nie robienie w celu ich realizacji. Np. Powietrze w mieście było i jest cuchnące, trujące. Nie sposób wyjść na spacer. Teraz niusy o braku dyscypliny finansowej wydatkowanych ok. 6 milionów. Czym my mieszkańcy TST zasługujemy na takie traktowanie?

do antymateria | 2023-03-30 21:07:08 napisał(a):

Masz rację, jest władne, ale jest to ewidentnie rola radnych miejskich, którzy zostali wybrani przez mieszkańców aby reprezentowali ich interesy, a przede wszystkim kontrolowali wydatkowanie przez władze miasta pieniędzy publicznych, czyli naszych. Siedzą cicho bo swoje interesy już pozałatwiali i boją się ich stracić. Większość reprezentuje prezydenta i to oficjalnie, będąc w jego "komitecie". Wiele epitetów ciśnie się na usta.. Szacunek dla Panów, może choć część mieszkańców uda się zainteresować tym co dzieje się z tym miastem.

do | 2023-03-30 21:13:44 napisał(a):

misio, może więcej szczegółów, mu też chcielibyśmy coś więcej wiedzieć.

starachowiczanin | 2023-03-30 21:18:26 napisał(a):

Ciekawe dlaczego nie zabierają głosu w sprawie spalarni przedstawiciele partii rządzącej, czyżby nie zauważyli tej cennej inicjatywy prezydenta dla "dobra miasta"?

Wolny | 2023-03-30 21:36:23 napisał(a):

Wolne żarty. Prezes WFOS Gliwiński, który to finansuje pracował jako zastępca Pochecia (prezes ZEC). Gliwiński jest przybocznym Wojtyszkowej (posłanka PIS), która wbijała łopatę pod inwestycję na oczyszczalni ścieków w Starachowicach (Gliwiński był tam przez moment prezesem), którą wykonywała firma Control Proces, obecnie budująca spalarnię w Starachowicach. Czego nie rozumiecie?

A Poseł | 2023-03-30 21:52:30 napisał(a):

Skoro członkowie PIS są twórcami tej układankito może poseł Lipiec ( przed wyborami ) wyjaśni z panem Gliwińskim co fundują mieszkańcom Starachowic, o co tu chodzi?

Wezyr | 2023-03-30 22:05:41 napisał(a):

Wykonawca spalarni moim zdaniem został wybrany niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie można wznowić postępowania prowadzącego do wyboru Wykonawcy po unieważnieniu przetargu. Wyjątkiem jest zaskarżenie do KIO unieważnienia przetargu, co nie miało miejsca w tym przetargu!
Gdzie są radni? Co to się wyprawia w naszym mieście?
To aż prosi się o zarząd komisaryczny!

Do A Poseł | 2023-03-31 06:36:43 napisał(a):

Zdecydowanie wyjaśnią i mogę cię zapewnić że na pewno przed wyborami. Nie będzie jakiś warszawski laser prowokował bez końca.

do Do A Poseł | 2023-03-31 08:23:07 napisał(a):

Mnie jak piszesz "warszawski laser" nie interesuje, ale interesuje mnie to co robią panowie zarządzajacy tym miastem i spółkami miejskimi z naszymi pieniądzmi, Twoimi również, jeżeli jesteś ze Starachowic.

do Wezyr | 2023-03-31 08:27:50 napisał(a):

Moim zdaniem sprawą spalarni powinni się zająć nie tyle radni (bezradni) ale przede wszystkim prokuratura..Za dużo tu jest ciemnych stron tej budowy.

Orbers | 2023-03-31 08:34:56 napisał(a):

Do Wolny: Fakt że Prezes Pocheć załatwił tę preferencyjną pożyczkę 74 mln z WFOŚ, chociaż WFOŚiGW nie miał prawa jej udzielać, ponieważ ta IOE nie została ujęta w PLANIE INWESTYCYJNYM dla Woj. Świętokrzyskiego na lata 2016 - 2022. Ale nie dajmy uwikłać tematu w rozgrywki polityczne. To jest inicjatywa i forsing ze strony wyłącznie dwóch osób: Prezydenta i Prezesa. W momencie, w którym było jasne że nie mogą liczyć na DOTACJĘ. Oraz że koszt budowy będzie wyższy od założonego o ok. 40 mln.zł. To jedyny przypadek w Polsce - jedyna gmina / miasto, które zdecydowało się na taką inwestycję samodzielnie i na własny koszt, bez dotacji. przykładowo - Krosno to wspólne przedsięwzięci 27-miu gmin podkarpackich. Spalarnia Konin to 35 gmin. Kuriozalne jest to że nawet dzisiaj, kiedy wiadomo że ta pożyczka to najwyżej połowa niezbędnych do zamknięcia inwestycji środków, oni nadal prezentują pełną determinację postawienia na swoim.

Do do Wezyr | 2023-03-31 08:53:11 napisał(a):

Ale że by uruchomić machinę prokuratury trzeba albo mieć coś co dowodziłoby chociaż możliwości że doszło do przestępstwa ściganego "z urzędu" albo, jak w przypadku Art 296 § 1a. kk - ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. W naszym przypadku możliwe jest na wniosek Rady Miasta. I tu mamy zgryz

Do Orbes | 2023-03-31 09:14:28 napisał(a):

Jak widać,słychać i czuć ta inwestycja "śmierdzi"na kilometr,

Orbers | 2023-03-31 09:18:26 napisał(a):

Co do tej prokuratury, bo na pewno nie wszyscy połapią się o co chodzi : Art 296 kk -§ 1a. mówi
"Jeżeli sprawca, o którym mowa w § 1, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." Pasuje, prawda ?
Ale dalej jest: - § 4a.
"Jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa, ściganie przestępstwa określonego w § 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego."
To tu mamy ten zgryz

Wezyr | 2023-03-31 10:29:47 napisał(a):

Prokuratura może mieć całe mnóstwo punktów zahaczenia tj.
przekroczenia uprawnień w związku z przyznawaniem nagród uznaniowych, dofinansowania studiów MBA -decyzjami prezydenta wydatkowane bezzasadnie środków finansowych nie spełniających wymogów ustawy o pracownikach samorządowych i ustawy o finansach publicznych, może sprawdzić czy były przyznawane bez zachowania wymaganej przepisami procedury, a ich wysokość "rażąco przekraczała ich celowość i zasadność oraz racjonalną gospodarkę finansową.

Jest też temat pogłębiania dna Lubianki(tu materiał dowodowy jest bardzo mocny)a więc mamy niegospodarność, poświadczenie nieprawdy w dokumentach plus wyrządzenie dużej szkody finansowej miasta.

Prokuratura może zbadać też używanie samochodów służbowych do celów prywatnych. (Wykorzystywanie samochodu służbowego i czasu pracy kierowcy).

Do tego działanie na szkodę gminy Starachowice(nie naliczanie kar wykonawca z tytułu opóźnień).

Jest też temat spalarni, który bardzo śmierdzi.

Luna | 2023-03-31 10:43:10 napisał(a):

Starachowice to jedyny w Polsce przypadek miasta (gminy), która chce zbudować własną spalarnię, własnym kosztem, bez dotacji. (I to bez względu na koszty.) Aby spalać w niej cudze śmieci, zwożone nie wiadomo skąd. Bo Prezydent powiedział : " Przecież odpady sa wszędzie i mamy ich pod dostatkiem "
Nasi śmieciowi biznesmeni - Prezydent i Prezes ZEC - nie wiedzą nawet, że powinni byli zacząć od zlecenia wyspecjalizowanej firmie opracowania "Analizy potencjału i dostępności paliwa." Tak to robili wszyscy poważni inwestorzy - najpierw trzeba ustalić jakie paliwo z odpadów można wykorzystać oraz z jakich źródeł i w jakich ilościach będzie ono dla nas dostępne. Jak zorganizować ciągłość dostaw ?
To jednak musi być prawda-tych panów nie interesuje w najmniejszym stopniu funkcjonowanie spalarni. Oni postanowili tylko ją wybudować. Bez względu na wszystko.

Góralka | 2023-03-31 12:35:48 napisał(a):

Nie bądźcie okrutni, nie zabierajcie chłopcu zabawek, a zwłaszcza tej najważniejszej, starachowickiej spalarni, głównej bohaterki objazdowego cyrku pod nazwą: „Samorządy w kontekście kryzysu energetycznego. Na przykładzie Miasta Starachowice”, która prezentowana na ściance ruchu Marka Materka ma wynieść onego na polityczne salony!!! Starachowice już się skapowały z kim mają do czynienia, ale reszta Polski, ba nawet świata, bazująca na zmanipulowanej stronce, gotowa jest uwierzyć w narodziny Mesjasza (to się leczy panie Materek).

do Góralka | 2023-03-31 12:51:42 napisał(a):

Masz całkowitą rację . Jak słuchałem jak prezydent Materek bredzi o "samowystarczalności energetycznej Starachowic" to doszedłem do wniosku że ten człowiek nie ma o tym zielonego pojęcia.Ma parę wyuczonych na pamięć sloganów a dalej to pustka ,pustka .

czajkowski | 2023-03-31 13:00:09 napisał(a):

Jeju znowu te same twarze , nudy , nudy, nudy warszawiak, który chce zaistnieć w Starachowicach. chłopie z warszawki a rozwikłałeś już temat ścieków wpadających do Wisły ? Czy to ci nie przeszkadza ?

do czajkowski | 2023-03-31 13:10:15 napisał(a):

Jak cię to nudzi to po co to czytasz i głupio komentujesz.Przygotuj własną konferencję,zdobądź dane,i przekaż tak żeby ludzi zainteresować no i daj własną nową twarz

emeryt 56 | 2023-03-31 20:01:57 napisał(a):

Szanowni Państwo,
to nasze pisanie i narzekanie nic nie zmieni.
Oddając głos w wyborach oddajemy się dobrowolnie w niewolę na cztery lata.
Tylko wprowadzenie do zarządzania Państwem (w tym oczywiście do zarządzania samorządami) elementów Demokracji Bezpośredniej może to zmienić . Proponuję zainteresować tym rozwiązaniem. Pozdrawiam i Zdrowia Zyczę.

do emeryt | 2023-03-31 21:35:52 napisał(a):

Jak to mówią ;kropla drąży skałę: Czas tej ekipy przemija a tylko od nas zależy czy damy się znowu wydymać takim niudacznikom

Rybka | 2023-04-01 13:11:46 napisał(a):

Wszystkim kopara opadnie jak się spuści wodę ze stawu. Odmuli głowy wszystkim zakochanym w Materku.

do Rybka | 2023-04-01 14:34:00 napisał(a):

Tak samo jak odmulili Lubiankę w papierach wszystko grało,na Facebooku ochy i achy ciemniaków a tak na prawdę nic nie zrobili.

do Wolny | 2023-04-02 15:49:26 napisał(a):

Ciekaw jestem dlaczego ZEC ,Materek, Gliwiński milczą w tej sprawie.Czyżby bali się odpowiedzialności?

do do Wolny | 2023-04-03 10:22:02 napisał(a):

A co takiego te mądrale mogłyby powiedzieć. Bo na pewno do błędu się nie przyznają no bo jak to oni po MBA i innych studiach na koszt podatników mieli by dać przysłowiowej "*"

Komentarz | 2023-04-03 21:05:56 napisał(a):

Większość osób złośliwie czepia się najdrobniekszych nieprawidłowości żeby zaszkodzić pomysłowi budowy spalarni. Widać że nie mają podstawowej i aktualnej wiedzy na ten temat. Jak można się tak ośmieszać takimi komentarzami. Przecież były konsulatacje społeczne i wyjaśnienia. Przeciwko spalarniom są lobbyści innych mniej wydajnych rozwiązań. W Polsce spalarni będzie brakować a odpadów komunalnych przybywać. Trzeba redukować ilość odpadów porecyklingowych na wysypiskach. Unia ich już nie finansuje bo na zachodzie jest ich dosyć. Kilkaset. Zanieczyszczenie mniejsze niż ze spalania węglem. Zysk z przyjmowania odpadów pewny. Te spalarnie na zachodzie budowało się nawet w centrum miast. Nawet kawiarnie otwierano na dachach spalarni. Technologia coraz nowocześniejsza. To najważniejsze. Żeby technologia była taka która wyłapuje większość zanieczyszczeń. Ta spalarnia będzie dochodowa nawet bez dofinansowania z Unii i jeśli to miasto jej nie wybuduje to wybuduje ją inne miasto. Składu odpadu nigdy nie można być pewnym ale to jest możliwe do kontrolowania. Gdyby zakładać że będą częste awarie to nic by się nie wybudowało. Może lepiej poczytać coś na ten temat a nie pisać jakieś prostackie niemerytoryczne komentarze i straszyć ludzi. Najlepiej nic nie budować i palić ,,polski węgiel'' który przez dotacje z budżetu i podwyżki pensji dla górników już ma ceny takie jak na zachodnich giełdach.

do Komentarz | 2023-04-04 09:42:33 napisał(a):

Opowiadasz na prawdę banialuki i widać że nie znasz kompletnie problemu spalarni w naszym mieście.Po pierwsze już w koncepcji przygotowanej przez RCB dla Zec w 2016 stwierdzono że bez dotacji minimum 30 % kosztów ta inwestycja przez co najmniej 10 lat będzie niedochodowa, czyli będzie przynosiła straty i trzeba ją będzie dofinansować poprzez duży wzrost cen ciepła dla mieszkańców.Po drugie nie wszystkie śmieci nadają się do spalenia a produkcja preRDF lub RDF w województwie świętokrzyskim to jedynie 15-20 tys ton na rok.Po trzecie całość tego RDF kupują cementownie a mamy ich w województwie 3 których możliwości to ok 1 mnl ton rocznie.Po czwarte aby wytworzyć potrzebną ilość ciepła należy spalić dwa razy tyle śmieci niż dzisiaj węgla czyli wytworzymy dwa razy tyle CO2 .W tym miejscu podpowiem ci że od 2026 wszystkie spalarnie wejdą do systemu ETSU czyli opłat za emisję CO2 .Po piątek inwestycja ta jest finansowana z pożyczek które trzeba oddać i to z odsetkami a wyprodukowane ciepło to tylko 12 % potrzeb naszego miasta.Dalej na ciepłowni na Kościelnej palić się będzie węglem lub gazem. Nikt nie mówił że jesteśmy zwolennikami węgla ale są inne technologie produkcji ciepła mnie kosztowne i obarczone ryzykiem niż spalarnie. Wszyscy czekamy na pieniądze z KPO w których kilkanaście miliardów euro to "BEZZWROTNE DOTACJE" na tzw.transformację energetyczną Polski w tym na odejście ciepłowni od węgla. Dlatego budowa spalarni śmieci w Starachowicach to idiotyczny pomysł nie poparty żadnymi analizami który spowoduje katastrofę ekologiczną i finansową dla mieszkańców Starachowic.Pierwsze jej symptomy to wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i uchylenie pozwolenia na budowę przez wojewodę. Jeżeli jeszcze masz za mało argumentów to służę pomocą.

do Komentarz | 2023-04-04 10:13:53 napisał(a):

Zapomniałem dodać żeby mieć paliwo ze śmieci trzeba najpierw wygrać przetargi ogłaszane przez wysypiska śmieci czyli tzw RIPOK. Niektóre z nich stosują tzw. zasadę bliskości która niestety eliminuje Starachowice z możliwości startowania w przetargach.I to jest kolejny argument przeciw budowie tej spalarni czyli brak paliwa.

Luna | 2023-04-04 12:00:54 napisał(a):

Pan "Komentarz" pisze (cytat): - >>Większość osób złośliwie czepia się najdrobniekszych nieprawidłowości żeby zaszkodzić pomysłowi budowy spalarni. Widać że nie mają podstawowej i aktualnej wiedzy na ten temat. Jak można się tak ośmieszać takimi komentarzami." (koniec cytatu)
Przynajmniej "podstawową i aktualną wiedzą" na pewno powinni wykazać się panowie decydenci: Prezydent i Prezes. Prezydent z punktu rozstrzygnął kwestię paliwa: >> (cytat): „W IOE nie musimy się martwić o paliwo (…) Odpady komunalne są wszędzie i mamy ich w nadmiarze" Prezes np. skwitował obawy mieszkańców ( cytat ze strony ZEC) : » „Szkodliwość dymu wydobywającego się z instalacji odzysku energii to mit podobny do tego, że niebezpieczne dla zdrowia są kłęby dymu z komina elektrowni węglowej. (w rzeczywistości jest to para wodna).” (koniec cytatu) Dacie wiarę ? Pomylił wieżę skraplacza elektrowni z kominem. Wszystko wskazuje na nieprawdopodobny brak orientacji tych panów w zakresie budowy a jeszcze bardziej funkcjonowania Spalarni odpadów. Nawet ogólnej wiedzy technicznej. Dlatego do głowy im nie przyszło że podejmując decyzję o takich konsekwencjach pominięto procedurę zdefiniowania problemu i wyboru najkorzystniejszego rozwiązania ? Od razu mieli gotowe – Spalarnia odpadów. No to ciśnie się pytanie: czy nie wiedzieli że trzeba zacząć od zlecenia specjalistom opracowania "Analizy potencjału i dostępności paliwa." ? Zamiast bazować na snach Prezydenta ?- Też warto przypomnieć: "Czemu w 2015 roku mając do wyboru gaz bądź paliwo alternatywne pochodzące z odpadów czyli RDF wybrałem to drugie?"- "Świadome decyzje podjęte w tym zakresie kilka lat wstecz przynoszą teraz zamierzony efekt." To było rok temu. Teraz ceny gazu spadły i instalacje wysokiej kogeneracji gazowej znowu zarabiają ciężkie pieniądze a budowa spalarni może przynieść tylko katastrofę finansową ZEC. A może Prezydent znowu coś wyśni ?

Luna | 2023-04-04 12:16:50 napisał(a):

Aha, jeszcze jedno: Ci Panowie nadal nie doszli do porozumienia między sobą: co właściwie chcą spalać w tej IOE. Prezydent arbitralnie powtarza że RDF. Prezes trochę już zrozumiał i mówi (zgodnie z projektem) że preRDF, ale potrafi zabrnąć, tak jak we wniosku o ustalenie lokalizacji w stwierdzenie że będzie też palił odpady zmieszane kod 20 03 01. Zapomniał że tego zabrania decyzja środowiskowa RDOŚ.

Komentarz | 2023-04-05 18:08:53 napisał(a):

Odpady napewno się znajda. Jesli nie w woj. świętokrzyskim to w mazowieckim. Firmom które gospodaruja odpadami bedzie zależeć żeby je dostarczac do spalarni. Jaki rodzaj odpadów bedzie spalany to szczegół do uzgodnienia. Pisanie o szczurach i robakach to debilny zart. Spalarnie na zachodzie Europy powstawały w centrach miast a na ich dachach budowano kawiarnie. Zamiast zniechęcać do spalarni powinno sie pisac o szczegółach projektu i czy jak najwięcej zanieczyszczeń będzie usuwanych w trakcie spalania bo to możliwe. Ważna jest technologia. Ciepło czy prad ze spalarni będzie napewno tańsze i zdrowsze niz wegiel. Budowa spalarni może sie zwrócić po 6,7 latach nawet bez dotacji bo Polsce potrzeba kilku spalarni a będzie coraz więcej odpadów do zagospodarowania.w przyszłości dojdą coraz wyzsze opłaty za uprawnienia do spalania CO2 a spalanie smieci będzie preferowane. Przeciwnicy spalarni to zwolennicy coraz droższego polskiego węgla. Wegiel jest coraz droższy bo jest coraz więcej dotacji budżetowych dla górników. Ostatnio 2 super pensje. Górnicy to wyborcy PISu.Już teraz Polska płaci wielomiliardowe kary za brak gospodarki odpadami porecyklingowymi. Najlepiej nic nie budować i płacic coraz wyższe kary a później zrzucic wine na złą Unię Europejska i zrobic polexit.

Mieszkanka | 2023-04-05 18:25:20 napisał(a):

Jak budowa spalarni będzie wg. polskich standardów i wg polskich norm funkcjonować to za żadne skarby nie będzie tak jak na zachodzie. Proszę sobie nie fantazjować kosztem zdrowia mieszkańców TST. Wystarczy już nam mega niezdrowe powietrze. W takie bajki dzieci z przedszkola nie uwierzą. Placów zabaw trudno porównać z tymi na zachodzie. Czy ktoś widział dezynfekcje i cykliczne sprzątanie , sezonową wymianę piachu?

do Komentarz | 2023-04-05 19:40:04 napisał(a):

Widzę że argumenty do ciebie nie trafiają.Nie masz jak widać kompletnie pojęcia o przepisach prawa,ochrony środowiska,i uwarunkowaniach budowy spalarni śmieci.A świadczą o tym chociażby twoje słowa że vyt: jakie odpady się będzie spalać to kwestia do uzgodnienia:Otóż pleciesz bzdury bo rodzaj odpadów został określony w decyzji środowiskowej i nic nie można zmieniać.Nie docierają do ciebie argumenty że za 3 lata spalarnię objęre będą opłatami za emisję CO2 a śmieci trzeba spalać dwa razy wiëcej aby wytworzyć tą samá ilość ciepła.A już kompletną bzdurą jest mówienie że ta inwestycja zwróci się po 7 latach jak kredyt z odsetkami będzie spłacany do 2045 r.Więc koleś powtarzasz bzdury !

Luna | 2023-04-06 11:53:38 napisał(a):

Do Komentarz: - >>"Odpady na pewno się znajda. Jesli nie w woj. świętokrzyskim to w mazowieckim."<< A może w Szczecińskiem ?
Najbliżej, tzn.w Janiku i Jańczycach do przetargu na ich odbiór w 2023 startowało po 6-ciu oferentów. I na ten rok po zawodach. Gdzie pójdziesz ? Uprzedzam że na Allegro ich nie ma.
I nie zapomnij że nie wolno ci ich trzymać na składzie - najwyżej na trzy dni !!

To co nie będzie szczurów | 2023-04-06 12:34:53 napisał(a):

Do dziś na dawnym wysypisku śmieci są nory szczurów a skąd się wzieły szczury grasujące w blokach przy np ul. Glinianej? Komentator jest za słabo Sponsorowany a mieszkańcy mają prawo chronić swoje środowisko przed smrodem i gryzoniami.

Komentarz | 2023-04-06 15:43:46 napisał(a):

Jesli sprawdzi się na mapie Polski to akurat w naszym rejonie brakuje spalarni odpadów. Więc dostep do odpadów powinien być. Jeśli z wysypiska będą znikać odpady to i szczurów bedzie mniej. Odpady po recyklingu mogą trafiać do spalarni z pominięciem wysypiska. Argument ze szczurami jest na poziomie przedszkolaka. Sponsorowani to są przeciwnicy spalarni przez państowe spółki weglowe i partie PIS która równiez kilka lat temu zablokwała budowe wiatraków.

Do to co nie będzie... | 2023-04-06 16:12:26 napisał(a):

Może szczury na Glinianej wzięły się stąd ze jakąś staruszka z wieżowca na Granicznej z uporem maniaka je sukcesywnie dokarmia wyrzucając chleb kolo śmietnika i dawnego 3 lo na glinianej?

DoKomentarz | 2023-04-06 16:19:47 napisał(a):

Znowu wychodzi twój brak elementarnej wiedzy.Odpady komunalne muszą trafić na RIPOK czyli dawne wysypisko śmieci.Tam podczas wstępnej obróbki i odsianiu frakcji biologicznej powstaje tzw.preRDF.To paliwo o średniej kaloryczności 6-12KJ/mg które może być spalane.Po dodaniu energetycznych składników jak odpady z gumy,plastiku itp powstaje RDF paliwo wysokokaloryczne 20 KJ/mg .U nas jest spalarnia w Kielcach że złożem fluoidalnym która współspala osady ściekowe.Natomiast całość śmieci nadających się do spalania zgarniają 3 ogromne cementownie w naszym województwie które spaliły 600 tysięcy ton w 2022r.Więc nasza spalarnia nie ma szans zdobyć paliwo a do tego Ripo-ki zaczęły stosować klauzulę bliskości i to zamyka nam możliwość stawania do przetargów.Reszta twoich argumentów typu:lobby węglowe a tym bardziej polityczne wogóle nietrafione.

Mieszkanka | 2023-04-06 18:23:53 napisał(a):

Nieopodal ul. Glinianej było x lat temu wysypisko śmieci. Pozostała hałda i stali mieszkańcy. Gdy tylko wyczują smakowity kąsek momentalnie się rozprzestrzeniają. Na tę plagę nie ma mocnych. W Janiku jest podobnie. Czyż nie?

do Komentarz | 2023-04-06 19:35:01 napisał(a):

W swoich wypowiedziach piszesz że :śmieci się znajdą, że można spalać wszystko, że za 6 lat ta inwestycja się zwróci, że ceny za ciepło POWINNY spaść itd,itd. Wszystko w kategoriach jakoś to będzie. Zadaj sobie w tym miejscu tylko jedno pytanie - czy gdyby chodziło o Twoje własne pieniądze to zainwestowałbyś 100 mln złotych w tak niepewną inwestycję ? Czy oddałbyś to w ręce tak nieprzygotowanych ludzi jak Pocheć i Materek ? A przecież mamy już pierwsze efekty działania tych "fachowców " jak prawomocny wyrok WSA Kielce i anulowanie decyzji Materka o "lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz uchylenie w całości pozwolenia na budowę tej inwestycji przygotowane przez Pochecia.Zastanów się i potraktuj to jakby to były Twoje pieniądze i Twojej rodziny bo tak lepiej poczujesz znaczenie tej sprawy.

Wezyr | 2023-04-06 19:55:58 napisał(a):

Materek zna się na ekonomi jak pies na chrabąszczach.
Mnie natomiast przeraża bierność radnych. Spalarnia to inwestycja, która wpędzi nasze miasto w wielkie problemy. Czy Wy naprawdę nie widzicie jak ten projekt jest słabo przygotowany?
Zapytajcie jaką opłatę za przyjęcie 1 tony odpadów zamierza Materek pobierać. Jest to kwota na bazie której opiera się cały biznes plan tej inwestycji.
A później sprawdźcie jakie kwoty pobierają cementownie w regionie. Może wówczas coś zrozumiecie.
PS obudźcie się z tego że smu zimowego, bo i tak zapewne nie znajdziecie się na jego listach. Zostaniecie na lata zapamiętani jako pożyteczni idioci i maszynki do głosowania!

Orbers | 2023-04-06 20:58:33 napisał(a):

Cementownie spalają RDF czyli paliwo zastępcze wytwarzane przez sieć zakładów, które "skupują" w tym celu preRDF oraz odpady wysokokaloryczne ze zbiórki selekcyjnej i z przemysłu. W naszym województwie jest takich kilkanaście,(np. Cemenergy w Skarżysku), ale żaden nie wygrał przetargu. Cementownie w Polsce zużywają w ten sposób 1,6 mln ton odpadów komunalnych rocznie i boją się że po wdrożeniu dyrektywy SUP, systemu kaucyjnego i 65% obowiązku recyklingu nie będą mieli czym palić. A w Łodzi Veolia buduje spalarnię na 200 000 ton preRDF rocznie, kiedy aglomeracja może zapewnić jakieś 100 000 ton. Reszty też muszą szukać. Ale co to obchodzi Prezesa czy Prezydenta? Oni tylko chcą "wybudować" Co będzie dalej, to ich nie interesuje. Przecież, znając terminowość Control Process to będzie za jakieś 5 lat. Albo i nie będzie, bo przecież w tym życiu nie znajdą brakujących funduszy,

Zawiedziony! | 2023-04-06 22:06:59 napisał(a):

To nie prawda że w STS brakuje czy braknie śmieci. Po to się w MIEŚCIE nie sprząta żeby starczyło do "Spalarni", a przynajmniej na rozpalenie, a jak braknie to wyśle się ludzi i dzieci ze szkół do lasów i sprawa załatwiona ha, ha, ha.

Zenon | 2023-04-07 08:51:58 napisał(a):

Jaką prowizję zgarniacie chłopaki za tą budowę??? To aż bije po oczach jaki jest cel budowy tej spalarni.

Komentarz | 2023-04-07 16:54:39 napisał(a):

Może oprócz czytania Gazety Starachowickiej, Przeglądu Sportowego i Niedzieli czasem zajrzeć do innych żródeł
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/powstanie-az-39-nowych-spalarni-odpadow-nfosigw-oglosil-plany,432458.html

Komentarz do Zenon | 2023-04-07 17:11:13 napisał(a):

Gratuluję twojej przenikliwości. Powinieneś pracować w PIsowskiej prokuraturze :) Zaprojektuj,zaplanuj i zbuduj taniej. Możesz przez radnych z innych partii kontrolować koszty. Masz dostęp do informacji publicznej. Poczytaj jak PIS budował bloki w elektrowniach weglowych. Tam straty są w setkach milionów.

Luna | 2023-04-07 17:28:03 napisał(a):

Do "Komentarz" No to może jeszcze powiesz Mądralo dlaczego wśród tych 39-ciu projektów, na które przyznano dotacje, nie ma Starachowic ? I dlaczego w całej Polsce nie ma drugiej takiej gminy/miasta, która zdecydowałaby się budować spalarnię tylko własnym kosztem, bez dotacji ? W dodatku nie mając wiarygodnego studium potencjału i dostępności paliwa ?

Komentarz do Wezyr | 2023-04-07 17:35:46 napisał(a):

Widać jak ty się znasz na ekonomii. To spalarnia będzie płacic za odpady a nie Materek będzie pobierał opłaty. Czytałes o ponad 200 pożarach na wysypiskach smieci? Lepiej spalac nielegalnie tony odpadów na wysypiskach? O 2 milionach ton odpadów nielegalnie skałdowanych które bedzie trzeba zagospodarować? O tym ze Unia wymaga zeby zmniejszyć ilośc odpadów na wysypiskach. Węgiel będzie drożał. Juz teraz górnicy otrzymali 2 ekstra pensje i polski wegiel jest w takiej cenie jak ten na światowych giełdach. Dojdą opłaty za emisje CO2 z węgla,napewno wyzsze niz ze spalania odpadów. Niestety gospodarka odpadami kosztuje i to zmusza do sortowania odpadów i zmniejszania ich ilosci w obiegu.

do Komentarz | 2023-04-07 17:50:59 napisał(a):

Z tym czytaniem Niedzieli znowu nie trafiłeś.Jak również z porównaniami do Pis-u bo przecież to jej ministrowie wspierają właśnie budowę spalarni . Złożonych wniosków jest około 100 ale żaden nie jest dla jednej miejscowości .Jak poczytasz fachowych pism to dowiedziałbyś się o Szwecji która wybudowała w latach 70 -tych kilkaset spalarni i dzisiaj ma z nimi kłopot -częśç zamknęła a dla wielu szuka paliwa nawet w Chinach.Nie popełniajmy tych samych błędów bo na prawdę będzie brakować nam paliwa albo zostanie nam palenie jakimś gównem

do Komentarz | 2023-04-07 19:26:31 napisał(a):

Wezyr miał rację to spalarnie pobierają opłaty za spalanie odpadów a nie na odwrót. Dzisiaj ta kwota oscyluje około 350-400 zł za tonę.Ale gdy za dwa lata będzie tych spalarni 50 a nie 8 jak dzisiaj to ceny spadną na pysk a eksperci przyjmują że będzie to cena od 80-100 zł za tonę. Więc cały biznes plan Pochecia i reszty legnie w gruzach. A nam pozostanie mówić : a nie mówiłem i spłacać raty kredytów zaciągniętych przez tych mądrali.

Komentarz do Luna | 2023-04-07 19:50:11 napisał(a):

To że nie ma Starachowic na tej liście nie znaczy że nie będzie dofinansowania. Jeśli uważasz mnie za mądrale to pewnie trudno Ci zrozumiec ludzi którzy tłumaczą te kwestie w bardziej zawiły sposób. Mniej sie będzie płacic za spalanie odpadów jesli spalarni będzie więcej. Unia wspiera recykling właśnie po to żeby nie iśc na łatwizne i unikać spalania zmieszananych odpady. Jeden mieszkaniec produkuje ponad 350 kg odpadów komunalnych w rok. Tu macie wywyad z profesorem. Tylko nie piszcie że jest skorumpowany bo tak monza napisac o kazdym. https://zecstar.pl/2023/03/14/ioe/import-odpadow-komunalnych-jest-nieoplacalny/

Komentarz | 2023-04-07 20:03:11 napisał(a):

Własnie Chiny w ostatnim czasie odmawiają przyjmowania odpadów z Europy. Odpadów będzie coraz więcej bo jest coraz więcej opakowań, konsumpcjonizm coraz wiekszy plus brak regulacji i segregowania odpadów w takich dzikiach krajach jak Polska.Ciekawe co zrobisz za 10 lat z odpadami ze szrotów aut sprowadzanymi masowo z zachodu. Wiesz ze za skladowanie odpadów na wysypiskach tez sie płaci duże pieniądze. Na zachodzie planuja modernizacje i budowe kilkudziesięciu spalarni. Niestety gospodarka odapadmi kosztuje i najlepiej zabrać się za ten problem jak najszybciej.PIs wspiera budowe spalarni bo po prostu nie ma wyjścia. Kary za nadmierne składowanie odpadów na wysypiskach będa coraz wieksze.

Komentarz | 2023-04-07 20:16:50 napisał(a):

Tu jest ciekawy wywiad. Starachowice to nie samotna wyspa na mapie Polski. Odpady bedzie mozna zwozić z dalszych miejsc bo zniknie wymóg bliskosci. https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/1452348,spalarnie-odpadow-za-i-przeciw.html

Wezyr | 2023-04-07 20:55:40 napisał(a):

Do Komentarz
Chłopcze brak ci podstaw elementarnej wiedzy w tym temacie. Poczytaj trochę, jest mnóstwo informacji o spalarniach w internecie. Zestaw te dane z naszą spalarnią a zapewne zmienisz zdanie na temat jej budowy.

Komentarz | 2023-04-07 22:48:58 napisał(a):

Do Wezyr.
W pośpiechu uprościłem i napisałem że spalarnie będą płacić za odbiór. Miałem na myśli że w perspektywie czasu stracą na tym bo gdy będzie więcej spalarni to opłaty dla spalarni bedą niższe. Może napiszesz ile teraz się płaci za skłądowanie odpadów na wysypisku albo się nie płaci i nielegalnie składuje odpady łatwopalne co jest zabronione przez Unię. Typowe polskie podejście. Składować odpady nielegalnie, póżniej je spalić i nic nie rejestrować. Cementownie spalają głównie odpady przemysłowe a nie komunalane. I co z tego jeśli opłaty za odbiór odpadów się zwiekszą o kilka złotych? Lepiej więcej płacić niż kontynuować tą fikcję. Samorządy same nie wiedzą ile mają jakich odpadów na wysypiskach bo oddały tą gospodarkę prywatnym firmom. Jeśli chcesz mieć ekonomiczne podejście do kwestii odpadów to wprowadż opłaty lub odpowiedzialność za wprowadzanie odpadu na rynek producentom wtedy zobaczysz ile będziesz płacił za produkty. Może wprowadż opłaty dla sieci sklepów które sprzedają tanio ciuchy których nie da się poddać recyklingowi. Spalarnia może nie jest super projektem biznesowym ale jej celem jest utylizacja nadmiarowych odpadów których nie da się poddać recyklingowi wprowadzonych na rynek przez głupotę albo korupcję.

Luna | 2023-04-08 09:40:25 napisał(a):

Do Komentarz: - Piszesz: "To że nie ma Starachowic na tej liście nie znaczy że nie będzie dofinansowania." ? Ty naprawdę żyjesz w świecie wirtualnym. Będzie ? Krasnoludki przyniosą ? Już tą pożyczką 74 mln zł WFOŚiGW złamał prawo, bo inwestycji nie ma w "Planie Inwestycyjnym woj. Świętokrzyskiego na lata 2016 - 2022" ani takim samym planie na lata 2022- 2028. A Unia swoje stanowisko określiła w ROZPORZĄDZENIU PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2020/852 z dnia 18.06.2020 r. w Art. 17.„Poważne szkody dla celów środowiskowych „« - uznając spalanie odpadów za: "wyrządzające poważne szkody gospodarce o obiegu zamkniętym.”

do do Komentarz | 2023-04-08 10:01:44 napisał(a):

Znowu się mylisz cementownie nie spalają odpadów przemysłowych ale RDF . Druga rzecz to wysypiska śmieci na których składujemy odpady komunalne są własnością samorządów a nie prywatnych firm.Kompletnie pomyliłeś wysypiska ze składowiskami odpadów a to są diametralnie różne pojęcia .Spalanie według ekspertów i deklaracji konwencji UE fIFTY FIVE-55 są najgorszym sposobem likwidacji odpadów która powoduje największe zanieczyszczenie środowiska.Z jednym się zgadzam z Tobą gdy powstanie w Polsce kilkadziesiąt spalarni / plany są na 100/ to cena za spalanie odpadów spadnie diametralnie. Eksperci rynku odpadów szacują że za 2-3 lata cena będzie około 80-100 zł za tonę.Jeżeli nasza spalarnia będzie budowana z takim przygotowaniem i w takim tempie to powstanie za 3-4 lata. Wtedy biznes plan Pochecia I Materka będzie można wsadzić między bajki. A nam zostanie spłata ponad 100 mln kredytów i dopłacanie do nieefektywnej inwestycji. Największe koszty poniosą mieszkańcy bloków którym ZEC dostarcza ciepło.Ale dziś Materek z Pocheciem wciskają nam kit jaki to super biznes gdy sami nie mają o tym zielonego pojęcia.Taka jest niestety prawda i żadne zaklinanie rzeczywistości przez zwolenników tego idiotycznego pomysłu nic nie zmieni.

Luna | 2023-04-08 18:45:53 napisał(a):

Do poprzednika - Przepraszam ale muszę znowu sprostować. Jasne że cementownie palą RDF, ale co to jest ? Poczytaj - sieć wyspecjalizowanych zakładów - dawałem przykład najbliższego - Cemenergy- wytwarza go na bazie odbieranego z sieci RIPOK preRDF (kod 19 12 12) przez wzbogacenie odpadami wysokokalorycznymi ze zbiórki selekcyjnej (np. 19 12 10) oraz z przemysłu.
NIE MA ŻADNYCH "wysypisk śmieci na których składujemy odpady komunalne" Zabrania tego USTAWA. Każdy odpad komunalny musi trafić do Rejonowej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, w skrócie RIPOK. Ich zbiorowym właścicielem są zazwyczaj gminy Regionu, ale są to spółki prawa handlowego. np. Sp. z o.o. Tylko niektóre z nich zajmują się przy okazji produkcją RDF. Reszta przekazuje do dalszego przetworzenia frakcję nadsitową odpadów zmieszanych jako preRDF

Do Luna | 2023-04-08 19:27:55 napisał(a):

Patrząc na wszystkie argumenty przeciwników budowy spalarni widzę że są one sensowne i merytoryczne.Nie można rozpoczynać tak drogiej i kontrowersyjnej inwestycji na bazie opowieści że Austria czy Szwecja też budowały spalarnie więc u nas też budujmy.Bez sensownych odpowiedzi na stawiane wątpliwości odnośnie np:dostępności paliwa,kosztów spalania itd ta inwestycja nie ma żadnego sensu i rzeczywiście będzie tragiczna dla mieszkańców Starachowic.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie