Zaduszki Jazzowe „Michał Zduniak in Memoriam”

10564.nsmed

Projekt „Michał Zduniak in Memoriam” ma na celu przybliżenie postaci i dorobku artystycznego zmarłego 5 maja 2009 roku Michała Zduniaka – warszawskiego twórcy, który w latach 90-tych XX w. osiadł w Wąchocku. Był jedną z najważniejszych postaci awangardowej sceny muzycznej i teatralnej. Współtworzył wiele wydarzeń ważnych dla rozwoju muzyki improwizowanej, nadających impet wydarzeniom i kreacjom wpływającym na często burzliwy rozwój języka sztuki. Prezentował swój talent na najważniejszych scenach Polski. Wystąpił także przed publicznością wielu krajów, m.in.: USA, Rosji, Francji i  Niemiec. Jago dorobek stanowi również kilkadziesiąt opublikowanych płyt. 

Utworzona w Wąchocku „Pracownia Artystyczna - Studio Wąchock” stała się miejscem spotkań artystów z różnych środowisk. Docierały się tam idee i powstawały konkretne dzieła. Międzynarodowa grupa „Labirynt” stworzyła tutaj swoje programy prezentowane później na  scenie muzycznej całego świata i opublikowane na trzech płytach w USA. „Studio Wąchock” stało się ważnym laboratorium dla artystów ze środowiska świętokrzyskiego, w którym mogli oni wymienić poglądy i eksperymentować z językiem sztuki, a twórcy młodego pokolenia doświadczyć wsparcia edukacyjnego ze strony mistrzów i mentorów. Z bogatego archiwum nagrań  dokonanych w Wąchocku należy wymienić dwupłytowy album Stanisława Sojki - zresztą mocno związanego z tym miejscem - zatytułowany „Studio Wąchock”, a opublikowany już po śmierci Michała Zduniaka w 2009 roku.           

Po śmierci muzyka została powołana Fundacja im. Michała Zduniaka stawiająca sobie za cel utrwalenie pamięci o osobie i twórczości wybitnego perkusisty.  

9 listopada w sali klubowej SCK zobaczymy i usłyszymy projekt Ewy Wiśniewskiej - Zduniak i Krzysztofa Majchrzaka „Barwne słyszenie” – nawiązuje on do koncepcji korespondencji sztuk - niezmiernie inspirującej idei, która sprowadza się do analogii pomiędzy barwą, odcieniem, nasyceniem, np. w malarstwie, a tonem, rytmem, natężeniem, przestrzenią w muzyce. 

Dla, widza - słuchacza - artysty, oczywiste i zarazem fascynujące jest jak wszystkie  te określenia dotyczą zarówno jednej jak i drugiej dziedziny sztuki. Widzowie i słuchacze, będą mieć szansę uczestniczenia w procesie twórczym, w rezultacie którego powstanie całkiem nowa jakość będąca wypadkową naszej wrażliwości i erudycji.

Ewa Wiśniewska - Zduniak - artysta plastyk. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, specjalność wystawiennictwo. Studia ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (wydział Form Przemysłowych oraz Grafiki). Ukończyła też Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Grafiki. Dyplom obroniła w 1999 r. w pracowni projektowania typograficznego prof. Stanisława Łabęckiego. 

Od 2016 roku jest doktorantką na kierunku Sztuki Piękne w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Artystka zajmuje się projektowaniem typograficznym, grafiką warsztatową, fotografią, projektowaniem i aranżacją wnętrz oraz pracą pedagogiczną. Wielokrotnie gościła w SCK na autorskich wystawach oraz warsztatach.

Krzysztof Majchrzak - muzyk improwizator, kompozytor i producent muzyczny. Studiował grę na kontrabasie klasycznym, ale jako środek wypowiedzi artystycznej wybrał bas elektryczny i gitarę. Międzynarodową renomę zdobył grając z muzykami światowej czołówki jazzu, wśród nich m.in. - Grant Calvin Weston, Pete Drungle, Warren Benbow, Miho Hatori, Tom Bergeron, Mel Brown.

Brał udział w wielu festiwalach i występował w salach koncertowych Europy, Kanady i Stanów Zjednoczonych. 

Wraz z Michałem Zduniakiem i Henrykiem Gembalskim założył w 1994 roku legendarne „Trio Labirynt” (CD „Ethnic”), do którego dołączyli znani muzycy amerykańscy Tom Bergeron i Keller Coker. Efektem ich współpracy są wydane w USA przez Teal Creek Records płyty: „Labirynt”, „Exit” i ostatnia „Motion Tissue”. Płyta ta i kompozycja Krzysztofa Majchrzaka „Taum-trium-daka-eke” została nominowana w 2006 r. do prestiżowej „Grammy Awards”. Krzysztof Majchrzak mieszka w wielokulturowym Paryżu, co pozwoliło mu poznać w praktyce inne kultury muzyczne, gdyż, jak sam mówi - nie mieści się w zbyt ciasnej szufladce muzyki jazzowej. Krzysztof Majchrzak z powodzeniem rozwija także karierę solową. Jego muzyczny wszechświat znajduje się na styku różnych kultur muzycznych, od muzyki współczesnej poprzez muzykę eksperymentalną, etniczną, rock progresywny do open fusion. 

Po koncercie odbędzie się jam session! Zapraszamy wszystkich muzykujących zawodowo i amatorsko. 

Zapewniamy perkusję, klawisz, gitarę basową i gitarę elektryczną, choć zachęcamy do przynoszenia swoich instrumentów.

Bilety na Zaduszki Jazzowe w cenie 10 zł do nabycia w kasie Kina Kultura (codziennie w godzinach 15.00 - 20.00) lub online na www.sck.org.pl.  Zapraszamy !

Info: SCK

Dodane: 19.10.18 | Odsłony: 549

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie