Zakład Energetyki Cieplnej – Komunikacja Miejska. I na plusie i na minusie

11203.nsmed

Działalnością miejskich spółek starachowiczanie powinni być zainteresowani. Przykładowo mieszkańcy bloków podłączonych do sieci Zakładu Energetyki Cieplnej płacą spółce za centralne ogrzewanie przez cały rok i jest to około 40% ich miesięcznych kosztów mieszkaniowych plus dochodzi opłata za ciepłą wodę. W związku z tym, to co robione jest w miejskich przedsiębiorstwach powinno starachowiczan interesować. Działalności miejskich spółek będzie poświęcona najbliższa sesja Rady Miejskiej.  

W piątek 26 kwietnia br. radni otrzymają informacje o aktualnej sytuacji poszczególnych spółek. Finanse i perspektywy działania:

1) Zakład Unieszkodliwiania Odpadów „Janik” Sp. z o.o. - wystąpienie Prezesa

2) Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. - wystąpienie Prezesa i Przewodniczącej Rady Nadzorczej,

3) Starachowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Wspólny Dom” Sp. z o.o. - wystąpienie Prezesa i Przewodniczącej Rady Nadzorczej,

4) Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. - wystąpienie Prezesa i Przewodniczącej Rady Nadzorczej,

5. Sprawozdanie z działalności Spółdzielni Socjalnej „Starachowiczanka”. 

Wybiegając w przód, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej – Komunikacja Miejska Marcin Pocheć, mówił o działalności spółki podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ubiegłym tygodniu. 

Wynik za 2018 rok w części komunikacyjnej wyniósł 711 351 zł. Ten dobry wynik jest efektem głębokiej restrukturyzacji zarówno w sferze finansów jak i zatrudnienia, a na zmianach organizacji pracy kończąc. Odświeżany jest tabor autobusowy, zwiększany jest systematycznie obszar dystrybucji biletów zarówno w formie tradycyjnej (papierowej i w postaci doładowań elektronicznych kart) jak i w postaci aplikacji na smartfony. Godnym uwagi jest też fakt przygotowania nowego planu komunikacyjnego dla naszego miasta uwzględniającego realne obłożenie linii oraz dostosowanie do specyfiki miasta zarówno pod względem ukształtowania terenu jak i innych ważnych czynników determinujących opłacalność i efektywność mających być wdrażanych rozwiązań.

W części ciepłowniczej, tak jak w całej branży energetycznej występują problemy spowodowane kilkukrotnym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2. Na koniec 2018 roku sytuacja finansowana ZEC Starachowice Sp. z o.o.  jest stabilna. W związku ze wzrostem cen emisji zanieczyszczeń EUA w roku 2018, które dotknęły całą branżę energetyczną, a także wzrost kosztów zakupu miały węglowego, firma odnotowała stratę netto w kwocie 192 843,63 zł. 

Spółka podjęła skuteczne działania mające na celu zmniejszenie kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. I tak w roku 2018 została przeprowadzona modernizacja ciepłowni przy ulicy Ostrowieckiej poprzez budowę nowoczesnego źródła ciepła (kotła w ścianach szczelnych) o mocy znamionowej do 8 MW, oraz nowego układu hydraulicznego ciepłowni. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązania spółka nie musiała dodatkowo dokupować uprawnień do emisji CO2 za pokaźną kwotę 679 tysięcy złotych.

Spółka cały czas prowadzi strategiczne inwestycje, odtwarza majątek i prowadzi konieczne bieżące remonty i tak np.: w 2018 roku został przeprowadzony 1 z 3 etapów likwidacji węzła grupowego Górna – Kościelna. W efekcie tych inwestycji maleją istotnie straty wynikające z przesyłu energii cieplnej do odbiorców.

Dużą wagę spółka przywiązuje do pozyskiwania nowych odbiorców i tym samym zwiększa wolumen sprzedaży energii cieplnej, przy tym dywersyfikuje odbiorców i rodzaj sprzedawanej energii (mowa tu o energii cieplnej w lato w postaci ciepłej wody użytkowej CCW).

Szczególną troską objęte są zakupy miału węglowego. Podpisane umowy wieloletnie zapewniają bezpieczeństwo energetyczne dla miasta Starachowice zarówno pod względem systematyki dostaw jak i pod względem stałości cen, po których spółka nabywa surowiec. Spółka dba szczególnie, by pozyskać z rynku miał węglowy o najwyższych parametrach potwierdzonych certyfikatami z kopalni, zamawianym i dostarczanym bezpośrednio od producenta z Polskiej Grupy Górniczej. Ciągła kontrola parametrów miału węglowego przekłada się na pozytywne efekty dużej kaloryczności przy zachowaniu jak najniższych cen miału.

Jeśli chodzi o przyszłość przy dalszym wzroście zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz cen miału węglowego budowa nowoczesnej instalacji odzysku energii (IOE) w sposób znaczący wpłynie na cenę wytworzenia energii cieplnej. Ta alternatywa wydaje się jedynie słuszna i pożądana, tak pod względem ochrony środowiska jak i dbaniu o interes naszych odbiorców.

Spółka przedstawia również szczegółowe informację o wielkości zanieczyszczeń, które to utrzymujemy poniżej dopuszczalnych norm, a w efekcie zrealizowana inwestycji IOE różnica będzie się kształtować na poziomach przedstawionych poniżej. I tak:

Na chwile obecna emisja dwutlenku siarki SO2 wynosi 1300 mg/m3, a po wprowadzeniu instalacji będzie wynosiła 50 mg/m3, czyli spadnie dwadzieścia sześć razy. 

Emisja Tlenków azotu NOx wynosi obecnie 400 mg/m3, po wprowadzeniu instalacji będzie wynosić 200 mg/m3 czyli zmaleje o połowę. 

Emisja pyłów wynosi obecnie 100 mg/m3, po wprowadzeniu instalacji IOE wyniesie 10 mg/m3, zmaleje dziesięciokrotnie.

Kursywa za: Marcin Pocheć - Prezes spółki ZEC

Zabrania się kopiowania i udostępniania treści pochodzących z archiwum serwisu www.starachowice-net.pl bez podawania źródła

Dodane: 24.04.19 | komentarze (18)

Komentarze użytkowników

Grzegorz | 2019-04-24 07:30:46 napisał(a):

Dobry menedżer to taki który nie pokazuje dobrych wyników w dobrych czasach ale który wykorzystuje dobry czas aby przygotować firmę ma złe czasy. Te wykresy pokazują jedno. Wielkie zdziwko. Właściciela który nic nie zrobił z ZECem przez 5 lat - także.

gość | 2019-04-24 07:32:10 napisał(a):

Dziwny twór rada nadzorcza, nie wiadomo od czego jest. Najlepsze są wykresy no i informacja że komunikacja na plusie. To jest co najmniej dziwne, bo połączono się wiadomo z jakiego powodu i po co.

ciekawy | 2019-04-24 08:05:21 napisał(a):

Dobrze byłoby zobaczyć zatrudnienie w ZEC od 2010, też zmalało? I jaka średnia wynagrodzeń pracowników ZEC ? Czekamy

Obywatelka | 2019-04-24 08:25:27 napisał(a):

Czarno to wygląda a wręcz odstraszająco.

Jan Dzban | 2019-04-24 09:31:52 napisał(a):

Kolejny raz Państwo komentujący nie czytacie ze zrozumieniem i po swojemu interpretujecie ilustracje brawo!

@Ja Dzban | 2019-04-24 09:59:31 napisał(a):

Może wykresik handlu węglem od początku powstania działalności ZEC?

Obywatelka | 2019-04-24 10:09:21 napisał(a):

Ciekawe co to za cudo wizualizacja i interpretacja?

Janie Dzbanie | 2019-04-24 10:23:08 napisał(a):

Janie Dzbanie, jak pewnie dobrze wiesz, wynik finansowy przedsiębiorstwa jest jedną z najbardziej sterowalnych kategorii ekonomicznych w firmach. W zależności od tego co chce się pokazać/ uzyskać. Mnie ciekawi w jaki sposób podzielono koszty ogólnego zarządu na dwie części spółki np. prezesa, księgowej, budynku, innych pracowników, energii, samochodów, paliwa, nieruchomości itd. itp. Jaki był współczynnik podziału. I dlaczego taki a nie inny???

Gość | 2019-04-24 10:44:09 napisał(a):

Może to początek końca, jak kiedyś bitwa pod Stalingradem?

Yogi | 2019-04-24 11:04:39 napisał(a):

Ładna wizualizacja to kwint esencja manipulowania opinią publiczną. Dobrze by było by każda grafika miała ojca i została podpisana. W przyszłości będzie komu stawiać być może trudne pytania i niekiedy rozliczyć.

wykres | 2019-04-24 11:18:51 napisał(a):

Przyjrzyjmy się uważnie wykresowi zatrudnienia, jest bardzo ciekawy. Kolumna obrazująca liczbę osób zatrudnionych w 2010. (185 osób) wydaje się być tak na oko czterokrotnie większa niż ta wskazująca na liczbę osób zatrudnionych w 2018 (95).

Tomek | 2019-04-24 11:44:54 napisał(a):

Ciekawe czy Pocheć przejął firmę z długiem, czy była na plusie kiedy został prezesem.

gość | 2019-04-24 12:19:20 napisał(a):

A może pokarzecie sprawozdanie z badania biegłego wraz z opinią i wskażnikami, bo tak jakoś wam po prostu nie wierzę. A mam pewne przypuszczenia że niektórzy wypowiadają się nie mając pojęcia o rachunkowości- a o kodeksie handlowym to już nie wspomnę.

Obywatelka | 2019-04-24 12:20:54 napisał(a):

Dane wysypane!!!! Mega wszystko od 2016 roku. Nie ma to jak propaganda sukcesu. Mieszkańcy pewnie cudownie szczęśliwi z cudów. Oby tak dalej ....

gość | 2019-04-24 12:35:33 napisał(a):

To droższe,tamto droższe ale przecież coś rok temu planowano,pytanie czy wykonano? A zarząd bierze pensję m.in. za wyniki finansowe spółki.Ile wynosi tak naprawdę strata na działalności ciepłowniczej ,kilkaset tysięcy PLN ? Jak to się stało ? To my mieszkańcy mamy w cenie ciepła płacić za takie zarządzanie?

Maja | 2019-04-24 13:58:06 napisał(a):

Zatrudnienie w MZK obrazuje raczej upadek komunikacji zbiorowej w Starachowicach pod rządami MM...

RĘCE OPADAJA | 2019-04-24 14:18:17 napisał(a):

Mistrzowskie skale do porownania na wyjresach. MISZCZE MANIPULACJI- BRAWO UNY ;-)

Lampucera | 2019-04-24 15:05:49 napisał(a):

Nas mieszkańców te wykresy g obchodzą. Podajcie jakie będą ceny za ciepło i wodę. Te szmery bajery to Krupie możecie pokazywać, jeśli w ogóle coś z tego zrozumie. Nam nie trzeba szmerów pokazywać.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie